Jump to content
IGNORED

Umro Mirko Kovač


smorenko

Recommended Posts

  • Replies 78
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Turnbull

    11

  • Аврам Гојић

    10

  • Indy

    10

  • Blueberry

    9

I meni je malo čudno zašto Kovač-ne...? To mi je već zanimljiva tema za split, za razliku od onih gluposti o fašizmu Borislava Pekića.I zašto svaki put pročitam 'Umro Mišo Kovač'?

Link to comment
Mali off. Primećujem da srpski nacionalisti u poslednje vreme nekako pokušavaju da regrutuju Kiša za svoju stvar, malo na osnovu selektivnog citiranja, malo na osnovu njegovog prihvatanja pravoslavlja pred smrt, malo preko njegovog anti-komunizma. Kontam da je Kovač za takvu obradu prosto mnogo nezahvalniji (mada je i sam bio neka vrsta desničara, antikomunista svakako).Evo, sad i Vasiću Kiš dobar, naporedo s Pekićem, ali Kovač... a ne, njega ćemo iseći s fotografije. Davida da ne pominjemo.Da li je stvar u tome što je Kiš umro pre izbijanja ratova za jugoslovensko nasleđe, pa se možemo zavaravati da bi ostao u Bgd, kao predsednik društva srpsko-jevrejskog prijateljstva, dok su se ova dvojica jasno stavila na pogrešnu stranu, ne znam stvarno. Ali bih voleo da mi Vasić objasni.
Oprosti što uskačem, ali sada sam tek pročitao ovaj post.Ti si pametan i načitan čovek, s toga mi nije jasno odakle ti ideja da "srpski nacionalisti u poslednje vreme nekako pokušavaju da regrutuju Kiša za svoju stvar". Koji srpski nacionalisti? Koje poslednje vreme? Koju svoju stvar? Oni ne znaju da je on uopšte postojao, a nekmoli da se bave njime (naročito u poslednje vreme kada im je - i to SVIMA - Nemanjatm najveći renesansni umetnik savremenog SrBstva, čiji književni tiraži dostižu vasionske cifre na trafikama širom naše nam države). Ako, pak, misliš na one ovdašnje forumaške, to je onda nešto drugo, a i oni su relevantni koliko i ja za NASA 'Mars' program.S druge strane, zašto isključuješ mogućnost da Poručnik Vesić nije mislio o književnosti kada je to izjavio? Jer Danilo Kiš i Borislav Pekić zaista ne mogu u istu rečenicu sa Davidom i Kovačem, u kakvoj god konotaciji/kombinaciji/alternaciji, ma koliko bili ortaci, delili duvane za lule i družili se po beogradskim bircuzima.
Link to comment
Jer Danilo Kiš i Borislav Pekić zaista ne mogu u istu rečenicu sa Davidom i Kovačem, u kakvoj god konotaciji/kombinaciji/alternaciji, ma koliko bili ortaci, delili duvane za lule i družili se po beogradskim bircuzima.
Albaharijev opus slabo poznajem, ali u čemu toliki odijum prema Kovaču? Vrata od utrobe i Rane Luke Meštrevića su izuzetni dometi.
Link to comment
Oprosti što uskačem, ali sada sam tek pročitao ovaj post.Ti si pametan i načitan čovek, s toga mi nije jasno odakle ti ideja da "srpski nacionalisti u poslednje vreme nekako pokušavaju da regrutuju Kiša za svoju stvar". Koji srpski nacionalisti? Koje poslednje vreme? Koju svoju stvar? Oni ne znaju da je on uopšte postojao, a nekmoli da se bave njime (naročito u poslednje vreme kada im je - i to SVIMA - Nemanjatm najveći renesansni umetnik savremenog SrBstva, čiji književni tiraži dostižu vasionske cifre na trafikama širom naše nam države). Ako, pak, misliš na one ovdašnje forumaške, to je onda nešto drugo, a i oni su relevantni koliko i ja za NASA 'Mars' program.S druge strane, zašto isključuješ mogućnost da Poručnik Vesić nije mislio o književnosti kada je to izjavio? Jer Danilo Kiš i Borislav Pekić zaista ne mogu u istu rečenicu sa Davidom i Kovačem, u kakvoj god konotaciji/kombinaciji/alternaciji, ma koliko bili ortaci, delili duvane za lule i družili se po beogradskim bircuzima.
Hvala na komplimentima, ali bojim se da ovaj put prosto nisi dobro obavešten. Edited by Syme
Link to comment

Slažem se. Ali mislim da smo predaleko otišli u tešku ofčinu, s obzirom da je ovaj topik namenjen mementu jednom piscu, Stoga se odjavljujem, s poštovanjem prema MK, štogod mislio o njegovim književnim dostignućima.

Link to comment

Почео семсетар састанци, студенти наврли, не постизавам да на светом топићу који сам отворио на фудбалу напишем оно што сам хтео, а камоли овде. Оно што мене растужује је чињеница да већина левичара на овом форуму све посматра кроз наочари политике. Могло би и о томе свашта да се пише али то није битно, и на крају крајева некако је порилично досадно. Оно што сам ја хтео да напишем пробаћу да објасним на начин на који компликоване физичке феномене покушавам да објасним студентима који имају мејџор у хуманистичким наукама а морају да узму неки курс из науке као део свог програма не би ли добили диплому.Ја имам 3 другара са којима сам повезан кумствима. Један је академски вајар, један аутомеханичар, а трећи је филмски режисер. Ја променим некад осигурач на аутомогили, сијалицу која је прегорела, заменим брисаче и свећице. Да ли мене то квалификује да будем назван аутомеханичарем? Мој кум филмски режисер слика са времена на време, имао је чак и пар изложби, но није ликовни уметник штагод о томе мислио друг Ким. Надам се да капирате шта хоћу да кажем. Пекић и Киш су највећи књижевни ствараоци поратне генерације који су писали на српском језику, њихово дела прелазе границе малих провинцијалних балканских резервата. Мирко Ковач је ту негде у рангу својих земљака Шћепановића и Булатовића, реално футнота у историји књижевности, а Филип Давид није ни то, гори је чак писац него Видосав Стевановић али на срећу много мање продуктиван. Значи нема оно што сам написао везе са приватним животима, политичким ставовима, припадношћу којечему и осталим секташким глупостима. Због тога ова четворица не иду у једну реченицу која их изједначава на подофруму књижевност.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...