Jump to content
IGNORED

The Nemanjićs


Turnbull

Recommended Posts

Može biti i  da je on njih. Po nekim intervjuima pričo je da se Nemanjići ne mogu dobro uraditi u za to predviđenom budžetu.

 

 

Link to comment
  • Replies 932
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • gospa buba

    84

  • hefaca

    56

  • James Marshall

    51

  • kud u maglu Simoviću

    41

vrzma mi se po glavi sukob nemanjići vs. boj na kosovu. na strani nemanjića su fotografija i kostim, a na strani šotrinog remek dela su kasting i tekst. znam da će zvučati nemoguće al je meni kosovski boj za nijnsu bolji od nemanjića(1. epizode)

 

Link to comment

Kakav tekst u boju na kosovu? Gomila proseravanja s kojom se ljudi prdaju vec 20 godina. Mada, jest bolji od nemanjica za koplje, ovo nije ni smesno nego tuzno.

Link to comment
9 hours ago, Frile said:


Mislio sam da je sav kontakt sa Grčkom kulturom i jezikom bio preko crkve (i trgovine), a da je za transfer ovakvih kolokvijalnih reči potreban suživot običnog naroda (doduše - možda tada te reči nisu bile kolokvijalne kao što su danas).
 

 

9 hours ago, Malvo said:

Nije ogranicen na bogosluzbeni jezik, ali jeste na uticaj knjige, koji je dolazio putem crkve. Neposredni dodiri Srba i Grka bili su davni i retki da bi se primili kolokvijalni izrazi i banalni pojmovi.

Хајде да зовемо тај народ Ромејима а не Грцима, који тргују, управљају,ратују, мисионаре и на у појединим српским земљама живе поред Срба. Наравно да постоји културна размена у Охриду, Скопљу, Призрену, Београду, Скадру и да то иде донекле и у народ. Овим се збиља нико није бавио ни код нас ни у свету тако да никаквих података о томе нема.

7 hours ago, teacher said:

 

nema grka tu, ovi su sebe zvali rimljanima. grci stižu tek u XIX veku.

Грци се поново јављају од 15 века, пред пар Константинопоља и почетка сеоба ка Риму. Оживљава неоплатонизам и тако. У 19 веку иде западно измишљање модерног грчког идентитета, оно демократија, олимпијске игре, беле зграде налик шатро античким, све да би се потисла идеја Царства Ромејског на чијем престолу нужно не мора да буде Јелин.

Link to comment
2 hours ago, porucnik vasic said:

 

Грци се поново јављају од 15 века, пред пар Константинопоља и почетка сеоба ка Риму. Оживљава неоплатонизам и тако. У 19 веку иде западно измишљање модерног грчког идентитета, оно демократија, олимпијске игре, беле зграде налик шатро античким, све да би се потисла идеја Царства Ромејског на чијем престолу нужно не мора да буде Јелин.

 

Koga zanima baš ova tematika (prelazak iz romejskog/vizantijskog identita u grčki) preporučujem knjigu Car ili upravitelj grčke istoričarke Tonje Kjusopulo. Srpski prevod izdao je Klio.

Link to comment

Oni su stvarno sami sebe zvali Romejima, čak su i Turci za evropski dio carstva koristili naziv Rumelija. Termin vizantija je nastapo 100 godina nakon  pada Carigrada.

 

I da, tada je u srpski ušlo mnogo grčkih reči, crkva (od kyriake oikia, kuća gospodnja ), miris (od reči miro) ili na primer hiljada. Kasnije su preko Turaka, usle i neke druge reci kao što je avlija ( u latinskom aula zbog drugačijeg izgovora grčkog Y u antičkom (aule) i modernom grčkom (avli), tako i znamo kada je koja reč ušla u jezik)

Link to comment
On 1.1.2018. at 7:12 PM, ToniAdams said:

+2

a jel dubravka pravo propala?

 

Видећу је сутра уживо па ћу да ти кажем. :35_thinking:

Link to comment

@nautilus

vlast je forsirala to nasledje rima u cilju politickog marketinga, a kako je obican narod sebe zvao ne mozemo sa sigurnoscu da znamo. Vrlo je moguce da su sebe definisali kao romeje jer su zivelinu carstvu romeja. Ja ih radi lakseg sporazumevanja zovem grci, na konto cinjenice da su govorili grcki jezik. Konfuzija nastaje kad u pricu ubacis sveto rimsko carstvo i njegove stanovnike, koje tek ne znamo kako da oslovimo... Zatim imamo i (tadasnje) turke, koje zovemo turci a oni sebe verovatno nisu tako zvali bar u pocetku. Nakon pada konstantinopolja njihov sultan preuzima titulu rimskog cara, evropski deo carstva im se zove rumelija i tu konfuzija postaje totalna; pogotovo sto ni jedna od te 3 drzave nema nikakve kurceve veze sa rimom koji je odavno, sto bi se reklo, propo...

Edited by Bright Billy
Link to comment

Израз Грци је латински и нису га користили. Пред крај царства користе се изрази Ромеј и Хелен. Све до самосталности трајаће расправе о томе који назив да се користи.

 

Они нису били нација у садашњем западном значењу  те речи али су били свесни неколико ствари које су их повезивале без обзира да ли живели на Кипру под крсташима, у Трапезунту или Цариграду који су пред крај царства били одвојене државе. Школска лекција каже да су имали исти језик, исту веру и исти правни систем (Римско право је у овој мери сачувано управо захваљујући  Византији, на западу неколико стотина година уопште није примењивано, па је ревитализовано преко грчких извора) Мислим да се може говорити о некој протонацији која се даље развија кроз слом хришћанског феудалног система па све до деветнаестог века.

 

Ту постоји и сличност са Србима, Јерменима и осталима. Генеза нације под Османлијама и на Западу су другачији процеси.

Link to comment

inace sad bas citam ekov roman baudolino gde je na zanimljiv nacin ispricana sva ta srednjevekovna mitomanija i budalastina... Preporucujem svima koji nisu citali, ko neku vrstu kontrapunkta seriji nemanjici ☺

Link to comment
3 hours ago, Host said:

Ako dovoljno napreduju mozda pocepaju Turke? Bilo bi to sasvim u skladu sa modernim shvatanjem istorije u Srbiji. Evo ga ovaj dole:

Sto ih ne bi zvao Romulijanci? 

 

Nista gore od budale sa agendom.

Хазард је поставио линк за интересантну књигу која објашњава тај процес. Само не знам да ли ће полуобразована будала као ти да смогне снаге да је прелиста и научи нешто. 

2 hours ago, Bright Billy said:

stvarno cudna teza. Da sam grk ne bih se osecao prevarenim sto mi identitet vezuju za antiku umesto za predivni srednji vek...

Ово полази из дефиниције средњег века која је заслована на Волтеру и његовој политичкој агенди која потпуно лажно представља средњи век као мрачан а Возантију као нешто назадно. Има барем четрдесетак година како се то у историји не користи више као начин гледања на ствари.  Циљстварања  лажног античког идентитета у ономе што је сад модерна Грчка је да се Грци одвоје од осталих православних народа и да се тиме емилинише руски утицај. О вовоме има онолико писано  у студијама о настанку модерне грчке. Тај идентитет Грцима је био стран и у суштини и не живи у обичном народу. Што се тиче да ли су се они називали Грцима или Ромејима, може да се види и из докумената народа који су са њима комуницирали ( Срби, Бугари, Руси, Арапи ) као и из њихове епске поезије ( видети под Дигенес Акритас)

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...