Jump to content
IGNORED

Bilje i gljive oko nas


ivy

Recommended Posts

Pa ono u pravu si,najbolje je ići sa nekim iskusnim pa da ti objašnjava ali opet bolje je imati bar nekakvo znanje ako već ideš prirodom i padneš u iskušenje,nego da se pitaš da li je ili nije jestivo.Nas su terali da učimo o njima da bi znali šta je jestivo na terenu,ali ja uvek sigurica samo vrganji i lisičarke,ostalo samo kad neko drugi ubere i spremi,ali u moju korpu ništa sem ove dve ne ulazi  :lolol:

 

Ja sam uspeo da nađem otrovni vrganj, onaj sa crvenim sokom, srećom sam bio oprezan, pa sam odneo poznavaocima. Nisu ni lisičarke 100 posto bezbedne, imaju i one zamenu.

 

OK, ljudi su budale, mešaju sunčanice sa zelenim pupavkama (najotrovnijim, spasa nema, 60 posto svih smrtnosti od otrovnih gljiva), stvarno treba biti debil pa ih pomešati, ali ljudi takođe mešaju sremuš sa smrtonosnom mraznicom.

 

Ta mraznica je zlo, zovu je jesenji šafran, u proleće je mešaju sa sremušom, a na jesen kad procveta sa šafranom. Koristi se za pravljenje citostatika, kilo se plaća 1000 evrića.

Link to comment

Misliš na ovo? http://www.ljekovitobilje.info/2013/06/mrazovac-colchicum-autumnale-kacun.html

Čega je kilogram 1000 evra, suvog korena?

 Hvala bogu te su seljaci vrlo ratoborni kad je u pitanju sakupljanje lekovitog bilja i plodova u prirodi. Čik da neko švrlja planinom pa da mu uđe u livadu ili šumu,  pa čak iako nije ušao u njegovo, oteraće sve koji nisu "domaći". Naravno, svako može da rizikuje da seljo ima preča posla pa da ga ne uhvati i ne zajmi™ vilama.

Edited by halloween
Link to comment

Ne verujem da je koren, ali nisam siguran, mislim da je cvet. Nabrati kilo tih cvetova je godinu dana posla, u Hrvatskoj ih uzgajaju pa prodaju.

 

edit: sve to zvuči veoma privlačno (1000 evrića kilo), ali recimo kod Kostajnice u Boki neka firma otkupljuje džak listova lovora za 100 evrića, a ja znam za lovorovu šumu u Podima iznad HN-a, svejedno Novljani su mi objasnili da bih se odrao od posla minimum nedelju dana da bih napunio taj džak.

Edited by Anonymous
Link to comment

:lol:

 

Lacmani.

 

Pa u pravu si, od branja lovora dole se u stvari može skupiti lepa kinta, samo što im se jebe da to rade. Možda sledeće godine odem dole da berem lovor i letujem džabe.

 

edit: da me forumaši iz HN-a ne shvate pogrešno, oduvek me je zabavljala podela na 'lacmane' i 'irvase'.

Edited by Anonymous
Link to comment

Prvi put sam pročitala taj izraz- lacmani u Pismima iz Italije. Tako je Njegoševa pratnja zvala Italijane, čeznući za CG brdima i gledajući na Italijane kao na neke dosadne zunzare sa kojima se mora komunicirati. Svi idu obično obučeni, samo Crnogorci u kompletnoj narodnoj nošnji sa jataganima i kuburama zadenutim za pojas, pa kad izađu na ulicu svet se sjati za njima. :lolol:

Edited by halloween
Link to comment

kod ljudi kod kojih iznajmljuejmo lokal na jednom panju raste reishi (hrastova sjajnica) i to sigurno 10tak gljiva na jednom mestu sto je izuzetno retko i neobicno,bas su pre neki dan pustile spore i sad su sve prasnjave i prekrivene braon prahom..uvek zaboravim da fotografisem..

Link to comment

Koristan sajt za identifikaciju gljiva

http://www.gobice.com/?action=list

 

A evo i jedine gljive koju (sad) znam da prepoznam u prirodi :)

 

http://www.gobice.com/?action=details&gid=527

 

edit: samo ovih sa nasim nazivom ima kod nas? (spisak smrtno otrovnih)

 

http://www.gobice.com/?action=list&frgname=&frg=&fo=&fv=&fb=&ft=&ftp=&fcr=&fu=-_ss_&fnr=&fdg=&flg=

 

edit 2: brojnost ovog spiska me svakako plasi. Drzim se ja jablanovaca. Cak necu ni da se zezam sa onima sa slike iz proslog posta iako su jos neubrane. Samo provereno.

Edited by katamaran
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...