Jump to content
IGNORED

Šta vozite?


nesha taxista

Recommended Posts

ovo peterovo je auto. nišan je nišan.

:Hail:

 

@zli

čak se i na fotki vidi jedno slobodno parking mesto. al neće ceo bb da vidi učem se dolazi na šljaku

:fantom:

Link to comment

Auto, bilo kakav, a narocito ovakav, u Cirihu je cisto izdrkavanje i nepotreban trosak. To kazem pod uslovom da zivi u gradu Cirihu 

Ne znam kako mislis izdrkavanje i nepotreban trosak?
 
Onaj ko ga je kupio novog je neko tipa managing director za UBS ili partner za KPMG, kome firma daje dodatak za auto, a ima kucu/penthouse sa garazom. Ili je advokat/doktor sa privatnom praksom pa troskove lizinga odbija od poreza. Tako da to sve ide u paketu, i cinjenica da neko zivi na 2 minuta hoda od Ciriskog jezera tu nema veze, ako mu treba auto.
 
A ovaj momak koji ga je kupio deset godina starog sa 100,000km ga je vjerovantno kupio za manje od cijene novog Golfa. A kao sto znas, vrijednost necega zavisi od ugla kupca. E sad, ako je kupio seriju 7, a zivi u suterenu i zhica od mame za pivo, onda se donekle slazem.
 
Mnogi su napisali knjige (a neki i Nobelove nagrade dobili) na temu behavioral economics i (i)racionalnosti potrosaca, tako da tu nebi puno tupio (niti sam nesto kvalifikovan).
 
Medjutim, ono sto iz licnog ugla mogu da kazem jeste da se donekle identifikujem i sa hipotetickim doktorom i sa Glijevim burazerom.
 
Za pare koje sam dao, mogao sam kupiti Civic/Corollu/Elantru, koji su po svim objektivnim kriterijima veoma, veoma dobri auti, a razliku u cijeni sam mogao uplati u djecji fond za koledz/slamaricu/401(k)/kucicu sa okucnicom u Banatu.
 
Ali, vrata i prag na E350 su duplo deblja nego na Hondi Accord koju sam nekad davno imao, lim je barem 20% deblji, ima 9 airbags u odnosu na 2 (i nijedan nije Takakatin), i senori imaju najbolji MTTF*, itd, its.
 
A subjektivni osjecaj masivnosti i zvucne izolacije kad sjednem u njega, je kao da sam sjeo u bankarski sef.
 
- Ili, kad pokupim zenu, djecu i sestritje da idemo na farmu brati papriku za ajvar (jos jedan primjer ekonomske iracionalnosti), i onda nas 6-oro + sva paprika, komforno krstarimo autoputom  sa ukljucenom klimom na +32C bez trokiranja. Dok, recimo sad u Srbiji rentao Corsu 1.2l i morao iskljucivati klimu prije preticanja, jer je auto jednostavno preslab da ubrza.
 
- Ili, kad pokupim kolege iz EU i Japana, zajedno sa prtljagom im, jer im ne mogu reci: "jebite se, eto vam Uber app, pa se snadjite". Pa mi stoga treba vozilo koje mi po chinu i ogranizacijsko-formacijskoj strukturi pripada odgovora u odnosu na poziciju u firmi.
 
- Ili, kad mi komsija kaze: "sused, kaj velis na moj novi Land Rover LR4?", a ja odgovorim: "ma kurac, ko normalan kupuje indijski auto. :P Javi se kad budes imao Panzerkampfwagen poput mog (ili barem Puch ili Pinzgauer), a jedini Land Rover koga priznajem je LR 90 sto ga imao RSUP BiH prije rata."
 
Tako da tu ima hrpa stvari. Sto se nekad govorilo objektivne okolnosti i subjektivni razlozi: realne potrebe, prakticnost, konformizam, konzumerizam i malogradjanstina, i kojesta jos.
 
Ili kako bi to moja baba meni znala sazheti: sinko, sve to ima svo'e.
Link to comment

Peteru, daj jednu iznutra kad buš u mogućnosti.

Evo dvije.
 
Mislim da je Beowl kacio slike Tesla Modela S, pa se moze vidjeti da su volan (obruc, kuciste za airbag), rucica mjenjaca, prekidaci za podizace stakla, rucice migavaca, cruise control iste. Naime, Tesla kupuje te djelove od Daimlera i one se koriste u E klasi i Modelu S.
 
2004l82.jpg
 
2agm8l.jpg
Link to comment

ovo peterovo je auto. nišan je nišan.

:Hail:

 

+ 1 i fala vi.

 

Ali iskreno, da je Audi A6 Allroad/karavan na prodaju ovdje, ne znam sta bi bilo. 

Link to comment

 

Ne znam kako mislis izdrkavanje i nepotreban trosak?
 

 

 

Rekao sam - bilo koji auto u gradu Cirihu.

 

Kada sam se odselio u Cirih imao sam neku pristojnu ustedjevinu i hteo sam da kupim kola. Bio sam naucen da imam kola i da van svakodnevnog idenja na posao/u skolu, sve ostalo obavljam kolima. Odustao sam jer sam shvatio da nema poente. Troskovi (registracija i osiguranje) su papreni. Treba placati i garazu (sto je opet bilo prilicno skupo, jos trecina kirije koju sam vec placao koja takodje nije bila mala), a ako zgrada nema garazu, treba placati mesto na ulici ciji je broj ogranicen. Generalno naci parking je problem u gradu, i to otezava idenje negde kolima. Ja sam jedanput otisao u centar kolima i to u iznajmljenom Smartu i bio u fazonu batali kome treba to drkanje. S druge strane javni prevoz je savrsen. Uvek ide na vreme i moze se stici u bilo koji deo grada, sve tece kao podmazano. U ciriskoj prigradskoj zeleznici postoji 1. klasa (jako neobicno za jednu (pri)gradsku zeleznicu), sto znaci da se i direktori voze tim prevozom. Ni za medjugradska putovanja automobil nije neophodan, jer se vozom moze stici u skoro svako selo, a mreza pruga je razvijenija od mreze autoputeva.

 

Umesto kupovine kola, uclanio sam se u car-sharing klub (tamosnji se zove Mobility) i to je zadovoljilo moje povremene potrebe za automobilom, koje su uglavnom svele na jednu selidbu i par odlazaka do IKEA-e u predgradju, kada sam kupovao manje stvari za koje mi je bilo glupo da placam dostavu.

 

 

Rekao sam ,,narocito takav auto" jer su registracija i osiguranje skuplji sto je auto veci/skuplji.

Link to comment

+ 1 i fala vi.

 

Ali iskreno, da je Audi A6 Allroad/karavan na prodaju ovdje, ne znam sta bi bilo.

 

jedared me vozilo u r klasi 1k km

mila majko

:o

 

to je moj auto snova, samo je suludo voziti ga po srbiji. tako da ću biti zadovoljan kad/ako dobacim do c klase par godina stare ili neke gla

:fantom:

Link to comment

Ne znam ko je pisao da se vidi parking mesto, mrzi me da se vracam unazad, ali moram da kazem da tu ne moze da se parkira jer zivi jedna imucnija porodica sa vise kola i stalno cirkulisu, ulaze i izlaze, tako da je parkiranje ispred njihove kuce nepozeljno jer posle moraju da cekaju da udju ili izadju. Sa druge strane sam vec objasnio sta je, dakle parkiramo samo na ovu travnatu povrsinu svi koji dodjemo kolima, slucaj zatvoren.

 

Brat je platio auto valjda 20 hiljada franaka a radi za malo preko 5 hiljada. Registracija i osiguranje nisu jeftini ali oni tamo se loze na dobra kola, pogotovo klinci, i moze im se uglavnom. Sa druge strane, ujak ima 7k platu i ceo zivot je vozio dobra kola a sad uzeo mali VW Up 1.0 benzin, trosi kao upaljac i fura ga po gradu, a ima i Tourana ali to nije nista spektakularno, neki prosek tamo valjda. Otprilike sam skontao da se tamo cene odredjuju najvise po kilometrazi, i kod njih se auto sa 200+ hiljada gleda kao pokojni.

 

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk

Edited by Zli Gli
Link to comment

Rekao sam - bilo koji auto u gradu Cirihu.

 

Kada sam se odselio u Cirih imao sam neku pristojnu ustedjevinu i hteo sam da kupim kola. Bio sam naucen da imam kola i da van svakodnevnog idenja na posao/u skolu, sve ostalo obavljam kolima. Odustao sam jer sam shvatio da nema poente. Troskovi (registracija i osiguranje) su papreni. Treba placati i garazu (sto je opet bilo prilicno skupo, jos trecina kirije koju sam vec placao koja takodje nije bila mala), a ako zgrada nema garazu, treba placati mesto na ulici ciji je broj ogranicen. Generalno naci parking je problem u gradu, i to otezava idenje negde kolima. Ja sam jedanput otisao u centar kolima i to u iznajmljenom Smartu i bio u fazonu batali kome treba to drkanje. S druge strane javni prevoz je savrsen. Uvek ide na vreme i moze se stici u bilo koji deo grada, sve tece kao podmazano. U ciriskoj prigradskoj zeleznici postoji 1. klasa (jako neobicno za jednu (pri)gradsku zeleznicu), sto znaci da se i direktori voze tim prevozom. Ni za medjugradska putovanja automobil nije neophodan, jer se vozom moze stici u skoro svako selo, a mreza pruga je razvijenija od mreze autoputeva.

 

Umesto kupovine kola, uclanio sam se u car-sharing klub (tamosnji se zove Mobility) i to je zadovoljilo moje povremene potrebe za automobilom, koje su uglavnom svele na jednu selidbu i par odlazaka do IKEA-e u predgradju, kada sam kupovao manje stvari za koje mi je bilo glupo da placam dostavu.

 

 

Rekao sam ,,narocito takav auto" jer su registracija i osiguranje skuplji sto je auto veci/skuplji.

 

Ok, ja sam pogresno razumio i mislio da je tvoja kritika upucena prema velicini/cijeni ove 7-ce, a ne da ti govoris o autima u ZH uopsteno. Slazem se sa tvojim pristupom i sam bi vjerovatno tako, ali moram primjetiti da je 1%-erima 150k CHF za auto i prateci troskovi minorna stavka, a nekome je i javni prevoz nepraktican. Da nije tako, nebi bilo toliko auta u ZH.
 
Ja sam par puta isao poslom u ZH i troskovi javnog prevoza i taksija mi su se cinili pribliznima kao kad sam rentao auto i parkirao u javnoj garazi u centru (ona gore oko 250 metara, istocno i uzbrdo od onog pristanista za turisticke brodice). Relacija mi je bila Kloten - Oerlikon - ZH.
 
Kontam da to i nije neka paralela, ali drobim kad sam eto vec tu :-)
 

jedared me vozilo u r klasi 1k km

mila majko

:o

 

to je moj auto snova, samo je suludo voziti ga po srbiji. tako da ću biti zadovoljan kad/ako dobacim do c klase par godina stare ili neke gla

:fantom:

 
A6 3.0 (benzinac, dizel nisam vozio jer su ih bili povukli iz prodaje zbog skandala) je zmaj od auta. Brzhi je od E350 (W212), cini mi se da je i tisi, a enterijer je daleko ljepsi. Doduse, ne i od nove E klase (W213), ali ona nije bila u ponudi kad sam ja kupovao auto.
 
No, jebe ga da nemaju karavan i za mene je pretvrd, cak i i na onom najmeksem setingu za ovjes. Plus, ima supercharger, a to ako se pokvari van garancije, jebo si cvorka.  Tako da tropa.
Link to comment

Ne znam ko je pisao da se vidi parking mesto, mrzi me da se vracam unazad, ali moram da kazem da tu ne moze da se parkira jer zivi jedna imucnija porodica sa vise kola i stalno cirkulisu, ulaze i izlaze, tako da je parkiranje ispred njihove kuce nepozeljno jer posle moraju da cekaju da udju ili izadju. Sa druge strane sam vec objasnio sta je, dakle parkiramo samo na ovu travnatu povrsinu svi koji dodjemo kolima, slucaj zatvoren.

 

ja sam pisao. i nisam mislio na parking mesto ispred susedne kuce, vec na parking mesto preko puta ulice gde su poredjana ona kola u nizu

Link to comment

 

Ok, ja sam pogresno razumio i mislio da je tvoja kritika upucena prema velicini/cijeni ove 7-ce, a ne da ti govoris o autima u ZH uopsteno. Slazem se sa tvojim pristupom i sam bi vjerovatno tako, ali moram primjetiti da je 1%-erima 150k CHF za auto i prateci troskovi minorna stavka, a nekome je i javni prevoz nepraktican. Da nije tako, nebi bilo toliko auta u ZH.
 
Ja sam par puta isao poslom u ZH i troskovi javnog prevoza i taksija mi su se cinili pribliznima kao kad sam rentao auto i parkirao u javnoj garazi u centru (ona gore oko 250 metara, istocno i uzbrdo od onog pristanista za turisticke brodice). Relacija mi je bila Kloten - Oerlikon - ZH.
 

 

Auta ima dosta u ZH to je tacno ali meni se cinilo da ih ima manje nego u Beogradu recimo (o nekoj Nemackoj, Sev. Americi vec i da ne pricamo). Grad ZH valjda ima jedan od najboljih "modal split"-ova u razvijenom svetu, u smislu koji % ljudi koristi auto a koji % javni prevoz za svoje svakodnevne potrebe (ne samo u spicu za odlazak na posao). Javni prevoz je tamo malom % ljudi nepraktican, i taj Mobility nema dzabe po auto parkiran na skoro svakom cosku - ljudi masovno koriste to umesto da kupuju svoj auto.

 

Taksi jeste papreno skup, a jos je skuplji u recimo Bazelu (valjda zato sto je grad manji i relacije krace, a taksisti gledaju slicno da zarade). Npr. u Cirihu je start u taksiju bio 5-6 franaka, u Bazelu 15. Taksi od aerodroma do centra Ciriha izadje oko 100 franaka. Rentakar te moze izaci 80-150 franaka na dan, bez benzina. Javni prevoz tesko da je skuplji, karta od aerodroma do grada je oko 6-7 franaka (a za duplo, tj. 12-14 dobijes kartu za 24h neogranicene voznje). Unutar grada karta za jednocasovnu voznju jeste skupa (4-5 franaka) ali za cenu dve (8-10 franaka) dobijes opet kartu od 24h.

 

Cinjenica je da voz ume da bude skup za turiste. Lokalci uglavnom imaju karticu za 50% popusta (uz koju se dobija i ~40% popusta na karte u javnom prevozu u Cirihu) koja kosta 300-350 franaka za vazenje od 3 godine (brzo se isplati ako se putuje vozom tipa dvaput mesecno), i koju cesto zaposlenima placa firma (radi sluzbenih putovanja, ali dozvoljeno je koristiti je u privatne svrhe). Ljudi koji bas putuju cesto po celoj zemlji kupuju kartu za neograniceni broj voznji tokom cele godine, koja kosta oko 3000 franaka (za koju ce ti opet firma cesto dati popust, tj. iznos koji bi ti dala za onu karticu za popust od 50%), i uz koju se dobija neograniceno koriscenje javnog prevoza u Cirihu. Voznja kolima intenzivno nema sanse da te kosta ispod 3k franaka godisnje. Turisti i poslovni putnici nisu tu dovoljno dugo da im se takve varijante isplate, pa su cene voza paprene. Meni je to uvek bio problem kada mi neko dodje u posetu, a ja budem u fazonu ,,e ajmo do Zeneve!" i onda ,,a cekaj, ti placas kartu 160 franaka ne 80...".

Link to comment

Brat je platio auto valjda 20 hiljada franaka a radi za malo preko 5 hiljada. Registracija i osiguranje nisu jeftini ali oni tamo se loze na dobra kola, pogotovo klinci, i moze im se uglavnom. Sa druge strane, ujak ima 7k platu i ceo zivot je vozio dobra kola a sad uzeo mali VW Up 1.0 benzin, trosi kao upaljac i fura ga po gradu, a ima i Tourana ali to nije nista spektakularno, neki prosek tamo valjda. Otprilike sam skontao da se tamo cene odredjuju najvise po kilometrazi, i kod njih se auto sa 200+ hiljada gleda kao pokojni.

 

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk

 

5k franaka zaista nije mnogo za Svajcarsku i konkretno za Cirih koji je dosta skuplji od ostalih mesta (jedino je valjda Zeneva skuplja), narocito ako je bruto (to je onda oko 60k franaka plata godisnje bruto), pa cak i ako je neto (u tom platovnom rangu razlika izmedju bruto i neto je samo oko 20%, porezi su niski u CH). Jednosoban stan u Cirihu je oko 1k franaka mesecno (kirija + pausalno voda i grejanje, struja, internet itd. se placa preko toga). Ako imas malu decu, jebeno je, jer obdaniste 5 dana u nedelji kosta 2500 franaka mesecno. Zato mnogi nasi ljudi dovlace zene iz Srbije da rade na crno (pa se rotiraju svaka 3 meseca jer toliko mogu da ostanu turisticki) i placaju im stan i hranu i kartu plus oko 600-700 franaka mesecno da im cuvaju decu. Takodje, zdravstveno osiguranje nije drzavno nego privatno, ali si zakonom obavezan da ga kupis, to kosta oko 150 franaka mesecno za najjeftiniju varijantu (ali nije ti sve pokriveno i tipa prvih 10k franaka troskova godisnje moras da pokrijes iz sopstvenog dzepa) do oko 300-350 za prosecnu varijantu koju vecina ljudi uzima (tu placas samo prvih hiljadu ili dve sam, i prakticno ti je sve pokriveno) do 600+ franaka mesecno za najskuplju varijantu (0 placas iz dzepa, sve pokriva osiguranje od prvog centa troska, i skoro sve sto mozes da zamislis je pokriveno osiguranjem). Cene su po osobi i mogu da variraju po godinama zivota (kada zena dodje u period kada statisticki svajcarkinje najcesce radjaju decu, premija im skoci, npr.). Hrana je skupa, 100 franaka ces potrositi u samoposluzi ocas posla kupujuci gluposti. Zubar je papren i svi zubari koje sam upoznao su zesci bogatasi sa dzipovima, velikim kucama, vikendicama na Alpima i stanovima i jahtama u Nici.

 

Tako da tvoj brat jeste u pravu (pa uz to i ne razumem zasto je kupio bembaru). Ne kazem ja da se neko sa 5k franaka u ZH muci, daleko od toga, zivi se komotno i normalno, daleko komotnije i normalnije nego sa 500-700 evra u Beogradu recimo, sto je u BG solidna plata za koju se vecina ljudi sutira u dupe od srece ako dobije. S druge strane dobiti 5k franaka u ZH nije tesko, ako iole znas da radis nesto sto se trazi.

 

Ovo za klince da se loze na kola nisam toliko primetio, mislim primetio sam da se loze klinci gastosa, vecina mladih Svajcaraca (20-30 god.) koje sam upoznao nisu imali kola a mnogi nisu imali ni vozacku dozvolu. Jedino dvoje kolega u tom uzrastu koju su imali kola i lozili se na njih bili su Nemci a ne Svajcarci.

 

U svakoj razvijenoj zemlji je auto sa 200k+ km pokojan, ako si gastos taj auto prosledjujes rodbini ili prijateljima u otadzbini sa male pare, ili ga oteras tamo i prodas posteno, ako nisi auto zavrsi kod preprodavca i onda kod nekog recimo srpskog muljatora preprodavca koji steluju kilometrazu na pokusava da ti ga uvali kao auto koji presao samo 100k... 

Edited by hazard
Link to comment

Rekoh da nisu u Cirihu nego u Vinterturu, a tamo je valjda jeftinije bar malo. Hrana se kupuje u Njemackoj, preko granice, posto je otprilike mnogo jeftinije, zubi se sredjuju u Srbiji, ponese se malo kamagre od mene koja se tamo preproda po dosta vecoj ceni i eto novaca, snalaze se ljudi na razne nacine... :D I mislim da je plata neto, obojica rade u nekoj firmi za proizvodnju vestackih kukova i zglobova i cega vec ne, pokazao mi neko aluminijumsko cudo koje nosi u kolima iz zajebancije i kaze da to kosta tipa 5+ hiljada evra jer tamo negde nekome zamenjuje naprsli kuk ili sta vec...  :mellow:

 

Inace, na nase klince tamo sam mislio kad sam pisao da je njima auto nesto najbitnije u zivotu, kao i na Albance, Hrvate, Bosance i ostale... mada verujem da ni njihovi nisu drugaciji, kad vec imaju.

 

 

ja sam pisao. i nisam mislio na parking mesto ispred susedne kuce, vec na parking mesto preko puta ulice gde su poredjana ona kola u nizu

 

A jebo sebe, pa do tog parkinga se dolazi samo kad se obidje oko te zgrade, ima skoro 500 metara do tamo :D Nije bahato parkiranje, jednostavno ne moze drugacije.

Link to comment

zli brate mož da se gicaš do sutra

džaba ti bilo

:lolol:

Edited by kud u maglu Simoviću
Link to comment

 tako da ću biti zadovoljan kad/ako dobacim do c klase par godina stare ili neke gla

C je dobar, ja jos uvijek vozim svoj stari, kojem je vec 14 godina, sa predjenih ~350,000 km.
 
Za GLA sam bio cuo od majstora u servisima da je krs i to je bilo kad su tek izasli, tako da ako budes kupovao ne kupuj one iz prvog godista. Doduse, to je tako sa svim modelima, sto je i bio jedan od razloga da ne kupim dolazeci W213. 
 
Trebalo bi da je GLA do sad ispeglan.
Link to comment

Rekoh da nisu u Cirihu nego u Vinterturu, a tamo je valjda jeftinije bar malo. Hrana se kupuje u Njemackoj, preko granice, posto je otprilike mnogo jeftinije, zubi se sredjuju u Srbiji, ponese se malo kamagre od mene koja se tamo preproda po dosta vecoj ceni i eto novaca, snalaze se ljudi na razne nacine... :D I mislim da je plata neto, obojica rade u nekoj firmi za proizvodnju vestackih kukova i zglobova i cega vec ne, pokazao mi neko aluminijumsko cudo koje nosi u kolima iz zajebancije i kaze da to kosta tipa 5+ hiljada evra jer tamo negde nekome zamenjuje naprsli kuk ili sta vec...  :mellow:

 

 

OK, u Vinterturu ima daleko vise smisla imati auto, dakle kao sto obecah, povlacim rijec :D lep auto :D i jeste jeftinije malo, najvise kirija, sve ostalo ne toliko.

 

Znam za foru kupovine hrane u Nemackoj, ali to ne mozes do besvesti, na sajtu carine ima tacno koliko smes jaja, kg mesa, sira i sl. da uneses :D Ja sam jedanput prelazio granicu iz Francuske vozom sa skijama i punim koferom i torbom, carinici su usli, pogledali me ovlas, i iskulirali potpuno ne pitajuci nista, a onda su zesce smarali devojku ispred mene koja je imala jednu kesu sa namirnicima...brojali joj jaja i tako to. Kolegi Nemcu je jedanput dolazio drugar iz Nemacke, pita ga carinik imas li nesto u kolima, a on kao ,,jok, idem kod druga na vikend, imam par stvojih stvari i samo eto karton soka od jabuke u gepeku sto sam kupio usput na rasprodaji" - za taj karton soka je morao da plati carinu, :isuse: bolje da je cutao. Od kolege Brazilca sam cuo kako on zna neke Brazilce koji se bave svercom mesa iz Nemacke u Svajcarsku :lol: Moj rodjak koji je ziveo u Bazelu (sto je bas na granici i sa Nem. i za Fr.) je isao redovno preko grane kod frizera (da li u Fr. ili Nem. ne secam se...), i na rucak vikednom, jer je tipa 50% jeftinije...

 

Inace carinici upadaju u vozove kao inkognito, izgledaju kao neki bekpekeri sa iscepanim farmerkama i izlizanim jaknama, o onda vade iz svojih polupropalih ranaca neke trake sto stavljaju oko ruke na kojima pise "CARINA" (na fr. i nem. naravno) i vade znacke iz dzepa i kao pretresaju...glupa im fora, s obzirom da je u CH mali % klosara, tako da kad vidis da u TGV koji ide iz Pariza upadne neki kao klosar, 80% si siguran da je zapravo carinik :D

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...