Jump to content
IGNORED

Europeana


namenski

Recommended Posts

  • Replies 94
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • namenski

    44

  • hazard

    6

  • Dr Arslanagić

    6

  • Zdravko

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

new-1_zps8447cb80.jpgRakvere, moze i Wesenberg, tvrdjava na jednom od retkih brda u Estoniji, i prica o otimanju svake sorte, o prodaji zemalja danasnje Estonije, onako djuture, kupac Danska, prodavac neki viteski red ili obrnuto, prica o Svedjanima koji bi da budu veci od velikih, prica o francuskim avanturistima po imenu Pontus De la Gardie.Ali i prica o evropskom debiju jedne sile sa Istoka, caru poznatom po nadimku Grozni i prica o njegovom osvajanju ove tvrdjave kada su njegovi vojnici osvojivsi je, tako kazu, neke od zarobljenih Svedjana – zive ispekli.Prica o pokusaju da se tvrdjava preotme Rusima, o opsadi, o skotskim i nemackim najamnicima angazovanim za te radne zadatke, o njihovoj medjusobnoj svadji i masakrima, o spasavanju zive glave tako sto su neki od opsadjivaca – utekli opsednutim Rusima.new-2_zps031247b3.jpgnew-4_zps55451e68.jpgnew-3_zpsf25acfbc.jpgDodatak moderne Estonije je statua bika od posebne, davno izumrle sorte, koja donekle i spada u ovaj bogati poljoprivredni kraj u kome su do kraja Drugog svetskog rata ziveli oni poslovicni teski i pouzdani nemacki seljaci.Svaki Estonac koji drzi do svoje muskosti, tek vencani parovi i njima slicni dodju ovde i ponosno pomaze jaja ovog bika.Statua je od bronze, a potpisi na mermenom postolju su imena privatnih lica i tranzicionih kompanija koje su omogucile da se statua napravi i postavi.
Link to comment

I tako, Estonija, zemlja sa nepunih 1,300,000 stanovnika od kojih su 70% Estonci, a 25% Rusi i koja ima samo 1 sluzbeni jezik (osim jos 2 priznata kojima govori oko 30,000 ljudi) na delu dokazuje da ni EU nije gadljiva na price o neravnopravnom tretmanu manjina. Verovatno su u pravu oni koji bi to zamerili stanju ljudskih prava ili kako se to vec zove, ali se manjina od pomenutih 25% Rusa i ne buni previse sto verovatno ima veze sa estonskih oko 22,000 dolara po glavi stanovnika, prema ruskih valjda oko 14,000.Ove brojke verovatno imaju veze i sa nominalnim rasporedom iako se vode po glavi, na stranu cinjenica da estonski Rusi zive u maloj, skockanoj i dosadnoj sto mu danas dodje kao neka privilegija.Valjda se tako lakse podnosi i ono cuveno zastitno govori bre jezik zemlje u kojoj zivis, kakva bre dvojezicnost, trojezicnost…Ko ce ga znati.Tek, motajuci se tik uz granicu sa Rusijom, coveku padne na pamet da sve takozvane ljubavi prema Rusiji i svemu ruskom imaju cudnu osobinu da rastu obrnuto proporcionalno udaljenosti od Rusije, pa tako mozda nama ovde u Srbiji preostaje recept iseljavanja na, recimo, Uskrsnja ostrva, odakle bi jos bilo i najlakse bezbedno voleti i zakljinjati se u Rusiju i sve rusko.Teske komsije i jos teza sudbina malih ruskih komsija, bas kao i svih malih komsija svih velikih.Lokse, grad na obali Baltika, severnije od Talina, u sred nacionalnog parka Lahemaa, sa sve vodopadom Jagala, visokom citavih 9 metara, mestom na kome se inace hiljade Estonaca s ponosom fotografisu pokazujuci tako oku juznjaka naviknutom na takozvane prirodne lepote strmoglavih gudura i kamenjara obraslog krzljavom makijom dirljiv primer odnosa prema sopstvenoj prirodi i okruzenju.Bas kao sto se covek, vozeci se na primer putem od Plevalja prema Zabljaku i Savniku seti Litvanije i njenih pazljivo izbrojanih citavih i neverovatnik cak 59 stena u citavoj zemlji od kojih najveca ima opet neverovatnih 9 metara u precniku…new-4_zpsd0614997.jpgnew-2_zps4a6d9c1e.jpgnew-3_zps71f191d1.jpgnew-1_zpsf02a7327.jpgI ne samo ponosom, nego i brigom, promisljenom i metodicnom severnjackom brigom, utoliko efikasnijom.

Link to comment
IMG_0102_zps3f4e67b6.jpgTallinn, moze i Reval, grad koji je zakasnio da bude Санкт-Петербург.Glavni grad zemlje cija takozvana drzavnost broji nepunih 40 godina, sto je jel' sasvim nedovoljno za kvalifikaciju u ozbiljne drzave kakvih po nekim zakutcima Evrope ima koliko hoces i koje se nadmecu u tome koja je starija i pametnija.Ima samo jedan problem: drzavnost se ne jede niti maze na hleb i, bas kao i onaj poslovicni patriotizam, obicno sluzi da zakukulji i zamumulji ono sto se vec zakukuljuje i zamumuljuje.IMG_00911_zps3d7876c4.jpgKad riksa postane Eko-taksi:IMG_0092_zps82e71a90.jpgIMG_0093_zpsf3fccb88.jpgIMG_0100_zpsd75e7d89.jpgIMG_0097_zps3eccca9f.jpgIMG_0095_zpsf99ec102.jpgIMG_0096_zps77809588.jpg Edited by namenski_01
Link to comment

Promisljena, zaokruzena reportaza sa izgradjenim stavom (takav kakav je, nekome ce se svideti, a nekome ne...tako i treba da bude!) i osecanjem za detalje u kojima se ogledava celina. To volim da citam. Bas sam uzivao u ovome.

Link to comment

:) Hvala.Samo, nije promisljeno (u smislu da neko seo pa mislio), nego pre svega izvinjenje Gazi i Arbajtmanu: pritisla Nova Godina, poceo sam s ovim 2. januara, video topik Americana, setio se da ovde imam nesto fotografija odozgo i rekoh 'ajde da malo pocnem da se zezam sa starom dobrom Evropom.Dok sam postavljao, em sam se setio fotografija koje sam vidjao ovde i koje ljudi znalacki prave i promisljaju :dry:: ja ne volim da fotografisem i da nije bilo GIO tesko da bih napravio vise od par komadaIma nesto drugo: putovanje je danas cudna rabota, doduse valjda je uvek i bilo.Kazu da je draz u samom putovanju, ne znam, mozda to znaci ono izmedju tacke A i tacke B. Ofucana je prica da danas ljudi stalno nekuda zure, da ne stizu itd, itd.Opet, na Internetu se moze da vidi milion fotografija ove tri balticke zemlje na primer, od kojih je svaka bolja od ovih ovde.Sad, da li je na neki nacin informativnija (sta god to znacilo) - ne znam.Bas kao sto znam da - gde god isao - ne volim da idem u muzeje, na primer.U muzejima vidis ono sto oni, ma ko bili, zele da ti pokazu, na nacin koji su oni izabrali: ako tako gledas na stvar, ima smisla samo lutati nekom zemljom koliko se moze; ionako ni jednu necemo nikada upoznati ukljucujuci i svoju sopstvenu.Tako, da bice da se putuje za sebe i zbog sebe, zbog onog sto nosis sa sobom i zbog onog sto ces od nekuda da poneses, pa i ukrades ako treba.Ako ima drugacijih misljenja, stavova, primedbi, predloga i sugestija, dajte da cujemo.Uostalom, kao sto rekoh, sledece su Gruzija i Jermenija, pa cemo da vidimo.

Link to comment

Imam samo jednu sugestiju: nastavi tacno ovako kako si poceo. Sto kaze onaj vic, "narani svinje i nista ne diraj".Fotografija je orudje reportaze: ona moze da bude jednostavna motika, ili slozeni kombajn. Ako ne umes da pravis fotografije kao u National Geographic-u, ali umes da prepoznajes detalje, onda daj te detalje. Pljas, sumica, pljas, kanta. pljas, deo fasade. To si video, to slikas. Tekst i slika se onda prozimaju i vise nije bitno kakva je kompozicija, da li si pogodio white balance ili, u tvom slucaju, ponekad i liniju horizonta :P ja jesam video boljih fotografija, ali sam retko video, izvan kvalitetnih revija, bolju reportaznu celinu.

Link to comment

:)I tako, iz Talina na jug, konacno, niz obalu Baltika, koji nije bio ni lep ni plav, daleko ga bilo, to mu izgleda dodje privilegija uvek vesele mediteranske sirotinje, koja, opet, nije vise uvek vesela k'o nekad sto je bila.SDC10826_zpsc4e18634.jpgOpet granica za granicom, a bez ikakve granice, granicara i slicne bratije.SDC10825_zps19dd139b.jpgKa srcu nekadasnje Pruske, gradu Kenigsbergu ili Kalinjingradu, cijim ulicama se setao i jedan Emanuel Kant, onaj Kant, a koji je danas jedino mesto van USA u kome se sklapa Hummer, ali ne za nemacke junkere kojima bas nesto i ne bi pristajao....Treba videti i onaj Tilzit, na Njemenu, Sovjetsk kome se vise svidja, mesto na kome se nalazio splav, onaj splav...

Edited by namenski_01
Link to comment

I sta je tu je: Pomeranija, pa niz Poljsku, ovog puta po sred srede, Krakov, kraljevski grad.IMG_0212_zps5bd75723.jpgSa nesto splavova koji nisu samo beogradski specijalitet.IMG_0167_zps704e1e6e.jpgStrogi centar, jevrejsko groblje, neki davni spomenici nekim davno pomrlim ljudima koji su imali privilegiju da im se zna grob.Sve dok nije dosao 20. vek, vek progresa, napretka i svakojakog humanizma.IMG_0176_zps422aa59f.jpg

Link to comment

Pred penjanje na Karpate i silazak na jug, putevima starim kao Evropa pa i starijim, putevima kojima su u bogatu dunavsku niziju i dalje na jug silazili svakojaki, od loseg oca i jos gore majke.SDC10892_zps93fe71a2.jpgSto se objekta na slici tice, Krakov ipak ima srednjoevropski pedigre.Po malo na silu, ali ipak.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...