Jump to content
IGNORED

Oilopoly


MayDay

Recommended Posts

malo o renewables, tačnije o tome koliko solar otpočinje biti ozbiljan.

 

 

 

Bio članak pre koju godinu o tome kako se u Nemačkoj faktički izgubio peak demand tokom dana leti zbog instalacije (uglavnom subvencionisanih) solarnih panela na svakom drugom krovu...jer dnevni peak demand je kada sija najviše sunca...a i kada je struja najskuplja i kada se najviše zarađuje, pa ,,klasični" proizvođači kukaju.

 

 

edit: evo, našao

Edited by hazard
Link to comment
  • Replies 421
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Zaz_pi

    65

  • Ravanelli

    65

  • Eraserhead

    32

  • hazard

    32

Mhmda, moj neki drim džob (ako mi propadne start-up biznis - ili ako ga uspešno prodamo :D), je ili da radim za neku bleeding-edge jebačku solarnu firmu ili za Tesla Motors

 

Inače, meni je najjače da je država sa najviše instaliranog solarnog kapaciteta po glavi stanovnika 1 Nemačka, inače zemlja nadaleko poznata po sunčanoj klimi...not. Meni je jedan kolega Grk na faksu pričao kako Grčka, i ako ima toliko sunca cele godine, najviše pravi struju od lignita, što je objasnio postojanjem nekih žešćih lobija naravno. Zamislimo da je ceo Mediteran oblepljen solarnim panelima u istoj meri kojoj je i Nemačka...to bi bila 1 revolucija

Link to comment

Solarni paneli i vetrenjace imaju ogromni problem sto puno koriste retke zemljine metale. Isti problem susrecemo i kod cuvanja el. energije sto je potrebno kod solarnih panela i vetrenjaca jer nema uvek sunca i vetra a nekada ima previse. Takodje, eksplatacija retkih zemljinih metala je izuzetno zagadjujuci i skup proces.

U Nemackoj se to sve pretvara u prilican problem. U SAD, u prvom Obaminom mandatu, su maksimalno forisrali tu pricu ali onda su shvatili neke stvari i prebacili se na gas(sto je drugi problem).  Mora sve to jos znacajno da se unapredi da bi predstavljalo alternativu fosilnim gorivima.

Nuklearna energija je vise buducnost nego sto danas izgleda.

edit:

 

 “The biggest barrier to solar energy becoming the dominant source of electricity globally is expense,” says Dr. Andras G. Pattantyus-Abraham, Chief Technology Officer, Quantum Solar Power Corporation. “The obvious lesson learned from the bankruptcy of Solyndra and Evergreen is the industry is focused on price. Currently, the most cost competitive solutions are the thin-film PV technologies CdTe and CIGS, but in the long term, given the short supply of indium and tellurium, an alternative solution will need to be developed within thin-film manufacturing in order to remain cost competitive.”

Edited by Zaz_pi
Link to comment

Fotoelektricni paneli nisu jedini izvor struje iz solarne energije, postoji i concentrated/thermal solar.

 

Mnogo firmi na zapadu koje se bavilo proizvodnjom solarnih panela (ili delova za solarne panele) je bankrotiralo kada je Kina pre par godina odlucila da postane drzava sa najvise instaliranih solarnih megavata i pride najveci proizvodjac solarnih panela, krenula je suluda proizvodnja (zli jezici bi rekli damping) i cena panela je sunovracena, mnoge zapadne firme to nisu mogle da prate. Uzgred, Kina valjda ima najvece zalihe tih retkih metala.

 

Inace, razvoj novih/boljih solarnih celija i istrazivanje za dalje se radi i levo i desno, to je vrlo aktuelna tema u poslednjih 20 godina i interesovanje ne jenjava, konstantno izlaze nove ideje, koncepti, prototipovi sa vecim % efikasnosti itd. (naravno potrebno je 5-10 godina da se nesto iz univerzitetske laboratorije pretvori u masovni komercijalni proizvod), tako da ne brinem ja za tu industriju.

 

Takodje, za razliku od vetra, kao sto sam napisao gore, solarni elektricitet ima tu prednost da se dnevni vrhunac potraznje za strujom poklapa za dnevnim maksimumom suncanih zraka, tako da je mnogo manji problem sa skladistenjem energije za razliku od vetra.

 

No svakako, skidanje sa fosilnih goriva zahtevaca poprilicno prosirenje nuklearnih kapaciteta, to je sasvim jasno. To ne znaci da necemo videti veliku ekspanziju instaliranih solarnih megavata doduse, bice je itekako.

Link to comment

A, sta ako nema suncevih zraka?

Kina drzi monopol nad proizvodnjom retkih zemljinih elemenata, cak su to pre par godina koristili kao ucenu prema Japanu, ali ne znaci da imaju najvise. Mozda imaju najvise a mozda ima Rusija. Razlog je sto Rusi nisu to preterano eksplatisali a imaju toga dosta, samo je pitanje da li vise od Kine.

Inace to je jedan od razloga zasto puno tehnoloskih kompanija sa zapada radi u Kini jer se ti elementi puno koriste u visokoj tehnologiji.

 

edit: Sa fosilnih goriva je skoro nemoguce se skinuti bez nekog velikog naucno-tehnoloskog prodora poput napretka u fuziji ili tako nesto. Cak i tada je pitanje jer sam vec rekao da je veliki problem skladistenje el. energije i tu treba veliki tehnoloski prodor ili da se nadje nesto sasvim trece.

Edited by Zaz_pi
Link to comment

edit: Sa fosilnih goriva je skoro nemoguce se skinuti bez nekog velikog naucno-tehnoloskog prodora poput napretka u fuziji ili tako nesto. Cak i tada je pitanje jer sam vec rekao da je veliki problem skladistenje el. energije i tu treba veliki tehnoloski prodor ili da se nadje nesto sasvim trece.

 

Ako napraviš prodor s fuzijom, zašto postoji problem sa skladištenjem energije? Ne postoji. Problem sa skladištenjem postoji sa obnovljivim izvorim čija se raspoloživost ne da kontrolisati - vetar, sunce, plima, itd. kao što sam kažeš. Ja sam samo rekao da je sunce tu još najbolje, jer noću kad ga nema potrošnja je mala, a danju kada ga ima potrošnja je velika, pa se to u izvesnoj meri lepo poklapa. Inače nikada nisam rekao da ćemo imati 100% solarnu proizvodnju struje, nema šanse.

 

Potpuno skidanje sa fosilnih goriva u smislu proizvodnje struje (dakle ne mislim na ukupan energetski sistem - benzin, aviogorivo i sl.) je u suštini moguće sa današnjom tehnologijom, ali je skupo. Uz maksimalno korišćenje obnovljivih izvora i biogoriva, bilo potrebno napraviti mnogo mnogo breeder reaktora za nuklearne elektrane. Međutim koristiti fosilna goriva je i dalje jeftinije, pa onda zbog toga i opstaju.

Link to comment

In sunny regions, solar power will be cheaper than electricity from coal or gas in 2025. This is the conclusion reached by a study that was conducted by Fraunhofer ISE on behalf of Agora Energiewende.

The production cost of PV electricity in Central and Southern Europe is expected to fall to between 4 and 6 € cents / kWh. By the year 2050, prices are even expected to be as low as 2 to 4 cents. The study is based on conservative estimates, so technological innovations might drive prices down even further.

 

http://www.sunwindenergy.com/photovoltaics/solar-power-will-cheaper-coal-power-2025

Link to comment

Mislim na problem sa baterijama u npr. automobilima.

elton musk je odgovor.

 

spustio je cenu skladistenja sa 1000$/ kwh (nisam 100% siguran za jedinicu) na oko 400. Pretpostavlja se da ce 200, 250 biti breakeven, sto se ocekuje otvaranjem nova 2 pogona koje uskoro otvara (u nevadi je ovaj prvi)

 

ne mogu sada bas guglati sa mobilnog za izvore, ali mislim da je ovo u zagradi ispravno

 

 

Drugo neka tesla je drugu godinu zaredom proglasena automobilom godine

http://time.com/3721049/tesla-model-s-consumer-reports-car/

 

Trece, sa boljim i jeftinijim baterijama autonomija im je sada na nekih 700km (ciljalo de na razdaljinu sf-la)

Edited by Ravanelli
Link to comment

to je slučaj sa ganc novim baterijama ali one vremenom gube kapacitet pa tih 700 km (verovatno izmereno na valjcima i bez kočenja/ubrzavanja) već naredne godine mogu biti 500 i tako redom

Link to comment

Trece, sa boljim i jeftinijim baterijama autonomija im je sada na nekih 700km (ciljalo de na razdaljinu sf-la)

 

Za prosecnog vozaca nije problem trajanje baterija, cak i onaj GM EV1 iz 90ih je imao dovoljnu autonomiju za tipa 80% putovanja koje americki vozac odradjuje godisnje.

 

Problemi su

 

1) Punjenje baterija. Pun rezervoar napunis za par minuta, s druge strane da napunis bateriju do kraja treba ti nekoliko sati. To moze da se resi punjacima za brzo punjenje, pa da se to svede na recimo 15 minuta, ali ta infrastruktura ne postoji i mora se dosta uloziti u njeno pravljenje. Oni Izraelci su imali neki start-up zvani Better Place, koji je imao umesto toga kao koncept brzu fizicku zamenu baterija, tj. udjes na "pumpu", tvoju bateriju ti izvade i zadrze a stave drugu napunjenu. Medjutim i to ima svojih problema (za pocetak moras da pravis sva kola tako da za 5 min izvadis i stavis baterije) i oni su koliko se secam pukli.

 

2) Zamena baterija. Koji je zivotni vek baterija, kada treba da se menjaju, koliko to kosta.

 

3) Reciklaza. Sta raditi sa starim baterijama? Zavisno od tipa, to je mnogo toksicnog otpada.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...