Jump to content
IGNORED

Sinovi kineskog zmaja


Lord Protector

Recommended Posts

mislim, narod ce biti nahuskan lako zbog nemastine al cilj je da se smanji uticaj kine na globalnom nivou. dosta su se sirili, lepo su zaradili al dalje nece moci...jos se to osililo pa krenulo vojno da siri....amerika im dala mogucnost da prodisu dok su im u svrsi. će da ih zadavi ko pilice

Edited by mustang
Link to comment

SAD nisu imale ovakvog ekonomskog protivnika od vremena kada su postala najveca ekonomija sveta krajem 19. veka.

Nemacka, SSSR ili Japan osamdesetih nisu bili veliki ekonomski kao Kinezi.

 Da zabroavimo bdp nominalni ili po pariteu kupovne moci(po ovome je Kina vec ispred SAD, sto se nije desilo preko 100 godina da neko bude ispred SAD), pogledati ukupnu potrosnju energije; koja je najveca trgovacka nacija na svetu uvoz/izvoz; ko je najveca potrosacka nacija na svetu itd. Kina je ispred.

Prosle godine je Kina bila najveci trgovinski partner Nemacke, Saudijske Arabije i Japana. To nisu SAD a to nije mala stvar.

 

To ne znaci da ce Kina sutra postati vodeca sila. SAD jos imaju moc da puno pritisnu Kinu, pre svega vojno, i videcemo kako ce se Kina ponasati u poziicji u kojoj je Rusija/SSSR skoro 100 godina. Plus ce se eksplatisati unutrasnji kineski problemi tipa Ujgura ili Tibeta. Mada je to igra koja moze da se okrene proitv SAD ako Kinezi krenu da buse po Latinskoj Americi i latino i crnackoj populaciji u SAD, kao sto je nekada radio SSSR.

 

Ali je cinjenica da je Kina najveci ekonomski protivnik sa kojim se susrecu SAD u poslednjih 100 godina.

Link to comment

I jos nesto, Kina je igra velikih brojeva. A te velike brojeve su zakotrljale SAD u borbi protiv SSSR.

Kada se kaze da Kina ima 1.4 milijarde ljudi tesko je pojmiti koliko je to ali ako se kaze da je to vise od Severne Amerike(SAD, Meksiko, Karibi i Kanada)+EU(28 zemalja Evrope)+Japan+J. Koreja+ Australija+ Novi Zeland a onda se moze dobiti predstava koliko je to.

Ja ne volim dugorocna ekonomska predvidjanja jer su uvek netacna, moze sutra da Kinu zahvati kriza zbog napumpane kreditne ekspanzije ili SAD zbog napumpane berze ali ovo je predvidjanje cuvenog britanskog  PwC

 

GDP-projections-to-2050-g-007.jpg

 

Dakle Kina 2050 kao SAD+EU.

Mnogo veliko.

Ali te 2050 vec Indija dolazi u igru koja ce imati vise stanovnika od Kine, tipa 1.6 milijarid.

Link to comment
7 hours ago, pasha said:

SAD nisu imale ovakvog ekonomskog protivnika od vremena kada su postala najveca ekonomija sveta krajem 19. veka.

Nemacka, SSSR ili Japan osamdesetih nisu bili veliki ekonomski kao Kinezi.

 Da zabroavimo bdp nominalni ili po pariteu kupovne moci(po ovome je Kina vec ispred SAD, sto se nije desilo preko 100 godina da neko bude ispred SAD), pogledati ukupnu potrosnju energije; koja je najveca trgovacka nacija na svetu uvoz/izvoz; ko je najveca potrosacka nacija na svetu itd. Kina je ispred.

Prosle godine je Kina bila najveci trgovinski partner Nemacke, Saudijske Arabije i Japana. To nisu SAD a to nije mala stvar.

 

To ne znaci da ce Kina sutra postati vodeca sila. SAD jos imaju moc da puno pritisnu Kinu, pre svega vojno, i videcemo kako ce se Kina ponasati u poziicji u kojoj je Rusija/SSSR skoro 100 godina. Plus ce se eksplatisati unutrasnji kineski problemi tipa Ujgura ili Tibeta. Mada je to igra koja moze da se okrene proitv SAD ako Kinezi krenu da buse po Latinskoj Americi i latino i crnackoj populaciji u SAD, kao sto je nekada radio SSSR.

 

Ali je cinjenica da je Kina najveci ekonomski protivnik sa kojim se susrecu SAD u poslednjih 100 godina.

 

Ne lupaj - krajem 19. veka je Britanska Imperija jos palilila i zarila, a Francuska i Nemacka gradile svoje. Tek kad je klasicni imperijalizam pukao i posle dva svetska rata su SAD mogle da preuzmu primat. Sto se tice Kine - samo dve stvari, nepovoljna demografija (peak je negde 2020-25 a zatim ce se smanjivati radno sposobno stanovnistvo i troskovi) i kompeticija sa ne tako malim susedima (Indija, Rusija, Vietnam, Indonezija, Filipini, Japan, j. Koreja)  ce ih drzati pod kontrolom. Oni gulazi za Ujgure su vec svima dali pogled u svetlu kinesku buducnost tako su vec sada svi na oprezu.

Jos 1913. je ekonomija imperije bila veca od US a o vojsci da ne pricamo, cak i bez pola Afrike i svega sto se tamo izvlacilo:

https://en.wikipedia.org/wiki/Economy_of_the_British_Empire

Edited by Anduril
Link to comment

Koliko ja vidim na tim podacima sto si stavio SAD su dosta vece od britanske ekonomije 1913, vec 1870 su prilicno slicni.

Doduse 1870 je cela imperija sa sve Indijom dosta veca ali vec 1913 nije da bi 1916 i cela imperija bila iza SAD.

 

Quote

They amount together to a new history of the 20th century: the American century, which according to Tooze began not in 1945 but in 1916, the year U.S. output overtook that of the entire British empire.

 

https://www.theatlantic.com/international/archive/2014/12/the-real-story-of-how-america-became-an-economic-superpower/384034/

 

Nemacka do 1870 nije gradila nista svoje u smislu kolonija zato je Prvi ssvetski rat krenuo jer su se kasno ukljucili i trazili su novu podelu, posto Nemacka do 1870 i nije postojala kao ujedinjena.

 

Jedini veliki takmac Kine je Indija.

I najveci problem Kine je kako da razbiju pomorsku blokadu.

Ali oni mogu imati vecih unutrasnjih problema.

 

Inace koliko je Indija bila iskoriscavana za vreme britanske imperije se vidi u podacima koje si stavio.

Oblast koja je imala skoro 8 puta vise ljudi od Ostrva je imala manji bdp 1913 i to stagnirala/nazadovala od 1870 prilicno.

Edited by pasha
Link to comment

Sto se tice protesta u HK - nema to veze sa Amerikancima uopste, vec sa Kinom i njenim represivnim aparatom prema HK koji im je trn u oku odavno (malo manje nego Tajvan). Ljudi tamo jednostavno nece da budu u istom sistemu kao i ostatak Kine.

Link to comment

Shvatam ja razliku vrlo dobro ali i kapiram principe. Hoce da budu suznji jednima koji su im super a nece drugima koji im nisu super? Sto se nisu digli na ulice kad su ih britanci predali u ruke Kineza 1984 ili 1997 godine kad je sporazum stupio na snagu? U istoriji Hong Konga je u tom periodu bilo protesta: 1989 u znak podrske protestima na Tjenanmenu pa 2003. kad su Kinezi pokusali da zabrane subverzivna delovanja protiv centralne vlasti. A u medjuvremenu nista. Ne znam dal pate od selektivne amnezije ali ovaj proces nije poceo kad su poceli nego 1984 kad je potpisan sporazum o vracanju Hong Konga Kini.

 

Elem, ja inace mnogo ne volim botovanje a oko protesta tamo je sav internet zatrpan. Na redditu je hongkong broj 1 trending gde je barem 70% "laznih" vesti od strane organizatora protesta. Moderiram jednu od najvecih expat grupa u Nemackoj i svaki dan dobijem po 5 zahteva za prijem u grupu od ljudi iz Hong Kong-a.

Link to comment

Pa sad, sve to je na internetu ne mora biti tacno. Bio sam u Hong Kongu vise puta, i problem nije bio predavanje HK Kini 1997 godine, vec je taj proces poostren kako je Kina pocela da ukida autonomiju malo po malo, kulminirajuci zahtevom da CEO Hong Konga moze samo biti odobren od strane Kine.

 

Postepeno ukidanje sloboda i otmica protivnika rezima su samo dolile ulje na vatru.

Link to comment

Ja ne verujem da je iko normalan mislio da ce da se Kina promeni od 1997 godine pa dalje u buducnost i da Hong kongu nece da se desi ono sto im se desava/desavalo tokom godina. Ovde idem uz ono sto si napisao o slobodama....to nekako ide uz to i tu se slazem.

 

Ja sam zbog celog "hajpa" oko HK poceo da vise citam. Pocetak protesta mi je delovao apsolutno ok. Trenutno mi nije jasan endgame demonstranata. Sta SADA zele da postignu. Imaju tih nekih 5 zahteva koji su manje vise centrali u Pekingu neprihvatljivi, pa je tu pat pozicija. Lobiraju americku administraciju da Senat usvoji dokument kojim bi Amerika de facto bila ta koja "nadgleda" uz prisutvo na terenu sprovodjenje zahteva plus jos puno tih nekih stvari a jedna struja cak zagovara UN da posalje peacekeeping trupe u HK. Razumem da ne zele da budu delic partijskog aparata Kine ali da li ce Kina, ovakva i u 2019 godini stvarno da dozvoli da se bilo ko iskrca u Hong Kong i da bude "garant mira i sigurnosti"?

Link to comment
×
×
  • Create New...