Jump to content
IGNORED

Neispravna hrana: Alert topic


Tale

Recommended Posts

Izgleda da sam ovde jedan od retkih koji ne ljušti jabuke. Možda je to otrovno, ali volim da pojedem celu jabuku, sa sve korom, mesom, srcem i semenkama, da od nje ostane samo peteljka. 

 

Obavezno.

Zašto?

Ima više razloga (ovako je na isto pitanje meni odgovorio lekar, gastroenterolog+ kardiolog i mi ga u porodičnim razgovorima citiramo kad god ne želimo previše da se upuštamo u objašnjavanje tj. kad je nešto očito).

 

Šta kaže lekar, kako stoji stvar sa kajsijama, breskvama, grožđem i raznim bobičastim voćem? Treba li i njega obavezno ljuštiti pre upotrebe? 

 

Link to comment

Nisu kožare istrebljene, ima ih na pijacama, mada ređe i nisu jeftine.

 U  voćnjaku imamo, između ostalog, 2 stabla kožare i jedno budimke, posađene još pre II sv. rata. Rađaju.

 

Svakako nisu, a ima ih i po rasadnicima. Mlada stabla spremna za sadnju viđena u prodaji u rasadniku Poljoprivrednog fakulteta u Radmilovcu. Na Kaleniću i kod Cvetka redovno ima kožara skoro cele zime, kupih sad za vikend. 

 

Neko pomenu crveni delišes kao omiljen kod klinaca, pretpostavljam da je razlog to što su slatke. U svoje vreme sam mogao sam da slistim kilo dnevno, stariji osnovački uzrast, ali sada nema šanse ni da ih pomirišem, brašnjave, preslatke. 

Link to comment

U glavi sam sravnio koje su najbolje jabuke koje sam ikada probao i shvatio da se sećam i konkretne jabuke i datuma i mesta. Usce, 19. novembar 1988. Izuzetno krupne ajdared jabuke koje su deljene iz kamiona Livnice Beograd, tacnije ja sam ih delio

 

 

Slobodan-Milosevic-miting-Usce-1988.jpg

Link to comment

ajoj sad kad spomenuste, komsijine vinogradske breskve :ziga:

 

 

Hvala za ovaj link (uzgred, vodi na glavnu stranu a ne na konkretnu sliku/stranu), cini mi se da sam nasla neko poreklo nasih jabuka posto jako lice na sledece po slikama: grafenstajn (ili neko ukrstanje sa njima), imaju takve linije po sebi.

Srebreničke su one jabuke sa prve dvije slike, gdje su markerom ispisani brojevi na granama.

 

Ove jabuke sa tvoje slike su kod mene poznate kao šaruljike :)  Čest je ovde zabunluk sa nazivima voća, naročito kad se radi o trešnjama, kruškama i jabukama. Ove jabuke koje se kod mene zovu šaruljike, tri sela ili desetak kilometara dalje zovu se skroz drugačije. Mnoge se zovu po prezimenima, onog ko ih je kalemio ili onog ko ih je prvi donio u taj kraj. 

Link to comment

U glavi sam sravnio koje su najbolje jabuke koje sam ikada probao i shvatio da se sećam i konkretne jabuke i datuma i mesta. Usce, 19. novembar 1988. Izuzetno krupne ajdared jabuke koje su deljene iz kamiona Livnice Beograd, tacnije ja sam ih delio

 

 

Slobodan-Milosevic-miting-Usce-1988.jpg

 

 

Ovu sliku za ilustraciju svakoj ženi koja se dvoumi da li da glasa etc.

Link to comment

ajoj sad kad spomenuste, komsijine vinogradske breskve :ziga:

 

 

Hvala za ovaj link (uzgred, vodi na glavnu stranu a ne na konkretnu sliku/stranu), cini mi se da sam nasla neko poreklo nasih jabuka posto jako lice na sledece po slikama: grafenstajn (ili neko ukrstanje sa njima), imaju takve linije po sebi.

 

gravenstein3.jpg

Ja bi reko da su petrovače, prve jabuke koje stižu, jedem njih i crveni delišes.

Što se tiče ljuštenja, ja ih potapa u rastvor dođe bikarbone, I posle iščezla pod tekućim vodom.

 

Sent from my x600

Edited by El Guapo
Link to comment

Ja bi reko da su petrovače, prve jabuke koje stižu, jedem njih i crveni delišes.

Što se tiče ljuštenja, ja ih potapa u rastvor dođe bikarbone, I posle iščezla pod tekućim vodom.

 

Sent from my x600

 

U pravu si, hvala!  :thumbsup: Ovako obicno izgledaju, samo zrele imaju izrazenije linije (zato pomislih da je neko ukrstanje sa onim grafenstajn). Nisu lepe na oko ali su jako osvezavajuce, a tek u kolacima mmm

 

fa9906e748371f4115ad6d0c06681ebf_view_l.

 

 

Bas sam sinoc pricala sa tatom te me je podsetio da u drugoj basti imamo i melrozu. Ali nekako je meni pojam nasih jabuka ovo gore sa slike :)

Link to comment

istina, ali kod mene ne stignu da propadnu, satirem ih brzinom svetlosti, nema mi slađe jabuke od te, i to najviše kad nisu do kraja zrele

i ne mari što su po pravilu crvljive i često sa potamnelim delovima ako su udarene, samo kad ih ima mnogo

Link to comment

ja rabim neke jazz apples, tako se zovu. pojavile se u radnjama ovde u uk pre nekoliko godina, ranije ih nisam vidjao. meni najbolje u prodaji. ozbiljno socne, obilno curi sok kad zagrizem, cvrste, nisu brasnjave a nisu ni gumaste. taman ono sto mi treba. kaze wiki da je ova sorta dobijena ukrstanjem royal gale i braeburna - uh kako ovo rogobatno zvuci. evo slike. 

 

a jabuke ne ljustim. operem i jedem celu, ostane samo peteljka. 

Jazz_apples.jpg

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...