Jump to content
IGNORED

Sirija


Budja

Recommended Posts

 

Везано за Сирију, врло је приметно да ИД губи доста територије у претходном периоду. Не ради се ту о Манбиџу, или Ал Бабу и Мосулу за који се још туку, већ о пуно села која лако губе уз мале губитке. Већ месецима је таква ситуација, доста су изгубили од Турака & Цо, онда од Курда у више наврата, па је Мосул одсечен, сад и владине снаге у Сирији заузимају доста села. У свим случајевима су губици ИД као бранилаца неколико људи по селу. (просек губитака против Курда за више од 100 села је било нешто типа 1,3 човека по селу.

 

Mesčini da ti mikro gubici u borbama protiv Kurda dobrim delom potiču od toga što Kurdi dobijaju vrhunske obaveštajne podatke i tačno znaju gde se koliko ovih dijabola nalazi. To im daje mogućnost da napadaju široko i da uzimaju ta silna sela bez po muke. Da nemaju te informacije teško da bi se usudili da razvijaju široke ofanzive, pre bi nabadali selo po selo kao SAA pa bi negde prošli lagano a negde bi naleteli na čitavu četu isisovaca i onda se klali sa njima dve nedelje.

 

Sa druge strane su i isisu neke stvari išle na ruku u njihovim ofanzivama. Pre svega mislim na Deir Ez-Zor gde im je posle ko zna koliko neuspelih pokušaja najzad pošlo za rukom da zauzmu ključne odbrambene položaje SAA tako što je pola sata pre njihovog napada američka avijacija greškom™ počistila kompletan sastav SAA koji je branio te položaje. U Al Babu im na ruku ide to što umerena pešadija koju je Turska prebacila iz Alepa da uzme Al Bab po svemu sudeći nije nimalo raspoložena da se šiba sa isisom i da je do njih oni bi im se radije priključili. Vazdušne podrške i oklopa im ne manjka ali bez motivisane pešadije nije čudo što im nije uspelo da uzmu grad.

Link to comment

Inače, Independent prenosi reči bivšeg iračkog ministra finansija koji smatra da će Mosul u borbama biti uništen do nivoa nemogućnosti da se u njemu ponovo organizuje život. Avaj, nema ko da retvituje niti da organizuje da AI i HRW intervjuišu svedoke.

Link to comment

Mesčini da ti mikro gubici u borbama protiv Kurda dobrim delom potiču od toga što Kurdi dobijaju vrhunske obaveštajne podatke i tačno znaju gde se koliko ovih dijabola nalazi. To im daje mogućnost da napadaju široko i da uzimaju ta silna sela bez po muke. Da nemaju te informacije teško da bi se usudili da razvijaju široke ofanzive, pre bi nabadali selo po selo kao SAA pa bi negde prošli lagano a negde bi naleteli na čitavu četu isisovaca i onda se klali sa njima dve nedelje.

 

Није само до Курда, и сад код Алепа владине снаге напредују, а и пре тога су Турци са побуњеницима лако напредовали све до Ал Баба.

И друго ако у десетинама села на самој линији фронта ИСИС нема да постави ни вод, онда ту дефинитивно има мањка војске.

 

Sa druge strane su i isisu neke stvari išle na ruku u njihovim ofanzivama. Pre svega mislim na Deir Ez-Zor gde im je posle ko zna koliko neuspelih pokušaja najzad pošlo za rukom da zauzmu ključne odbrambene položaje SAA tako što je pola sata pre njihovog napada američka avijacija greškom™ počistila kompletan sastav SAA koji je branio te položaje. U Al Babu im na ruku ide to što umerena pešadija koju je Turska prebacila iz Alepa da uzme Al Bab po svemu sudeći nije nimalo raspoložena da se šiba sa isisom i da je do njih oni bi im se radije priključili. Vazdušne podrške i oklopa im ne manjka ali bez motivisane pešadije nije čudo što im nije uspelo da uzmu grad.

 

Напад НАТО авијације је био пре више месеци. Од тад су полако напредовали, и успели су да одвоје аеродром од града. 

Сумануто је да у овој ситуацији, кад су попуцали на свим фронтовима, они и даље покушавају да напредују на неким правцима.

Link to comment

1. Vremenski okvir

2. Nacionalne i religijske podele u jednom slucaju a ne u drugom

 

Vanvremenska stvar, sem ta dva rata nije bilo sličnijeg događaja u prošlosti, i oba su suštinu izvodila u secesiji kroz konstitucionalne mehanizme i u postojećim okvirima. Utoliko je to drugo irelevantno, jerbo se otcepljivala cela SLO i HR u postojećim granicama.

 

Posle tek je to dobilo tu notu na koju ti pucaš tj. obeležja etničkog rata za teritorije, ali ne pre nego što je Milošević mimo saveznih vlasti a uspomoć lojalnih delova JNA odlučio da otpusti Slovence i povede rat protiv Hrvatske u kome nismo učestvovali.

 

Izlazak vojske na italijansku granicu je naredio Ante Marković a ne Milošević.

Link to comment

Pa i ja sam džihadističku propagandu spomenuo tačno dva puta. Na šta se tačno žališ?

Pa da, ne bi bilo loše da prebrojiš koliko puta sam koristio te izraze a naročito ovu američku dominaciju. Uz to ti i dalje promiče da konstatacija postojanja nečijih interesa ne nosi u sebi amnestiju za ubistva civila. To je deo diskusije o uzrocima za koje neko snosi odgovornost kao i za posledice.

Kada sam te optužio da podržavaš Al Kaidu? Najviše što sam ti mogao reći da ih deliš na dobru i lošu frakciju - a i to sam ti rekao nakon što si na dva moja uzastopna posta uskakao sa buradima. 

Uzgred, burad si samo na stranama 627 i 628 pomenuo tri puta tako da bi možda trebalo da malkice preispitaš metodologiju kojom si izbrojao dva pominjanja u dve godine.

Šta ja imam sa optužbama na Gandalfov i Banetov račun i odakle ti znaš da li mi te optužbe smetaju ili ne? Ni Gandalfu ni Banetu nisu potrebni advokati i sudski tumači, kao što nisu potrebni ni meni ni tebi. Kada bi ti provodio manje vremena smišljajući neku novu definiciju kojom ćeš poniziti ceo ovaj forum i sve njegove učesnike, a malo više pažnje posvetio temama o kojima se diskutuje, u startu bismo dobili poboljšanje kvaliteta. 

 

Pa to, burad i tvrdnja da su burad dzihadisticka propaganda su "svejetoisto". A za kvalitet foruma - pa niko ti vise nije ostao tu da napise neku slozeniju analizu posto ste uspesno obesmislili diskusiju svejetoisto filozofijom. Uzivaj.

 

Inače, Independent prenosi reči bivšeg iračkog ministra finansija koji smatra da će Mosul u borbama biti uništen do nivoa nemogućnosti da se u njemu ponovo organizuje život. Avaj, nema ko da retvituje niti da organizuje da AI i HRW intervjuišu svedoke.

 

Eto, ovde jos jedna potvrda besmisla. Irejz ti je vec linkovao HRW a jacu malo AI ali sta to vredi u poredjenju sa RT analiticarima.

https://www.amnesty.org/en/latest/news/2016/11/iraq-tribal-militia-tortured-detainees-in-revenge-attacks-during-mosul-offensive/

https://www.amnesty.org/en/latest/news/2016/11/investigate-reports-iraqi-forces-tortured-and-killed-villagers-near-mosul-in-cold-blood/

https://www.amnesty.org/en/latest/news/2016/12/iraq-children-caught-in-the-crossfire-of-the-battle-for-mosul-suffer-horrific-injuries-and-trauma/

Link to comment

To je zato sto je Obama bio deo tog eatablishmenta kojim iz senke upravljaju penzioneri i grupe za ljudska prava a Tramp je antiestablisment.

 

 

Oni verovatno zaslužuju ali građani baš i ne zaslužuju takav teror. Recimo, ne znam da li je makar jedan od tih anti-mozak medija uzeo da malo razvije vest da Trampara uz reviziju™ Dodd-Frank paketa sprema i blokadu primene Fiducijarnog pravila koje je trebalo da počne da se primenjuje od aprila. Ajde Dodd-Frank, o njemu može da se debatuje ali Fiducijarno pravilo bi trebalo da direktno štiti penzioni fond običnog malog čoveka od alavih kvaziinvestitora i špekulanata koji tim fondom upravljaju do datuma penzionisanja. Odustajanje od Fiducijarnog pravila je bukvalno udar na tog malog čoveka koji je Tramparu doveo na vlast jer mu je ovaj obećao da ga Amerika više neće ispaljivati. I kada je zaseo na vlast krenuo je da ispunjava neka bezvezna obećanja koja su pri tome dobila 100% pažnje tzv. medija a potpuno izvan tog cirkusa krenuo je da ispaljuje svoje birače. Ovo bi trebalo da bude zicer za sve te kvazinovinare ali kapiram da je mnogo lakše hvatati Tramparu u raskoraku oko broja elektorskih glasova i histerisati oko ruske sotone i sličnih budalaština. Ne zahteva previše misaonih procesa.

 

A možda ima nešto i do toga što su ti isti tzv. mediji još za Obaminog mandata vodili krstaški rat protiv Fiducijarnog pravila i čvrsto držali položaje Wall Street-a u toj bici. Možda im je bedak da sad hejluju Tramparu što je zaposeo iste položaje pa ga iskusno kuliraju tamo gde im se interesi poklapaju a artiljeriju potežu tamo gde još uvek nije legao na rudu.

 

 

A za kvalitet foruma - pa niko ti vise nije ostao tu da napise neku slozeniju analizu posto ste uspesno obesmislili diskusiju svejetoisto filozofijom. Uzivaj.

 

 

potpuno si u pravu. prvi post je odgovor na drugi post koji sam citirao, pa ti vidi, ni ne znaš koliko si u pravu.

Edited by theanswer
Link to comment

Možda je preuranjeno, možda i nije, ali čini se nekako da ISIS konačno ne može više da izdrži ovakav pritisak na toliko frontova. SDF prilično dobro napreduje u okolini Rake i već su uspeli da dođu do Eufrata i sa istočne strane i preseku put za DeZ. Dok se Turci i dalje igraju stonog tenisa u al Babu, SAA napreduje oko Der Hafera, čini se da će zaobići sam grad bar za sada i ka Palmiri gde se izgleda ISIS povlači iz okoline potpuno, Iračani u zapadnom Mosulu napreduju brže nego u istočnom, a u DeZ ISIS više nije u ofanzivi nego u defanzivi.

Link to comment

Potpuni raspad ISIS-a istočno od Kuwereisa, SAA uzela samo danas desetak sela. Ostalo im je još desetak kilometara do dodira sa prednjim položajima SDF-a iz Manbija/Hasake, čime bi i fizički odsekli Otomane od Rake. Takođe, napreduju i ka Palmiri, čak i na pojedinim tačakma u DeZ. Sa druge strane, SDF je presekao put Raka - DeZ na više mesta, a na pojedinim tačkama izbio na samo 6-7 kilometara od Rake.

 

Blizu je vojni kraj Kalifata, loše im ide i u Iraku, i pitanje je vremena kada će ih najuriti i iz zapadnog Mosula.

Link to comment

Курди/СДФ су заузели у новој офанзиви 40 села северно од Еуфрата, при чему су ИСИС-у нанели губитке од 48 погинулих. То је 1,2 човека по селу у просеку, слично као и у претходном периоду. Још један показатељ колико је мало војске остало ИД на располагању. Све што имају су бацили на пар битних места, на другим местима скоро ништа. Види се да им је војни колапс врло близу.

Могу још неко време да бране Мосул, Раку, спајање са ДеЗ и Палмиру, после тога скоро и да немају шта да бране.

Link to comment
×
×
  • Create New...