Jump to content
IGNORED

New Now eating!


renne

Recommended Posts

 

 

u fazonu sam da više nikad neću pripremati jagnjetinu na neki drugi način. kapama. malo sam modifikovao tradicionalni postupak, ispala je nikad bolja. olizasmo grne.

Xe xe pa to ,kapama i tazin ima li bolje?

Link to comment

bilo je oko kilo i dvesta jagnjetine sa kostima, plećka i vrat, ali je nebitno, ranije iskustvo kaže da je sve osim zadnjeg buta (suvo) i kotleta (greota) dobro za kapamu.

 

3 veće glavice ljubičastog luka (pljosnatog, sorta vanila, ali je nebitno, samo da je neki sladak), baš sitno iseckano, na maslinovom ulju se isprži da šljone. malo duže, niža temperatura. pošto nisam imao kako da sečem koske, a da ih ne izmrvim, isekao sam meso na veće komade, posolio i stavio na luk, da ih zarumenim sa svih strana. posle toga decilitar belog vina, pojačao temperaturu, kad je isprarilo, sunuo i dve deci vode i dinstao polupoklopljeno oko sat i po, dok meso nije počelo da spada sa kostiju. ostavio da se ohladi, odnosno preko noći.

danas odvojio meso od kostiju i isekao na kocke, pa u zemljano grne poređao kocke mesa, zalio onim lukom i lepljivim saftom od dinstanja, pa preko toga bacio dve dobre veze iseckanog peršuna (peršuna u kapami nikad nije mnogo, može i samo sa tim da se pravi, umesto spanaća), ultra sitno iseckan bluk, vezicu vlašca (a još bolje je kad ima mladog luka, pa sa sve perima) i so.

 

e sad, oprao spanać, oko pola kile, i ovlaš ga protresao, pa takvog sirovog stavio preko mesa. tu računam da se sa spanaća ocedilo u posudu još bar decilitar vode) zatvorio grne duplom folijom i poslao u rernu na 220 stepeni. posle 45 minuta skinuo foliju i izmešao onaj napareni spanać sa saftom i mesom i vratio 15 minuta da ispari malo tečnosti i da se zapeče.

služi se sa ovčijim kiselim mlekom, ja nab'o biserovo.

onaj kaberne što mi je na slici baš i nije izbor uz ovo, zbog kiselog mleka i spanaća, ali ženi se pilo.

Edited by banatjanin
Link to comment

kakva slučajnost

ja danas pravila kapamu

ono, nije bila sa spanaćem no sa blitvom, al' svejedno, jedan vr', polizasmo tanjire

 

ed.

koristila kotlete i rebarca u tu svrhu

Edited by dùda
Link to comment

sinoć isekao slajsove tikvica na pola cm, posolio ocedio, bacio malo na mulje sa obe strane, naređao u vatrostalni gedžet, poprskao pimentom, zalio tahini dresingom (tahini, voda, milun, biber, so, bluk), narendao onog imlekovog mešanog preko, ubacio u pećnicu da se onaj imlekov mešani rastopi, malopre jeo.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...