Jump to content
IGNORED

Neispravna hrana: Alert topic


Tale

Recommended Posts

kora se tretira sa premazima koji sprečavaju sušenje i buđanje

 

bitan je i sjaj, da voćka izgleda bolje

 

nosač premaza je vosak, nanosi se ili potapanjem ili prskanjem, u zavisnosti od voćke

pa jel guliti onda pod obavezno?

Link to comment

Kod mene prošle godine ič, biće ove godine valjda bolje... Pokušaću da napravim poneku jabuku sa porukom, dobra fora, pa ako uspem pravimo aukciju, sve pare idu u fond +1 :)

 

Kod mene u selu se godine stalno smenjuju, jedne rodi nenormalno da nam se jabuke smuce (a tek sto ofarbam prste od sekcanja i rendanja za zamrzavanje), a onda iduce bude i manjka, i ponovo u krug tako (a imamo samo dva drva, godista kao pranda). Uvek pomislim kako ce se jadne grane slomiti od tezine, ali prezive :)

Ne znam uopste koja je sorta, to su te neke polu slatke, polu kisele, koje su karakteristicne po selima u juznom Bantu, ali nisu ajdared; kod nas nikad ne porastu velike jer ih ili crvi dohvate ili padnu dole pa se ulupaju. Ja ih od malena zovem "jabuke koje se jedu sa nozem", jer uvek moraju da se sekcaju. Ali su jako ukusne ^_^

 

Prosle godine sam u septembru na Bodenskom jezeru kupila direktno u vocnjaku pored kog sam prosla jos neke brutalno ukusne jabuke, naravno da ne znam koja su sorta, mooozda elstar. Posle se pokajah sto sam uzela samo 5kg; ne znam naravno koliko su bile uberprskane.

Link to comment

pa jel guliti onda pod obavezno?

 

Ne znam. Teoretski, sam vosak je inertan, kako uđe, tako izađe. Biocid kojim se sprečava buđanje je već malo grozniji, samo je pitanje koji % proizvođača ga stavlja.

Ja ne rendam koru limuna npr, te recepte izbegavam.

Link to comment

pa jel guliti onda pod obavezno?

Obavezno.

Zašto?

Ima više razloga (ovako je na isto pitanje meni odgovorio lekar, gastroenterolog+ kardiolog i mi ga u porodičnim razgovorima citiramo kad god ne želimo previše da se upuštamo u objašnjavanje tj. kad je nešto očito).

 

Moje omiljene jabuke su od dostupnih ajdared,  a od nedostupnih rumenika.  A propos starih sorti jabuka

 

EVO JABUKA!

 

Vojislav Ilić Mlađi

 

Dobro došla, draga deco!

Neka vam je srećna škola!

Donosim vam puno sreće

i jabuka puna kola:

Narandžaste i rumene,

bele, žute i crvene!

Nemam noža, ni tanjira!

Svak po jednu neka bira!

Svaka od njih — razne boje

ima lepo ime svoje:

 

Gospođinke i budimke,

i podrinjke i dobrinjke.

I malinke i maslinke,

arnautke i prokupke,

carke, šarke i arapke,

 

bećanlije, ciganlije,

šećerlije, šerbetlije,

senabije, đulabije,

ovajlije, popadije,

pamuklije, zvorniklije,

poskurije i zlatije,

 

pepeljuše, rebeljuše,

kolatuše i mekuše,

 

kiseljajke, koturajke,

i perajke i đulajke,

džemurlike, šarenike,

rumenike, belunike,

i srčike i bedrike,

 

barizovke i banovke,

grgusovke i mitrovke,

šumatovke i tetovke,

 

okruglice, mađarice,

i sitnice i ružice,

 

i limunke i sladunke!

 

Jastrepčanke, kadumanke,

timočanke i trnjaktse,

 

pegavulje i šarulje,

i zimkulje i dugulje,

 

kolubarke i kopljarke,

zaječarke i zvečarke

i lešnarke i maslarke

 

i erdeljke i žuteljke!

Kolačare i kožare

i grožđare i projare,

 

nikolaje i sretnaje!

 

Ilinjače, medenjače,

ivanjače i zemnjače,

petrovače, vidovače,

simkovače i tikvače,

kolajnače, prosenjače,

tanjirače, gradinjače,

ovrljače, kotrljače,

i slatkače i rebrače,

 

mirisavke i resavke!

 

Sve su divne, sve su sveže

ko ubrane jutros s grana!

Ja sam vam ih, deco, sabro

sa svih naših srpskih strana.

 

Najvrednijem đaku biće

ona kao krv rumena!

A najveću daću onom

ko zapamti sva imena!

Edited by halloween
Link to comment

Obavezno.

Zašto?

Ima više razloga (ovako je na isto pitanje meni odgovorio lekar, gastroenterolog+ kardiolog i mi ga u porodičnim razgovorima citiramo kad god ne želimo previše da se upuštamo u objašnjavanje tj. kad je nešto očito).

Pa da. Nije baš teško razumeti da ako nešto prskaš bilo čime najveća količina ostaje na površini a što ideš dublje toga je sve manje. :D

Kada smo kod toga, zna li neko čime prskaju banane da za recimo 24h od zelenih dobiješ lepe žute?

Link to comment

 

Jabuke kozare su najbolje domace jabuke. One se kupuju uvek kad se vide, jer ih sutra nece biti. Sto je krupnija kozara, to je bolja. Treba da bude oker boje sa zlatnim prelivom, da bude malo kvrgava. Ne guliti.

 

Untitled1.png

 

 

 

 

 

 

 

 

 

+1 za kožare, samo što ih ja nisam ni jeo ni vidio bar petnaestak godina. Kod mene u okolini ih zovu krompiruše i čini mi se da su definitivno istrijebljene. Osim njih od domaćih sorti su mi favoriti kolačuše i već pomenute petrovače, petrovače su mi jabuke broj jedan za pitu.

 

Dobra stvar je da je najbolja domaća jabuka, srebrenička, ipak sačuvana. I njoj je prijetilo izumiranje kad se prije dvadesetak godina krenulo sa sadnjom santa marije, delišesa i ostalih inozemnih sorti. Nikako je ne treba brati dok je greni smit zelena i prošarana sa žutim tačkicama, tad izgleda najprivlačnije ali je gorkastog ukusa i krpaste™ kore. Prispijeva kasno, tek pred mrazeve, najbolja je kad dobije svijetlo žutu boju sa blijedo crvenim prelivima. Tad kad se grize nikakav otpor kora ne pruža, meso je puterasto, ukus sladak a aroma šmeka na zelene bonita banane :piggy:  :piggy:  :piggy: 

 

Ja u okolini imam na raspolaganju četiri stabla, zasađena krajem pedesetih ali još uvijek su u top formi. Rađa dobro svake druge godine, sreća da ove "moje" nisu generacija pa svake jeseni bar jedna obezbeijedi dovoljno ploda. Jesenas je bio najslabiji rod, dosta ih je prije sazrijevanja opalo zbog suše. Rastu na obodu šume i sječa osušenih grana i krečenje debla je jedini tretman koji od ljudi dobijaju, ništa prskanje ni ostale zajebancije. Pekmez od njih je ponajbolja voćna prerađevina na svijetu, pečem dvije sorte, rijetku za soseve i za dodatak starinskim kolačima a katran gustu za mnogo toga drugog. Par kila njih je dovoljno da cijela kuća miriše prelijepo.

 

Evo kako izgledaju kad su u najboljoj fazi.

 

 

Link to comment

Nisu kožare istrebljene, ima ih na pijacama, mada ređe i nisu jeftine.

 U  voćnjaku imamo, između ostalog, 2 stabla kožare i jedno budimke, posađene još pre II sv. rata. Rađaju.

Edited by halloween
Link to comment

Nisu kožare istrebljene, ima ih na pijacama, mada ređe i nisu jeftine.

 U  voćnjaku imamo, između ostalog, 2 stabla kožare i jedno budimke, posađene još pre II sv. rata. Rađaju.

Kod mene u užoj okolini jesu. Plus je istrijebljeno dosta starih i odličnih sorti kruške. Novci od državnih podsticaja za poljoprivrednike su tome doprinijeli. Ljudi su krenuli da krče stare voćnjake i da sade dosadne kruške "pješčare" i tek nešto kvalitetnije sorte jabuka. Isto je i sa bezukusnim jagodama i suhoparnim kajsijama. Jedino mi se breskve dopadaju ali i od njih samo stari dobri red heaven štujem.

Link to comment

Imam ja i Kanon breskvi, jako je jednostavan.

 

Breskve vinogradarke su najbolje breskve i jedno od najboljih voća uopšte. Jesti ih same, u kolačima, ili piti u "belini" koktelu.

 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...