Jump to content
IGNORED

The Nemanjićs


Turnbull

Recommended Posts

  • Replies 932
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • gospa buba

    84

  • hefaca

    56

  • James Marshall

    51

  • kud u maglu Simoviću

    41

tražili su drugu šansu, i bar što se mene tiče, dobili su je. cenim da bi oni voleli šansu od 4-5 epizoda, ali rekao bih da su i ove tri dovoljne da nevidim kako bi ovo moglo da bude bolje. pored svega već rečenog, primetio sam i da kad treba da vidimo da se radnja dešava u carigradu, ide stalno jedna te ista slika brodova, a iscene bitaka su sve iz istog mastera, sudar vojnika, zatim detaji probadanja mačem, isukivanje mača iz korica, nož u stomak, i tako sve isto u svakoj bitki. ne dovodim u sumnju da su oni hteli da naprave dobru seriju, ali sad je vajda  definitivno da nisu uspeli.

 

ovo sa ikonom sv.save, to sam video toliko puta u životu, siguran sam da je neko u ekipi primetio to, ali to je onaj stari "to ko vidi nek jede govna" fazon. ako već nisu smeli da skidaju ikonu, mogli su da zadekuju, nije kao da reba više od 500 din. i 15 minuta da to uradi jedan dekorater. nemar...

Link to comment
tražili su drugu šansu, i bar što se mene tiče, dobili su je. cenim da bi oni voleli šansu od 4-5 epizoda, ali rekao bih da su i ove tri dovoljne da nevidim kako bi ovo moglo da bude bolje. pored svega već rečenog, primetio sam i da kad treba da vidimo da se radnja dešava u carigradu, ide stalno jedna te ista slika brodova, a iscene bitaka su sve iz istog mastera, sudar vojnika, zatim detaji probadanja mačem, isukivanje mača iz korica, nož u stomak, i tako sve isto u svakoj bitki. ne dovodim u sumnju da su oni hteli da naprave dobru seriju, ali sad je vajda  definitivno da nisu uspeli.

 

ovo sa ikonom sv.save, to sam video toliko puta u životu, siguran sam da je neko u ekipi primetio to, ali to je onaj stari "to ko vidi nek jede govna" fazon. ako već nisu smeli da skidaju ikonu, mogli su da zadekuju, nije kao da reba više od 500 din. i 15 minuta da to uradi jedan dekorater. nemar...

Sve +1000

Pa to kurcobolja....

Ja bi razumeo:

Nema para za grandiozne scene bitaka...

Ok nema, izbaci to, uradi reference i teraj dalje...

Ne, ovo je bilo, daj to bitku i sve, šta nas zabole kako će da izgleda...

A ono za ikonu, e pa sad me zanima ta priča o danima provedenim u arhivama, sa stručnim konsultantima...

Link to comment

Ali ta scena je snimana iz donjeg rakursa, da se baš jasno vide te freske, ovo kao da je neko namjerno odradio, moglo je da se snimi na neki drugi način da se ne vide baš ta dva sveca

Link to comment

"Narodi imaju u svesti, u biću, u osećanju sudbine samo onaj deo (ili one delove) svoje istorije koje im je ponovo stvorila i znanim učinila književnost. Za krupnu tvrdnju valja krupnih dokaza.


Uzmimo jedan od Grka, a da od koga ćemo? Prvu helensku istorijsku priču, odmah i najveću, zna već gotovo tri hiljade godina svako dete: Kako su Ahajci, jureći i sveteći otmicu jedne žene, osvojili Prijamov grad. Ratovali su Grci mnoge i mnogo značajnije ratove od ovog maloazijskog pohoda. Ali jedan slepac otvorio je svetu oči baš za ovaj. I Troja jeste i budet. Vo vjeki vjekov.


Napoleonov pohod na Rusiju bio je, ma koliko markantna, ipak samo prolazna epizoda u istoriji Rusije. Upao Korzikanac, tukao žestoko, onda sam dobio teške batine i nestao. Istorijski gledano, za Rusiju su neuporedivo krupnijih posledica bile bitke sa Poljacima po Ukrajini i o Ukrajinu, sa Šveđanima oko Baltika, a da i ne govorim o zaustavljanju Mongola i Tatara. Pa ipak svaki Rus i još pola sveta znaju danas za Borodino i Berezinu zato jer znaju Andreja Bolkonskog i Pjera Bezuhova i bolje no svoju sopstvenu porodicu poznaju Natašu i njene Rostove."


Ovako je, davno, Mihiz razmišljao o odnosu istorije i književnosti, a meni se čini da bi se u naše vreme - i u našem narodu koji ne mari za čitanje - nešto od ovog razmišljanja moglo primeniti i na film i televiziju. 


Srpska istorija prepuna je izuzetnih pojedinaca i tragičnih događaja koji su kao stvoreni za film ili seriju. Mnogi od njih još nisu iskorišteni. (Koliki samo potencijal ima prelazak preko Albanije - dala bi se napraviti veličanstvena serija o tome.)


Međutim, ako ćemo praviti zašećerene limunade (kao što je ona nesretna Šotrina serija o Lazi Kostiću)  ili preskupe diletantske vežbe - možda je bolje da sve to ostane zauvek netaknuto. Manja je šteta.

 

"Ne može niko ko naši vinari
od boljega grožđa gore vino."
 

Link to comment
5 hours ago, Borislav said:

"Narodi imaju u svesti, u biću, u osećanju sudbine samo onaj deo (ili one delove) svoje istorije koje im je ponovo stvorila i znanim učinila književnost. Za krupnu tvrdnju valja krupnih dokaza.


Uzmimo jedan od Grka, a da od koga ćemo? Prvu helensku istorijsku priču, odmah i najveću, zna već gotovo tri hiljade godina svako dete: Kako su Ahajci, jureći i sveteći otmicu jedne žene, osvojili Prijamov grad. Ratovali su Grci mnoge i mnogo značajnije ratove od ovog maloazijskog pohoda. Ali jedan slepac otvorio je svetu oči baš za ovaj. I Troja jeste i budet. Vo vjeki vjekov.


Napoleonov pohod na Rusiju bio je, ma koliko markantna, ipak samo prolazna epizoda u istoriji Rusije. Upao Korzikanac, tukao žestoko, onda sam dobio teške batine i nestao. Istorijski gledano, za Rusiju su neuporedivo krupnijih posledica bile bitke sa Poljacima po Ukrajini i o Ukrajinu, sa Šveđanima oko Baltika, a da i ne govorim o zaustavljanju Mongola i Tatara. Pa ipak svaki Rus i još pola sveta znaju danas za Borodino i Berezinu zato jer znaju Andreja Bolkonskog i Pjera Bezuhova i bolje no svoju sopstvenu porodicu poznaju Natašu i njene Rostove."


Ovako je, davno, Mihiz razmišljao o odnosu istorije i književnosti, a meni se čini da bi se u naše vreme - i u našem narodu koji ne mari za čitanje - nešto od ovog razmišljanja moglo primeniti i na film i televiziju. 


Srpska istorija prepuna je izuzetnih pojedinaca i tragičnih događaja koji su kao stvoreni za film ili seriju. Mnogi od njih još nisu iskorišteni. (Koliki samo potencijal ima prelazak preko Albanije - dala bi se napraviti veličanstvena serija o tome.)


Međutim, ako ćemo praviti zašećerene limunade (kao što je ona nesretna Šotrina serija o Lazi Kostiću)  ili preskupe diletantske vežbe - možda je bolje da sve to ostane zauvek netaknuto. Manja je šteta.

 

"Ne može niko ko naši vinari
od boljega grožđa gore vino."
 

 

Sad, kad se prica o epici  i konstrukciji identiteta odredjenih istorijskih dogadjaj i licnosti, kakav je status Sulejmana Velicanstvenog u Turskojj i kako je sama serija (koju nisam gledao ali iz citanja razumem da je vukla na sapunicu vise nego na epiku) docekana u postojbini?

 

 

Link to comment

Ni ja nisam gledao tu seriju. Koliko znam, Turci joj zameraju prikaz Sulejmana kao poročnog čoveka, dok je kod nas izazvala polemike zbog istorijskih netačnosti (najviše oko osvajanja Beograda). 


Umetnost (shvaćena u najširem smislu), nesumnjivo, može biti moćna propaganda i poslužiti i falsifikovanju istorije, ali sumnjam da je MIhiz na to mislio. Naprotiv, treba je koristiti da se afirmiše prava istina - bar onoliko koliko do nje možemo doći. Kod nas su dobri primeri već pominjani "Vuk Karadžić" ili "Karađorđeva smrt".


U "Nemanjićima" je prisutna idealizacija glavnih likova, verovatno u strahu od desničarski nastrojenog dela javnosti koji ne podnosi kritičko razmišljanje o Srbima. Takav pristup je već u startu onemogućio uverljivost likova. A ulepšavanje i težnja za dopadanjem kojoj se žrtvuje istina, spadaju u glavne odlike kiča.
 

Link to comment

sulejman je sapunica, tamo su i kostimi bili problematichni, npr zapadnjachka odela za zene. glavna linija serije se bavila kako se jedna zena iz harema progurala da skoro pa upravlja carstvom, mada se ni na tome ne insistira, politichki, nego na ljubovi i spletkama. sapunica, i ispunila svoju namenu 300%. nije bilo ujedinjavanja turskih zemalja, nije bilo ugrozenog turstva. politichki momenti dati opet kroz internu borbu za vlast i dvorske kombinacije. ali ni u jednom momentu ne moze chovek da kaze ujebote kakav je ovo smor, dakle sasvim solidna dinamika, za ono shto jeste, bez pretenzija da objasni vaskoliko tursrvo i njegov polozaj u svetu :happy: gledala neshto preko pola, na preskok.

 

jedan mushkarac vidjen gol odozgo do pola stomaka, ni do pupka. zene dekoltovane diskretno.

 

u poredjenju sa nemanjicima, neuporedivo.

 

sent from bubamoto

 

 

 

 

 

 

Link to comment

Sulejman je sapunica od glave do pete, gde se 95% događaja nije stvarno dogodilo (ili se ne može znati da su se dogodili) - prepirke među robinjama u haremu, žene koje se mrze, deca koja se neguju i sl.  Stvarni su likovi jedino Sujelman, njegove (zvaničine) žene, deca i po koji političar.

Niko tu nije ni hteo da prikazuje Tursku, a Sulejman je tu upao sasvim slučajno, jer je imao živopisnu ženu.

Serija je prvenstveno o njoj.

 


 

Link to comment
1 hour ago, Borislav said:

U "Nemanjićima" je prisutna idealizacija glavnih likova, verovatno u strahu od desničarski nastrojenog dela javnosti koji ne podnosi kritičko razmišljanje o Srbima. Takav pristup je već u startu onemogućio uverljivost likova. A ulepšavanje i težnja za dopadanjem kojoj se žrtvuje istina, spadaju u glavne odlike kiča.

 

Nije u pitanju idealizacija već banalizacija likova. I nisu ovakvo smeće napravili zato što nisu smeli od nekoga ili nečega već zato što nisu znali i umeli.

 

Amaterizam, nebriga i neznanje.

Link to comment


"Amaterizam, nebriga  i neznanje" svakako stoje, tu se potpuno slažemo. To sam i sam napisao već posle one novogodišnje "pilot" epizode.


Ipak, mislim da ne treba odbaciti ni uticaj same, izuzetno osetljive, nacionalne tematike i želju da se publici srpski narod predstavi onako kako bi najveći deo želeo da ga vidi. Ukoliko se naša predstava o sebi negde ne poklapa sa činjenicama - tim gore po činjenice.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...