Jump to content
IGNORED

New Now eating!


renne

Recommended Posts

1 hour ago, nezvanova said:

e, a meni pre neki dan u kancu preporucila koleginica isto. jedino smo dumale cime da zamenim meso i da li moze bez jaja taj pire ozgo :-) a ona ti komsinica, rodom iz nbeceja :-)

Sad u taj pire ono zumence nije neophodno i moze i beztog, ali za meso .... piletina? /:8_laughing:/ ... ne znam mozda neke pecurke, uf, soja :46_confounded: .... e da, leblebije onako ucelo skuvane i dobro zacinjene. Ne znam, to je bas mesno jelo :14_relaxed:, ima tu povrca dosta ali nekako je key ingredient meso.   

Link to comment

Blejali ceo dan po Koblencu i okolini, večera na brzaka. Komorač na šnite oko 1cm namuljio, osolio i obiberio pa u rernu 20 minuta. Izvadio, obilno pokrio parmezanom pa vratio u rernu da se istopi i pozlati. Svinjski file iseko na medaljone, bačio na puter, prevrno, naseko kiselih jabuka ozgo i ostavio da se udinsta podliveno belim vinom. 

Link to comment
16 hours ago, hansolo said:

Sad u taj pire ono zumence nije neophodno i moze i beztog, ali za meso .... piletina? /:8_laughing:/ ... ne znam mozda neke pecurke, uf, soja :46_confounded: .... e da, leblebije onako ucelo skuvane i dobro zacinjene. Ne znam, to je bas mesno jelo :14_relaxed:, ima tu povrca dosta ali nekako je key ingredient meso.   

 

17 hours ago, nezvanova said:

e, a meni pre neki dan u kancu preporucila koleginica isto. jedino smo dumale cime da zamenim meso i da li moze bez jaja taj pire ozgo :-) a ona ti komsinica, rodom iz nbeceja :-)

ovde odakle je jelo to prave sa sojom. ja bih tako - proprzis luk, bluk, rendanu sargarepu i seckanu svezu papriku, onako fino da sve omeksa. bacis na to soju, proprzis jos malo i zacinis - so, biber, aleva, bilje po volji i to je to. pire bez jaja i imas vegetarijansku verziju.

 

ove leblebije su super ideja al ja bih prvo skuvao leblebije pa ih malo zdrobio, ne mnogo, tek toliko da ih malo polomim, da ima strukturu mlevenog mesa pa bih isto kao gore samo te leblebije umesto soje. 

 

a kod nas danas praznik. pa tako i praznicni obrok. bice i gostiju, sve kako treba. predjelo losos, krem sir, kapari, zatim pata negra, corizo, raznih sireva, articoke, masline, kuvana jaja naravno. glavno jelo - za gurmane svinjski pauflek, bogato zacinjen i vrlo sporo pecen. za zdrave peceno pile. uz to krompir, povrce na pari i zelena salata. dezert, sladoled, gomila cokoladnih jaja, sireva, krekera, marmelade od luka, voca... bice huktanja i brektanja a mozda bude i mamurluka al nema veze, sutra se odmara.  

Link to comment

Nadam se da nije previše sablažnjivo, ali nisam uspeo drugačije da ga fotkam...

Ala mi je ispao! Špikovan domaćom slaninicom i blukom, pa zašuškan grančicom ruzmarina i lovorom. Prilego na mlade krompiriće i šargarepice.

Miriše ko duša, sa kostiju spada kad ga mrko pogledaš, a nepca i prsti se lepe od slasti. 

Spiram ga friškom seksardskom ružicom iz 2017.  

 

 

 

IMG_20180401_150304.jpg.e3b0812a721b6e1f7ed6862b7a24a7d7.jpg

Edited by banatjanin
Link to comment
1 hour ago, banatjanin said:

Nadam se da nije previše sablažnjivo, ali nisam uspeo drugačije da ga fotkam...

Ala mi je ispao! Špikovan domaćom slaninicom i blukom, pa zašuškan grančicom ruzmarina i lovorom. Prilego na mlade krompiriće i šargarepice.

Miriše ko duša, sa kostiju spada kad ga mrko pogledaš, a nepca i prsti se lepe od slasti. 

Spiram ga friškom seksardskom ružicom iz 2017.  

 

 

 

IMG_20180401_150304.jpg.e3b0812a721b6e1f7ed6862b7a24a7d7.jpg

 

 

 

 

Šta će reći malji deca kad budu videla da si im pojeo kućnog ljubimca?  :cry:

Link to comment
Deca su rekla: Mmmmm, ćale, uvek ovo da praviš!
 
(Ama ću sledeći put da ga dekaptiram, stvarno nelepo izgleda ta vugla, a nije ni jestiva)

A gde si kupio zekana?
Link to comment

U Merkatoru, stoje u mesari, sveži, očišćeni, vakumirani. Ima komada od kile i po do dve i po. 500 dinara kilo

 

Ranije sam par puta uzimao u Univeru, iste takve

Link to comment

kung%20pao%20chicken%202_zpsl0ljzhzg.jpg

 

kung%20pao%20chicken%201_zpstjldq36i.jpg

 

Kung Pao piletina, fenomenalno sečuansko jelo koje u Srbiji poznajemo u grotesknoj varijanti piletine s kikirikijem.

 

Glavna stvar kod pripreme ovog, ali i mnogih drugih kineskih stir-fry jela, je u alkalnoj marinadi koja počiva na soda-bikarboni.

 

Skala koja se koristi za merenje kiselosti ili alkalnosti (može i baznosti) rastvora naziva se pH. Kiseline funkcionišu tako što doniraju jone vodonika u rastvor, dok ih baze, suprotno tome, isisavaju. pH predstavlja meru koncentracije jona vodonika rastvorenih u vodi na logaritmičkoj skali od 0 do 14, a na kojoj čista destilovana voda ima neutralnu vrednost pH 7.0. Vrednosti pH niže od 7 indiciraju kiseline, dok vrednosti pH više od 7 indiciraju baze.

 

Premda većina marinada snižava vrednosti pH, neke funkcionišu usmeravanjem pH u suprotnom smeru - kako bi meso načinile alkalnijim.

 

Sama soda-bikarbona ima vrednost pH 9.0 i zbog svoje baznosti, odlična je u povećavanju kapaciteta za zadržavanje vode u mesu, što će ga na kraju činiti sočnijim. Takođe, pospešuje meillard reakciju i ubrzava proces karamelizacije prilikom prženja. Tekstura mesa, koja se postiže na ovakav način, može se donekle uporediti sa teksturom želea.

 

Naravno, važno je ne preterivati sa soda-bikarbonom kako se meso ne bi pretvorilo u kašu. Pola kašičice na pola Kg mesa je sasvim dovoljno.

 

Kada pripremam Kung Pao piletinu, trudim se da meso sečem tako da veličina kockice piletine bude jednaka kikirikiju. Meso mariniram u tamnom soja sosu, pirinčanom vinu, ulju od susama, gustinu, soda-bikarboni i sosu od ostriga, nekih 12 sati.

 

Kung Pao sos pravim mešanjem vode, gustina, tamnog soja sosa, pirinčanog sirćeta, meda i hoisin sosa.

 

Pileće meso pržim iz nekoliko puta u dubokom ulju i odlažem ga sa strane.

 

U istom woku zagrevam sos i vraćam piletinu.

 

Za to vreme u manjoj posudi zagrejem malo ulja u kom se pržila piletina. Propržim sečuanski biber i čili, a potom dodajem beli luk i đumbir, pola minuta mešam i prelivam preko piletine.

 

Na kraju dodajem prženi kikiriki, mladi luk i malo čili ulja i ulja od susama.

Edited by rezwalker
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...