Jump to content
IGNORED

razumevanje/poznavanje srodnih jezika


Amelija

Recommended Posts

e to je to, da :)

 

zato sto, jednom sam ucio slovacki i ne secam se takve stvari, prosto se stavi drugi (malo razlicit, ali ipak definitivno drugi) glagol za trajni oblik, ali moguce je da sam zaboravio, a za ostale slovenske jezike stvarno ne znam.

Edited by MancMellow
Link to comment
  • Replies 148
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • MancMellow

    36

  • Amelija

    30

  • topuzina

    17

  • расејан

    9

prefiksima se čuda prave, mada nisam sigurna da je to ono što tražiš

 

 

pasti

ispasti

padati

ispadati

popadati

poispadati

 

 

a mislim da je mom mužu "seći" ubedljivo omiljen™

 

seći

seckati

iseći

preseći

poseći

naseći

odseći

zaseći

isecati

presecati

odsecati

zasecati

Link to comment

ma pazi, ni "sedao sam" nije više puta :D jezik nam je ludilo, ali ovo konkretno što pitam ne znam da li ima u drugim slovenskim jezicima, a to me zanima.

 

"problem" sa sedati/sedeti/sesti imaju i Slovenci, mada opet nisam sigurna ni da je to bilo tvoje pitanje :lol:

Link to comment

"problem" sa sedati/sedeti/sesti imaju i Slovenci, mada opet nisam sigurna ni da je to bilo tvoje pitanje :lol:

 

pa, moje pitanje je bilo da li to ima u jos nekom slvenskom jeziku ili samo u juznim tj jugozapadnim slovenskim jezicina :)

Link to comment

prosto se stavi drugi (malo razlicit, ali ipak definitivno drugi) glagol za trajni oblik, ali moguce je da sam zaboravio, a za ostale slovenske jezike stvarno ne znam.

I srpski primeri tipa sesti/sedeti/sedati se smatraju različitim glagolima, tj. morfološkom derivacijom (koja daje nove rečničke jedinice), a ne fleksijom (koja samo daje druge oblike iste reči, kao, npr. radiš/radi).

 

E sad, i na srpskom postoje slučajevi većeg i manjeg obličkog poklapanja u okviru familije (npr. maknuti/micati se poklapa manje nego naleteti/naletati). Ponekad i mi koristimo oblike s drugim osnovama (supletivne oblike), tipa imati/dobiti (zaimati bi bilo fino, al nema).

 

Uglavnom, svi slovenski jezici bi trebalo da imaju sistem glagolskog vida. To im je jedna od stvari po kojima su poznati među lingvistima.

 

Mada, sad se nešto pitam, akonto ovoga što kaže Hjortron, koliko je ovaj sistem vitalan u npr. slovenačkom. Oni često imaju problema sa ovim kad govore srpski, ali to ne mora nužno biti zbog negativnog transfera iz maternjeg jezika. Može biti i nepoznavanje našeg sistema.

Link to comment

 

 

a mislim da je mom mužu "seći" ubedljivo omiljen™

 

seći

seckati

iseći

preseći

poseći

naseći

odseći

zaseći

isecati

presecati

odsecati

zasecati

Ispresecao sam se :lolol:

Link to comment

prefiksima se čuda prave, mada nisam sigurna da je to ono što tražiš

 

 

pasti

ispasti

padati

ispadati

popadati

poispadati

 

 

a mislim da je mom mužu "seći" ubedljivo omiljen™

 

seći

seckati

iseći

preseći

poseći

naseći

odseći

zaseći

isecati

presecati

odsecati

zasecati

 

ne, ne nisam mislio na prefikse

 

@Topuzina

 

E pa nisam mislio da je kod nas to pravilo, vec vise da postoji 1 tendencija. Tendencija veceg oblickog polapanja, odnsno da je trajni oblik koji se dakle odnosi na ne na ponovljenu radnju nego na ovo drugo, radnju koja hmm, traje, izvodi iz, ne znam kako da kazem, "glavnog" glagola. Bilo bi lepo da nisam pozaboravljao gomilu terminologije :(

Edited by MancMellow
Link to comment

Mada, sad se nešto pitam, akonto ovoga što kaže Hjortron, koliko je ovaj sistem vitalan u npr. slovenačkom.

ima, ima, i suština je ista, ali za detalje ipak ne znam dovoljno dobro slovenački (mislim da sam realno sve skupa za neku jaču dvojkicu/slabu trojkicu)

 

 

a verovatno sličan problem imaju i Slovenci (nije baš uvek sve isto) pa greše :)

 

(pošto jezici jesu vrlo srodni ali ipak ima gomila malih brezobraznih razlikica kao npr nemali broj bitnih lažnih prijatelja i sl, što npr za španski i katalonski nije problem)

Edited by Hjortron
Link to comment
  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...