Jump to content
IGNORED

DOOM! DOOM IS UPON US! (Raspad naseg drustva, pbp)


Аврам Гојић

Recommended Posts

Po toj logici ako meni neko puca u glavu malokalibarskim pištoljem i desi se da lobanja zaustavi metak, onda veštak može da utvrdi da ovaj nije ni pokušao da me ubije? :unsure:

Link to comment
  • Replies 37.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • gospa buba

    1865

  • ToniAdams

    932

  • Filozof manijak

    778

  • radisa

    729

Top Posters In This Topic

Posted Images

To se, u principu veštači. Npr,svi lomovi su teške osim loma hrskavice nosa bez dislokacije, ako se dobro sećam. E sad šta će veštak da kaže nekada ne zvuči logično. Pretpostavljam ako nekoga ubodes u grudi nekim jako kratkim sečivom i ne povrediš nijedan vitalni organ, to može da bude laka...

 

A jel se tu uzima u obzir namera iako su posledice nekom srecom neopasne po zivot?...Mislim ako neko nekoga ubode u grudi ma kakvim secivom, meni to deluje kao pokusaj...pa...ubistva...

Link to comment

ima u zakonu izricito da moze laka oruzjem. ne postoji zakonska definicija lake telesne povrede, ni teske telesne povrede, postoji definicija samo ultrateske telesne povrede i implicitna definicija se moze izvesti iz nje, npr. kad za tu najtezu kaze " uništen ili trajno i u znatnoj meri oštećen ili oslabljen", to znaci da za standardnu tesku kaze "privremeno i u znatnoj meri oštećen ili oslabljen / trajno i u manjoj meri ostecen ili oslabljen", a da za laku kaze otprilike "privremeno i manjoj meri ostecen ili oslabljen"

Link to comment

A jel se tu uzima u obzir namera iako su posledice nekom srecom neopasne po zivot?...Mislim ako neko nekoga ubode u grudi ma kakvim secivom, meni to deluje kao pokusaj...pa...ubistva...

 

 

Po toj logici ako meni neko puca u glavu malokalibarskim pištoljem i desi se da lobanja zaustavi metak, onda veštak može da utvrdi da ovaj nije ni pokušao da me ubije? :unsure:

Papir trpi sve, pitanje je da li nalaz veštaka opstaje u postupku ako je potpuno blesav, to,zavisi i od stranaka u postupku i od suda.

 

Gledaju se i okolnosti i sve pa nešto može da bude i laka, i pokušaj teške i pokušaj ubistva

 

Generalno, kada se kvalifikuje delo, tužilac gleda ono šta može da dokaže.

 

Neko je na tv rekao, često se dešava da se neko oslobodi jer nema dokaza, pa zar očekujete tu da bude dokaza. Jbg, to ne funkcioniše tako

Link to comment

Po toj logici ako meni neko puca u glavu malokalibarskim pištoljem i desi se da lobanja zaustavi metak, onda veštak može da utvrdi da ovaj nije ni pokušao da me ubije? :unsure:

 

 

Čekaj, da ne koristimo pravničku logiku. 

Ako sam te upucao pucajući ti magnumom u srce ali si ti ipak nekim čudom preživeo -nije nemoguće u svakom zamislivom univerzumu- tvoje preživljavanje nema veze sa mojom namerom. No, onda nam za tužbu ostaje samo moja namera, a nećemo valjda tužiti ljude zbog namere. 

Magnum je opalio u prazno a zrno se slučajno našlo u tvom srcu. Šta sam loše učinio osim naneo ti neke povrede? Slučajno, kažem ja.

Link to comment

Htedoh samo da ukažem da moramo biti  vrlo oprezni kad je namera u pitanju.

No, to je rupa na saksiji. Siguran sam da su pravnici  vekovima ranije, dakle ne samo ovi naši, sve te varijante dobro i temeljno razmatrali.

Link to comment

Hamlete, ajd da preformulisem. Kako se tretira namera (predumisljaj ili kako se to strucno kaze?) u nasem pravosudju? Ako postoji namera, a pukom srecom ili zbog drugih okolnosti ne dodje do tragicne posledice, nego, ajd posto smo vec pricali o tome, "samo" do "lakse" telesne povrede ili uopste nema povrede, kako sud to tretira?

Link to comment

+1

 

Da, postoji javno osvedočena namera da se izvrši ubistvo ali, zbog 'kosmosa' završi se sa lakim telesnim povredama

Edited by Bujodrag
Link to comment

aha to vi na konto ovoga. 

Još jedna porodična tragedija™ - izbo ženu nožem, posle prerezao sebi vrat, ostale dve ćerke

 

nevezano (a možda i da)

 

piše "posledica - laka tp". to njie posebno krivično delo laka tp, nego samo fakticka posledica, pomenuta u presudi, nastala pri pokušaju ubistva i nije ta posledica (zapravo okolnost) bitna, nego ona iz kd ubistva koja je izostala (smrt).

 

laksa povreda nanesena oruzjem u necemu sto nije pokusaj ubistva je nesto sto se lako moze zamisliti, uz malo maste. npr. mozes nekoga poseci po ruci u fizickom obracunu u kom se ne ide bas ubijat'

Edited by Krošek
Link to comment

ne vidi se ceo aramov post zbog citata. mislim da sam ok odgovorio, ne mogu bas da ulazim. nema nista normalnijne od raznoraznih telesnih povreda nastalih kod ubistva u pokusaju. sta je tu toliko nejasno?

Link to comment

gleda se namera. tj, da li naneseno povrede u teoriji mogu da dovedu do smrtnog ishoda ( ili teskih telesnih povreda). dakle, ako ubodes nekog u predelu srca ili slicno to jeste pokusaj ubojstva. jer vrlo lako moze imati to za posledicu. i uzima se za nameru. za razliku od posekotina po ruci.

Edited by Miralem
Link to comment

Postoji i nešto što se zove pokušaj izvršenja krivičnog dela. Ako ti pucaš nekom u glavu ili srce sa namerom da ga ubiješ, pa u tome ne uspeš, to bi se sasvim lako kvalifikovalo kao ubistvo u pokušaju. Naravno, odbrana može tvrditi da nije bilo namere da se neko ubije (što joj je i posao), pri čemu uspešnost takve tvrdnje zavisi od konteksta situacije i cene se druge okolnosti radi njenog utvrđivanja (npr. raniji međusobni odnos lica, njihova prošlost, razvoj događaja u trenutku upucavanja, itd.).

 

Nadalje, postoji i delo nanošenje lakih telesnih povreda sredstvom podobnim da telo teško telesno povredi. Dakle, nije od značaja samo posledica, već i sredstvo može biti značajno. Ja sam u praksi imao situaciju da je čovek osuđen za ovo delo, iako je samo pesnicama pretukao drugog čoveka, obzirom da je u pitanju bivši bokser čija je snaga udaraca prilikom tuče ocenjena kao podobna za nanošenje teških telesnih povreda.

Link to comment

pa jel sad bitnija namera ili posledica?

kapiram da noz u grudi moze na neki volseban nacin rezultovati laksim telesnim povredama, al ne kapiram da namera moze biti druga do pokusaja ubistva.

Link to comment
  • James Marshall pinned this topic
  • Tpojka locked and unlocked this topic
  • Tpojka locked this topic
  • Tpojka unlocked and locked this topic
  • Tpojka unlocked this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...