Jump to content
IGNORED

The Nemanjićs


Turnbull

Recommended Posts

2 hours ago, Њујоркер said:

Ocekivao sam i gore. Moze fino da se prati, cak je i zabavno na momente.

Jedino sto nesto nisam siguran da je Nemanja u datom trenutku pravoslavac (mozda gresim, mrzi me da guglam), a i cudni su mi oni strelci na Sitnici. Nije da sam vican srednjevekovnom vojevanju, ali logicno mi ide da strelci idu prvi, a ne tek kad se pesadija pomesa pa da pokolju i svoje.

Bas mi bilo drago da ponovo vidim bogobojazljivu Dubravku:778_heartbeat:

E када би то могло лако да се изгугла. И врло су интересантни ти верски идентитети стотину година после Шизме на Балкану.  Много флуиднији него пола века касније.

6 hours ago, Frile said:

 

da, naravno. mislio sam da je taj jezički uticaj ograničen na crkveni jezik

Зашто?

Link to comment
  • Replies 932
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • gospa buba

    84

  • hefaca

    56

  • James Marshall

    51

  • kud u maglu Simoviću

    41

4 hours ago, porucnik vasic said:
10 hours ago, Frile said:

 

da, naravno. mislio sam da je taj jezički uticaj ograničen na crkveni jezik

Зашто?


Mislio sam da je sav kontakt sa Grčkom kulturom i jezikom bio preko crkve (i trgovine), a da je za transfer ovakvih kolokvijalnih reči potreban suživot običnog naroda (doduše - možda tada te reči nisu bile kolokvijalne kao što su danas).
 

Link to comment

Nije ogranicen na bogosluzbeni jezik, ali jeste na uticaj knjige, koji je dolazio putem crkve. Neposredni dodiri Srba i Grka bili su davni i retki da bi se primili kolokvijalni izrazi i banalni pojmovi.

Link to comment
1 hour ago, aram said:

Neleviću je, kažu, uloga ponudjena nakon što su je, pročitavši scenario, odbili Laušević i Voja Brajović... 

I Bercek i Milos Zutic...

 

Link to comment
8 hours ago, Њујоркер said:

Ocekivao sam i gore. Moze fino da se prati, cak je i zabavno na momente.

Jedino sto nesto nisam siguran da je Nemanja u datom trenutku pravoslavac (mozda gresim, mrzi me da guglam), a i cudni su mi oni strelci na Sitnici. Nije da sam vican srednjevekovnom vojevanju, ali logicno mi ide da strelci idu prvi, a ne tek kad se pesadija pomesa pa da pokolju i svoje.

Bas mi bilo drago da ponovo vidim bogobojazljivu Dubravku:778_heartbeat:

 

meni mnogo bolje nego što su ovde zakookali. može solidno da se sprda sa ovim. deca su ogavna, ali sve u svemu vrlo zabavan niskobudžetni treš.

Link to comment
17 minutes ago, teacher said:

 

meni mnogo bolje nego što su ovde zakookali. može solidno da se sprda sa ovim. deca su ogavna, ali sve u svemu vrlo zabavan niskobudžetni treš.


I meni malo čudno koliko je žuči prosuto na topik. Mislim, nije da se ne slažem da je loše, loše je bre, ali meni nije zabavno loše. Ovo je naprosto... samo dosadno. Jedina stvar gde sam se zakikotao je Dubravka Mijatović i njeno "Nemanja... nemoj da ideš... imam neki loš predosećaj", sve ostalo je bilo... ništa, samo protok minuta. Kao ludak koji je sa guštom odgledao svih 9-10 epizoda "Ravne Gore" gušeći se od smeha, ovo mi nije bilo ni blizu toga.

Ajde gluma na stranu, i scene bitaka (big deal, šta smo očekivali od naše produkcije pobogu), ali stvarno je fascinantno koliko samo... scenariju fali bilo kakvo objašnjenje, postavka, motivacija bilo čega. Nemanja čim je pobegao kreće da udara na vizantijske zemlje, a bio miljenik cara Vizantije - niko nije ni spomenuo zašto. Nemanja stvara anti-vizantijski savez - niko nije ni spomenuo zašto. Nemanjina braća ga zatoče, on pobegne, jebe im sve po spisku, oprosti im, pomiri se... niko nije ni spomenuo zašto, ništa, cela interakcija njega sa braćom ima 6 reči. Sinovi Vukan i Stefan odrastaju, kad je Nemanja u tri sekunde ničim izazvano predložio mlađeg Stefana, a ne starijeg, za brak sa vizantijskom princezom... niko nije ni rekao zašto. Svaki konflikt, svaka odluka, koja treba biti iskorišćena da se kaže nešto o jednom ili više likova je samo pokazana na ekranu, bez ikakvog objašnjenja ili postavke, upravo kao da gledamo školski program gde narator Dejan Đurović u pozadini priča "A onda je iz tih i tih razloga Nemanja rešio da okrene leđa Vizantiji, i sklopi savez sa lokalnim kneževinama i Mletačkom Republikom" i tek onda da puste scenu iz serije koja opisuje tačno to, eto, na to mi sve ovo liči*.
 

Jao ono grupno chantovanje...



* sećam se zapravo još dok sam bio klinac jedne tako prilično dobro urađene mini serije od par epizoda (ili možda samo jedne?) o istoriji rane Raške i Nemanjića uopšte rađene za školski program krajem osamdesetih - baš bih voleo to naći na jutjubu ako neko zna, kroz maglu sećanja mi se čini dojajno urađeno za naš školski program. Narator u pozadini opisuje istoriju, a glumci plemići, vitezovi i raja rade svoje. I bolje je režiranog od ovoga, dakako.

Link to comment
2 minutes ago, Marvin (Paranoid Android) said:

Nemanja čim je pobegao kreće da udara na vizantijske zemlje, a bio miljenik cara Vizantije - niko nije ni spomenuo zašto.

 

rečeno je: da ujedini srpske zemlje

Link to comment
1 minute ago, hefaca said:

Dobro, ovo je pocetak. Bice gore kako serija odmice. Ali, sto rekose za ubice prosle god, nase je.

Snimljeno je, valja ga gledati.

 

pa ne baš, ja ono bjelino sranje nisam mogao, ovo ću pogledati sa zadovoljstvom. nije baš kao ravna gora, što kaže marvin, ali je solidna sprdačina.

Link to comment
Quote

Mihić je tom prilikom izjavio da je RTS ovim dobio priliku da se iskupi, jer je „materijal takav da je greh što to do sada nije urađeno”.

Quote

 

 

Link to comment
3 minutes ago, teacher said:

 

rečeno je: da ujedini srpske zemlje


Dobro, aj, jeste to tako rečeno, ali izrečeno je u valjda jednoj rečenici. Ajde i da su rešili da idu sa romantizovanjem istorije po nacionalnom motivu, valjda se to radi tako što bi Nemanja okupio saveznike, plemiće oko sebe, (i verovatno uz neku sekvencu od 7 minuta gde mu se Sveti Đorđe javlja u snu i govori dubokim značajnim glasom Nemanjaaa ujediniiiii sveeeee srpskeeee zemljeeeeee buuuuuu ) gde se lepo postavi scena i kaže "Narode, došao sam na ovu odluku, vreme je da imamo svoju državu, vreme je da ujedinimo sve naše ljude koji su raštrkani po okolnim županijama, hajde da stvorimo nešto, hajde da stvorimo državu koja će biti rame uz rame sa Vizantijom, hajde da napravimo nešto što će trajati vekovima", pa onda vidiš gomilu plemića koji su oduševljeni idejom, onda vidiš dva ili tri plemića koji su pitjkice i koji se mršte jer im se nešto ne sviđa ideja, ama nešto, bilo šta, pa jebo mater ako je naslov serije "Rađanje kraljevine" ajde u pičku materinu da pokažu makar jedan sastanak velikaša gde je odlučeno baš to i to, a ne da se Nemanja u jednoj sceni vrati iz zarobljeništva, a u sledećoj da je okupio mlogu silnu vojsku i niže bitku za bitkom.
 

Link to comment
 
meni mnogo bolje nego što su ovde zakookali. može solidno da se sprda sa ovim. deca su ogavna, ali sve u svemu vrlo zabavan niskobudžetni treš.
Pa ima tu neku zabavnu notu, veliki potencijal za sprdnju. Svakako namjeravam da nastavim sa gledam, ne snima se svaki dan ovakva trešina
Link to comment
5 minutes ago, Marvin (Paranoid Android) said:


Dobro, aj, jeste to tako rečeno, ali izrečeno je u valjda jednoj rečenici. Ajde i da su rešili da idu sa romantizovanjem istorije po nacionalnom motivu, valjda se to radi tako što bi Nemanja okupio saveznike, plemiće oko sebe, (i verovatno uz neku sekvencu od 7 minuta gde mu se Sveti Đorđe javlja u snu i govori dubokim značajnim glasom Nemanjaaa ujediniiiii sveeeee srpskeeee zemljeeeeee buuuuuu ) gde se lepo postavi scena i kaže "Narode, došao sam na ovu odluku, vreme je da imamo svoju državu, vreme je da ujedinimo sve naše ljude koji su raštrkani po okolnim županijama, hajde da stvorimo nešto, hajde da stvorimo državu koja će biti rame uz rame sa Vizantijom, hajde da napravimo nešto što će trajati vekovima", pa onda vidiš gomilu plemića koji su oduševljeni idejom, onda vidiš dva ili tri plemića koji su pitjkice i koji se mršte jer im se nešto ne sviđa ideja, ama nešto, bilo šta, pa jebo mater ako je naslov serije "Rađanje kraljevine" ajde u pičku materinu da pokažu makar jedan sastanak velikaša gde je odlučeno baš to i to, a ne da se Nemanja u jednoj sceni vrati iz zarobljeništva, a u sledećoj da je okupio mlogu silnu vojsku i niže bitku za bitkom.
 

 

nenene, rečeno je kao da su ranije postojale srpske zemlje, tj srpska država i onda će nemanja to da povrati od manojla komnena, koji svako malo navrne da vidi šta rade srbi i da im se divi.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...