Jump to content
IGNORED

Egipat - vojska, muslimanska braća, puč


Gandalf

Recommended Posts

apsolutno, ali ne treba biti ni licemeranonaj ko podrzava vojni udar i obaranje legitimne vlasti se ne moze smatrati demokratom ili liberalomEDIT manch

Edited by Arbeitmann
Link to comment
  • Replies 940
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Gandalf

    85

  • Budja

    84

  • Muwan

    75

  • MancMellow

    51

Bakemono, šta napisa boga ti?Arbeitm: ma naravno, samo ni sa druge strane perspektiva nije svetla. Prosto ne vidim da ima institucija koje bi mogle da odagnaju strah ovih na Tahiru. To je ono što sam napisao u vezi sa Turskom, sve je ok dok se zna da li se igra, figurativno rečeno, fudbal ili ragbi. Ne može da se svake 2-3-4 godine glasa oko toga da li je država sekularna ili nije i da li uopšte sme da bude nesekularna. A vojni udar je možda najgori način da se to razreši. Kako odvojiti religiju od države, a zadržati demokratiju to je pitanje na koje ne znam ko zna odgovor...

Edited by MancMellow
Link to comment
Ništa novo, diktatura neprestano visi nad glavom demokratije, pa čak i u sekularnom sistemu.
jedina demokratska stvar u modernoj egipatskoj istoriji su prošli izbori i pobeda MB na njima. jebiga
Link to comment
Ma, mensečini da nema baš puno šanse biti pametan ovde...
nije tesko.u Turskoj su islamisti pobedili na izborima i jos uvek su na vlasti, jer su skenjali vojsku & pobedjuju na izborima. uprkos ocitom autoritarnom refleksu, nema naznaka da imaju nameru da otkazuju izbore.u Tunisu su islamisti pobedili na izborima, i jos uvek se drze. nema naznaka da bi ukidali izbore.u Alziru nisu imali priliku da urade bilo sta dobro ili lose, jer je vojska odmah reagovalau Egiptu su se pokazali nesposobnim tupadzijama, ali je ocito da nisu imali nameru da otkazuju izbore.rezultat do sada: 4 puta pobedili na izborima i stupili na vlast, pun q vojnih udara, 0 islamistickih diktatura. Edited by Gandalf
Link to comment
jedina demokratska stvar u modernoj egipatskoj istoriji su prošli izbori i pobeda MB na njima. jebiga
Zavisi kako shvataš demokratiju. Podsetiću te da demokratijama nije strano (štaviše) zabranjivanje partija.
Link to comment
za mene nova i, rekao bih, radikalna teorija
Onda Amerika nije bila demokratija kad je zabranila komunističku partiju, ili sve zemlje koje su zabranile nacističke partije.
Link to comment
Uzrok problema su svakako islamisti. Kako očekivati demokratiju u zemlji gde većina ljudi gleda na nju samo kao na sredstvo da se ista ukine i uvede šerijat. To je jasno kao dan.
???
Ma, mensečini da nema baš puno šanse biti pametan ovde...
+1
Link to comment
nije tesko.u Turskoj su islamisti pobedili na izborima i jos uvek su na vlasti, jer su skenjali vojsku & pobedjuju na izborima. uprkos ocitom autoritarnom refleksu, nema naznaka da imaju nameru da otkazuju izbore.u Tunisu su islamisti pobedili na izborima, i jos uvek se drze. nema naznaka da bi ukidali izbore.u Alziru nisu imali priliku da urade bilo sta dobro ili lose, jer je vojska odmah reagovalau Egiptu su se pokazali nesposobnim tupadzijama, ali je ocito da nisu imali nameru da otkazuju izbore.rezultat do sada: 4 puta pobedili na izborima i stupili na vlast, pun q vojnih udara, 0 islamistickih diktatura.
Pa dobro, u redu, ali nije sve ni u izborima. Bili su izbori u raznim zemljama, pa čak i da se fer broje glasovi, bez, u najvećoj mogućoj meri, slobode medija, ili bar potpune slobode da se piše na socijlanim mrežama šta se hoće, to nije deomkratija. Ovo govorim generalno, ne znam šta je od toga slučaj u kojoj od tih zemalja baš u pojedinostima. No, slažem se u jednom. Dođe vojska i skloni legalno izabrane - to nema veze sa demokratijom i veoma retko će voditi ka njoj. Dakle, čak i da je dijagnoza ispravna, lek mi se čini više otrov nego lek...
Link to comment

Naravno da slobodni izbori ne osiguravaju demokratsko društvo. Ali nama su kao mantru godinama (decenijama) utuvljivali u glavu da su slobodni, višestranački izbori preduslov za demokratsko društvo.Ideja je da prihvatiš rezultate slobodnih izbora, a da se na sledećim, takođe slobodnim izborima građani (a ne vojska) izjasne o postignutim rezultatima.Pa tako decenijama, možda se onda zapati demokratija.

Link to comment
Naravno da slobodni izbori ne osiguravaju demokratsko društvo. Ali nama su kao mantru godinama (decenijama) utuvljivali u glavu da su slobodni, višestranački izbori preduslov za demokratsko društvo.
Ja bih pre rekao da su apsolutno neophodni pre nego da su preduslov. No, ako bih se kladio da li će se do demokratskog društva pre doći serijom slobodnih izbora ili serijom vojnih pučeva kladio bih se na seriju slobodnih izbora. Ali ima tu još mnogo elemenata. Ukratko, imam razumevanja za ove civile na Tahiru, ali nemam za vojni vrh, mislim ako bih morao u jednoj rečenici i ako smem da ih odvajam...
Link to comment

Meni su stvari proste. Diktatura je i u jednom i u drugom slucaju. Ali izmedju sekularne i islamisticke diktature, sekularna je uvek bolje resenje.

Link to comment
Meni su stvari proste. Diktatura je i u jednom i u drugom slucaju. Ali izmedju sekularne i islamisticke diktature, sekularna je uvek bolje resenje.
Između izmene ustava (potvrđene na referendumu, uz rizik da ispadnem neviđeno glup, pošto ne poznajem prilike u Egiptu) i diktature je dugačak put.
...Ukratko, imam razumevanja za ove civile na Tahiru, ali nemam za vojni vrh, mislim ako bih morao u jednoj rečenici i ako smem da ih odvajam...
Beowl je na turskom topiku jako lepo objasnio sličnu situaciju u Turskoj, da demonstracijama, da za pritisak na onog idiota, da za korektiv, ali da se on na silu sklanja se nije zalagao. Mrzi me sad da tražim citat.
Link to comment
Pa dobro, u redu, ali nije sve ni u izborima. Bili su izbori u raznim zemljama, pa čak i da se fer broje glasovi, bez, u najvećoj mogućoj meri, slobode medija, ili bar potpune slobode da se piše na socijlanim mrežama šta se hoće, to nije deomkratija.
moze neki primer da je, nakon serije slobodnih izbora, izabrana vlast uvela diktaturu. post WWII.
Link to comment
×
×
  • Create New...