Jump to content
IGNORED

"Beskorisni" jezici?


Bakemono

Recommended Posts

@TimeCrisis, slazem se stoprocentno.@dragance Na kom jeziku je pisao Kundera?
Vecinu na ceskom, ukljucujuci i svoja najbolja dela, jednu ili tek nekoliko na francuskom.
Link to comment
  • Replies 127
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Bakemono

    38

  • Time Crisis

    10

  • fonTelefon

    10

  • Weenie Pooh

    8

Ali ih je prevodio sam na francuski i objavljivao ih prvo na francuskom. Uostalom, mislim da nas Ceh nije mislio pod big novel prosto dobru knjigu, vec klasik koji se uci u svim zemljama.

Link to comment

Vecina knjiga mu je prvo objavljena u Francuskoj, osim prve tri (od kojih su Sala i Smesne ljubavi veoma znacajna i remek-dela, a Sala je prst u oko komunistima), zato sto je tamo izbegao. Sve, do 1993, su prvo napisane na Ceskom, sam nije radio prevod vec ga je naknadno revidirao.Sta je classic, ako ne Nepodnosljiva lakoca postojanja, za koju mogu reci da sam naisao u vecini zemalja, u kojima sam bio, kao obavezna lektira? Dok Knjiga smeha i zaborava nije daleko.

Edited by dragance
Link to comment
Sala je prst u oko komunistima), zato sto je tamo izbegao.
Mali trol, ali isuviše je zanimljivo da bih odolio. Poznato je da je Kundera ranih pedesetih, u dobu radnje Šale, kao student bio aktivist komunističke partije. Manje je poznato da je sudeći po mnoštvu indicija i svjedočanstava odgovoran za hapšenje i kasniju dugogodišnju robiju jednog antikomunističkog agenta. U realnosti je bio jedan od negativnih likova Šale. Izgleda da se roman može čitati kao umjetnički zalog za iskupljenje grijeha iz nemirne mladost. Kunderina nepomirljivost prema Češkoj i svemu češkom ima i ovu mračnu stranu. Autobiografski motivi iz Život je drugdje potvrđuju ovu tezu, osobito u pogledu odnosa ideologije i književnosti. Kad je ova stvar izašla prije par godina u javnost digao se međunarodni književni establišment u odbranu pisca i čini se da je postignut dosta širok koncenzus o taktičnom zataškavanju. Mislim da historija lijepe književnosti o ovome nije rekla posljednju riječ.
Link to comment
Mali trol, ali isuviše je zanimljivo da bih odolio. Poznato je da je Kundera ranih pedesetih, u dobu radnje Šale, kao student bio aktivist komunističke partije.
Pa nije samo pedesetih, vec sve do Praskog proljeca. Cak mozda i malo nakon toga. Jeste interesantno, ali voleo bih da cujem celu pricu i kontekst.
Link to comment

Mali off, ali bas sam skoro pisao o zacudjujucoj, decjoj veri u istinitost spisa koje su sastavljali staljinisticki zbiri, i volji da se na osnovu tih spisa progone ljudi.

Link to comment

Pomenuti Dvořáček, pilot RAF i agent pješak, je bio progonjen na osnovu denuncijacije dužnosnika studentskog doma, Milana Kundere, rođ. 1.4.1929. u Brnu. Zapisnik o prijavi Dvořáčka je ležao preko 40 godina u arhivi. Nema razumnih indicija da bi služba sigurnosti spremala klopku za budućeg književnog velikana još u ono davno doba.Samog Kunderu niko nije progonio, izuzev ako se pod "progonom" ne razumije iznošenje ovih podataka u javnost i njihova diskusija u historičarskim krugovima.

Edited by king louie
Link to comment

Kundera je rekao da se to nije dogodilo. Opredeljujem se da verujem njemu, a ne anonimnom staljinistickom cati koji je mogao da upise bilo sta i bilo koga, ako mu zatreba ime za pokrivanje nekog svog obavestajnog kontakta ili tako vec neku prljavu rabotu.

Link to comment

Mislim da zapisnik o Kunderinoj prijavi Dvořáčka nije sastavila služba sigurnosti nego obična policija. Slažući kockice pojedinačníh izvora i izjava svjedoka i suvremenika verzija po kojoj prilježni mladi partijski aktivist čini ono, što je po ličnom ubjeđenju i savjesti jedino ispravno, izgleda kao najkoherentnija. Ali naravno, tko će znati čija je zločinačka ruka upisala one retke u zapisnik. Možda nisam ni imao juče, možda se nisam ni rodio. Možda me obmanjuje nekakav bog. Tek izvjesno je da je Dvořáček, zaslužní borac antifašističke koalicije i docniji protukomunistički agent pješak, odležao 14 godina, da je s Kunderom imao zajedničke poznanike, njegova bivša djevojka je stanovala u studentskom domu, u kojem je Kundera obnašao nekakvu upraviteljsku funkciju, a Dvořáčka su pokupili u tom istom domu u sobi te iste djevojke, Kunderine poznanice, pri čemu je Kundera po svemu sudeći bio upućen u situaciju. Ko da ga zna.Ono što mi je u svemu najintrigantnije je mogućnost da je Kundera napisao Šalu kao umjetničko iskupljenje. Ako bi bila istina da se onako temeljito poistovijetio s žrtvom paranoidnog jednostranačkog bjesnila i da je razotkrio najsramotnije ljudske slabosti počinilaca, onda bismo u Šali imali veličanstveno svjedočanstvo intimnog kajanja, a u nepriznavanju delikta u građanskoj existenciji još jedan prilog teoriji odvajanja umjetnika od djela.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...