Jump to content
IGNORED

Poslednji film koji ste gledali Part II


Calavera

Recommended Posts

A i sa tim brate mili, svi filmovi su za bioskop.

 

Poenta je da ima dosta filmova koji neće mnogo izgubiti ukolio ih gledaš na TVu. Što se ovog tiče upravo suprotno.

 

 

 

 

Pa recimo da mi iz prve nije to uopšte smetalo, u Sopranosima nije nimalo (pre svega bio je kraj serije, i nije bilo bitno za celu priču), ali taj momenat, taj kraj Sopranosa kao da je otvorio vrata za mnoge druge i da je to postalo onda hit - a zašto; zato što to rediteljima i piscima sada skoro uvek daje pussy way out, da zadovolje sve baš sve i da se niko ne oseća kao da nije doživeo neki hepiend. Kao u Inceptionu recimo, kraj filma taman pre nego vidimo da li se čigra i dalje vrti ili je stala što otprilike ima odlučujući faktor za ceo film, pa jebi se, neću da ja sam odlučujem o tome je li sve bio san ili nije, gledam tvoju priču, tvoj film, reci mi, nemoj da ostavljaš tako otvoreno da svako može da ponese od filma ono što se njemu sviđa.

 

No to na stranu, taj deo što mi je zasmetao u Mother! nije ni približno mali ili sitan kao takav

 

 

jednostavno sam imao utisak da se kroz sav film, baš sav, ispredaju razne metafore i alegorije, stavljaju motivi ovog ili onog, neki religiozni, neki psihološki, negde je bilo skoro primesa horora, negde je sve bila metafora za posesivnu nestabilnu ženu, negde je sve bila alegorija na majku (mother!) prirodu i planetu zemlju - dakle ceo film je protkan od različitih motiva. I ja sam imao utisak da je namerno napravljen tako sa nabacanim celim na gomilu da svako može da nađe nešto za sebe. To mi baš i nije neko posebno umeće.

 

 

 

Zaboravljaš da je u pitanju Bog, stoga multidimenzionalnost motiva teško može biti dovedena u pitanje, a s druge strane, sve što si naveo je odnos pojedinca/čovečanstva ka istom. I sve se to prelama kroz jednu tačku, odnosno ličnost.

Link to comment

Zaboravljaš da je u pitanju Bog, stoga multidimenzionalnost motiva teško može biti dovedena u pitanje, a s druge strane, sve što si naveo je odnos pojedinca/čovečanstva ka istom. I sve se to prelama kroz jednu tačku, odnosno ličnost.

 

Noup. Moja poenta je upravo u tome da

 

je, čini mi se, namerno, nabacano mnogo i previše različitih motiva, iz kojih se baš svašta može zaključiti, a pretpostavka da je u pitanju alegorija gde je Havijer Bardem Bog a Džen majka priroda (ili bilo šta drugo) je samo jedna od mogućih interpretacija. Jedna od možda blago verovatnijih ako gledamo većinu kritika šta pišu, ali naspram toga, može da bude i:

-ovo što kaže Nikodije, potpuni samozaljubljeni narcis koji koristi mlado impresionirano piče za svoju inspiraciju, muzu, ali u suštini ga boli kurac za nju i sve vreme misli samo o svojoj slavi, veličini i publici koja mu govori koliko je sjajan

-to da je Dženifer možda potpuno prsla posesivno-ljubomorna žena koja baš u svakome ko dirne njenog dragog muža vidi samo pretnju jer on sme da pripada njoj samo njoj, ali da sve to gledamo iz njenog ugla i njene glave (jer je kamera non stop prati)

 

Postojalo je još možda neke dve dosta uvažene interpretacije, ali iskreno ne mogu sada da ih se setim.

 

Ali da, mnogo ljudi misle da je Havijer Bog i da je to glavna alegorija. Možda, mada ja vidim dosta škripanaj tu, ali možda. Ali samo to možda. Niko ne može reći "da definitivno je tako, i kroz prizmu toga moramo posmatrati sve ostalo", i upravo mi je to zasmetalo. Da mi se bar nešto činilo kao definitivna nit narativa, a sve ostalo nakićeno oko toga, pa ajde. Ovako, baš ono što mi je ostalo bez veze je baš kao da je film napravljen namerno sa mnogo raznih motiva da bi generisao mnogo raznih interpretacija. Dakako, može i Aronofsky sam da izađe i kaže "Jeste, ciljao sam da je Havijer Bog", mada mislim da režiser to baš i ne treba da radi, a to i da uradi, onda moram da kažem da nam to baš nije opisao kako treba. Naravno, ostaje i mogućnost da sam ja glupan koji nije shvatio "očiglednu" stvar.

 

 

Link to comment

 

I ja sam tako skontao, samo kažem da je bilo sasvim dovoljno hintova, motiva i namigivanja da može da potpuno paralelno s tim stoji i još 2-3 potpuno zahvalna objašnjenja, od kojih se neka međusobno potiru. To je ono što mi je zasmetalo, što film kao da je namerno raznovrsno napravljen da 12 gledalaca može da ima 12 mišljenja.

 

 

 

Pa ne moraš ti da vidiš problem, sto ljudi sto ćudi, samo naglašavam šta meni postaje moj lični pet peeve :D Za Inception, meni je bilo sasvim dovoljno što nas ceo film svom svojom dužinom vodi o tome da se gleda šta je realnost a šta nije, kad bi čigra pala ili dela sa čigrom ne bi ni bilo, film bi sasvim dobro vozio tu istu tematiku. Ali samim ostavljanjem otvorenog kraja, režiser kao da sugeriše "Uuuu, see what I did there, I made it sooo deeep", prosto da ako se ispostavi da je sve bio samo san, da ćemo biti toliko skrhani da nas režiser spasava od te bolne realizacije?

 

Naravno, ne mogu da tvrdim da je režiser pucao na to, samo kažem kako ja to doživljavam i zašto mi se to čini malo jeftino.

 

Pa ok, ali evo svi ovi spoileri sto pisete za Mother!, u kojima se daju tumacenja onog sto ste gledali, meni govore o tome da je film postigao svoj efekat da se o njemu raspravlja. To mu je i bio cilj, a ne da se super provedes u bioskopu i posle 5 minuta zaboravis sta si gledao. I kod tih stvari niko nije u pravu ili u krivu, svako daje svoje vidjenje i meni je to super.

 

Stavise, nisam nesto planirao da gledam, ali prvo ste mi skrenali paznju, a sada sam zaintrigiran..

Link to comment

Pa ok, ali evo svi ovi spoileri sto pisete za Mother!, u kojima se daju tumacenja onog sto ste gledali, meni govore o tome da je film postigao svoj efekat da se o njemu raspravlja. To mu je i bio cilj, a ne da se super provedes u bioskopu i posle 5 minuta zaboravis sta si gledao. I kod tih stvari niko nije u pravu ili u krivu, svako daje svoje vidjenje i meni je to super.

 

E, vidiš. Drugačija mišljenja dakako, ali ja mislim da je prva dužnost filma dobro ispričana i prikazana priča. Ako se o njemu pritom i raspravlja, bujrum, samo da sam lično malo naheren protiv filmova čija je glavna misija da generišu diskusije i interpretacije. Naravno da niko ovde nije više u pravu (osim mene), samo kažem da bi mi bilo draže da smo ovoliko draži usmerili u nešto što nas je sve impresiniralo na dobar način.

Link to comment

E, vidiš. Drugačija mišljenja dakako, ali ja mislim da je prva dužnost filma dobro ispričana i prikazana priča. Ako se o njemu pritom i raspravlja, bujrum, samo da sam lično malo naheren protiv filmova čija je glavna misija da generišu diskusije i interpretacije. Naravno da niko ovde nije više u pravu (osim mene), samo kažem da bi mi bilo draže da smo ovoliko draži usmerili u nešto što nas je sve impresiniralo na dobar način.

 

pa da, ne mislim da je problem filma u alegorijama, metaforama i razlicitim tumacenjima, moj problem je u tome sto su me svi zivi koji su prolazili kroz film iritirali, na celu sa dzenifer. a sokantni kresendo filma je bio poseban maltretman svih cula.

Link to comment

Noup. Moja poenta je upravo u tome da

 

je, čini mi se, namerno, nabacano mnogo i previše različitih motiva, iz kojih se baš svašta može zaključiti, a pretpostavka da je u pitanju alegorija gde je Havijer Bardem Bog a Džen majka priroda (ili bilo šta drugo) je samo jedna od mogućih interpretacija. Jedna od možda blago verovatnijih ako gledamo većinu kritika šta pišu, ali naspram toga, može da bude i:

-ovo što kaže Nikodije, potpuni samozaljubljeni narcis koji koristi mlado impresionirano piče za svoju inspiraciju, muzu, ali u suštini ga boli kurac za nju i sve vreme misli samo o svojoj slavi, veličini i publici koja mu govori koliko je sjajan

-to da je Dženifer možda potpuno prsla posesivno-ljubomorna žena koja baš u svakome ko dirne njenog dragog muža vidi samo pretnju jer on sme da pripada njoj samo njoj, ali da sve to gledamo iz njenog ugla i njene glave (jer je kamera non stop prati)

 

Postojalo je još možda neke dve dosta uvažene interpretacije, ali iskreno ne mogu sada da ih se setim.

 

Ali da, mnogo ljudi misle da je Havijer Bog i da je to glavna alegorija. Možda, mada ja vidim dosta škripanaj tu, ali možda. Ali samo to možda. Niko ne može reći "da definitivno je tako, i kroz prizmu toga moramo posmatrati sve ostalo", i upravo mi je to zasmetalo. Da mi se bar nešto činilo kao definitivna nit narativa, a sve ostalo nakićeno oko toga, pa ajde. Ovako, baš ono što mi je ostalo bez veze je baš kao da je film napravljen namerno sa mnogo raznih motiva da bi generisao mnogo raznih interpretacija. Dakako, može i Aronofsky sam da izađe i kaže "Jeste, ciljao sam da je Havijer Bog", mada mislim da režiser to baš i ne treba da radi, a to i da uradi, onda moram da kažem da nam to baš nije opisao kako treba. Naravno, ostaje i mogućnost da sam ja glupan koji nije shvatio "očiglednu" stvar.

 

 

 

Gle, nije mi uopšte ideja da se pravim pametan, ali za mene (lično) je potpuno neupitno da je Badem Bog, a Dženifer čovek (ne majka priroda). Jer upravo tu je fokus - imamo čitavu bibliju, stari i novi zavet, Kaina i Avelja, Abrahama, zlatno tele, da ne nabrajam dalje i čitava poenta se praktično svodi na to - šta Bog želi od čoveka, a šta mu čovek može dati.

 

Simplifikovano, Bog traži, uzima, grabi, sve više i više, ne postoji mera u tome što želi, a vrhunac onoga što mu čovek može dati je - potpuna, čista, bezuslovna ljubav.

 

Bilo kakvo drugo tumačenje mi je krajnje sumnjivo, makar s moje tačke gledišta, ali ostavljam prostor da neko drugi može to razumeti na drugi način, u skladu sa svojom ličnošću.

 

Pada mi čak na pamet da crkva mogla da se pobuni radi ovog filma (mada neće, preveliki bi to bio autogol), jer je tu Bog predstavljen na krajnje sebičan način, kao biće koje ne daje (ili daje, ali laž), već samo uzima.

 

E, vidiš. Drugačija mišljenja dakako, ali ja mislim da je prva dužnost filma dobro ispričana i prikazana priča. Ako se o njemu pritom i raspravlja, bujrum, samo da sam lično malo naheren protiv filmova čija je glavna misija da generišu diskusije i interpretacije. Naravno da niko ovde nije više u pravu (osim mene), samo kažem da bi mi bilo draže da smo ovoliko draži usmerili u nešto što nas je sve impresiniralo na dobar način.

 

Slažem se s tobom, ali samo delimično. Ima umetnika gde taj atribut zaista nije na prvom mestu. Da je koherentna i jasno ispričana priča najbitnija, niko ne bi gledao Linča.

Link to comment

Gle, nije mi uopšte ideja da se pravim pametan, ali za mene (lično) je potpuno neupitno da je Badem Bog, a Dženifer čovek (ne majka priroda). Jer upravo tu je fokus - imamo čitavu bibliju, stari i novi zavet, Kaina i Avelja, Abrahama, zlatno tele, da ne nabrajam dalje i čitava poenta se praktično svodi na to - šta Bog želi od čoveka, a šta mu čovek može dati.

 

Simplifikovano, Bog traži, uzima, grabi, sve više i više, ne postoji mera u tome što želi, a vrhunac onoga što mu čovek može dati je - potpuna, čista, bezuslovna ljubav.

 

Bilo kakvo drugo tumačenje mi je krajnje sumnjivo, makar s moje tačke gledišta, ali ostavljam prostor da neko drugi može to razumeti na drugi način, u skladu sa svojom ličnošću.

 

 

Nema veze s tim da li se neko pravi pametan, to je tvoje tumačenje, potpuno mi je poznata stvar da svoju interpretaciju smatraš jedinom uverljivom, to je logično. Zapravo i meni zvuči logično ovako kako si opisao, samo da ja vidim još nekoliko manje ili više mogućih. Film meni nije dao toliko koliko tebi da sam i blizu ubeđen da kažem "da, to je to, to mora biti to"

 

 

Slažem se s tobom, ali samo delimično. Ima umetnika gde taj atribut zaista nije na prvom mestu. Da je koherentna i jasno ispričana priča najbitnija, niko ne bi gledao Linča.

 

Eto, sad utvrđujemo patterne, meni Linč nije nešto :D

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...