Jump to content
IGNORED

Egipat - vojska, muslimanska braća, puč


Gandalf

Recommended Posts

Moglo bi se reci da je proguravanje teokratskog ustava od MB vec bio neka vrsta puca. Uostalom, 1 pticica mi kaze da moze da se seti barem 1 pozitivnog puca, onog u Portugaliji 1970-tih.Kako god bilo, premda razumem forumase kojima smeta ovaj puc kao nesto nedemokratsko po prirodi, dramaticno preferiram cak i vojni puc u odnosu na bilo kakvu stranu (vojnu ili spijunsku) intervenciju. To je njihova zemlja, pa neka i puchuju po njoj ako im se svidja.
Tu je, ako se ne varam, u pitanju puc protiv diktature a ne legitimne vlasti. To su sasvim razlicite stvari.
Link to comment
  • Replies 940
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Gandalf

    85

  • Budja

    84

  • Muwan

    75

  • MancMellow

    51

Meni se cini da je kljuc da se donese ustav sa vise legitimiteta. Ovaj sa 33% izaslih na referendum je samim tim podatkom veoma klimav
ne može se ljudima narediti da izađu na referendum, nisu vojska. čujem da su se salafi danas ekstrahirali iz ovog poduzeća, znači ostaju vojska, sekularci i kršćani - uvjerljiva manjina sa velikim topuzom. bit će veselo.
Link to comment

Guardian:There are initial reports on a timeline for Egypt's political "road map." Al-Masry Al-Youm reports that presidential media adviser Ahmed al-Muslimani said on TV Monday that a new constitutional assembly would be chosen in two weeks; a referendum on a new constitution would be held in four months; parliamentary elections would be held two weeks after that and a new presidential election would be held in six months.It's not clear how final that timeline is – it may be a draft version. State TV apparently has yet to report it:Obratiti paznju: Ustavotvorna skupstina za 2 nedelje. To je smehotresna olimpijada.

Link to comment

Evo objasnjenja!

SINIŠA LJEPOJEVIĆ: ZAŠTO JE PAO MORSI ILI JESEN „ARAPSKOG PROLEĆA“Za sada u Egiptu Amerika kontroliše i vlast i ulicu, i to će u dogledno vreme tako i da ostane
Link to comment

ko ce izabrati ustavotvornu skupstinu? za dvije nedjelje se ne mogu organizovati ni izbori za lokalnu samoupravu. postoji li predlog ustava? ko radi na njemu? nece biti ni javne rasprave o predlogu. demokratija i liberalizam.nastranu sto podrsku pucu daju i salafisti, koji sada imaju mogucnost da uslovljavaju donosenje novog ustava unosenjem odredbi iz njihove agende™. to ce se pretvoriti u jos veci haos ako se oni osjete prevarenim.

Edited by nautilus
Link to comment
legitimni su ona vlast i onaj sistem koji imaju podrsku svog naroda. ukoliko pucisti tu podrsku nemaju, nisu legitimni.
Prostije, logičnije i kraće od ovog se ne može napisati.
Link to comment
Evo objasnjenja!
Koliko god bez veze da zvuci, kao kafanska teorija zavere, mislim da se strani faktor™ ne moze tek tako odbaciti. Premda to, naravno, uopste nije ograniceno samo na USA. (Mislim na sva ova arapsko-prolecna dogadjanja...) Edited by Indy
Link to comment
Prostije, logičnije i kraće od ovog se ne može napisati.
Jasno.Jos da se definise kako se meri "podrska naroda".Marko Dabovic je vec objasnio da ne zna bolji nacin za merenje te podrske od izbora.
Link to comment

Pa, ima slucajeva kada je narod toliko duboko podeljen, da bi bez problema mogao da predstavlja 2 veoma udaljene zemlje. I nama je taj slucaj poznat, intimno. U takvim slucajevima, masovna izborna podrska jednima znaci torturu za druge.

Link to comment
Jasno.Jos da se definise kako se meri "podrska naroda".Marko Dabovic je vec objasnio da ne zna bolji nacin za merenje te podrske od izbora.
Pa ukoliko izbori nisu merilo ne znam šta jeste. Ono možemo da napravimo piplmetre kao za gledanost kanala na TV-u, pa da shodno tome menjamo vlast svakih mesec dana.
Pa, ima slucajeva kada je narod toliko duboko podeljen, da bi bez problema mogao da predstavlja 2 veoma udaljene zemlje. I nama je taj slucaj poznat, intimno. U takvim slucajevima, masovna izborna podrska jednima znaci torturu za druge.
Ovo je savršeno tačno, ali kako se to može razrešiti bez gomile mrtvih? Mi smo nekako taj duboki konflikt usspeli da prevađemo po cenu da tavorimo godinama i to je cena na koju ja pristajem. Edited by Anonymous
Link to comment
Guardian:There are initial reports on a timeline for Egypt's political "road map." Al-Masry Al-Youm reports that presidential media adviser Ahmed al-Muslimani said on TV Monday that a new constitutional assembly would be chosen in two weeks; a referendum on a new constitution would be held in four months; parliamentary elections would be held two weeks after that and a new presidential election would be held in six months.It's not clear how final that timeline is – it may be a draft version. State TV apparently has yet to report it:Obratiti paznju: Ustavotvorna skupstina za 2 nedelje. To je smehotresna olimpijada.
bolje da ne pisem ideje :D
Link to comment
Ovo je savršeno tačno, ali kako se to može razrešiti bez gomile mrtvih? Mi smo nekako taj duboki konflikt usspeli da prevađemo po cenu da tavorimo godinama i to je cena na koju ja pristajem.
pa sad bas da je bilo bez gomile mrtvih...
Link to comment
pa sad bas da je bilo bez gomile mrtvih...
OK, nisam bio jasan, mislio sam na unutrašnju situaciju u srpskom društvu, a ne na jebeni građanski rat.
Link to comment
OK, nisam bio jasan, mislio sam na unutrašnju situaciju u srpskom društvu, a ne na jebeni građanski rat.
pa ne znam, koliko je ljudi umrlo od siromastva, od nekvalitetne ishrane, od bolesti koje ovako ne bi dobili, na Kosovu i Srba i Albanaca, pa onda Bosna...ali slazem se da je ova njihova situacija jako zajebana, otprilike su podeljeni pola pola i tu realno, ako islamski politicari ne prihvate sekularnu drzavu (a nece) ili ovi drugi da religija bar delom diktira zakone (a nece), ja ne znam kako ce da se dogovore i zato sam i napisao da nisam pametan (osim sto sam predvideo novu ustavotvornu skupstinu :D ) ali neko tu mora da napravi sustinski, kardinalni ustupak i ja ne vidim kako ce jedna strana da natera drugu na to izuzev neke vrste prisile. zajebana sitovacija. Edited by MancMellow
Link to comment
×
×
  • Create New...