Jump to content
IGNORED

"Beskorisni" jezici?


Bakemono

Recommended Posts

  • Replies 127
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Bakemono

    38

  • Time Crisis

    10

  • fonTelefon

    10

  • Weenie Pooh

    8

- da li je bolje imati 1 svetski jezik umesto današnjih 7000? (razum kaže da, srce kaže ne :) )
nikakobilo bi i glupavo i dosadnokažu i razum i srce
- da li je kulturna globalizacija dobra stvar? (sklon sam da mislim da jeste)
šta je tačno kulturna globalizacija?
Link to comment
e, ajmo anketu, lokalni dijalekti da ili ne
živeli lokalni dijalekti :)btw interesantno je da i <veeliki> nemački i <malecki> srpski imaju brdo lokalnih dijalekataa npr <veliki> Španci skoro da nemaju uopšte /tj imaju al nema nekih velikih razlika, btw2 katalonski != španski dijalekat/
Link to comment

naravno da postoji, ali ni izbliza toliko jakih razlika kao između književnog nemačkog i raznoraznih drugih nemačkih™a vranjance bi meni npr valjalo titlovati

Link to comment
i da: ne postoje beskorisni jezici
Naravno da ne postoje. Makar na njima govorilo svega dvoje ljudi - njima je koristan. Čeh je upotrebio tu reč u pežorativnom smislu, onako autošovinistički.
Link to comment

Pitanje za razmišljanje: da li je nametnuta diglosija u Kini, Indoneziji, Italiji i Nemačkoj dobra ili loša stvar, uzevši u obzir da će svi dijalekti/jezici koji su tom diglosijom pogođeni gotovo sigurno izumreti u budućnosti? Da li je to cena velike kulture i velikog jezika? I da li je vredno toga?

Link to comment
Voleo bih da je Sioran ovde, da se malo raspise kako je uciti (ili koristiti) bilo sta osim engleskog bacen opportunity cost. Ja sam ne umem dobro da razvijem te radikalno utilitarne teze.
+ kol'ko 'oces(ne samo zbog ovog topica, nego i inace...)
Link to comment

Pa da, ali me je ovo podsetilo. Fora je to sto ona ume to (sto izgleda ekstremno) da brani. Ja bih platio dobre pare (kad bih imao) da vidim da se ukrste ona i kim/Syme. To bi moralo da rezultira nekim paradigmaticnim skokom ljudske misli, ili kolapsom poznatog svemira, nema trece.

Link to comment

unutar spanije su razlike medju dijalektima skromne. andaluzija prica smesno, ali to je u principu to. razlog je verovatno to sto su pre pojave medija ibaveznog skolstva svi ti regioni imali svoje prave jezike (leon, asturija, aragon, naravno baskija...). a ne bih bas ni razliku izmedju spanskog u argentini i spaniji smatrao beznacajnom (to su cak ozbiljne gramaticke razlike). lokalni dijalekti u medijima? znam da su u norveskoj svi dijalekti ravnopravni na drzavnoj tv recimo i mislim da to moze da ima tisuce pozitivnih implikacija.Sent from my GT-S5830 using Tapatalk

Link to comment

+1Norveška je jezički raj. Najpozitivniji mogući primer u univerzumu. Svi dijalekti su ravnopravni, čak postoje i 2 (dva) zvanična standardizovana jezika (Bokmal i Nynorsk), ali to nikog ne obavezuje, već svako može da priča svojim narečjem. Sve drugo je jezičko nasilje.

Edited by Bakemono
Link to comment
Pa da, ali me je ovo podsetilo. Fora je to sto ona ume to (sto izgleda ekstremno) da brani. Ja bih platio dobre pare (kad bih imao) da vidim da se ukrste ona i kim/Syme. To bi moralo da rezultira nekim paradigmaticnim skokom ljudske misli, ili kolapsom poznatog svemira, nema trece.
jbt ne trebaju ti tolika opravdanja da ti nedostaje Memem.
Link to comment
+1Norveška je jezički raj. Najpozitivniji mogući primer u univerzumu. Svi dijalekti su ravnopravni, čak postoje i 2 (dva) zvanična standardizovana jezika (Bokmal i Nynorsk), ali to nikog ne obavezuje, već svako može da priča svojim narečjem. Sve drugo je jezičko nasilje.
Nisam siguran kako bi to funkcionisalo u nekoj velikoj zemlji. U Kini ima sigurno 15-ak gradova gde svaki ima više stanovnika nego cela Norveška :)
Link to comment
Pa da, ali me je ovo podsetilo. Fora je to sto ona ume to (sto izgleda ekstremno) da brani. Ja bih platio dobre pare (kad bih imao) da vidim da se ukrste ona i kim/Syme. To bi moralo da rezultira nekim paradigmaticnim skokom ljudske misli, ili kolapsom poznatog svemira, nema trece.
ili opcija c) kim i syme odlucuju da se samobanuju (pu, daleko bilo). :lol:ali makljanje bi palo sigurno, koliko se secam ona je zastupala stav da je ucenje novih i/ili egzoticnih jezika gubljenje vremena (doduse, to je pricala i za kuvanje i putovanja) i nije isplativo. dovoljno je da znas super engleski.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...