Jump to content
IGNORED

Planinarenje i hajking


barrcode

Recommended Posts

No. Bio sam na 100 akcija minimum u životu, nikad niko nije pofasovao krpelja (da ja znam) :)

  • Hvala 1
Link to comment

Hvala. Ja sam se malo zamislio nakon što sam čitao o Jim-u Miller-u i njegovom borbom sa lajmskom bolešću. Pritom su mi svi Austrijanci vakcinisani npr., kod njih je obavezno.

Link to comment

uh,ovde ne da nije obavezno nego bi te lekar pogledao kao ludaka ako bi mu to trazio...valjda bi trebalo da daju vakcinu sumskim radnicima i ostailm koji su izlozeni ali ne znam da li se to uopste primenjuje...

 

ja  godisnje imam mozda 5 krpelja da se zakace..nekad koji vise,nekad manje zavisi od toga koliko sam u sumi i to najvise iz gljvarenja jer se tu svuda zavlacim...sama ih vadim...radila sam prosle god analizu krvi na boreliju i bila je negativna...

jbga,sta znam ja na to gledam kao na sobracaj u kom takodje u svakom trenutku moze svasta da ti se desi pa se opet vozis...

 

moja drugarica koja nikad ne ide u prirodu je zaradila zarazenog krpelja na putu do prodavnice..

  • Hvala 1
  • Tužno 1
Link to comment
Posted (edited)

posle tvog pitanja sam istrazivala malo i nasla clanak od prosle god u kom kaze da se ta vakcina uopste ne primenjuje u Srbiji...nemam pojma kakvo je stanje sad..

 

i za analizu krvi na boreliju sam morala  skoro da se svadjam sa doktorkom da mi da uput...radi se u Higijenskom Zavodu,to je Institut za javno zrdavlje...ne znam kako se zove u drugim gradovima..

ali eto moze se ponekad to uraditi iako nije bas jako precizna..

 

muzev otac ima pristup VMA i tamo uvek nosi krpelje na analizu..ali ja ne znam za to u Novom Sadu...bukvalno zavisi na kog lekara naletis,koliko je informisan i savesan...neki su mrtvi hladni dok neki ispanice i odmah ti daju antibiotike preventivno sto nema nikakvog smisla..

 

ja sama vadim krpelje,ne mogu da se mlatim sa ustanovama jer uvek bude neka subota/nedelja obicno uvece...mada bih tada mogla i u Hitnu...ali me mrzi..iovako ce mi reci ,,da pratim ujed pa kao se pojave krugovi da se javim,, a to znam i sama..

Edited by ivy
  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment
16 hours ago, zorglub said:

Hvala. Ja sam se malo zamislio nakon što sam čitao o Jim-u Miller-u i njegovom borbom sa lajmskom bolešću. Pritom su mi svi Austrijanci vakcinisani npr., kod njih je obavezno.

 

Koliko znam ne postoji odobrena vakcina protiv lajmske bolesti za ljude.

  • +1 2
Link to comment

Da, sad gledam - ovo što primaju u AT nije protiv borelioze (bakterija), već protiv meningoencefalitisa (virus). Kad sam tutuk, jbg.

Na vakcini protiv prve bolesti se kao radi, a neka je već bila dostupna krajem 90ih u USA, ali je valjda povučena zbog nuspojave artritisa.

  • -1 1
Link to comment

U Novom Sad krpelje možete odneti u Pasterov zavod na analizu. Ja sam mužu izvadila krpelja na Divčibarama, stavila u plastičnu kutijicu i po povratku, recimo posle dva dana smo ga odneli na analizu, sjajna stvar zaista. Vakcina je za krpeljski meningoencefalitis, nije za lajmsku bolest. 

  • +1 3
Link to comment

super

 

samo sto su mene napali toliko mali krpelji da mi treba mikroskop da ih skinem...bukvalno...evo danas sam skinula dva za koja mi treba lupa da vidim jel imaju nogice..

 

nista,ja pratim mesto ujeda ..i ako se pojave krugovi to je dovoljno vremena za preventivne antibiotike ..a nisu jos do sad..tako da idemo dalje..

Link to comment
Posted (edited)

@ivy da li si nekad probala da nosis narukvice (moze i kao nanogice) protiv krpelja? Mirisu na neke biljke koje ih valjda odbijaju, spiralne su pa mozes da ih protrljas po rukama i nogama. Bilo ih je u DM ili u Lilly. Ne znam da li ih ima i ove godine, bilo je slicnih protiv komaraca.

Edited by Lucia
Link to comment

nisam..nista ne nosim ..ponekad se napraskam  necim ako neko ponese...

 

ali u principu ne volim  da nosim bilo kakav miris ceo dan po sumi,ometa mi cula..

Link to comment

malo planinarenja u nacionalnom parku Kalank nadomak Marseja. Lep beše ovaj prolaz kroz stenu na drugu stranu masiva.  Inače prilično tehnička tura (dosta penjanja, par sajli). 

 

 image.thumb.jpeg.ede506796aae7369a1215df9e92b2de0.jpeg

  • +1 5
  • Wub 1
Link to comment

Đerdap mi je omiljeni i ubedljivo najlepši deo Srbije, svake godine po par puta, a ovo je treći put na Miroču. Na stranu ovi pogledi, ali staza je uglavnom šumska kroz skroz nabujale predele tako da izgleda kao neka Amazonska prašuma ili nešto tome slično. Najtoplija preporuka, ako neko nije bio, uživanje je max. 

 

AKjRoeY.jpg

 

YCfmyX4.jpg

 

cgKsbqv.jpg

 

fRrc5G1.jpg

 

QmK9DWQ.jpg

 

Cl0Wnx8.jpg

 

Zp6isb6.jpg

 

 

 

 

  • +1 4
Link to comment

jedan lep greben. Mon Bija (Mont Billiat 1894m, Fra). Lagano do tehničkog dela - sajle i okomit ponor, bez mogućnosti za grešku. 

lepih preko 1300 m uspona, uz sparno vreme. do danas popetih 5500m u junu mesecu. 

 

 

image.thumb.jpeg.622de49bde6b54075e3e781f00b4ef51.jpeg

  • +1 3
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...