Jump to content
IGNORED

Bastensko cvece i zacinsko bilje


Caligula

Recommended Posts

Veceras cu da ga "posadim" po ovom uputstvu

 

 

Da li menjati vodu dok iskljiava? U jednom drugom klipu covek rece da treba i to cesto.

 

Ovaj pominje stavljanje u prozor. Pretpostavljam da je svetlo potpuno nebitno dok ne izadje sama biljka pa cu ih za pocetak negde drugde.

Link to comment

ja sam iz jednog ukusnog izvadila, oprala (nisam nesto posebno gulila mada pise ponegde da treba), stavila u casicu za viski (pa posle za sampanjac) sa unutrasnje strane juznog prozora, okrenuta sotka na dole - to je vazno od pocetka da pohvata gravitaciju. mislim da je bitno svetlo/toplota sve vreme (kao kod papricica). izdzikljao bez problema (cirka 2-3 meseca). voda ispari pa dolivas (uvek da je ima tako oko 1/3 h). negde cak preporucuju da sam koren bude u mraku-da se orijentise, al meni je bio u providnom staklu tako da sam mogla da pratim kako se razvija. nakon prvih par listova i skoro desetak centimetara korena, u saksiju. po onome sto sam videla, ne voli puno da se presadjuje (pogotovu saksija <-> basta) ali ne voli ni da ima previse zemlje jer mu ne treba, tako da je dobio srazmernu udobnu saksiju i u njoj i ostao. tu je vec bilo leto pa sam ga izbacila na juznu terasu. mnogo je gotivio. nije bio bas 100% na suncu, neka prosarana senka u popodnevnim casovima. koren ima ozbiljnu tendenciju ka truljenju pa ga treba zalivati u tacnu. onda se na jesen/zimu vratio unutra na prozorsku dasku i tu je isto bio kul. negde pisu da treba da se obreze u nekom trenutku da ne bi izrastao u drvo nego u lep razgranati zbun. onda cela polemika onlajn kad tacno zaseci i gde jer ako se nesto od ta dva ne poklopi moze da izbojkotuje sopstveni opstanak. ostavim ga ja da raste kako hoce i on se sam razgrana. donesem ga na posao gde je jako osvetljeno (sve stakleni zidovi) i ima visinu da raste a mozda se ovajdimo i od ploda za koju godinu (wishful). tu se zeznem proslo leto ga izbacim na osuncanu terasu ali posto je pored reke i susedne zgrade su blizu, izubija ga vetar. pocnu da zute listovi, neke braon fleke, uzas zivi. sad je unutra i kao ok je, oporavlja se. skolska greska to sa vetrom, tj predskolska.

Edited by prima
Link to comment

Hvala na savetima :)

 

mislim da je bitno svetlo/toplota sve vreme (kao kod papricica)

 

 

Papricicama je svetlo bitno tek kad izadju iz zemlje pa sam pretpostavio da ni ovde nije bitno dok ne krene sama biljka. Verovatno cu ih drzati na ormanu dok ne krene biljka pa posle negde u dvoriste. Moracu da vidim i kad ce u saksiju posto sam gledao klip gde ih maltene odmah prebace dok ovaj sacekao i listove u casi.

 

mozda se ovajdimo i od ploda za koju godinu (wishful)

 

 

Ko ja sa limetom :)

 

Sad joj je prosao prvi rodjendan a valjda od cetvrte godine radja.

Link to comment

ima i slucajeva gde ih posade direkt u zemlju al nisam probala. a koje je objasnjenje za to da im (i papricicama) ne treba sunce dok se ne ispile? valjda treba da bude jak kontrast (chiaroscuro) da skapiraju gde je kosmos... koriste skrge?

Link to comment

Dok ne izadju iz zemlje svetlost je potpuno nebitna. Samo je bitno da temperatura bude preko 15 stepeni.

 

Tek kad isklijaju svetlost postaje bitna.

 

edit: ovo citava nauka 

 

http://www.britannica.com/EBchecked/topic/532368/seed-and-fruit/75932/Light-and-seed-germination

 

http://www.gardenvisit.com/book/gardening_science_-_the_vegetable_kingdom/chapter_6_plant_physiology/seed_germination_in_light_and_dark

 

edit2 : konkretno za papricice

 

http://hothousechillies.com/growing-chillies-from-seed/

 

You do not need any light to germinate chilli seeds so they can be kept in a a dark area, but once the seeds have germinated the seedlings need lots of lights to ensure continued development of strong chilli plants.

 

Edited by katamaran
Link to comment

 

 

Da li menjati vodu dok iskljiava?

ne,samo dolivaj svaki drugi dan po malo.kad se pojavi klica tj zeleni vrh pazi da nivo vode ne bude preko nje ali nemoj ni da ostane skroz na suvom.glede plodonosenja:moguce je ali trebaju konrolisani uslovi (staklena basta) napolje ne presadjivati,nece peziveti zimu

Link to comment

Na brzaka uslikano pa su malo bezveze slike

 

Peter (ovaj suvarak pored je od proslosezonskog peri perija. Pojma nemam sto ga jos nisam izvadio kad je definitivno gotov). Samo stizu novi pupoljci al nikako da procveta

 

peter.jpg

 

Tabasko

 

tabasko.jpg

 

Bolivian rainbow. Isto pupoljci al jos ne cveta

 

bolivija.jpg

 

trinidad moruga scorpion

 

skorpija.jpg

 

ostale su manje

Link to comment

meni umro avokado i pre nego je i narastao ali mi je pucala saskalica pa sam ga ubadala nekoliko puta pa mi je upadao u vodu i svasta,nije ni isklijao nego samo pukao do pred klijanje..kontam da sam ga shokirala za sve pare..al jbga ja sam inace potpuni antitalenat za gajenje biljaka,nista mi nije uspelo do sad 

Link to comment

katamaran,lepe su ti paprike :) kod mene poneka procvetala a dve vec imaju po jedan plod.vecinu presadio u bastu,skoro 50 strukova  :isuse:

Edited by Haralampije
Link to comment

 

Bolivian rainbow. Isto pupoljci al jos ne cveta

 

bolivija.jpg

 

 

Slucajno provalim ovu sliku od pre 8 dana (cinilo mi se da je manje) pa sam izneverovao koliko je napredovala u medjuvremenu

 

bolivija1.jpg

 

Slikao sam postrance da se sto bolje vidi u odnosu na ovo belo cudo za kacenje saksija.

 

Minimum 30% veca  :s_w:

Edited by katamaran
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...