Jump to content
IGNORED

Bilje i gljive oko nas


ivy

Recommended Posts

Izgleda da je zova

 

picture-13.png

 

bobice.jpg

 

https://lightofayurveda.wordpress.com/2012/10/23/sirup-od-bobica-bazge-lijeci-virozu-i-gripu/

 

edit: ovde kazu da se beru u septembru. Ove su zavucene u sumi pa mozda i zato kasne a i deluju da im je prosao voz.

 

http://www.lekovitebiljke.com/lekovitobilje/sok-od-bobica-zove

Ovo na gornjoj slici jeste zova, za ovo drugo grožđeliko ne bih rekao da jeste. Ja sam to tek prošle godine uočio ovde, raste kao korov i brzo se množi, viđao sam i da je presađuju dvorišta kao ukrasnu biljku. Još nisam saznao koja je biljka u pitanju ali sam siguran da nije zova.

Edited by fikret selimbašić
Link to comment

Iste bobice i ista boja grancica. Jos raste na mestu gde inace berem zovu.

 

Zova je drvo, ovo je trava, zelje. Bobice zaista liče ali gomila zovi sličnih plodova ima. Ubijeđen sam da nije zova, a stvarno me zanima šta je jer i ja planiram da donesem par biljaka sebi u dvorište.

Edited by fikret selimbašić
Link to comment

Plus da je zova video bih i na drugim delovima te staze gde sam isao a ovoga je bilo samo na nekih dvadestak kvadrata. Al definitivno ima mnogo slicnosti.

 

Ne verujem ni da bih brao jer bih se overdozirao zovom. Upravo je pored mene do pola popijena casa soka :) Letos brao i napravio 12 litara sirupa.

 

ne znam bas da li je ovo trava. Rekao bih nek sitna drvca

 

edit: jel ove bobice rastu na neubranim cvetovima zove? Ako se obrsti u maju nista od bobica na jesen?

Edited by katamaran
Link to comment

Plus da je zova video bih i na drugim delovima te staze gde sam isao a ovoga je bilo samo na nekih dvadestak kvadrata. Al definitivno ima mnogo slicnosti.

 

Ne verujem ni da bih brao jer bih se overdozirao zovom. Upravo je pored mene do pola popijena casa soka :) Letos brao i napravio 12 litara sirupa.

 

ne znam bas da li je ovo trava. Rekao bih nek sitna drvca

 

edit: jel ove bobice rastu na neubranim cvetovima zove? Ako se obrsti u maju nista od bobica na jesen?

 

Naravno.

 

Sirup od cvijeta ili od plodova?

Link to comment

Ne znam kako se kod nas zove al je ameri zovu poke berry (Phytolacca americana)

http://pack-569-den-4.blogspot.rs/2015/04/poisonous-plants.html

 

Nasao sam kad sam guglao "grape like berry"

 

Sto je lepa ova foxglove

 

2%2Bfox%2Bglove.jpg

 

Sirup od cvijeta ili od plodova?

 

Od cveta. Plodove do veceras nikad nisam ni video.

 

edit: @ Fikret

 

Nikako nemoj ovo da prenosis u dvoriste

 

With regard to human and animal (pet and livestock) toxicity, the Ohio Agricultural Research and Development Center (OARDC) staff scientists note that "[a]ll parts of common pokeweed are toxic... Roots are the most poisonous, leaves and stems are intermediate in toxicity (toxicity increases with maturity), and berries are the least toxic

 

Edited by katamaran
Link to comment

gde ste nabasali na ove otrovnjače?

taj bobičasti skot raste po dvorištima kao korov.

ja se sa njim borim već godinama.

u ovo doba godine ima te nazovi grozdiće.

naravno toksične.

 

foxglove se kod nas zove digitalis.

perena predivnih cvasti, izuzetno toksična.

od nje se prave lekovi za srce.

Edited by beta kentauri
Link to comment

gde ste nabasali na ove otrovnjače?

 

U sumi na Adi

 

Samo ovo bobicasto. Ovo drugo mi se svidelo kad sam otvorio neku stranicu sa informacijama o bobicastom.

Edited by katamaran
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...