Jump to content
IGNORED

Bilje i gljive oko nas


ivy

Recommended Posts

Uhhh ja nemam herca da berem i kad naiđem, zato kad se uželim šure me ovi po pijacama...

Nego, šta radite sa ovim jablanovačama?

 

....shit has hit the fan...

Link to comment

hvala na savetima, mislila sam što goveda jedu, da je ok  :huh:

 

ali, nije frka, ja berem samo te poznate

 

lisičarke i vrganje zna već valjda svako

sunčanicu su mi skoro pokazali i objasnili, neki pasionirani skupljači

 

a ove reduše i kozare, to seljaci beru već 100 godina, tu nema greške

 

videla sam i ubrala taj vrganj što poplavi

da li je jestiv ili ne, nisam sigurna, ali ja ga ne bih jela

pravi vrganj je unutra lep, ne menja boju i lepo miriše, taj što poplavi je neprivlačan potpuno

 

a seljaci su recimo uočili da ga ništa od živine (ni divlje ni pitome) ne dira

valjda i to nešto znači

Link to comment

vidi edit 3...

 

Kao sto rekoh i meni se sad cini da ima nesto drvenasto tu.

 

Ja znam samo da sad umem da prepoznam jablanovace makar rasle na metalnoj banderi :)

 

:)

 

što jes jes

zamisli moju tugu, u ulici gde radim redovno rastu jablanovače, od marta do novembra, ali mogu samo da ih gledam (centar grada, nije za jelo)

Link to comment

lisičarke i vrganje zna već valjda svako

 

ja mislio da poznajem lisičarke

pa krenuo da mećem u košaricu neke krupne, gle baš ih ima puno

kad ono otrovna zavodnica  :isuse:

sreća pa sam primetio na vreme

 

edit:

glede živine - možda je slučajnost da je neka gljiva što je gorka ljudima takođe gorka i kravi, ali u principu niđe veze

krava vari celulozu i ima 4 želuca a čovek ne, i tako dalje

eto na primer ni crv ni puž ne napadaju lisičarku a ipak je dobra

Edited by Frile
Link to comment

Uhhh ja nemam herca da berem i kad naiđem, zato kad se uželim šure me ovi po pijacama...

Nego, šta radite sa ovim jablanovačama?

 

....shit has hit the fan...

Toliko sam ih brao da nisam vise znao sta da im radim al mi od svega bile najukusnije grilovane bez ikakvih dodataka. Nemam ni ja herca al sam ove prostudirao. Totalni sam analfabeta za pecurke al sam za jablanovace strucnjak  :nobles:

 

:)

 

što jes jes

zamisli moju tugu, u ulici gde radim redovno rastu jablanovače, od marta do novembra, ali mogu samo da ih gledam (centar grada, nije za jelo)

Bedak :(

 

Ako bi se eventualno i jele da li bi i ukus bio drugaciji ili samo na osnovu (ne sumnjam dokazane)pretpostavke da su upile otrove iz okoline?

Edited by katamaran
Link to comment

Toliko sam ih brao da nisam vise znao sta da im radim al mi od svega bile najukusnije grilovane bez ikakvih dodataka. Nemam ni ja herca al sam ove prostudirao. Totalni sam analfabeta za pecurke al sam za jablanovace strucnjak  :nobles:

 

Bedak :(

 

Ako bi se eventualno i jele da li bi i ukus bio drugaciji ili samo na osnovu (ne sumnjam dokazane)pretpostavke da su upile otrove iz okoline?

 

Nemam pojma, kladim se da bi ukus bio isti.

A ni to što su kao upile otrove ne verujem da je neka smetnja, više otrova upijem ja lično svaki put kad izađem na ulicu.

Nego mi je  onako bljak što ih svaka kera zapišava i što rastu na 15 metara od kontejnera.

 

Link to comment

Ajde sto je bljak nego sam negde procitao da ih ne treba brati u blizini puteva jer akumuliraju sve moguce otrove iz atmosfere. Cak mi se cinii da  se pominjala i neka cifra od najmanje 500 metara od puta.  Ove moje nisu  bas bile toliko udaljene  al sam preteko

 

edit: ovi su nesto skromniji

 

Ne berite gljive u blizini prometnih saobraćajnica ili u industrijskim zonama grada. Otrovaćete se teškim metalima i ostalim otrovima koji će se usisani iz zagađene životne sredine naći u plodnim telima. Ako je šuma blizu puta, udaljite se najmanje 100 metara pre no što počnete da sakupljate gljive radi konzumiranja.

 

http://www.tehnologijahrane.com/knjiga/gljive-vodic-kroz-svet-jestivih-i-otrovnih-gljiva

 

 

Ove moje su bile relativno blizu starom obrenovackom drumu koji nije nesto posebno frekventan dok su od novog ili toplane na nbgd ipak solidno daleko

Edited by katamaran
Link to comment

lisičarke i vrganje zna već valjda svako

sunčanicu su mi skoro pokazali i objasnili, neki pasionirani skupljači

 

I lisičarke i vrganji imaju zamene. Sunčanice takođe, pomični prsten i veličina nisu nikakva garancija.

Link to comment
  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...