Jump to content
IGNORED

Pomoć azilantima - PPP akcija


Аврам Гојић

Recommended Posts

  • Replies 412
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Аврам Гојић

    81

  • yolo

    23

  • giuseppe

    17

  • đorđe geprat

    13

Zvao sam ekipu iz Bogovadje, pomoć koju smo prikupili se još uvek distribuira. Olgica iz "Japanskog cveta" je žurila pa nisam stigao da pitam za puno detalja, ali poenta je da sve završava tamo gde treba! Ovaj odlazak nam je bio dobra nauka, i za nas i za svakoga ko tamo ide da pomogne. Treba na svaki način izbeći da se napravi jagma za stvarima, jer onda ode mast u propast i više nema sigurnosti da će roba otići onome ko je zaista potreban. Ko želi da pomaže šumskim azilantima, treba da uradi ono što smo i mi: da se prvo najavi tamo, preko telefona, da ih tamo čeka Olgica sa nekoliko ozbiljnih azilanata koji će brzo premestiti stvari u sobu pod ključem. Nema jagme, nema štete i žurbe. Onda čovek može i da sedne sa ovim ženama, i vidi šta je i kako je, da čuje muke koje su neki od azilanata imali sa promrzlinama, i, na primer, sazna da ceo taj kraj muku muči sa vodom i da će onaj ko smisli kako da se obezbedi redovan izvor pijaće vode za azilante - rešiti jedan veliki problem.

 

Što se tiče fotki, desilo mi se nešto najgore što može da se desi fotografu: da mu crkne kartica :isuse: 

 

Pokušao sam da je spasem uz pomoć stručnijih od mene, i još čekao par dana da vidim hoće li sama nekako oživeti, ali čini se da joj nema spasa. Videću da li sam neke slike slučajno štekovao negde van kartice kada sam ih na brzaka gledao posle dolaska. Ako ne, nadoknadiću vam ovo nekako, sledećeg puta :( Ako je za utehu, nije ni bilo nešto mnogo fotki, slikao sam Olgicu koja pomaže azilantima, i par grupa azilanata u "Japanskom cvetu" za stolovima. 

 

Što se novca tiče, ostalo nam je nešto jače od 10.000 dinara. Nadam se da će biti volje za još jednu, prolećnu akciju, a do tada ćemo smisliti koje se urgentne potrebe mogu zadovoljiti na najbolji način. 

Link to comment

juče sam se vratio iz središta zemlje. vidim, dabi se desio maler.

 

mislim da nije loše napisati šta je odneto u bogovađu, pored kesa/džakova sa robom. kupljen je veš (gaće, čarape, majice), higijenske potrepštine (žileti, pena za brijanje, sapuni, šampončići, četkice i paste za zube, toalet papir, maramce, ručnici), hrana (sardine, mesni naresci, čokobananice), medicina (zavoji, vata, flasteri, jod, alkohol, tablete, kreme za ruke) i cigarete. moguće je da nešto nisam naveo. sve je to lepo i uredno bilo spakovano i, zaista se divim ženi koja je odvojila vreme da sve to razvrsta i distribuira.

 

sedeći tamo, uz kafu, čuo sam da je žestoka oskudica sa vodom, da se malo malo kupuje voda za potrebe "Cveta" po ceni od 2000 za 3000 litara, da je zbog takve oskudice striktna upotreba poljskog WCa, da se pere/tušira hladnom vodom (nema se za grejanje vode). pranje veša je praktično nemoguće pa se nosi do bacanja.

 

isto, da je iz zakonskih raznoga nedozvoljeno da ti ljudi spavaju u kući i da im se kuva hrana. tako da su po ciči zimi spavali po ćoškovima oko kuće ili nekakvim skloništima. dešava se da se porodice razdvoje pa se žena i dete smeste u prihvatni centar a čovek ide u šumu.

 

isto, da se ljudi deportuju u makedoniju, ovi se onda ponovo vrate, kada ih odvezu u sandžak, oni pešače do bogovađe je tu imaju neki sistem komunikacije. čovek koji se smrzao (neko je postavio ovde link o događaju) završio je sa smrznutim i amputiranim prstima.

 

on koji su se snašli tamo negde, ostali su u skajp i fejzbuk kontaktom sa ženom u "Cvetu", žena dobija njihove fotke, pričala nam je o trudnici (nije lepa priča) i slici bebe koja joj je stigla, pokazala nam je čoveka sa novim nadimkom "44" koji je dobio jer mu tolika obuća treba, ispričala nam je o sudancu koji 10 godina luta po africi i bliskom istoku a sada je ovde.

 

preporučeno nam je da im je sada potrebna hrana za kuvanje (snašli bi se nekako), pre svega pasulj, pirinač, ulje,....... zatim šećer, so, kafa.....

 

verovatno sam nešto ispustio/pogrešno sročio, neka daba ispravi. što se mene tiče, ovo je bilo jedno posebno iskustvo, pričao sam  o tome seljanima, ovde onima koje sam juče sreo, čisto da im objasnim da taj đavo nije crn. može se računati na mene na dalje.

 

sve najbolje, svima.

Link to comment

Hvala Geprate, meni nešto ne ide komunikacija u poslednje vreme, bio sam ubeđen da sam izdetaljisao šta je odneto, valjda toliko  kuckam unaokolo da ne znam šta sam napisao stvarno, a šta u mašti.

Link to comment
  • 2 months later...

Pitanje svima koji su donirali novac.

Ostalo mi je 9.700 dinara od  prosle akcije. 

 

Da li se slazete da se taj novac uplati za zrtve poplava, kada bude jasno koji su prioriteti i gde je taj novac najpotrebniji?

 

Radicemo, u svakom slucaju, ponovo i akciju za azilante.

Edited by Грешни Василије
Link to comment

možda za pelene i halu šumice? 

 

a možda i da sami skupljamo? nekako mi je blesavo da SMSom doniram 100 din a 20 pokupi država za PDV )ako i dalje važi to pravilo)

Link to comment
  • 5 months later...

Bio sam nedavno u Bogovadji. Zima je opet tu, rasizam je opet tu. Kao i prosli put, ima ih 70ak koji spavaju u sumi, uglavnom iz Sirije. Muskarci su. Potrebna im je odeca i obuca i sve ostalo. Obuca posebno, brojevi 43-44. Ja imam vec jedan dzak garderobe, planiram da ga odnesem tamo u sledecih nekoliko dana. Ako neko zeli/hoce/moze, slobodan je da se prikljuci. Prevoz imam.

 

http://balkans.aljazeera.net/video/protest-mjestana-bogovade-zbog-azilanata

Link to comment

Bio sam nedavno u Bogovadji. Zima je opet tu, rasizam je opet tu. Kao i prosli put, ima ih 70ak koji spavaju u sumi, uglavnom iz Sirije. Muskarci su. Potrebna im je odeca i obuca i sve ostalo. Obuca posebno, brojevi 43-44. Ja imam vec jedan dzak garderobe, planiram da ga odnesem tamo u sledecih nekoliko dana. Ako neko zeli/hoce/moze, slobodan je da se prikljuci. Prevoz imam.

 

http://balkans.aljazeera.net/video/protest-mjestana-bogovade-zbog-azilanata

 

ovi sto zive u sumi...jel to postala praksa. mislim nije nesto sto se jednom desilo, vec je to postao nacin zivljenja? da li su to isti ljudi?

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...