Jump to content
IGNORED

Pogodite autora bez guglanja


Turnbull

Recommended Posts

  • Replies 407
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Turnbull

    140

  • bergasa19

    65

  • boshoku

    59

  • Dr Arslanagić

    27

Da se maknemo od Podunavca. Ovaj je zanimljiv lik.

Sve što je u bečkom javnom životu bilo frivolno, površno, spektakularno a prazno, vrlo brzo se prenelo i kod nas. Imitacija je bila vesela, mada je zvonila kao prazna kanta, kreveljeći se dočaravala je urbanitet koji nije postojao. Nikao je veliki broj kafana, raširila se kafanska nonšalancija, napunile su se diletantima, „gospodom službenicima”, pesnicima i uobraženim, povremenim literatama, sedelo se satima i „ozbiljno” razgovaralo, padalo u sevdah i nostalgiju, bili su ponizne sluge principa carpe diem, ne veruj u budućnost, tako je neizvesna, ej, krčmarice još vina natoči… obožavale su se novine, potprcavajući način pisanja, olak i zabavan, feljtoni i afere. Cerekalo se od podne do zore. A igralo se na vulkanu, postojala je čudna veza koja je u tom nihilističkom pustahijstvu povezivala Beč i Beograd, jer će Austrijanci i Srbi survati svet u jedan od najkrvavijih svetskih ratova.
Link to comment
Potpuno. Nemam pojma šta mu je. ovo e takvo lupetanje da nema reči.
Kojom mozgovnom akrobacijom je dobacio do teze, da izbor da se zagovava ubacivanje nevažećeg listića urušava pravo drugih na izbor?Mene baš zaista zanima taj tok misli.A zanimljiv mi je i ovaj nastavak.
oni potcenjuju i negiraju snagu građanske participacije (demokratija);
Car se ponaša kao da beli listići odbijaju da participiraju u odlučivanju o javnom isteresu.
oni se odriču spremnosti da svoje javne vrline ugrade u temelje svoje zajednice (republikanizam).
Vraćam priču korak unazad. Koje javne vrline? Jer, kada se polemiše sa ovakvim autorom, mora se razjasniti ono fundamentalno. Ispada da se ugradnja "javnih vrlina u temelje zajednice" može sprovesti samo na izborima. Onoliko sjajnih koncepata je ugrađeno u javni prostor odvojeno (paralelno) izbornom i poliitčkom procesu.Da dodam i to da je republikanizam najmanje nedvosmislen pojam u ovoj podeli (u odnosu na demokratiju i liberalizam).Šta znam, meni je ovo isuviše etatistički Iz svakog pasusa isijava obožavanje države. Edited by pacey defender
Link to comment

Ajmo, ajmo. Još jedan citat.

-Ne može se ovde napraviti nikakav veliki biznis bez države, rekao mi je jedan naš biznismen, dok je pažljivo razmatrao političke i privredne prilike. Nije imao želju da mi otkriva rupu na saksiji, više je to bilo mirenje sa sudbinom. Oni koji ne žele da budu «ovce» i da se prepuste ćudljivoj srpskoj Fortuni na milost i nemilost, moraju biti snalažljivi. Snalažljivost se sastoji u tome da dobijete državu za kuma.A u mraku kumove duboke kese sija Ali - Babina pećina. Najveća bogatstva nastaju u sprezi sa državom, ma koliko njeni građani bili siromašni. Bogatstvo je kod nas retkost, siromaštvo je masovno, i nije neuobičajeno da u isto vreme kada većina građana osiromašuje, tek nekolicina postaje bogata i sve bogatija. Mogla bi se uspostaviti neutešna demokratska matematička formula – što je veći broj siromašnih, to je manji broj najbogatijih. I što manje u džepu imaju prvi, to više u džepu imaju drugi. U istoj državi. Jednima je majka, a drugima maćeha. I dugo društvo može biti čemerno zaostalo, bez ikakve nade na napredak, i da se upravo zbog toga u njemu fantastičnom brzinom stvore ogromna privatna bogatstva. Iskrsnu kao pečurke posle kiše. I na njima i oko njih ne cveta ništa više.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...