Jump to content
IGNORED

DOOM! DOOM IS UPON US! (Raspad naseg drustva, pbp)


Аврам Гојић

Recommended Posts

9 minutes ago, pbg12345 said:

ovo definitivno stoji

a tih prvih dana, to oko sahrane i sve ostalo, prosto ide po inerciji, tek kasnije udari...

 

sto je mozda i "bolje", jer da je drugacije tek bi onda sahrane bile stresne, pricam pre svega o onim iznenadnim kad "ode neko kome vreme nije"

 

 

a skoro sam prisustvovao sahrani sa "naricanjem". nije bas ono 100%, vise je "kukanje". sestra je zapomagala za bratom, koji je umro relativno mlad i prilicno brzo po otkrivanju bolesti

gadno da se cuje svakako, ali ako toj osoboi donosi olaksanje, onda je ovo prvo sporedno

 

 

ono sto je meni kao klincu ostalo u ruznom secanju je kad (obicno) babe krenu kukati za nekim i tu onda ozaloscena nabraja svoje muke:  sta cu jadna sad, kako cu ja jadna dalje, itd... a ove druge joj pruzaju horsku podrsku. nekako deluje da je usiljeno, bez emocija, a ako emocija i ima nisu usmerene ka pokojniku, nego onom ko je ostao

Pa realno, njoj je to najveći strah. 

Link to comment
  • Replies 37.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • gospa buba

    1865

  • ToniAdams

    932

  • Filozof manijak

    779

  • radisa

    729

Top Posters In This Topic

Posted Images

8 minutes ago, namenski said:

To je premoderan i nedopustivo uproscen pristup, obaska sto je ekstremno nekorektan: zajednice koje zive u ekstremnim uslovima, izlozene periodicoj gladi i okrenute pukom prezivljavanju kao bitnom uslovu opstanka, itekako moraju da ekonomisu resursima.

Jednostavno nije fer meriti ih danasnjim merilima, a narocito potezati humanost.

 

To je filozofska rasprava koja sigurno prevazilazi namene ovog topica, ali siguran sam da se ne slazem s ovim. Rekao bih da je suprotno: da je razumevanje za patricid, ritualno ljudozderstvo, zrtvovanje ljudi suvise politicki korektan pristup. Skroz je OK reci danas da su te stvari bile uzasne i grozne.

 

Da ne odemo u offtopic i da nadjemo neki kompromis: ne zelim da kazem nista lose o tim ljudima, svako je dete vremena i kulture u kojoj se rodio. To sam napisao samo zato sto hocu da kazem da je pozitivna stvar sto su mnogi, mnogi obicaji nestali. Isto tako se nadam da ce nestati i neki nasi vezani za sahrane, ali to je samo moj licni stav koji ne zelim da namecem bilo kome. Nadam se da razumes sta hocu reci.

 

PS. Naravno da ne poredim bilo sta od pomenutog sa ovim meni vrlo neprijatnim, ali moralno neutralnim obicajima.

Edited by Meazza
Link to comment

Ima onaj fantastičan japanski film o  nekoj planini na koju vode starce da umru u gladnim godinama, da bi mladi imali dovoljno da prežive.

Link to comment
1 minute ago, Meazza said:

To je filozofska rasprava koja sigurno prevazilazi namene ovog topica, ali siguran sam da se ne slazem s ovim. Rekao bih da je suprotno: da je razumevanje za patricid, ritualno ljudozderstvo, zrtvovanje ljudi suvise politicki korektan pristup. Skroz je OK reci danas da su te stvari bile uzasne i grozne.

Razumem ja odlicno i suluda bi bila i pomisao raspravljati na te teme: samo, bojim se da bi izrazi kao sto su uzasno i grozno u ovom kontekstu imali smisla da neko danas pocne da zagovara njihovu primenu u praksi.

Meriti nase, ponavljam nase, pretke merilima danasnjice je ipak nekorektno: istorija nije politicki korektna, gradjena je na krvi i ljudskim kostima i mi, jednostavno - bolju nemamo.

Pojednostavljeno: osudjivati Marka Tvena zbog odnosa prema Crncima robovima i ici tako daleko da se bukvalno menjaju tekstovi nastali pre vise od jednog veka je vise nego bljak, nedopustivo je i opasno, ravno spaljivanju knjiga, a znamo ciji je to specijalitet :dry:

I gde vodi u krajnjoj liniji.

Link to comment
2 minutes ago, aram said:

Ima onaj fantastičan japanski film o  nekoj planini na koju vode starce da umru u gladnim godinama, da bi mladi imali dovoljno da prežive.

Da jebote, smetnuo sam ga sa uma: prvo mi na pamet palo par pripovedaka Dzeka Londona, ali i mnostvo primera iz nase istorije u kojoj su po nekad stari bivali jednostavno i najblaze receno skrajnuti.

Postovanje sttarosti je na siromasnom selu dolazilo sa imastinomtm, zaimanjem: beda jednostavno nije ostavljala, a ni - zarad produzenja vrste - prostora za politicki korektne finese i u danasnjem smislu shvacen humanizam,.

Ali, da ne bude zabune: nije se radilo o primitivnim zivotinjama, nego o ljudima od krvi i mesa, koji su sto bi se danas reklo ziveli u skladu sa prirodom,

Jer se drugacije nije moglo.

Uostalom, ni slaba i bolesljiva deca nisu bolje prolazila.

Sve dok se nije pojavila skola i mogucnost skolovanja kao resenje za neke :D 

Link to comment
1 minute ago, namenski said:

Razumem ja odlicno i suluda bi bila i pomisao raspravljati na te teme: samo, bojim se da bi izrazi kao sto su uzasno i grozno u ovom kontekstu imali smisla da neko danas pocne da zagovara njihovu primenu u praksi.

Meriti nase, ponavljam nase, pretke merilima danasnjice je ipak nekorektno: istorija nije politicki korektna, gradjena je na krvi i ljudskim kostima i mi, jednostavno - bolju nemamo.

Pojednostavljeno: osudjivati Marka Tvena zbog odnosa prema Crncima robovima i ici tako daleko da se bukvalno menjaju tekstovi nastali pre vise od jednog veka je vise nego bljak, nedopustivo je i opasno, ravno spaljivanju knjiga, a znamo ciji je to specijalitet :dry:

I gde vodi u krajnjoj liniji.

 

Siguran sam da se sustinski slazemo. Ne pominjimo sada nase pretke i ne osudjujmo ih jer nema potrebe za ovu diskusiju. Ukratko - dobro je za potomke sto neki obicaji nestaju i postaju tabu, zar ne?

Link to comment

Vrlo je moguce da sam mogao odabrati mnogo bolji primer, recimo ritualno zrtvovanje ljudi, ponekad veoma sposobnih, mitskim bicima. Obicaj spaljivanja supruge zajedno sa mrtvim muzem, itd.

Link to comment
1 minute ago, Meazza said:

 

Siguran sam da se sustinski slazemo. Ne pominjimo sada nase pretke i ne osudjujmo ih jer nema potrebe za ovu diskusiju. Ukratko - dobro je za potomke sto neki obicaji nestaju i postaju tabu, zar ne?

Aman covece, pa ko to spori. :) 

Ja sam samo zapeniotm na tumacenje istorije modernim merilima: to jos nikome dobra donelo nije.

Inace, OK je: sve to nema sta da trazi na ovom topiku.

Link to comment
1 hour ago, jms_uk said:

Mali offtopic:

 

sta je senovita voda?

Srbi (ostaci paganizma) veruju da ljudska dusa posle smrti ide u vodu, odnosno kroz vodu do sledeceg nivoa postojanja, zato se ispod sanduka stavi posuda sa cistom vodom, da dusa ne bi lutala, ta voda se posle prospe najbolje u neku tekucu vodu, ali moze i da se prospe u bastu. Postoji slicno verovanje da u drvetu postoji dusa ili vila, kada seku veliko drvo u nekim krajevima Srbije i danas pored drveta stave ciniju sa vodom, da sumska vila moze da ode i da ne zameri drvoseci, ta voda je tdj senovita i treba da se prospe u neku vodu. Tako sam ja to upamtila

Edited by Sara
Link to comment
28 minutes ago, aram said:

Ima onaj fantastičan japanski film o  nekoj planini na koju vode starce da umru u gladnim godinama, da bi mladi imali dovoljno da prežive.

 

Gledao sam, al nema sanse da izguglam.

Mozda nesto od Kendzija Mizogucija

Edited by ultra plasticni
Link to comment
54 minutes ago, ultra plasticni said:

Seoske narikace obicno kukaju o svojim problemima, a po samoj intonaciji se ne provaljuje o kome zale

ne bas, dugo su postojala profesionalne narikace, one su bile na ceni i placane su, a tekstovi nemaju puno improvizacije, To je verovatno imalo veze i sa statusom pokojnika , ali i sa nekim takodje paganskim verovanjima. Po pricanju, kad mi je deda umro moj otac i stricevi su ljutu bitku vodili da na sahrani ne bude narikaca i uspeli su u tome, deda je imao neke crnogorske korene i taj deo familije je bio potresen zbog te odluke, a podrazala ih je i tetka koja je smatrala da je to sa narikacama stvar iskazivanja postovanja prema umrlom, Ja sam tada bila previse mala da bih upamtila

Edited by Sara
Link to comment

Srbi veruju da ljudska dusa posle smrti ide u vodu?  u kom delu Srbije?

 

nije ni u gradu samo iskopaj rupu i zatrpaj, ali nije ni  kult smrti, duhova i vampira. nego normalno ožaljivanje i oproštaj od pokojnika

na kraju to je sve individualno kako će ko ko da podnese i da se ponaša, a ne da se izvršavaju  neke idiotske radnje koje nemaju veze ni sa čim, samo zbog običaja i verovanja

 

 

Edited by levi
Link to comment

ova zadnja sahrana je bila u Ljigu

 

 

 

sta nam ostane ako obbacimo sve obicaje i verovanje, koji nam je identitet?

meni su obicaji zanimljivi i nemam nista protiv da ih primenjuje svako ko zeli, narocito ako nikome ne donose stetu

Edited by Sara
Link to comment
1 hour ago, namenski said:

Ima tu svega, verovatno i uticaja iz daleke starine.

A sto se stresa tice, mislim da je gomila obaveza kao sto su spremanje hrane, briga oko sahrane, itd, itd, upravo mehanizmi da se konkternom aktivnoscu u pozadinu gurne sam dogadjaj.

Svako koje iskusio smrt bliske osobe, zna da ono glavno i najstrasnije, mislim na emocije, dolazi kasnije, a da je sama sahrana i poslovi oko nje skup aktivnosti koje coveka okupiraju do te mere da cesto i ne stigne da se osvesti.

+ 1000 (okupljanje familije ima svoju pozitivnu, ulogu utehe... ili ja to bar iz svojih iskustava pričam. niko ne može da te uteši tako i toliko kao onaj koji te oduvek zna, koji te suštinski zna i prihvata bez uslova... a to je porodica i familija).

 

što se tiče te hrane na groblju, običaj verovatno datira iz vremena kad je po (planinskim) selima odlazak na groblje bio relativno dalek put pešice...

Edited by pt 2.0
Link to comment
25 minutes ago, ultra plasticni said:

 

Gledao sam, al nema sanse da izguglam.

Mozda nesto od Kendzija Mizogucija

Balada o Narajami, Imamura

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...