Jump to content
IGNORED

Europeana


namenski

Recommended Posts

U samom srcu grada (odma do katedrale) je pešačka zona sa mešavinom građevina iz 19. i 20. veka. Taj deo mi je skoro bio potpuno lišen nekog ,,skandinavskog" šmeka i izgledao kao neki generički nemački, austrijski, ili švajcarski grad srednje veličine. Drugim rečima, depresija 1/1. A to je bio deo grada koji je bio kao najživlji, restorani, radnje, kafići, itd.

 

Ostatak tog gradskog jezgra je živopisniji i ima neki svoj šarm. Najstariji deo grada je uz reku, sa ovim rekao bih tipično norveškim bivšim ribarskim kućama (bar sam ja to tako shvatio, možda grešim). Danas su tu, koliko sam imao prilike da vidim, uglavnom restorani, galerije, kancelarije i sl.:

 

I5aWZT9Y8Mr8EH4ZYzUayHMdwkpNpqW1SXWp4VKP

 

gWseAH13BpFsaqIgccHE_La0vR8oFartb03ChOIf

 

jhy8xYh53fUeY1mgXqOh2suvyRbyBEfkKP9iFGj_

 

0PouGp3nFCxiRvsGGw95-yzx3rOQUH9jCeANYdY0

Link to comment
  • Replies 94
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • namenski

    44

  • hazard

    6

  • Dr Arslanagić

    6

  • Zdravko

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

Na obali reke preko puta tog centralnog poluostrva su brda, na jednom je gorespomenuti NTNU, a na drugom fino očuvana tvrđava sa koje puca lepo pogled na grad i fjord:

 

6rrk5ullWg6L3KHNmulkSv9sOZ3CXP4sl60JZg_H

 

wAyWyltOUYHGlquoLnqZF6KX0UKceEhokgmcATbq

 

Uaj4ZEM6NecRjWgKTZI9WYHsRAmhqme_g3ZVhYRZ

 

_HYB2mhWWiFDpvekXbvETa70oO0ZxD2ZwnofMQuD

 

U podnožju brda ima starijih delova grada sa ovako šarenim kućicama:

 

jafmS1AXyshBDLjqEJMwfszs9_5LmX_Hl_2JG3NK

 

TA-4ER7k064HV3ZKkSKSBxdW7pbH3mbvLXPSX_3T

 

I svuda oko vas su električni automobili. Tesle su na sve strane (na aerodromu je čak jedan od taksista vozio Teslu! Taksista vozi auto od 100k dolara. Norveški standard), ali ne samo Tesle, već i tona drugih modela elektromobila koje nisam video nigde drugde, kao npr. električni golf koji je priključen na punjač na slici ispod. Prišunja vam se tako auto, jedva ga čujete, jer je tih elektromotor, a onda vas iznenadi jer izgleda kao neki običan model koji bi bilo gde drugde bio neki dizel ili tako nešto (mene je tako ,,iznenadio s leđa" neki Citroen kombi potpuno standardnog izgleda).

 

5Jm0jHTWbGV5aYS3ETWefCjogqe7-poAhoiYDEXm

 

09WywkgTuBlq6YbjzV7ax-iFHpLMCHBJ5YjzyH3f

 

1DxIv93wGLduSz5Vhh5DCGchOzOSgDuVs4RROFYz

Link to comment

I onda dolazimo do onoga što je po meni ubedljivo najveći trip - u junu mesecu, tamo noći i mraka suštinski nema. Kao kažu ima 3-4 sata mraka, i kao zalazi sunce oko ponoći...ali ne zalazi stvarno, u tome je kvaka. Sunce se zabije za horizont i vi ga vidite iza brda, tu čuči i pomera se po horizontu (nikada ne zađe skroz) i onda se opet ,,digne" na nebo kada dođe ,,svitanje". Taj ,,mrak" nije mrak već samo nekakav sumrak. Meni je spavanje bilo nemoguće...patio sam od džet lega i nisam smeo skroz da zamračim sobu jer bi se uspavao i zakasnio na jutarnje obaveze (što mi se i desilo prvog jutra). Nije meni problem da zaspim po dnevnoj svetlosti, ali sam očigledno navikao da dobijem biološki ,,signal" za ustajanje kada je zora...e pa ja sam tako dobio lažne signale, jedne noći sam se budio svaka 2 sata i svaki put pomislim ,,a, 7 ujutru!" kada ono ponoć, pa 2, pa 4, pa 6...

 

Ove slike su napravljene oko ponoći:

 

LNMNg8IBd4Njql6Mz9agjNonpQEtAi0SDQvISYzF

 

7KkBkxxiJCyflpFT4twu9KI9AzdbkJDkfb-DpnIj

 

dO1k1aItgdMbSi8PUV56M2p00jGDfO5PvdRJEoEw

 

8WgyYfAxQNpK-_tOkHVcBxIwqrj0h3rNWmo8wsPt

 

lpnf9Of_ycUQwF-YjdYqniUKYwyGOUgLzLIZ76ve

 

 

Po gradu vidiš lokalce kako su svi nešto hepi, bleje po celu ,,noć" i cirkaju,,,znači zimi, kada imaš 4 sata dana (a ustvari sličnog ovakvog sumraka) vlada totalna depresija, tako to meni izgleda. To mi je otprilike i rekla žena iz Finske koje je sedela pored mene u avionu.

Link to comment

Za kraj, par slika Trondheimsfjorden-a na putu do aerodroma:

 

Sr1Xs1tEP05DlKYBFjfOQN_bzjn9MUGM9e1pSA-k

 

bT3QXGuaYavdfEfIJWwqZukbvEab0gKODxX5ZvHR

 

wb0MBg5uZxWkrdoNTEoUVAqK2fAtU3E5QotyQIvz

 

 

Ja sam doleteo u Trondhajm iz Toronta, sa standardnih tamošnjih kasnojunskih 30 stepeni. Transportovan u ovo po srpskim standardima rano proleče u Norveškoj, bio sam sve vreme u fazonu ,,au kakva je ovo ledara zapravo". Posle sam otišao na Island, i u poređenju sa tim mi je Norveška odjedanput izgledala kao nekakva tropska cvetna bašta, oaza toplote i leta :D

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...