Jump to content
IGNORED

Tesla u raljama politike


Takeshi

Recommended Posts

Онда потроши пар сати на усвајање историјских чињеница на уобичајен начин како би био у стању да заузмеш став базиран на њима.

 

Pa hoću, ali to nije bilo relevantno u mom odgovoru. Ja sam ti odgovorio prihvatajući uslovno da je ispravan, a poenta je bila da čak i da je to tačno, ovo što se radi nije odgovor na to.

Link to comment
  • Replies 578
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • fonTelefon

    51

  • Indy

    45

  • Аврам Гојић

    37

  • Caligula

    34

Top Posters In This Topic

Posted Images

Како није одговор? Неко прво спали земне остатке православног хришћанина а онда их остави на канонски неприхватљивом месту, а када се они пренесу у цркву, то је проблем? Не разумем.

Link to comment

Како није одговор? Неко прво спали земне остатке православног хришћанина а онда их остави на канонски неприхватљивом месту, а када се они пренесу у цркву, то је проблем? Не разумем.

 

Ne pripada urna crkvi. Odakle crkvi pravo da prenosi ostatke? Odakle ministarki energetike pravo da prenosi urnu? Odakle privremenom organu Beograda pravo? Odakle partijarhu pravo? Koji zakon im to omogućava? 

 

edit: "ako je tačno" se odnosilo na oduzimanje kuće porodici. Za to sam rekao da nije odgovor da se prenosi urna ako je kuća bespravno oduzeta.

Edited by Lrd
Link to comment

bez obzira na meritum odluke, privremena uprava Beograda nema nikakvo pravo da radi ovakve stvari jer nemaju mandat da rade nista sto ne spada u tekuce poslove.

 

ko se slaze da povampireni radikali koriste Tesline zemne ostatke radi predizborne kampanje, svaka mu cast.

Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment

Ево, једноставно решење: да се урна премести тек после избора. Може?

 

Ima još jednostavnije: Da se to uradi pravnim i normalnim putem. Ako neko želi da premesti urnu, neka to uradi posle konsultacija sa muzejom i stručnjacima i onda ako odluče da treba vernika sahraniti u skladu sa njegovom verom, neka bude. 

 

Samo mi nije jasno kako ljudima ne smeta to što se ovo dešava 60 godina pošto je doneta, odnosno 25 godina od povratka religije u mejnstrim, dakle marta 2014. i to odjednom, iznebuha.

 

I onda neka ga sahrane na osveštanom zemljištu, ja predlažem crkvu u njegovom rodnom mestu ili u mestu gde je proveo najveći deo života i postao to što jeste. 

Link to comment

+1

Mada sam ja protiv prebacivanja urne.

BTW, mene jedan sveštenik ubeđivao da ovi koji se kremiraju ne mogu imati crkvenu službu?

 

Послато са WЦ шоље усинг БВК

U poslednjih dvadesetak godina su, verovatno zarad boljeg prihoda, ozbiljno revidirali stav. 

Link to comment

Tipično, ne daj bože da poprave neku stvar u zemlji, razmisle šta sa ekonomijom. Samo ko babetnine crkvene i ostale ceremonije, rituali i slične bedarije, premeštanja starih kostiju. Domet i mera naših vođa.

Link to comment

Ima još jednostavnije: Da se to uradi pravnim i normalnim putem. Ako neko želi da premesti urnu, neka to uradi posle konsultacija sa muzejom i stručnjacima i onda ako odluče da treba vernika sahraniti u skladu sa njegovom verom, neka bude. 

 

Samo mi nije jasno kako ljudima ne smeta to što se ovo dešava 60 godina pošto je doneta, odnosno 25 godina od povratka religije u mejnstrim, dakle marta 2014. i to odjednom, iznebuha.

 

I onda neka ga sahrane na osveštanom zemljištu, ja predlažem crkvu u njegovom rodnom mestu ili u mestu gde je proveo najveći deo života i postao to što jeste. 

 

А који су то стручњаци који ће да одреде како би православни верник требало да се сахрани него свештеници?

 

Ова последња реченица... Ух, не знам одакле да почнем па ћу директно да ти кажем: не знаш историју, не знаш шта је православље, не знаш ко је Никола Тесла али те то не спречава да говориш какав смо народ, каква нам је историја, какво је православље и шта је најбоље за Николу Теслу. 

 

Не могу више да причам са тобом, ужасно ме смара ова новодобна политичка коректност базирана на пљувању свог народа, заборављању хрватских злочина и необразовању.

 

Група од 30 Срба на звјерски је начин мучена и дотучена 5. марта 1945.г. у Смиљану, родном мјесту Николе Тесле. Усташе су из казнионице у Госпићу извукле 30 особа и одвели их у Смиљан, те их повјешали по дрвећу. Жртве су биле сахрањене на мјесту смакнућа, у једном дијелу Смиљана, а 1977.г. родбина их је есхумирала и њихове кости положила у костурницу поред православног гробља у Смиљану, гдје се уједно налази и споменик свим Смиљанчанима, жртвама усташког терора. Обиљежје је порушено 1991. године.

Сваке године 02. аугуста, на Св. Илију, у знак сјећања на прва страдања у Смиљану која су започела тог дана 1941.г., и трајала  све до 1945.г.,  преживјела родбина и пријатељи окупљали су се око споменика и  полагали цвијеће.

У  прилогу су фотографије из 1977. године, када су кости једног броја жртава преношене у заједничку костурницу у Смиљану. Ту су и фотографије са комеморација које су се одржавала 02. аугуста сваке године, те фотографија разрушене цркве Св. Петра и Павла у Смиљану, снимљена 1945.г.

 

004-CrkvaSmiljan-snimljena--40faa293.jpg

 

 

 

 

Држи се филма.

Link to comment

Ima još jednostavnije: Da se to uradi pravnim i normalnim putem. Ako neko želi da premesti urnu, neka to uradi posle konsultacija sa muzejom i stručnjacima i onda ako odluče da treba vernika sahraniti u skladu sa njegovom verom, neka bude.

 

upravo to. ne smatram ni da je to vredno polemike, toliko si notornu istinu izrekao.

Link to comment

А који су то стручњаци који ће да одреде како би православни верник требало да се сахрани него свештеници?

 

Ова последња реченица... Ух, не знам одакле да почнем па ћу директно да ти кажем: не знаш историју, не знаш шта је православље, не знаш ко је Никола Тесла али те то не спречава да говориш какав смо народ, каква нам је историја, какво је православље и шта је најбоље за Николу Теслу. 

 

Не могу више да причам са тобом, ужасно ме смара ова новодобна политичка коректност базирана на пљувању свог народа, заборављању хрватских злочина и необразовању.

 

 

 

 

 

Држи се филма.

 

Pa vidi, kao ljubitelj istorije, bivši Pravoslavac koji živi u Srbiji i često putuje, mislim da imam savršeno dobru sliku o mnogim stvarima. 

 

A ti opet mašiš poentu i opet mi učitavaš sve i svašta, pa i političku korektnost (!) i pljuvanje svog naroda. Rekoh, ne pričaš sa mnom.

 

I najvažnije, i dalje mi nisi odgovorio na tezu da li to što je neko pravoslavac ima pravo da radi šta god hoće, bez osvrtanja na zakone zemlje u kojoj živi i na sve ostale ljude koji ga okružuju? Dalje, da li to njegovoj organizaciji daje pravo da radi šta god hoće? 

I nisi mi odgovorio na pitanje odozgo: Odakle ministarki, organu ili partijarhu pravo da premeštaju urnu? Koji im to zakon dozvoljava? Ako Tesla nema živih rođaka, ko je vlasnik te urne?

Je l' može sad da dođe grupa Tajlanđana i Kambodžanaca sada u Srbiju i da iskopava i odnosi kovčege budista koji su sahranjeni po našim grobljima i radi sa tim ostacima kako Budizam nalaže? Samo uđu, ne obaveste nikog, iskopaju grob i odnesu kovčeg i spale ga i urade sa pepelom šta se radi?

Link to comment

Ваљда праслес™.

 

 

jok more, праслес™ ti je ono o riportu za antisemitizam.

 

Jos neveruem da se uposte raspravlja o tome treba li seliti neciji pepeo sa mesta A na mesto B bez da se konsultuje zakon (i u ovom slucaju javno mnjenje). 

 

Da zakljucimo: Tesla se nekim slucajem rodio kao Srbin i naravno platice to debelo. Ma koliko se batrgao i koprcao, ma kakve stavove imao, ma kakav sisar bio - zavrsices odlukom nekoliko ameba u hramu svetog save, samo ako imas 1kapacitet da amebama dignes rejting, kratkorocni ili dugorocni. 

 

Svet je jedno uzasno mesto.

Link to comment

Da zakljucimo: Tesla se nekim slucajem rodio kao Srbin i naravno platice to debelo. Ma koliko se batrgao i koprcao, ma kakve stavove imao, ma kakav sisar bio - zavrsices odlukom nekoliko ameba u hramu svetog save, samo ako imas 1kapacitet da amebama dignes rejting, kratkorocni ili dugorocni. 

 

 

Pescanik

 

...

U poznom delu života, Tesla daje intervju u kom, na pitanje koje je veroispovesti otvoreno i direktno kaže da on veruje u Boga koji nije opisan u religijama, ali da je najbliži budizmu. Ne može biti jasnije. On dakle ima sopstveni koncept o smislu života i ustrojstvu vasione. Sa tim konceptom ništa nije slično, a budizam mu je najbliži. Teslini biografi ističu da je naučnik praktikovao jogu i poklanjao knjige o budizmu svom prijatelju Robertu Andervudu Džonsonu. Dakle dokaz plus. Bežanje od pravoslavnih škola, izjašnjavanje da je najbliži budizmu, originalna razmišljanja umesto dogmi… Šta još treba da se desi da bi čovek mogao da se ogradi od pravoslavlja? Društvo koje se poziva na Teslu dakle želi da kao simbol SPC-a ugura nekoga ko to uopšte ne želi. Teslini koncepti o metafizičkim toliko su originalni da njegova religija jedino može da se okarakteriše kao teslanstvo ili nekakva podvrsta New Age. Šta je zapravo religija? Kako bi se najkraće opisala? Je l’ to krvna grupa koju nasleđujemo od roditelja? Ne, to je koncept o smislu života i smrti. Da živimo u apsolutnoj demokratiji, svaki pojedinac bi trebalo sam da se opredeli da li će uopšte da veruje u viši smisao ili ne. A ako veruje, trebalo bi sam da odabere ili sagradi koncept smisla na osnovu znanja, razmišljanja itd.

 

Na Balkanu i ne samo tu, religioznost se ne shvata kao koncept u koji zaista verujemo već se spaja sa etničkim karakteristikama. Tako je i u samom popisu 2011. veroispovest navedena u rubrici – etnička obeležja, što je neoprostiva greška u metodologiji. Dakle, umesto da svaki Srbin ponaosob razmisli kako je sve nastalo i šta bi mogao biti smisao, kod nas ali i u nekim drugim balkanskim etnosima imamo već spremljene porcije koje treba progutati bez prigovora. Ako si Hrvat sledi katolička, ako si Bošnjak muslimanska porcija… Nema tu prostora za razmišljanje i donošenje samostalnih zaključaka. A ako neko, kao Tesla, osmisli nov koncept, to mu se očigledno ne priznaje. Čim si rođen kao Srbin zakucan si u pravoslavni identitet iz koga ne možeš da izađeš čak ni ako želiš i imaš potpuno suprotnu viziju i suprotan sistem vrednosti od SPC-a.

 

 

Link to comment

prasline, verovatno niko ne bi reč rekao, možda bi nekome bilo čudno, da je ta selidba nagoveštena prošlog ili sledećeg februara. ovako, SPC se jednostavno ponizila stavljući se u službu dnevne politike. to bi tebe kao vernika trebalo da brine više nego mene, nekoga koga je crkva zbog svog delovanja u proteklih 20 godina prevela iz agnostika u ateistu. radikalnog, čak. neću da ti nabrajam šta je sve crkva loše uradila u tom periodu.

 

ja bih pre očekivao da vi vernici kažete neku reč/dignete glas protiv toga, upravo zbog te dnevnopolitičke potrebe PPVa i njegove bratije. ne da još pravdate taj čin pravoslavnom veroispovešću tesle i "nepravdom učinjenom u vreme komunizma".

 

meni je čudno zbog čega bilo ko može da podrži to preseljenje urne sa mesta na kome je 50 godina. tamo stoji, mesto je prikladno, izdvojeno od eksponata, poput kapele. ne bih video nikakvu potrebu njenog preseljenja ni u aleju velikana na novom groblju.

 

na kraju, i kada je presele, gde će da bude? u ili ispred hrama? unutar spomenika koji predviđaju? spomenik tesli već imamo, pravićemo još jedan?

 

glupo, vrlo glupo.

Link to comment

Ђорђе и Васо, написао сам неколико пута да је ружно што се ради баш сада, као и да је очигледно у питању стицање јефтиних дневнополитичких поена. Глупо ми је што то морам да понављам сваких пар страна, стичем утисак да већина учесника дискусије ни не чита шта се пише. 

 

Ђорђе, ево ти линк за текст из 2011. године у коме се говори о пет година старој иницијативи за сахрану земних остатака у порти Храма Св. Саве на Врачару: http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/aktuelno.293.html:357381-Inicijativa-da-se-sahrani-Nikola-Tesla . То што су се напредњаци сада сетили да се окористе није ништа ново: Образ је у јануару 2013. покренуо иницаијтиву и сада ће да причају да је ово њихова заслуга. Разни се гребу о ову идеју већ дуго.

 

Ово из Пешчаника је њихово уобичајено кењање које има своју верну публику на ППП. Кога занима Роџер Андервуд Џонсон и Никола Тесла, а и ко зна енглески, може да прочита шта Тесла пише о Србима, о Обилићу, о Косовском боју - у књизи Роџера Андервуд Џонсона. Страна је 43. па извол'те: https://archive.org/details/songslibertyand00zmajgoog

 

Веза која се прави са будизмом је последица Светске изложбе у Чикагу на којој се америчка јавност први пут упознала са будизмом а и са Теслом. Новинари су уприличили сусрет неког свамија (не кажем "неког" из непоштовања, већ тога што не знам како се зове) са Теслом и Тесла се врло похвално изразио о том систему веровања, што је потпуно нормално обзиром да је био православац. 

 

Каубоју, пошто си и даље уверен да знаш о чему причаш морам да те питам шта значи "чивутски" у следећој реченици:

 

 

. Trgovati na ovaj nacin fizickim ostacima jednog genija moze samo civutski um prosecnog srpskog nacionaliste.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...