Jump to content
IGNORED

New Now eating!


renne

Recommended Posts

 

 

 

 

2 minutes ago, banatjanin said:

Ispravno, samo, nisam ovu prepisku shvatio kao uputstvo za branje.

 

To nikako ne raditi na svoju ruku! 

 

 

To nikako, pogotovo (za one koji ovo prvi put čitaju) što muhara, kako stari, sa nje otpadaju one bele tačkice koje je karakterišu, tako da takva Amanita Muscaria izgleda gotovo identično sa blagvom.

 

 

Nije samo priča, znam nekoga kome se to i desilo...

Link to comment
12 minutes ago, banatjanin said:

 

Nije čitav.

Amanita je i Amanita cesarea, odnosno blagva ili kneginja, jedna od apsolutno nejcenjenijih i najukusnijih pečuraka.

 

Inače, strašno je koliko se kod nas ne cene, ne troše i ne poznaju gljive. Zato i prolaze onakvi prevaranti po pijacama, kao onaj ološ na Zemunskoj, kod koga se 70% gljiva na tezgi zove vrganj (zimski, vodeni, letnji...) a zapravo prodaje sasvim druge gljive i to udara po ušima. I ljudi kupuju.

 

 

+1

Ne se razumem u gljive, meni su dovoljni i najindustrijski šampinjoni, ali imam par drugara koji se razumeju u materiju i oni su mi govorili slične stvari. 

Doduše, dok sam živeo na Altini sa vegetarijankom a radio blizu Palilulske pijace, kupovao sam pečurke kod neke žene koje bi, gric po gric, pojela dobar deo gljive koje je spremila za prodaju. Ne znam da li su bili dobri (nisam imao s čim da ih uporedim) ali, ona je imala dve vrste sušenih vrganja, kako ih je nazivala. Skuplje i jeftinije. Jeftiniji su bili, sta znam, pola cene onih skupljih. I ja bih kupio šaku tih jeftinijih, potopio u vodu i onda dodao u gulaš od šampinjona koji bih spremao za moju dragu. 

I jeli smo ga u slast kao i mnoge druge stvari što smo radili.

A kupovali smo i šumsko pile par puta na Zemunskoj pijaci ali izgleda da nismo umeli da ga spremimo kako treba.

Link to comment

A za večeru torte. Kupili matorci u Bombaju.

 

Nekoliko vrsta, ja imam Esterhazi i neki čije ime nismo razaznali sa računa.

 

Sirotani, danas im je 47 godina braka!

Link to comment

Plekani tanjir je iz vremena kad je jos sluzio za kasice od povrca kad sam bila mala :1_grinning:. Ma, oldskul, malo sam povukla na grcke zacine, jer volim i dodala malo seckanog patlidzana. Seckala sam meso, nije mleveno, ali sve ostalo je bas klasika :). Luk/jedan/, meso /oko 150 gr/, beli luk /2 cena/, sargarepica /jedna/, malo graska /jedna solja/, jedan veliki paradajz, sve lepo ukrckala na onako da ostane malo po zub, isprzila meso, sve spojila. Krompir /3-4 manja/ sa malo putera i mleka, jedno zumance i malo sira /50gr/ na kockice i kasika parmezana, malo redji pire treba da bude, ne jako cvrst  .... u rernu na 200 C sa duvanjem i super klopa za jedno 20-min njakanja. To je za dva ovako plekana tanjira ... ili jednu manju tepsiju ili pekac. 

Edited by hansolo
Link to comment
2 hours ago, hansolo said:

Plekani tanjir je iz vremena kad je jos sluzio za kasice od povrca kad sam bila mala :1_grinning:. Ma, oldskul, malo sam povukla na grcke zacine, jer volim i dodala malo seckanog patlidzana. Seckala sam meso, nije mleveno, ali sve ostalo je bas klasika :). Luk/jedan/, meso /oko 150 gr/, beli luk /2 cena/, sargarepica /jedna/, malo graska /jedna solja/, jedan veliki paradajz, sve lepo ukrckala na onako da ostane malo po zub, isprzila meso, sve spojila. Krompir /3-4 manja/ sa malo putera i mleka, jedno zumance i malo sira /50gr/ na kockice i kasika parmezana, malo redji pire treba da bude, ne jako cvrst  .... u rernu na 200 C sa duvanjem i super klopa za jedno 20-min njakanja. To je za dva ovako plekana tanjira ... ili jednu manju tepsiju ili pekac. 

e, a meni pre neki dan u kancu preporucila koleginica isto. jedino smo dumale cime da zamenim meso i da li moze bez jaja taj pire ozgo :-) a ona ti komsinica, rodom iz nbeceja :-)

Link to comment

ogladnijo.

istostirao neki lebac integralni.

namazao tartarom zaljućenim dragons breathom. Sos od moruga i jolokia paprika. Inače savršeno se meša sa majonezom, ali sad je tartar poslužio.

preko domaća slanina iz banata, luk banana shalots i neki kika polutvrdi kozji. Ostatak rubinovog rozea od sinoć. Kocka neke crne. Dal najlepše želje.

 

sad neki event sa konfekcijskom picom i još gorom tortom.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...