Jump to content
IGNORED

Ravnogorski pokret


Recommended Posts

  • Replies 748
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • pere urban x

    145

  • Topola

    71

  • Filipenko

    57

  • kim_philby

    57

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 3 weeks later...
Šta zaključiti iz ovoga?Ja imam jednu teoriju:Godine 1944. postojale su dve Srbije, i to na dve različite planete.U jednoj, četnici su vodili tenkovske bitke protiv Nemaca (o čemu Avakumović tako lepo piše)U drugoj, na jednoj drugoj planeti, četnici su ratovali rame uz rame za Nemcima, pa su nemački komandanti odlučili da ih svuda vode sa sobom.
Meni taj zakljucak, zapravo, uopste nije nerealan.Procitah knjigu Stevana K. Pavlovica ("Hitler's New Disorder: The Second World War in Yugoslavia") - i njegov zakljucak je, da je ceo cetnicki "pokret" jedna velika zbrka, a narocito u Srbiji 1944. Mene uopste ne cudi to da na jednoj lokaciji neki cetnici napadaju Nemce, a na drugoj neki cetnici saradjuju sa njima u borbi protiv partizana. Mihailovic je sam, vrlo brzo izgubio kontrolu, ako je uopste bilo kakvu vecu kontrolu i imao.
Link to comment

A ja svojim ušima slušo popovu besedu da je Mihailović svojoj udaljenoj ekspozituri njemu, tj. vojvodi Đujiću naložio da pošalje kurira Nediću po pare.. i bi tako, ošo kurir, dobio pare u Beograd, vratio se na Tromeđu... što reče, totalni haos.

Link to comment

Mihailovic je pokusavao iz Nedica da iscedi koliko je mogao, para, opreme, ali se uvek opirao ideji da se ili stavi u njegovu sluzbu, ili da zvanicno sa njim napravi neki dogovor, ili da cak preuzme njegovu poziciju (sto je Nedic hteo da uradi 1944., da da Mihailovicu zvanicno Srbiju na upravu). Nedic je narocito pri kraju, kada se videlo da ce Nemci puci, pomagao Mihailovica i njegove u nadi da ce se tako sam spasti, cak je saveznicima poslao pismo u kom je tvrdio da on nije izdajnik vec da je sve vreme bio "tajni saveznik" Mihailovica, dakle "vas sam, majke mi" fazon. A Djujic je bio Mihailoviceva ekspozitura na papiru, taj je bio potpuno sam svoj, kao i npr. Djurisic, koji je to otvoreno i rekao saveznickoj misiji.

Link to comment
Meni taj zakljucak, zapravo, uopste nije nerealan.Procitah knjigu Stevana K. Pavlovica ("Hitler's New Disorder: The Second World War in Yugoslavia") - i njegov zakljucak je, da je ceo cetnicki "pokret" jedna velika zbrka, a narocito u Srbiji 1944. Mene uopste ne cudi to da na jednoj lokaciji neki cetnici napadaju Nemce, a na drugoj neki cetnici saradjuju sa njima u borbi protiv partizana. Mihailovic je sam, vrlo brzo izgubio kontrolu, ako je uopste bilo kakvu vecu kontrolu i imao.
Na relativno malom prostoru, Pavlovic je uglavnom pohvatao glavne tokove i relacije, ali je realno mogao i ostrije da se postavi u odnosu na pojedine cetnicke komandante, posebno u Dalmaciji i BiH. Postoji tu neka ekvidistanca izmedju metodologije i porodicnog nasledja.A kunktatorska strategija prema okupatoru, kostala je DM isto koliko i preterana popustljivost prema faulovima™ njegovih komandanata na terenu. Edited by Yoda
Link to comment
Na relativno malom prostoru, Pavlovic je uglavnom pohvatao glavne tokove i relacije, ali je realno mogao i ostrije da se postavi u odnosu na pojedine cetnicke komandante, posebno u Dalmaciji i BiH. Postoji tu neka ekvidistanca izmedju metodologije i porodicnog nasledja.
Ne znam na koga tacno mislis, moguce je, mada npr. Jevdjevica "ne stedi" uopste - uostalom, Pavlovic se uglavnom ne trudi da osudjuje ili hvali, vec samo da prezentuje desavanja. Bar je to moj utisak. Btw ja sam citao engleski original, video posle da ima i prevod, dakle ne znam kako stvari "zvuce" u srpskoj verziji.
A kunktatorska strategija prema okupatoru, kostala je DM isto koliko i preterana popustljivost prema faulovima™ njegovih komandanata na terenu.
Slazemo se. No postoje njegovi i njegovi™ - njegova najveca greska, po mom misljenju, je to sto je na papiru i dalje drzao mnoge za svoje™ a da oni to nisu bili, Djurisic je najbolji primer, rekao bih. Znao je da vecinu cetnickih komandanata izvan Srbije ne moze da kontrolise, i da je fakticki bio njihov gost, a ne komandant, kada je boravio na njihovoj teritoriji (kao kod Djurisica), ali umesto da ih je proglasio za odmetnike, odrzavao je iluziju da im je komandant nadajuci da ce njihovo ljudstvo stati pod cvrscu njegovu komandu kada dodje to zapravo nikad planirano saveznicko iskrcavanje.Mihailovic je, cini mi se, jedan od onih tipicnih slucajeva kada na pogresno mesto dodje pogresan covek.
Link to comment
Šta zaključiti iz ovoga?Ja imam jednu teoriju:Godine 1944. postojale su dve Srbije, i to na dve različite planete.U jednoj, četnici su vodili tenkovske bitke protiv Nemaca (o čemu Avakumović tako lepo piše)U drugoj, na jednoj drugoj planeti, četnici su ratovali rame uz rame za Nemcima, pa su nemački komandanti odlučili da ih svuda vode sa sobom.
Meni taj zakljucak, zapravo, uopste nije nerealan.Procitah knjigu Stevana K. Pavlovica ("Hitler's New Disorder: The Second World War in Yugoslavia") - i njegov zakljucak je, da je ceo cetnicki "pokret" jedna velika zbrka, a narocito u Srbiji 1944. Mene uopste ne cudi to da na jednoj lokaciji neki cetnici napadaju Nemce, a na drugoj neki cetnici saradjuju sa njima u borbi protiv partizana. Mihailovic je sam, vrlo brzo izgubio kontrolu, ako je uopste bilo kakvu vecu kontrolu i imao.
Mislim da ste, namerno ili slučajno, propustili suštinu.Ne radi se o slučajevima na paralelnom nivou, u smislu neki četnici sarađuju, a neki su neprijateljski.Nego se radi u razlici u nivoima.Da bi demonstrirao neprijateljstva, Avakumović navodi primere poput akcije 40 ljudi iz nekakvog 2. dobrovoljačkog policijskog bataljona protiv kapetana Rončevića povodom nestanka neka dva nemačka vojnika, i primere sličnog najnižeg nivoa.S druge strane stoje dokumenti sa najvišeg nivoa, kao što je citirani dokument komande jugoistoka o sastanku na najvišem nivou (kdt jugoistoka Weichs, civilni rukovodilac jugoistoka Neubacher, SS-rukovodioci Srbije i Hrvatske Behrends i Kammerhoffer) na kojem se kaže, četnici DM se bore protiv komunista u naslonu na naše trupe, korisni su, i treba ih upotrebiti i u budućem proboju kroz Bosnu.(Što se, uzgred budi rečeno, i dogodilo.)Znači, ne radi se o primerima na istom nivou. Nemački najviši rukovodioci su bili jako dobro upoznati sa svim incidentima, i doneli su jasan zaključak: korist od četnika je znatno veća nego šteta.Ono što treba preispitati je ta predstava koja se tako lako prihvata, o nedostatku jedinstva, nedostatku kontrole i slabosti autoriteta DM u svom pokretu.Ja naprotiv verujem da mu treba priznati mnogo veći značaj i umešnost.Jer, u tom prividnom haosu itekako može biti sistema.Naime, ono što je on predložio Nemcima 11. novembra 1941. u Divcima je klasična igra dvostrukog agenta. Naime, dok rat traje, njihovi ciljevi su kompatibilni, i DM je spreman da široko sarađuje. Ali, da bi to uspešno funkcionisalo, mora ostati tajna, pred narodom i pred saveznicima. Odnosno, moraju ostati u nominalnom neprijateljstvu.Ovo je jedna izvanredna ideja, i uvek sam se čudio zašto to poštovaoci DM neće da priznaju :s_c:Naravno, kao i u svakoj priči o dvostrukom agentu, Nemci su u početku bili nepoverljivi, pa je DM morao da razvije celu stvar i bez njihove saradnje - da krene u široku bespoštednu akciju protiv komunista, i u tom cilju da legalizuje svoje delove u Srbiji, NDH i kod Italijana, i počne da donosi korist - a sve to uz istovremeno ostajanje u senci, u stavu međusobnog deklarativnog neprijateljstva.Naravno, sve ovo ne bi se razvilo do svog punog oblika, i Nemci nikad ne bi ni pomislili da zagruzu, da nije bilo još jednog faktora - rastuće opasnosti od partizana.Ova se opasnost dramatično zaoštrila tokom jeseni 1943. Onda su Nemci u novembru 1943. uhvatili Dražine depeše u kojima naređuje svojim ljudima (npr Đujiću, Vukadinoviću) saradnju sa Nemcima, uz istovremeno objašnjenje da se on lično ne može eksponirati u tom smislu - zbog toga što bi narod to loše primio.Znači, saradnja može, ali tako da uvek izgleda kao parcijalna i samovoljna, i nepovezana sa centrom.I to sve - naređeno iz centra.Ssistemska saradnja - ali tako da uvek izgleda kao lokalna, kao incident. Naravno, uz neke kontraincidente kao alibi.Ovde su Nemci shvatili, i odlučili da prihvate igru. Odlučili su da potpišu sporazume na lokalnom nivou, a da ne insistiraju na tome da Draža izađe iz ormara.Zašto?Razlog je jednostavan:Zato što je to funkcionisalo. Od Draže koji je bio nominalno neprijatelj imali su mnogostruko više koristi nego od Nedića i Ljotića koji su nominalno najveći prijatelji.Znači, Nemci su shvatili - ono što im je Draža rekao još 11.11.41 - da im upravo takav Draža i upravo takvi četnici najviše koriste.Ima onaj čuveni dokument sa brojkama srpskih gubitaka u Srbiji na strani Nemaca 15.III - 15.VIII 1944:četnici - 3.958nedićeve straže - 308ljotićevi dobrovoljci - 531ukupno - 4.807Dakle, četnici preko 82%Naravno, ova igra dvostrukog agenta je prilično rizična za sve strane, i Nemci su se dobro obezbedili.Evo šta kaže Neubacher - inače veliki poštovalac DM:
Šta se sve događalo u četničkom taboru, o tome sam bio veoma dobro informisan. Nemački Vermaht je na svim frontovima imao odlične specijaliste za dešifrovanje poruka. Tako su šifrovane poruke Draže Mihailovića stizale i do mog radnog stola. Sem toga, stalno sam bio u vezi sa ministrom Aćimovićem, koji je bio politički izaslanik Draže Mihailovića u Beogradu, zatim sa posrednicima i kuririma, a bio sam i u direktnom kontaktu sa vođom četnika.
Behrends na pomenutom sastanku u Beogradu kaže "da je on u četnike ugradio dovoljno jake SD-sastave koji tamo imaju i ostati". Zanimljivo da nikad niko nije istražio ko su i šta su te Sicherheitdienst-strukture ugrađene u četnike. Edited by gorran
Link to comment

Zgodna je prilika jer je sad sve dobro objasnjeno, da vidimo odmah i par slika koje prikazuju te Nemce kako se u punom zamahu bore protiv samih sebe u Loznickom i Gornjomilanovackom kraju u jesen 1941:T2eC16FHJG8E9nyfmFrBQgowKvtqg60_12.jpgrudnik_n-1.jpggm-1.jpgimg364a.jpgimg379a.jpgimg377a.jpgimg378a.jpg

Link to comment
Zgodna je prilika jer je sad sve dobro objasnjeno, da vidimo odmah i par slika koje prikazuju te Nemce kako se u punom zamahu bore protiv samih sebe u Loznickom i Gornjomilanovackom kraju u jesen 1941:
Odlično primećeno. Zapravo, to fotografije jedino i pokazuju...
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...