Jump to content
IGNORED

Identitet(i).


bergasa19

Recommended Posts

  • Replies 123
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • bergasa19

    39

  • Turnbull

    15

  • DarkAttraktor

    11

  • Agni

    5

Imam utisak da ljudi u post-tinejdzerskom dobu, koji provode vecinu slobodnog vremena u virtualnom svetu imaju neki veliki problem u RL, te time i grade neki novi indentitet da pobegnu od stvarnosti, dok ispoljavanjem virtualne hrabrosti, tj zestokim napadima na neistomisljenike lece svoju kukaviclost iz stvarnog sveta, neuspehe ljubavnog zivota i ko zna jos sta...Generalno forumasenje, kada predje u opsesiju, neprekidnog citanja i postovanja, je strasno gubljenje vremena.

 

Ovo u boldu mi je interesantno jer prepoznajem razliku izmedju svoje beskompromisnosti na forumu i svoje beskompromisnosti u rl - tacno je, jesu razlicite, odnosno u rl sam skloniji kompromisima i nisam tako dosadan™ u insistiranju na poenti.

 

E sad, kod mene to nije (mislim) ni kukavicluk ni beg od stvarnosti vec prilagodjavanje mediju koji ti ne omogucava da gledas sagovornika u oci i tako procenjujes svoj stisak - na forumu (gde u idealnoj situaciji ne poznajes nikoga te samim tim vidis samo virtuelni lik koji te oslobadja neke... hm... empatije koja moze da postoji izmedju ljudi koji se dobro poznaju) nemas problem da ideju/stav procistis i apstrahujes do te mere da postane bitnija od nametnute pristojnosti i etikecije koja vazi u rl. 

 

+ sto u rl letimicnim pogledom na lice sagovornika znas da li vredi ili ne vredi insistirati na poenti :D

 

Btw. kasno sam usao u internet, hocu reci vec sam poprilicno formiran kao licnost da bi me proseravanje po drustvenim mrezama izmenilo. Na FB-u sam vise koncept no stvarni lik, da budem iskren to mi je pre poslovna alatka nego sredstvo za intimnu prezentaciju. Nesto kao neformalni Linkdin.

Edited by CowBoy
Link to comment

U RLu se uglavnom prica sa prijateljima i kad dodje do razmoilazenja tema se jednostavno preskoci, prijateljstvo je bitnije. Forum je vise kao neki studio gde se okupe analiticari (a lurkeri mu dodju ko publika) pa pricaju li pricaju a u retkim trenucima lucidnosti mozda i poslusaju sta ovi drugi imaju da kazu. 

Link to comment

Jbg, covek ipak na neki forum dodje prema nekom afinitetu; ne vidim zasto - ukoliko je tako - ne bi testirao, bez provokacije, naravno, neke ideje, primisli ili jednostavno se poigrao sa njima u kontaktu sa drugima, ocekujuci pri tom prostu i jednostavnu pricu, da ne kazem razmenu misljenja.

Tu negde upada takozvani RL: ljudi reaguju 'takmicarski', deo je i onih koji bi da provetre i/ili demonstriraju sopstveno znanje i - eto belaja da ne kazem CvP-a.

Sto je najzabavnije, imam utisak da bi se sa dobrih 90% ljudi sa foruma u takozvanom RL o temama na kojima ovde leti perje i padaju najstrasnije uvrede, dalo sasvim OK razgovarati i sa mnogo manje penjenja...

 

A imam utisak da takozvane RL veze o kojima ne znam puno, ali vidim da ih ovde ima, sto je - ceneci po duzini trajanja foruma - normalno, opterecuju takozvanu forumsku komunikaciju. Cini mi se, nisam probao, da sa osobom sa kojom imam ili sam ovde uspostavio RL kontakt vise na forumu ne bih mogao niti bio zainteresovan da razgovaram.

Link to comment
  • 3 months later...

 

Paper and wire killed my brother and my sister too

And if you don’t watch out

You know they’re going to get you

And if I don’t watch out

You know they’re going to get me too

Telephone

Telephone

And I can’t get away

And I can’t get away

It’s like a grey adder at the end of the hall

It’s like a plastic horned devil

—Captain Beefheart, Telephone, 1980.

Ambrozić

Link to comment

 

 

Forumi na kojima se ljudi oglašavaju po internetu imaju jednu osnovnu potku – podražavanje stvarnog razmišljanja. Kao, trebalo bi da verujemo kako činjenica da je neko izneo svoje razmišljanje o nekoj temi znači da ima mišljenje... ili bar mišljenje vredno nekog pomena. U stvari, svi znamo da je to zbir nečijih utisaka, trenutno prolazno stanje u vrtlozima digitalnog doba. Sa mišljenjem ima dodirnu tačku samo zato što se izražava kroz pisanu reč.

 Odličan. Vidim, bergasa je to ovo sve već dokonao, zato postuje uglavnom uanlajnere i linkove. :)

Link to comment

'Imam utisak da ljudi u post-tinejdzerskom dobu, koji provode vecinu slobodnog vremena u virtualnom svetu imaju neki veliki problem u RL, te time i grade neki novi indentitet da pobegnu od stvarnosti, dok ispoljavanjem virtualne hrabrosti, tj zestokim napadima na neistomisljenike lece svoju kukaviclost iz stvarnog sveta, neuspehe ljubavnog zivota i ko zna jos sta...Generalno forumasenje, kada predje u opsesiju, neprekidnog citanja i postovanja, je strasno gubljenje vremena'

 

Kod mene je baš obrnuto - u RL sam dosta eksplozivniji i teže se kontrolišem. Na forumu sam pogled na napisano ume da me umiri i vrati korak unazad, možda i zato što mi i osnovno zanimanje podrazumeva vizuelne procene, pa je to neki stečeni refleks. 

Link to comment

Ma dobro, ima generalizacija i malo iskliza u neki građanski lament nad time kako je nekada bilo true a sada nije, što je tipično za omatorele rokere, ali dobro je povezao opservacije sa meni dragim Deborom i impliciranim Bodrijarom. Ovo

 

 

 

Isto je i sa mišljenjem: polako se opraštamo od perioda u kome je autentično, originalno mišljenje bilo poželjno ili bar tolerisano na društvenoj sceni.

 

Je toliko već isprano "mišljenje" da ne zavređuje komentar. Ali je ostatak teksta uglavnom odličan i mnogo mi se sviđa ovaj okidač sa Nouvelle Vague, naročito jer mi je intuitivno bilo jasno da to mora biti sranje uživo, baš iz ovih razloga.

Link to comment

ma neka ga duva on malo. ili situacionistickim jezikom: matori ima lesinu u ustima. sve institucije u kojima je on obitavao zadnjih 20 godina ne postoje na bilo kakvim alternativnim mapama beograda. koji je zanimljiv bend on doveo u taj dom omladine, sta nam je novo otkrio ? kakva je koncertna / kulturna politka njegove institucije (sem isterivanja beopolisa i potpune, blatantne komercijalizacije) ? da li je povukao jedan rizican potez ? zavuko se u taj dom omladine, ne izbija iz njega, kad god mu se predlozi da se dovede nesto intersantno - on izignorise ljude u potpunosti i sad ce on sa pozicije moci da uzima situacioniste u usta da bi lamentirao nad fatalnom kolicinom dosade i smrti u ovom gradu kojom je on sam doprineo.

 

pa jbg, i meni bi se prividjala smrt i dosada svuda da je sejem svuda unaoklo.

Link to comment

Slušao sam NV uživo (courtesy of Nišvil) i što se toga tič Ambrozić je naravno u pravu - fluff kakvog nema. Ali sve ostalo je totalno đubre. Mislio sam da je Vremenu dovoljan jedan Teofil, ali ne, očigledno da nije. Fali još jedan omatoreli roker da kuka nad autentičnošću starih vremena.

 

Čak mu je i reakcija na NV klinačka - so who cares if it's fluff, nemoj da ga slušaš ako te ne zanima. Ovaj pravednički gnev trinaestogodišnjeg pankera je stvarno malo komičan.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...