Jump to content
IGNORED

Oilopoly


MayDay

Recommended Posts

I onda se zapitam kako EU sa više stanovnika, većim GDP i ne manje kvalitetnim ljudima i obrazovanjem od USA ne može da  izbaci ni jedan novi proizvod ili uslugu. Sve novo dolazi iz USA. To mora da je neka užasna sistemska greška.

 

Dobro sad, ne preteruj baš :D

Link to comment
  • Replies 421
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Zaz_pi

    65

  • Ravanelli

    65

  • Eraserhead

    32

  • hazard

    32

Nemam sad puno vremena ali mislim da se tu radi o dve stvari pre svega:

 

Preduzetnickoj kulturi koja je u USA na vrlo visokom nivou i podstice se kroz institucije. Deo te kulture je i spremnost na preuzimanje rizika. Ponekad imam utisak da je ovde to preuzimanje rizika poput indoktrinacije (secam se drugog dana skole smo se po grupama takmicili u spremnosti na preuzimanje rizika i kada je grupq od 70ak ljudi u kojoj sam bio i ja pobedila salom su se mogli cuti aplauz i oduzevljenje).

 

 

Institucije su napravljene tako da podrzavaju preduzetnicke ideje. Seed investors, angel investors, venture capitalists, private equity... Drzava koja pokusava da resi "valley of death" probleme u finansiranju. Imam utisak da je to sve na nizem nivou u EU i da mnogo vise zavisi od banaka nego u US a banke su sporije i manje spremne na rizike.

Link to comment

u evropi je meni presmešno kako funkcionišu investicioni fondovi.

upoznao sam neke likove iz londona koji otvaraju treći oil&gas startup, klepe po 10-50 miliona od raznih fondova, žive na tome par godina, raspadnu im se projekti i onda ispočetka. verovatno da imaju i neki reket od drugara iz fondova.

 

američki investicioni fondovi su sa druge strane imali jako ozbiljne investicije i stvarno dobre rezultate. first reserve je razbio sa amromco u rumuniji npr.

 

---

 

naravno, ovo je na osnovu mojih limitiranih kontakata u tom polju, nije baš da je genralno pravilo.

Edited by Ravanelli
Link to comment

Možda preterujem, možda to novo iz EU postoji, ali meni to jednostavno izmiče, ja ga ne vidim.

 

Evo skajp naprimer, kad smo vec pricali o pejpalu, uberu i slicno. Skajp su osnovali Danac i Svedjanin, a glavni programeri na pocetku su bili Estonci (u Estoniji je ja mislim i dalje glavni razvojni centar, ili je bar bio dok ih Majkrosoft nije kupio).

 

Sad jeste istina da je preduzetnicka kultura razvijenija u SAD nego u EU, da su ljudi - i preduzetnici i investitori - spremniji na rizik, i da neuspeh shvataju manje tragicno, i da postoji generalno daleko veca inftrastruktura za venture kapitalizam i tako to. U EU razvoj novih stvari (inovacija u Evropi ima dosta - samo naravno mnoge od tih stvari nisu vidljive prosecnom potrosacu - jedan Uber je mozda vidljiv i profitabilan, ali je u sustini potpuno nebitan) cesce ide kroz postojece institucije sistema, bilo velike korporacije ili univerzitete/institute, nego kroz "destruktivne" startape. No to su 2 modela, i jednako je impresivan americki start-up venture silicon valley pristup i nemacki (narocito recimo bavarski) umrezeni kooperativni pristup.

Link to comment

Evo skajp naprimer, kad smo vec pricali o pejpalu, uberu i slicno. Skajp su osnovali Danac i Svedjanin, a glavni programeri na pocetku su bili Estonci (u Estoniji je ja mislim i dalje glavni razvojni centar, ili je bar bio dok ih Majkrosoft nije kupio).....

 

Dobro to je malo šira tema zašto je to tako. Samo ja mislim da to nije dobro za EU i da je to možda glavni razlog njenog posrtanja.

 

Sad da malo krenem mašti u susret kao bigvlada. Ako uspe ovo sa home battery, zbogom električno brojilo(i taksama na njega), byby Zorranahh&Antiću, so long vlasniku pečenjare.

Evo šta kaže bloomberg:

Combining solar panels with large, efficient batteries could allow some homeowners to avoid buying electricity from utilities. Morgan Stanley said last year that Tesla’s energy-storage product could be “disruptive” in the U.S. and in Europe as customers seek to avoid utility fees by going “off-grid.

Link to comment
  • 4 weeks later...

Inače, i u državi NY je u decembru zabranjen freking. A kada je energetika u pitanju, Amerika je ta koja debelo kaska za Evropom, a ne obrnuto.

zabranjen = produžena zabrana

zeleni su digli ozbiljnu frku. njuca, beš ga

 

inače oklahoma je prestigla kaliforniju po broju zemljotresa, sada traže način da to dovedu u vezu sa frakingom.

Edited by Ravanelli
Link to comment

+1

 

Freking donosi samo kratkoročnu ekonomsku korist, po svim ostalim parametrima je katastrofa i bolje da ga nikada nije ni bilo

 

Freking donosi korist na vise nacina, obezbedjuje se energija iz domacih izvora, otvaraju se nova radna mesta, spusta se cena nafte, obezbedjuju se prilivi drzavi. Sve to uz limitirana ugrozavanja okoline. Ne radi se niokakvoj katastrofi vec su ljudi zaplaseni i ne znaju dovoljno. Ljudi ni ne znaju da ubrizgavanje vode i hemikalija nije konstantno vec se vrsi par puta u toku procesa vadjenja nafte.

 

Inače, i u državi NY je u decembru zabranjen freking. A kada je energetika u pitanju, Amerika je ta koja debelo kaska za Evropom, a ne obrnuto.

 

Ne znam u kom to smislu kaska za evropom koja placa gas daleko skuplje jer ga kupuje na trzistu gde je cena gasa jos uvek vezana za cenu nafte. Plus su joj mogucnosti diverzifikacije smanjene jer nema stovarista LNGa prakticno uopsdte.  Uz to evropljani placaju gorivo duplo skuplje nego Amerikanci. Jedina oblast gde su ispred su obnovljivi izvori i to uglavnom Nemacka. 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...