Jump to content
IGNORED

Mustafa Kemal'in askerleri


InvisibleLight

Recommended Posts

Не, нема то никакве везе. А није ни нека реформа, само дизање постојећих пореза.  Празна каса, ништа друго.

Link to comment
12 hours ago, barba said:

 

Cekaj, kupis, promenis telefon, pri cemu bilo koji model....i dodjes drzavi sedam stotina evra, ili ja nisam nesto dobro shvatio ? Ako je to tako kakvi su tek drugi porezi, naprimer na auto?

 

 

Када купујеш овде нов телефон или га доносиш из иностранства, мање-више дођеш држави још један телефон (у кешу). Слично је и са аутомобилима.

 

Неки лик што држи Самсунг шопове је рекао да је пре неколико година просечан корисник куповао нов телефон после 18 месеци а сада је 48.

  • +1 3
  • Hvala 2
Link to comment
29 minutes ago, Redoran said:

 

Када купујеш овде нов телефон или га доносиш из иностранства, мање-више дођеш држави још један телефон (у кешу). Слично је и са аутомобилима.

 

Albanac koji je igrao košarku za Tursku. Dotakao se i toga.

 

Fenomenalan podkast.

Link to comment
1 hour ago, Redoran said:

 

Када купујеш овде нов телефон или га доносиш из иностранства, мање-више дођеш држави још један телефон (у кешу). Слично је и са аутомобилима.

 

Неки лик што држи Самсунг шопове је рекао да је пре неколико година просечан корисник куповао нов телефон после 18 месеци а сада је 48.

Koja je logika iza toga i kako ljudi to dozvole i plus redovno glasaju za ovaj bašibozuk? Jesu i Turci kao Srbi jbt, možeš jahati u suton oni ćute i trpe 

Link to comment

Mozda taj porez i nije toliko losa ideja ali iz nekih drugih razloga. Ljudi previse cesto menjaju telefone/laptope/kamere i sl. Naravno u Turskoj je je debilana ako preko toga pune budzet. Ako milion ljudi kupi pa to je samo pola milijarde.

Link to comment
1 hour ago, Milošica said:

 

Albanac koji je igrao košarku za Tursku. Dotakao se i toga.

 

Fenomenalan podkast.

 

Al me zajeba sa ovim..ulazim u drugi sat gledanja

  • +1 2
Link to comment
On 9. 7. 2023. at 11:53, Redoran said:

 

Када купујеш овде нов телефон или га доносиш из иностранства, мање-више дођеш држави још један телефон (у кешу). Слично је и са аутомобилима.

 

Неки лик што држи Самсунг шопове је рекао да је пре неколико година просечан корисник куповао нов телефон после 18 месеци а сада је 48.

 

.

 

OK, obicno menjam telefon kad umre, ili ga izgubim , razbijem, sto se desava cesce. Mislim ne ide mi da skapiram tih sedam glava, ok, kupujes tel top klase, ali vecina ljudi kupuje telefon do dve -tri glave i dajes prosecnu platu. Ne znam za 'harac' visine prosecne plate, ni za imovinu ni auto sto mi je logicnije mozda..

 

U stvari izvini, jednostavno vama je to postalo mozda normalno, moj je problem sto meni teze ide, ni racun za mob tel mi ne prelazi pet evra..

 

.

Link to comment
On 9.7.2023. at 10:27, bags said:

Mozda taj porez i nije toliko losa ideja ali iz nekih drugih razloga. Ljudi previse cesto menjaju telefone/laptope/kamere i sl. Naravno u Turskoj je je debilana ako preko toga pune budzet. Ako milion ljudi kupi pa to je samo pola milijarde.

 

Чисто пуњење буџета. Избегавање пореза је генерално национални спорт, и онда власт смишља такце које је у пракси немогуће избећи. Пошто свима треба телефон, сви ће да плате. Слично је и са аутомобилима без којих се живот и кретање драстично компликују, да не објашњавам сад због чега је тако. Ауто је озбиљно битна ствар и ко год може некако да се скрпи за њега, платиће шта треба. Такође се плаћа и такса на излазак из земље, опет нешто што не можеш да ескивираш.

 

 

On 9.7.2023. at 10:39, Hamlet Strašni said:

Pretpostavljam da ima neke veze sa pokušajem puča? Da mogu tačno da znaju ko šta radi na mrežama?

 

Надгледање и безбедност јесу главни разлог, то је тачно (с тим да датира далеко пре од покушаја пуча). Сваки телефон је регистрован у е-управи на нечије име и презиме и тај неко практично одговара за његово коришћење. Фирме које дају телефоне имају тачну евиденцију која им каже који IMEI је код ког запосленог. Та ставка ти очи избије када потписујеш реверс за службени телефон. У прошлости је било покушаја постављања бомби које се активирају помоћу телефона, тако да у пракси има разлога зашто држава не жели "анонимне" уређаје у мрежи. Такса ту дође као шлаг на торту, и јаре и паре.

 

 

57 minutes ago, barba said:

 

OK, obicno menjam telefon kad umre, ili ga izgubim , razbijem, sto se desava cesce. Mislim ne ide mi da skapiram tih sedam glava, ok, kupujes tel top klase, ali vecina ljudi kupuje telefon do dve -tri glave i dajes prosecnu platu. Ne znam za 'harac' visine prosecne plate, ni za imovinu ni auto sto mi je logicnije mozda..

 

U stvari izvini, jednostavno vama je to postalo mozda normalno, moj je problem sto meni teze ide, ni racun za mob tel mi ne prelazi pet evra..

 

 

Да ти осликам ситуацију овако: мучена и одумирућа средња класа ("беле крагне"), када са неком фирмом преговара о запослењу, много више инсистира на аутомобилу и телефону него на самој цифри. Ако су ауто и телефон у пакету, узеће скоро па било које паре које су на столу. Фирма која одлучи да престане да даје ауто и телефон запосленима, може да рачуна да ће сви да оду у рекордном року. Здравствено осигурање такође има тежину код људи који имају породице мада код млађих "солиста" још увек не игра важну улогу - али ауто и телефон се не доводе у питање.

 

Како се ту сналазе шљакери који осим минималца и топлог оброка ништа не добијају, то је нека магија коју би било интересантно изучити када би се имало времена.

 

Едит: баш пре неки дан сам тражио од лизинг куће да ми пошаље пар понуда. Кажу имају опције само на 12 месеци, кажем ОК дајте да видим. Најјефтинија Астра хиљаду долара месечно, мини SUV две до три хиљаде. Каже лик, ви разумете да су цене фиксиране у лирама (мора тако по закону) и да ће то из месеца у месец да буде све мања цифра у доларима. Кажем ја, ви разумете да ја немам мастер из финансијског моделовања да проценим да ли вам рачуница ваља нити могу да видим у кристалној кугли да ли ће влада можда да направи чудо и заустави стрмоглав лире а ја вам останем дужан пар сома долара месечно? Ако мени ово не можете да продате, како ћете да продате неком пиљару или месару? Лик ће у Ирак да оде и да довезе половњака. Нисам добио одговор.

 

  • Hvala 1
  • Tužno 1
Link to comment

E a kako se gleda na ovo što svi digitalnu robu kupuju preko Turske za 10% cijene, hoće li tu ko šta čačkati, jal' turska država jal' ovi veliki igrači tipa Google ili Adobe?

Link to comment

Мислиш када подесе ВПН на Турску па плате нешто ситно за апликацију у лирама? Не знам шта ће бити са тим али знам да ако подигну цене на оних стандардних 20-30 долара опашће куповина само тако. Вероватно постоји нека тачка до које им се исплати да не дирају ништа.

  • +1 1
Link to comment

Ma da, na to mislim. Kapiram i ja da je vezano za inflaciju no tolike razlike bi sigurno neko iznivelisao, ali nekako djeluje da postoji neki prećutni dogovor da se tu ne čačka mečka, veliko tržište, ali ako mi svi znamo za jadac pa se grebuckamo, pa nisu ni ovi veliki igrači vjeverice, nego ko zna zašto to tolerišu. 

Link to comment
1 minute ago, James Marshall said:

Ma da, na to mislim. Kapiram i ja da je vezano za inflaciju no tolike razlike bi sigurno neko iznivelisao, ali nekako djeluje da postoji neki prećutni dogovor da se tu ne čačka mečka, veliko tržište, ali ako mi svi znamo za jadac pa se grebuckamo, pa nisu ni ovi veliki igrači vjeverice, nego ko zna zašto to tolerišu. 

Verovatno zato sto otherwise vecina ne bi ni platila :D

Link to comment
×
×
  • Create New...