Jump to content
IGNORED

New Now eating!


renne

Recommended Posts

30e 100g suvih smrčaka na limanskoj.
zaboravih kolko su sveži, 1000din pola kile otprilike.

doručkovalo se: pršut, sjenički sir, suve masline i ćabata.
zalilo se grimbergenom blanche.
na velikom panju u parku.
na povratku s pijace.

E ima nešto u tom klopanju "na livadi" prosto i apetit i ukus se onako "otvori" ...
Link to comment

Pretpostavljam da je barem još neko na forumu (sem mene) imao ovu knjigu (baš ovo izdanje)?

 

 

 

romano-bozac-gljive-nasih-krajeva-slika-

 

 

 

 

I dan danas pamtim skoro sve nazive, čak i na latinskom.

 

Link to comment
4 hours ago, ivy said:

 

inace nista od vodjenja..pa jeste ludi da vam otkrijem mesta..ionako doosta ljudi zna za ta mesat,koliko juce sam srela tri coveka kako cesljaju brdo a i dusa me zabolela kada sam u prosloj setnji otkrila to ,,moje,, brdo jednoj gljivarki..bas sam se izbrbralja i bi kasno jbga..

Eto, svako bi da zaposedne neki resurs na ovoj planeti i zadrži ga samo za sebe!

13 minutes ago, Jeremija said:

Pretpostavljam da je barem još neko na forumu (sem mene) imao ovu knjigu (baš ovo izdanje)?

 

 

 

romano-bozac-gljive-nasih-krajeva-slika-

 

I dan danas pamtim skoro sve nazive, čak i na latinskom.

 

Aj kaži: smrčak!

Na latinskom.

Link to comment
12 minutes ago, Jeremija said:

Morchella.

 

 

Ajde ti sad meni kaži srpski naziv sledeće gljive - Amanita Phalloides 

Je l ovo nešto polno? Nisam ja imao te knjige :(

 

 

Edited by Ras
Link to comment

Ma jok, čuvena zelena pupavka, liči na šampinjone, a sam klobuk je toliko otrovan da može da ubije i više od jednog čoveka...

 

 

Čitav taj rod Amanita je za izbegavanje, imaš isto tako čuvene muhare i panterovke, koje su doduše znatno manje otrovne od zelene pupavke, ali zato izazivaju mučninu, halucinacije, a u nekim slučajevima čak i smrt.

Edited by Jeremija
Link to comment

Omiljena pečurka u narodnim predstavama a naročito u ilustracijama knjiga za decu je:

 

1200px-2006-10-25_Amanita_muscaria_crop.

 

Amanita muscaria.

Možda mi se i ukaže nekad prilika da je klopam. Verujem da je zabavnija od podmazivanja šina.

Link to comment
2 hours ago, beta kentauri said:

E, jeste, sad svi znate šta su smrčci i redovno ih jedete sem mene. 

 

nazalost jako retko. bio pre par godina na smrckijadi u istri, pa bilo takmicenje u pravljenju corbe.

:drool:

Link to comment

pa da vam kazem da bi jeli smrcke uvek mozete da ih kupite na pijaci ili da provedete nekoliko celih dana na livadi setajuci i trazeci ih..a iz iskustva znam da je ovaj forum vrlo naklonjen prirodi i boravku u istoj not....evo mogu da vam kazem da smrcak raste na livadi,ove godine na bilo kojoj livadi na Fruskoj Gori a verovatno i na nekoj u okolini Beograda..ja sam jedan juce nasla pored puta,onog donjeg izmedju Fruske i Dunava..eto,ne znam sta bih vam vise rekla na tu temu..

Edited by ivy
Link to comment
4 hours ago, Jeremija said:

 

Čitav taj rod Amanita je za izbegavanje

 

Nije čitav.

Amanita je i Amanita cesarea, odnosno blagva ili kneginja, jedna od apsolutno nejcenjenijih i najukusnijih pečuraka.

 

Inače, strašno je koliko se kod nas ne cene, ne troše i ne poznaju gljive. Zato i prolaze onakvi prevaranti po pijacama, kao onaj ološ na Zemunskoj, kod koga se 70% gljiva na tezgi zove vrganj (zimski, vodeni, letnji...) a zapravo prodaje sasvim druge gljive i to udara po ušima. I ljudi kupuju.

Edited by banatjanin
Link to comment
6 minutes ago, banatjanin said:

 

Nije čitav.

Amanita je i Amanita cesarea, odnosno blagva ili kneginja, jedna od apsolutno nejcenjenijih i najukusnijih pečuraka.

 

Inače, strašno je koliko se kod nas ne cene, ne troše i ne poznaju gljive. Zato i prolaze onakvi prevaranti po pijacama, kao onaj ološ na Zemunskoj, kod koga se 70% gljiva na tezgi zove vrganj (zimski, vodeni, letnji...) a zapravo prodaje sasvim druge gljive i to udara po ušima. I ljudi kupuju.

 

 

Slažem se, ali nisam hteo da pišem, jer se lako pomeša sa muharom, pa nije za neiskusne pečurkolovce. :)

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...