Skip to content
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Parapsihopatologija™

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Superkapitalizam

Featured Replies

On 24. 5. 2026. at 11:10, Shan Jan said:

Kolika usta sunce ti zarko,

Da nema ushiju smijala bi se oko glave.

  • Replies 418
  • Views 57.6k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Most Popular Posts

  • Generalno levica danas ne postoji, jos otkad je Bil Klinton u USA uzeo izbore na prakticno Reganovoj platformi ciji su primer onda sledili i ostali zapadni formalno levicari (Toni Bler i slicna ekipa)

  • izdaješ nekretninu, uzimaš profit od toga što neko ima krov nad glavom. šta je sledeće, investiraćeš u vazduh i naplaćivati ljudima koji ga dišu? nešpekulativno

  • Hamlet Strašni
    Hamlet Strašni

    Onda pad komunizma. Nema spoljne pretnje, nema potrebe da se više suzdrzavaju

Posted Images

18 hours ago, brusli said:

Pa i nije bas, posle WW2 oporavak je doneo nevidjeni napredak srednje klase.

Tax-Rich-1.png

To što su ljudi živeli bolje u tom periodu nije potvrda tvoje tvrdnje da je rad bio vredniji od aseta tad. Samo je bila bolja raspodela vrednosti između "vlasnika" rada i vlasnika kapitala, to je sve.

1 hour ago, eumeswil said:

To što su ljudi živeli bolje u tom periodu nije potvrda tvoje tvrdnje da je rad bio vredniji od aseta tad. Samo je bila bolja raspodela vrednosti između "vlasnika" rada i vlasnika kapitala, to je sve.

Nije govno, no se pas posro.

Uzgred na ovoj slici se vidi i da je velikoj depresiji prethodilo drasticno spustanje poreza za bogatune.

Slucajnost, ne bih rekao.

On 25. 5. 2026. at 1:15, brusli said:

mrsomudi koju su na vreme uleteli u Ponzi, sada ne moraju nista da rade, samo "investiraju".

Naravno, zavisi kad si usao&izasao, tj. koliko decenija si bio u Ponziju; S&P 500 bije “zvanicnu” inflaciju sa do 7% godisnje u zadnjih 100ak godina, vrv vise ako si kupovao dok je bila “krv na ulici” tipa srusili neka 2 solitera u njuci ili “smak sveta” ‘07/08. (morao bi da konsultujem Vanguard da vidim kolko $$$D)

Definitivno preporucujem visedecenijsko investiranje, nadam se ne i odvajanje od usta!

Uzgred na ovoj slici se vidi i da je velikoj depresiji prethodilo drasticno spustanje poreza za bogatune.

Slucajnost, ne bih rekao.

Da se malo oslobodi zivotinjski duh, da se deca igrajuD, da raja uskoci kad je krah pa se obezbedi za zivot; naravno sve zavisi od famozne pice koja je sve veca&veca bobami

image_2026-05-24_16-03-36.png

Deluje mi da rast usporava. Sad će Patrick Boyle da napravi prilog "šta stoji iza kraha plata CEO-a".

On 28. 5. 2026. at 11:17, eumeswil said:

To što su ljudi živeli bolje u tom periodu nije potvrda tvoje tvrdnje da je rad bio vredniji od aseta tad. Samo je bila bolja raspodela vrednosti između "vlasnika" rada i vlasnika kapitala, to je sve.

Delom i zbog uspona komunizma, verujem da nije bilo njega da bi bio vidljiviji "dip" u tom delu grafika nego kako je sad.

TE u kontranapadu na gen-Z socijalizam

they broadly agree on three core principles. First, that growth does little to help ordinary people. Theirs is a zero-sum mindset, where a better outcome comes not from creating but from taking—as they fear ai barons will soon do on a vast scale. Second, that spending can be paid for by the richest. Once the left wanted higher taxes for everyone; Gen-Z socialists demand handouts funded by billionaires. The third tenet is a remarkable hostility to private enterprise. Gen-Z socialists are uninterested in letting the market rip and redistributing the proceeds. They would have chunks of everyday life, from housing to groceries, governed by state diktat.

Bolje na ovoj temi

On 6. 6. 2026. at 14:04, Venom said:

Nalaziš se na pravom mestu koje razume budućnost. Zašto ikom treba npr. UI da poruči big mac, kad može da upali telefon i kaže: "poruči mi big mac"?

Za to je potrebno:

  • Speech recognition, već postoji i radi dovoljno dobro

  • Agent koji prosledi zahtev sa npr. adresom korisnika

  • Nešto kao što je MCP server na McD strani koji će da završi porudžbinu

Ili: pošalji 5e bagsu za PPP donaciju. Umesto toga pokušavam pet puta i svaki put vidim neki imbecilni UI spinner jer nešto ne radi. Kliktanje je sredstvo do cilja. Mene zanima cilj, a ne sredstvo.

Čak i ako postoji mogućnost halucinacije, jel teško u ovoj situaciji npr. izbaciti porudžbinu da korisnik pročita i potvrdi da je ispravna? Biće puno situacija gde to neće raditi, ali ne znamo koje su to situacije dok ih ne otkrijemo.

Ja pokušavam da objasnim ovo mojoj firmi već godinu dana, ali oni i dalje razmišljaju o prošlosti i i sadašnjosti. "Claude mi pomaže da brže uradim ovo što smo mogli do sada"

Not the way to do it.

Ovo su baš "klanje vola za kilo mesa" primeri. Trilioni dolara potrošenih da se uštedi 5 sekundi za poručivanje hrane. Više vremena se uštedelo prelaskom sa telefona sa brojčanikom na digitalni, i posle nešto manje na mobilni i aplikacije. I sad da uštedimo još 3 sekunde, potrošićemo pijaću vodu, ubiti okeanski život, povećati cenu struje građanima i onemogićiti kupovinu računara i telefona sa kojih će moći da poručuju hranu na ovaj način. Sa tolikim resursima, mogao bih da izdresiram armiju papagaja koji će da kucaju kljunom po ekranu i urade šta kome treba.

A ovo drugo - ograničenje nije tehničko ili tehnološko, već administrativno. I zbog "pojednostavljenja" su nažalost troškovi porasli, pa ćeš morati da platiš više za istu uslugu.

Mi smo, tj, najveće svetske kompanije su godinama i decenijama ulupavali milijarde doalra i radnih sati da naprave servise i proizvode iritantne do neupotrebljivosti, i sada se nadamo da će ulupati 10x toliko da nam ponude rešenje. Ceo današnji sistem je u fazonu "The bureaucracy is expanding to meet the needs of the expanding bureaucracy", samo što nije reč o birokratiji koja nam uzima malo više novca, već o osnovnim resursima za život na planeti

Ja nisam protivnik tehnologije i tehnološkog napretka, naprotiv. Voleo bih da mogu mislima da poručim hranu, ali samo ako je ceo sistem napravljen ispravno. U suprotnom me ne zanima ni najmanje. Niti sam protivnika AI-a, ML je tu pola veka, dok Sam Altman nije bio ni u planu, jasne su mi prednosti i korisnost svega. Samo ne želim da ide preko mojih leđa, ili bar novčanika. Softver, senzori, procesori treba da idu svuda, ima za šta da se iskoriste. Ali kada im svrha nije da olakšaju život, nego da ti uzmu pare, vreme, živce i na kraju još i zajebavaju, neki ljudi će reći da je dosta.

https://www.404media.co/demand-is-booming-for-ursa-ag-new-no-tech-repairable-tractor/

U stilu najboljeg košarkaša današnjice - hoću da završim posao i idem kući

To je fundamentalna promena u načinu na koji koristimo tehnologiju. Out: User interface. In: Personal assistant. Meni već sad pomaže i u ovom chat obliku, sastavio mi je pre neki dan pismo da otkažem članarinu u teretani i rekao kako da ga pošaljem da imam potvrdu da je stiglo. Ušteda od pitaj boga koliko vremena mozganja i guglanja. Ali taj deo nije za ovaj topic.

Za ovaj drugi deo koji jeste za ovaj topic: pa to to je sistem u kojem živimo. Brute force, bacanje špageta na zid i gledanje šta će da se zalepi. Ahilova peta mu je verovatno da se svako izolovano bavi svojim problemom i tako malo po malo seče granu na kojoj svi sede, i to niko neće primetiti dok ne bude kasno. Alternativa je da se traži idealno rešenje na nivou društva, ali to onda proizvede Ladu, auto savršen od početka. Wrong answers only.

Doduše lament ne pomaže nikome 😉

Edited by Venom

Drugi problem koji imam s tim što si napisao je "ako je sistem napravljen ispravno". Sistem nije napravljen ispravno zato što ne znamo da ga napravimo. Jedva rešavamo probleme koje imamo ispred sebe na o ruk, a onda umesto toga treba da izmislimo sistem koji će sam od sebe da rešava probleme i koordinira 8 milijardi ljudi. Ako se mučiš da rešiš problem, kako ćeš da napraviš sistem koji sam od sebe rešava problem? To je pomalo the cathedral vs the bazaar problem, gde povremeno neko lamentira nad nedostatkom sistema i kako se sve radi stihijski, ali nismo počeli da pravimo katedrale dok nismo znali da ih pravimo (mada je ovo sad drugi kontekst katedrale). Želja za tim je postojala i ranije, pa smo i tada imali impresivne projekte i, čuo sam jednom, pravili piramide kao najprimitivniji oblik građevine koja je mogla da se napravi samo uz pomoć hiljada robova. Opet brute force. Pošto to nisam smislio sam preporučujem ovaj video

Ne mislim ja da treba da izmišljamo toplu vodu, neka tehnološki ide kako ide. Ali ovo što gledamo danas nije razvoj i napredak nego razbojništvo, tako da "malo" regulative nije na odmet

Amazon Data Centers In Mississippi Have Already Raised Electricity Rates for Local Customers, Report Suggests

The average Entergy Mississippi customer is now paying at least an extra $10.60 a month to finance the data centers, the report says. It amounts to a 7 percent bill increase at a time when gas prices, choked supply chains and cuts to federal benefits are already hurting Americans. Entergy customers do not see costs for data centers highlighted separately in their bills.

Za čije babe zdravlje? Nema novih centara ako imaju negativan uticaj na okolinu i većinu stanovništva. Kao što smo zabranjivali fabrike koje ispuštaju otrove u reke. Obezbedi sam šta ti treba, pa naplati od onih kojima tvoj proizvod treba. U suprotnom, sve potrebne dozvole ćete dobiti 2038. Uostalom, svi oni imaju već brdo svojih centara, pa nek balansiraju. Neka Gugl uzme pola YT resursa za Gemini, pa da vidimo ko će šta da plaća i koristi. Neka prodaju telefone i računare sa 128 i 256GB memorije i NPU-om, koji koštaju 5 ili 10 hiljada evra, pa ko hoće agenta da mu poruči happy meal, neka plati. Ljudi se klackaju busom od Beograda do Berlina 20 sati, umesto da lete avionom 2 sata, 100 godina nakon što se počelo sa komercijalnim letovima, ali AI mora biti dostupan svima odmah, ne bi li uštedeli 5 sekundi pretrage. U EU se priča o popuštanju GDPR-a jer nije dobro za big data. Sad odjednom ono što je dobro za nas, nije dobro za nas?

Znam da nije merilo, ali čisto da se vide razmere potrošnje koju svi plaćamo, a mnogi ne koristimo. Bar ne u toj meri u kojoj nas ubeđuju da nam je neophodno. I znamo da da to što je u Irskoj, nije za Irce nego za izvoz

In Ireland, for 22% of total electricity, data centers provide 3,300 jobs

There are about 2,800,000 employed in Ireland.

For every 1% of Irish electricity, data centers provide 150 jobs

In the rest of the economy, for every 1% of electricity, 35,897 jobs are provided.

Edited by Engineer

U svetu u kojem živimo danas, rešenje za visoke cene struje su visoke cene struje. Ako nema pomaka onda je nešto iščašeno u sistemu.

Nema potrebe da se ogorčeno kačiš na taj happy meal, to je bio sam jedan od primera da je mnogo toga što uzimamo kao zdravo za gotovo danas uskoro stvar prošlosti. Kliktali smo, pa smo pritiskali prstima, sad uskoro nećemo ni to. To je sve.

U smislu uštede energije i taj McDonald's sistem je napredak u odnosu na ovo što imamo sad u Americi, gde se vozikaju oko McDa kolima da kupe kafu.

Create an account or sign in to comment

Background Picker
Customize Layout

Account

Navigation

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.