Jump to content
IGNORED

Tri Kuvara


MayDay

Recommended Posts

Pa Srbi kao ono što jedemo u Srbiji, iako ništa nismo sami smislili, ali šta onda dođu Turci ili Grci kao nešto što je drugačije od Srba (recimo ono što mau pominje u uvodnom postu)? Jedino ako se misli i na neke meni nepoznate azijske momente, jer ipak velika je Turska.

Link to comment
  • Replies 132
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Indy

    27

  • Lancia

    15

  • MayDay

    14

  • Dagmar

    11

Top Posters In This Topic

Pa dobro, makar ne bi trebalo da se insistira na tom "Srbi". 

sto, sta smeta? bez obzira dal nam je kuhinja izvorna ili pod uticajima, nase podneblje ipak ima specifican meni. jebote, koliko mi je ljudi reklo, kad su culi odakle sam, uh, al' smo dobro jeli u Srbiji.

Link to comment

Izvinjavam se, nikako da se naviknem na balkansku atomizaciju, evo ima tome vec 2 decenije. Jednom Jugovic, uvek Jugovic.

 

EDIT

 

 

sto, sta smeta? bez obzira dal nam je kuhinja izvorna ili pod uticajima, nase podneblje ipak ima specifican meni. jebote, koliko mi je ljudi reklo, kad su culi odakle sam, uh, al' smo dobro jeli u Srbiji.

Slazem se, meni para usi apostrofiranje "Srba" (kao etniciteta), posto to sto mi tamo jedemo potice iz svih krajeva ex-YU, a i sire.

Edited by Indy
Link to comment

Izvinjavam se, nikako da se naviknem na balkansku atomizaciju, evo ima tome vec 2 decenije. Jednom Jugovic, uvek Jugovic.

nema veze s tim, drugaciji je jelovnik u Kranju i u Strumici. pa i kod nas. to sto se neke stvari poklapaju, boze moj, meni je zato i bilo lepse u Jugi. al' to sam samo ja.

Link to comment

Kako ko, meni su se stranci zalili jer je sve (njima) bilo preslano i premasno. Sve je to subjektivno, naravno, ali nasa kuhinja definitivno ne spada u vrhove svetske ponude.

opet o subjektivnom, ali nije najbolja :fantom: aman. pa najbolje da pokupimo podatke sa neta, gde je i koja je klopa najbolja.

Edited by Lancia
Link to comment

al' to sam samo ja.

I ja.

 

PS. Ne zelim nikako da zvuci protiv nasih krajeva u kulinarstvu. Nedavno sam ovde ostavljao epske utiske o nekim jelima pojedenim pre par meseci u BG. Sigurno da ima izuzetno ukusnih stvari. Ipak je to tesko staviti u istu ligu kao ove vekovima konzistentno razvijane kulinarske tradicije. X puta sam rekao da bih mogao ceo zivot (neki drugi zivot, ne ovaj sto ga je vise od pola proslo) - dakle ceo celcat - da posvetim samo francuskoj hrani (i vinu), a isto vazi i za Italiju (zasta bi trebao, pak jos jedan ceo zivot - dakle, reinkarnacija je neophodna).

 

Nasi prostori su, sa manjim izuzecima (mozda delom Vojvodina/Slavonija) iskusili toliko mnogo gladovanja i stradanja svake vrste da je prevashodna uloga kulinarstva da se covek dobro najede. Cenim to po generaciji svog oca, oni su uglavnom dosli sa sela u BG i to poderanog tura. Tamo su postali neko i nesto, a onda je ostatak zivota proveden u epskim pohodima na leskovacki rostilj i jagnjetinu, o cemu i dan danas (izmedju 10 lekova za srce koje uzimaju) pripovedaju sa velikim uzivanjem.

Link to comment

Meni su isto hvalili, bili neki bivši docimeri relativno nedavno ničim izazvano u Srbiji, i posle me zaustavili u stilu e jesi ti ono beše iz Srbije da bi mi pola sata pričali kako im je bilo ekstra, i kako je hrana izuzetno ukusna, i u detalje šta su sve jeli i gde se šetali.

Opet, nismo vrh svetske ponude, al smo dobar kombo Turaka, pardon Grka i Nemaca, sa lokalnim varijetetima. Nismo ni za potceniti uopšte.

Link to comment

I ja.

 

PS. Ne zelim nikako da zvuci protiv nasih krajeva u kulinarstvu. Nedavno sam ovde ostavljao epske utiske o nekim jelima pojedenim pre par meseci u BG. Sigurno da ima izuzetno ukusnih stvari. Ipak je to tesko staviti u istu ligu kao ove vekovima konzistentno razvijane kulinarske tradicije. X puta sam rekao da bih mogao ceo zivot (neki drugi zivot, ne ovaj sto ga je vise od pola proslo) - dakle ceo celcat - da posvetim samo francuskoj hrani (i vinu), a isto vazi i za Italiju (zasta bi trebao, pak jos jedan ceo zivot - dakle, reinkarnacija je neophodna).

 

Nasi prostori su, sa manjim izuzecima (mozda delom Vojvodina/Slavonija) iskusili toliko mnogo gladovanja i stradanja svake vrste da je prevashodna uloga kulinarstva da se covek dobro najede. Cenim to po generaciji svog oca, oni su uglavnom dosli sa sela u BG i to poderanog tura. Tamo su postali neko i nesto, a onda je ostatak zivota proveden u epskim pohodima na leskovacki rostilj i jagnjetinu, o cemu i dan danas (izmedju 10 lekova za srce koje uzimaju) pripovedaju sa velikim uzivanjem.

 

Ne možeš po tome (gladovanjima i stradanjima) da zaključuješ da ne može ni biti da se kuhinja razvila, tako je bilo u celoj Evropi do XX veka, čak je Srbija bila i dobra pošto su naši seljaci uglavnom imali posede. Ako pogledaš Viktora Igoa, po toj logici u Francuskoj ne bi odmakli dalje od bageta i kroasana.

Link to comment

Ne možeš po tome (gladovanjima i stradanjima) da zaključuješ da ne može ni biti da se kuhinja razvila, tako je bilo u celoj Evropi do XX veka, čak je Srbija bila i dobra pošto su naši seljaci uglavnom imali posede. Ako pogledaš Viktora Igoa, po toj logici u Francuskoj ne bi odmakli dalje od bageta i kroasana.

nije bas francusko kulinarstvo razvijano za igoa, vec za nebrojene generacije aristokratije (pre nego sto su im odsekli glave, ali su tradicije ostale)

Link to comment

btw, toliko hvaljena spanska kujna i tapasi i paelje i ostala cudesa, mozes samo cudom da naidjes na dobar restoran gde ces to stvarno i jesti.

 

 

E ovo kao da si mi čitao misli, sad za vikend bila na tapasu i to ne bogzna kakvom, u nekom vajnom restoranu gde smo i pored rezervacije jedva dobili sto koliko je puno. Bilo je baš nesjajno, ali kapiram da ne treba po tome suditi. I u Srbiji su često neke lokalne kafanice bolje od onih centralnih BG restorana.

Link to comment

Kako ko, meni su se stranci zalili jer je sve (njima) bilo preslano i premasno. Sve je to subjektivno, naravno, ali nasa kuhinja definitivno ne spada u vrhove svetske ponude.

Ovo mi promaklo - skoro svi svapski restorani ovde na Kanarima imaju vrlo ruznu praksu  da presole jela iz prakticnog razloga, da bi se sto vise popilo pica. Cista matematika, na klopi se zaradi manje.

Link to comment

Naš kiseli kupus sa crvenim mesom je bolji nego choucrute. Anytime! Zapravo, kontam da to kod nas možda nije neki kvalitet, ali meni je naše suvo meso i naše suve kobasice bolje nego što imaju frenčiz. Sa izuzetkom lionske rozete, koju volim.

 

Ali stvarno nije poenta u tome. Poenta je u ličnim preferencijama i da morate da se ograničite na tri kuhinje koje bi to bile.

Link to comment

nije bas francusko kulinarstvo razvijano za igoa, vec za nebrojene generacije aristokratije (pre nego sto su im odsekli glave, ali su tradicije ostale)

nisam bas poznavalac francuske kuhinje, te cu ti poverovati, ali nije to jedini put stvaranja dobre nacionalne kuhinje. najbolji primer "sirotinjske" kuhinje je italijanska...

Link to comment

Pod objektivnim kriterijumima podrazumevam kvalitet namirnica, umece i prisutnost upotrebe zacina i tehnike kuvanja. Kod nas je sve to na prilicno niskom nivou. Inace nemam nista protiv nase kuhinje (makedonska je objektivno mnogo bolja :fantom:), redovno imam krejvinge na nase specijalitete i volim da ih zderem.

 

Druga stvar: nasa kuhinja je prilicno diskutabilna sa istorijskog stanovista, jer se mnogo promenila u poslednjim decenijama.

 

Ako pak poredim lajk for lajk, osim te sarme sa kiselim kupusom, kajmaka i rostilja manje-vise sve sto pravimo, drugi prave bolje.

Ovo je sve diskutabilno o cemu pises, pogotovo oko kvaliteta namirnica i da drugi prave bolje. Dobre restorane uglavnom vode ljudi koji imaju dosta iskustva i koji crpe ideje s raznih trpeza. 

Ja se samo nadam da posast zvana low cost food, koja je preplavila Spaniju nece zahvatiti i ostatak Evrope. Toliko o kvalitetu i tradiciji nekih restorana sa vise od sto godina, koji stavljaju katanac na vrata.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...