Jump to content
IGNORED

Mesta koja ne biste posetili


wall

Recommended Posts

ja nisam bila u JAR, ali mi je dobra drugarica radila kao konsultant u j-burgu i automobil je morao da dolazi po nju u sam hotel i da je odvozi tri bloka dalje do kompanije sa kojom je imala projekat. inace bi bila opljackana i potencijalno isprebijana.s druge strane, rasizam i dalje cveta dole.i sad ja kao drustvena istrazivacica da ne odem dole...bas mi se ide. :)
Sa druge strane, u tranzicijsko vreme u JAR a ratno ovde, moj brat je proveo 6 meseci u Joburgu trazeci posao. Za to vreme, jednom opljackan, ali vozio se i radio sa colourdes, dakle ziveo kao radnicka klasa.Ili, opet, nabasam na neki blog nekih Holandjan koji su putovali po Juznoj Americi. Gledam izvestaj iz Kita, oni su kao putnici a ne turisti, i ne loze se na turisticke stvari a ceo jebeni izvestaj posvecuju tome kako su gledali da li ce ih neko u istorijskom centru Kita opljackati. Naravno, nista im se nije desilo. Popizdeo sam.
Link to comment
  • Replies 472
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Indy

    36

  • pacey defender

    22

  • rajka

    20

  • assück

    19

kuba, bio mesec dana, bekpekovo, velik zajeb. suviše siromašan i neslobodan narod, gde je prostitucija postala standardan deo prihoda velikog broja porodica. znao sam šta otprilike mogu očekivati, ali je ovo bilo previše.ove godine bila opcija za brazil i nisam mnoogo razmišljao. teško da bih želeo posetiti nešto u latinskoj americi još neko vreme.
Pa da, Brazil i Kuba su isto ko Ceska i Slovacka.
Link to comment
kapiram da bi Reykjavik bio super mesto da prelomim i da i ja batalim sav alkohol. presao bih na straight Absolut vodku
a pogle tek ovohttp://youtu.be/nvSBygGMjqk
Link to comment

Moze ovaj, a moze i Heima, onaj dokumentarac sto su radili Sigur Ros. Heima je bio neposredan povod da odem na Island, sto mi je i danas najbolje putovanje u zivotu (mada, istina, nisam neki globtroter pa da imam s cim da poredim).

Link to comment

Meni je malo falilo da neke 2002-03 zabodem godinu dana na Islandu na nekom programu razmene studenata, kao ide se tamo da se uči jezik, običaji, istorija i slično. To se izjalovilo, ne sećam se tačno zašto ali mi od tada ostade Island kao tiha patnja i posetiću ga sigurno jednom prilikom.Inače nemam ništa protiv da živim na nekom takvom mestu, u principu ne volim ljude. Da imam iole pristojan interenet, ne bih silazio sa Durmitora nikad.

Link to comment

ovo mi je ubedljivo najcudnija rasprava na forumu. sajam predrasuda. no, barem otvoreno pricamo o njima, ali brine me druga stvar: ako neko zivi u Nemackoj, na primer, i otputuje u, na primer, Banglades, nema nacina da se pobegne od cinjenice da je on za te ljude zapadni Rokfeler. ipak, bolje je da putuje nego da ne putuje, jer ce videti bedu izbliza, ostaviti novce tim ljudima, i mozda kasnije u zivotu donositi glasacke odluke od kojih ce judi Bangladesa imati koristi.ne treba ici u zemlje koje su bogatije ili siromasnije od nasih, vec u zemlje koje nas zanimaju.opaska na temu nasmejanih ljudi: pa jeste sirotinja nasmejana, ni od toga nema bezanja, takvi su kakvi su. malo manje se, doduse, smeju kada im dete umre od bolesti koja se na Zapadu sanira za nedelju dana. i takve stvari mozes saznati putujuci.

Link to comment
ovo mi je ubedljivo najcudnija rasprava na forumu. sajam predrasuda. no, barem otvoreno pricamo o njima, ali brine me druga stvar: ako neko zivi u Nemackoj, na primer, i otputuje u, na primer, Banglades, nema nacina da se pobegne od cinjenice da je on za te ljude zapadni Rokfeler. ipak, bolje je da putuje nego da ne putuje, jer ce videti bedu izbliza, ostaviti novce tim ljudima, i mozda kasnije u zivotu donositi glasacke odluke od kojih ce judi Bangladesa imati koristi.ne treba ici u zemlje koje su bogatije ili siromasnije od nasih, vec u zemlje koje nas zanimaju.opaska na temu nasmejanih ljudi: pa jeste sirotinja nasmejana, ni od toga nema bezanja, takvi su kakvi su. malo manje se, doduse, smeju kada im dete umre od bolesti koja se na Zapadu sanira za nedelju dana. i takve stvari mozes saznati putujuci.
meni se ne svidjaju zemlje gde se ne osecam opusteno (odmor je u pitanju a ne koristim ga cesto, tj ne onoliko koliko bih ja hteo) zbog jakog uticaja religije i ulicnog kriminala. potpuno mi je svejedno da li je siromasna ili bogata zemlja u pitanju.
Link to comment

teško je biti turista. nisam čak sigurna ni da mi se turizam dopada... možda zato što sam daleko od imućne osobe, možda zato što sam nenormalno retko bila turista a relativno često putovala.putovanja me zanimaju i išla bih svuda u nekom "zaštićenom" kontekstu, dakle poslom ili kod domorodaca. slabo podnosim vlažnu klimu.p.s. na odmor bih uvek išla u trst i miramare. mogla bih tamo onako do kraja života da odmaram.

Link to comment
meni se ne svidjaju zemlje gde se ne osecam opusteno (odmor je u pitanju a ne koristim ga cesto, tj ne onoliko koliko bih ja hteo) zbog jakog uticaja religije i ulicnog kriminala. potpuno mi je svejedno da li je siromasna ili bogata zemlja u pitanju.
tu kod mene postoje cudne finese. recimo, sto se tice ulicnog kriminala, manje se bezbedno osecam u Budimpesti nocu nego u slamovima Kaira.
Link to comment
tu kod mene postoje cudne finese. recimo, sto se tice ulicnog kriminala, manje se bezbedno osecam u Budimpesti nocu nego u slamovima Kaira.
ne znam koliko bi ti pomogle finese u jednom Meksiku, Nigeriji, Venecueli :)
Link to comment

ne volim da idem tamo gde je bas nesigurno (mada bih i tamo da imam nekog domaceg sto ce da me voda) i mislila sam da ne volim da gledam bedu, ali mi je u jednom trenutku sinulo da je vecina sveta beda, a da nase vrednosti nisu nuzno jedine validne. to su ljudi, oni tako zive, njima je to normalno. ja sam krme u teheranu, moji vrednosni sistemi nisu primenjivi u tim delovima sveta, bolje da ih ostavim doma. od kad sam to sebi objasnila, lakse mi je. isla bih svuda.

Link to comment
Ljudi se cude i zgrazavaju u kakvom kontekstu se pominje Srbija kada odu u inostranstvo (zemlja ljudozdera) a ovam sve vrvi od vrlo povrsnih utisaka.
Ja bih rekao da kod nas usmeno predanje ima najviše značaja prilikom određivanja mjesta za odmor. Tipa, xy je odžeparen u Bugarskoj, dakle, nikada neću ići u Bugarsku, jer postoji mogućnost da budem pokraden/a. Ako ovde dođe sto ljudi od kojih svako poznaje njih sto koji su bili na nekim od navedenih lokacija, velika je vjerovatnoća da će se među njima naći i neki koji se nisu baš najbolje proveli, što valjda ne bi trebalo da isključi mogućnost odlaska na to mjesto vo vjeki vjekov.
Link to comment
Ja bih rekao da kod nas usmeno predanje ima najviše značaja prilikom određivanja mjesta za odmor. Tipa, xy je odžeparen u Bugarskoj, dakle, nikada neću ići u Bugarsku, jer postoji mogućnost da budem pokraden/a. Ako ovde dođe sto ljudi od kojih svako poznaje njih sto koji su bili na nekim od navedenih lokacija, velika je vjerovatnoća da će se među njima naći i neki koji se nisu baš najbolje proveli, što valjda ne bi trebalo da isključi mogućnost odlaska na to mjesto vo vjeki vjekov.
nije bas tako, ako za neki grad ima predanje za dzeparenje, onda je to Barselona, pa nikom nista.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...