Jump to content
IGNORED

Ravnogorski pokret


Recommended Posts

Juce sam bio sa ocem i dedom u sumi, izvlacili drva njima za zimu.Deda mi pokazao mesto gde su cetnici 43. zaklali komsiju Branislava Pavlovica. Njegovog oca Radisu zaklali par stotina metara ranije, valjda bio suvise star da ih prati. Pokupilo ih pre toga iz kuce i poveli u planinu.Elem, na mestu stradanja Branislavljevom potomci zasadili jabuku. Gledam je juce, osusila se, samo par zelenih grancica. Kao Belo Drvo valarsko.Dvanaeste, dvanaeste Urban pobedio...
To me podseti na starog cika Peru vulkanizera. Pokazivao je znake neumerenosti u jelu i ta njegova lakomost me je strasno iritirala ali sam se suzdrzavao da to pokazem u njegovom prisustvu zbog duboke starosti u kojoj se nalazio i koju je, uzgred budi receno, dobro nosio. Naravno, lepi trenuci u druzenju sa njim kao i mudrost ove starine, sve ovo su gurali u stranu ali ta njegova ruzna osobina, koju su svi primecivali, povremeno je izranjala i zapljuskivala nas neprijatnim osecajem koji se vukao po nekoliko dana. I onda opet iznova.Bio je jako vredan i uvek nam je davao korisne savete vezane za pristup poslu ali posebno je bilo slusati njegove traktate o odnosu prema radu na Balkanu. Jako se ponosio svojom vulkanizerskom radnjom i cesto govorio o malim privatnim preduzecima.Nikada se nije ideoloski odredjivao niti iznosio ideoloske stavove, samo je jednom prokomentarisao pojavu ekspertske grupe G17 koja bi mogla nesto da ucini jer je "rad i proizvodnja osnova svega". I to je bilo sve.Nikada nije pricao o sebi, svom detinjstvu i decastvu, nikada nije spominjao roditelje i rodjake, samo je govorio o vaznosti posla, uvek sa blagim osmehom i nekim nestvarnim spokojem.Do trenutka kada sam ga otvoreno pitao kako ne moze da se suzdrzi kada je hrana u pitanju i kako je moguce da se tada pretvara u potpuno drugu osobu.Zastao je dugo ne okrecuci glavu ka meni pa me naposletku pogledao suznih ociju:Sine, nas je bilo sestoro u kuci, teska sirotinja, otac nas je jedva izdrzavao ali smo retko bili gladni jer je nas kraj u zapadnoj Srbiji blagodaran.Ja sam bio najstarije dete i vec sam poceo da pomazem ocu u poslovima a on je bio veoma ponosan na mene.Za vreme rata je bilo posebno tesko ali moj otac je uspeo da izbegne razne mobilizacije ostajuci sa nama i brinuci o nama.Jednog dana, pred kraj rata, dosli su partizani trazeci hranu i psujuci mome ocu majku cetnicku. Otac i majka su im dali sve sto imaju.Onda su naredili ocu da klekne na sred dvorista i ubili ga pred svima nama.Od tada se u mene uvukao strah da cemo umreti od gladi, preuzeo sam brigu o porodici i samo radio, radio.Bogu hvala, svi su postali ljudi a majka je dozivela duboku starost. Eto, sine, od tada ne mogu da se oslobodim tog prokletstva.Vise ga nisam nista pitao, samo sam mu stavio ruku na rame i otisao.Strasna teskoba mi je pritiskala grudi danima...Mozda treba kao meru reciprociteta da dopisem "'cetr'es pete, cetr'es pete Idioteque seirio..."?Mozete i da splitujete topic ako postoji zelja za licnim pricama na temu Drugog svetskog rata kojih, verujem ima mnogo. Cak previse.Ja mislim da nema potrebe za tim. Edited by pere urban x
Link to comment
  • Replies 748
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • pere urban x

    145

  • Topola

    71

  • Filipenko

    57

  • kim_philby

    57

Top Posters In This Topic

Posted Images

Poznajem jednu obrazovanu ženu (predaje u serdnjoj školi), poreklom Sremicu. Uvek je davala na znanje kako mrzi komuniste.Jednom mi je ispričala i glavni razlog. Naime, kaže, partizani su jednog dana na sred njihovog dvorišta ubili njenog ujaka.Posle sam sticajem okolnosti upoznao i njenu majku: I ona isto nije volela komuniste, ali je pokazivala mnogo manje žara u tome. Nije ih volela uglavnom zato što su im oduželi deo imanja posle rata (bili su bogati). Ispričala je onu istu priču o ubistvu na dvorištu, naravno sa mnogo više detalja, jer je sve videla svojim očima.Ispostavilo se da njenog brata nisu ubili partizani, nego ustaše.

Link to comment

Otac poznatog folk-pevača Dobrivoja Topalovića bio je tokom WW2 pristalica četničkog pokreta, pa je veći deo rata proveo na odgovornom mestu pratioca/ličnog sluge Dragiše Vasića. Posle oslobođenja je uhapšen i streljan.Kada je ranih osamdesetih godina Dobrivoje postao poznat pevač i nadohvatao se nešto love, podigao je u rodnoj Preljini impresivan spomenik pokojnom ocu. Naravno, na nadgrobnoj ploči nije pisalo pod kakvim okolnostima je poginuo.Elem, jednog vikenda izvede Dobrivoje ćerku da obiđu groblje, popale sveće i ostalo što uz to ide. Stao kraj groba, skrušio se i pušta tešku mušku suzu. Ćerka ga upita:- Tata, zašto plačeš?- Ovde je sahranjen moj otac, tvoj deda. Ubili su ga partizani...- Tata, jel' deda bio Nemac!? :P

Link to comment

Zanimljiv dokument iz bečkog Kriegsarchiva (thanks GT):Naime, kad su proterani iz Srbije, Nemci su počeli da pripremaju obaveštajno-terorističke specijalističke grupe od Srba i Nemaca sa ciljem ubacivanja u Srbiju i vršenja sabotaža, tzv Lovačke grupe Jugoistok. Da bi uspešno obavili taj posao, povezali su se s Mihailovićem, koji je tada bio u Bosni.Nakon boravka kod Mihailovića i zajedničkih dvomesečnih priprema, vođa jedne grupe poslao je izveštaj svojoj komandi. Ovo je primerak koji je 5. marta 1945. stigao generalu Horstenauu "na znanje":NAW, B/67: 101, s. 8-10Ovako počinje:"U sklopu priprema za akciju na prostoru Srbije, vođa za vezu za ovaj cilj formirane grupe imao je priliku da razgovara sa DM. Ti razgovori vođeni su u upadljivo prijateljskoj atmosferi. DM je plan grupe našao korisnim i za svoj cilj - borbu protiv komunizma - i obećao svaku moguću pomoć."I tako dalje, na tri strane, u najpozitivnijem smislu o Mihailovićevim zamislima za razvijanje zajedničke terorističke, obaveštajne i subverzivne delatnosti u Srbiji, o Mihailovićevim stavovima prema Nemcima, saveznicima, njegovom položaju i namerama...

Edited by gorran
Link to comment
The local Nationalist leaders in Serbia and Bosnia have been fighting Axis forces almost continuously since 1941. Their troops are better armed and disciplined than those directly under Mihailovich. Despite the 1941 massacres by the Croat quisling Ustashi, the Serb leaders in Bosnia are cooperating with Croat and Moslem Nationalists in preparation for a campaign against the Partisans.
ovo je ko pocetak operacije gladio :D
Link to comment
ovo je ko pocetak operacije gladio :D
Kome sada verovati...Rajh se urusava a svi se lome oko Čiče ^_^
The OSS representative in Caserta has transmitted the following report, summarizing the political conclusions of McDowell, leader of the former OSS intelligence team at Mihailovich headquarters:Serb Nationalist Leadership is vested less in Mihailovich than in the local leaders in Serbia and Bosnia, who violently oppose the Partisans as Communists but almost equally hate the old Belgrade ruling class. The local leaders and the masses among both the Nationalists and Partisans would quickly agree to unite if the Allies would deny support to the “reactionary” minority in one camp and the “Communist” minority in the other. Entrusting Tito with the Yugoslav Government will insure civil war.The local Nationalist leaders in Serbia and Bosnia have been fighting Axis forces almost continuously since 1941. Their troops are better armed and disciplined than those directly under Mihailovich. Despite the 1941 massacres by the Croat quisling Ustashi, the Serb leaders in Bosnia are cooperating with Croat and Moslem Nationalists in preparation for a campaign against the Partisans.In this impending civil war, the Partisans will win the formal battles by virtue of superior arms. However, the Nationalist outnumber the Partisans and will be able to conduct guerrilla warfare for at least two years unless the Allies establish an effective military occupation of all Yugoslavia. The OSS intelligence unit at Mihailovich headquarters personally observed Partisans [Yugoslav communists] attacking Nationalist [Mihailovich’s] troops engaged in fighting the Germans. The unit also has “concrete evidence” of Partisan massacre of Nationalist civilians, including women, and of Partisan failure to launch serious attacks against retreating Germans.William J. DonovanDirectorCaserta Cable No. 12514, 11/7/44.
Link to comment

Nije velika misterija - očigledno je OSS pokušao komplikovanu i ambicioznu akciju zaustavljanja širenja komunizma na Balkan, i to na taj način što bi od Mihailovićevih četnika i nemačkih snaga Jugoistoka bila formirana nekakva "saveznička" snaga koja bi pod američkim pokroviteljstvom "oslobodila" Srbiju i zaustavila Tita s jedne, a Crvenu armiju sa druge strane.Akcija RANGER bila je jedna od najživopisnijih i najspektakularnijih obaveštajnih operacija u WW2 - ali je ipak okončana neuspehom.Za ovu akciju Donovan i McDowell nisu imali ovlašćenje vojnih i političkih autoriteta, nego su odobrenje za misiju dobili prikazavši je nevino kao uspostavljanje obaveštajne mreže (to gather intelligence data in Yugoslavia).Međutim pukovnik McDowell je od prvog dana široko prekoračio ovlašćenja, predstavljajući svoju misiju kao političku podršku i američku garanciju Mihailoviću, i pokrećući pregovore sa nemačkom komandom jugoistoka. Zbog toga je, na intervenciju Tita i Churchilla Roosewelt opozvao operaciju RANGER već nakom 9 dana, 3. septembra.Međutim, McDowell je ostao još dva meseca, izgovarajući se nemogućnošću prebacivanja.Ukratko, operacija RANGER bila je preludijum za hladni rat, sa svim elementima bezobzirnog korišćenja Nemaca, njihovih satelita i bezobzirne propagande u cilju suzbijanja komunizma.FAILURE OF A MISSION: Robert McDowell in Yugoslavia, 1944 (The Secrets War. The Office of Strategic Services in World War II)

Edited by gorran
Link to comment
Nije velika misterija - očigledno je OSS pokušao komplikovanu i ambicioznu akciju zaustavljanja širenja komunizma na Balkan, i to na taj način što bi od Mihailovićevih četnika i nemačkih snaga Jugoistoka bila formirana nekakva "saveznička" snaga koja bi pod američkim pokroviteljstvom "oslobodila" Srbiju i zaustavila Tita s jedne, a Crvenu armiju sa druge strane.Akcija RANGER bila je jedna od najživopisnijih i najspektakularnijih obaveštajnih operacija u WW2 - ali je ipak okončana neuspehom.Za ovu akciju Donovan i McDowell nisu imali ovlašćenje vojnih i političkih autoriteta, nego su odobrenje za misiju dobili prikazavši je nevino kao uspostavljanje obaveštajne mreže (to gather intelligence data in Yugoslavia).Međutim pukovnik McDowell je od prvog dana široko prekoračio ovlašćenja, predstavljajući svoju misiju kao političku podršku i američku garanciju Mihailoviću, i pokrećući pregovore sa nemačkom komandom jugoistoka. Zbog toga je, na intervenciju Tita i Churchilla Roosewelt opozvao operaciju RANGER već nakom 9 dana, 3. septembra.Međutim, McDowell je ostao još dva meseca, izgovarajući se nemogućnošću prebacivanja.Ukratko, operacija RANGER bila je preludijum za hladni rat, sa svim elementima bezobzirnog korišćenja Nemaca, njihovih satelita i bezobzirne propagande u cilju suzbijanja komunizma.FAILURE OF A MISSION: Robert McDowell in Yugoslavia, 1944 (The Secrets War. The Office of Strategic Services in World War II)
Da, bilo je tih dana svakojake akrobatike...
12. avgust, 1944. Grupa viših oficira generala Mihailovića je nakon analize razvoja vojne i političke situacije sa posebnim osvrtom na Jugoslaviju odlučila, pre ostavke Purićeve vlade, da je neophodno uvesti radikalne promene u vođenju vojnih i političkih poslova zemlje. 1. Po osnivanju nove jugoslovenske vlade pod predsedništvom Sub..(deo teksta fali, verovatno Šubašića), načela ove grupe, zasnivajući se u potpunosti na legalitetu odluka Njegovog Kraljevskog Visočanstva, bila su formalno i pravno priznata. 2. Svi napori ove grupe da stupi u kontakt sa savezničkim zapovednikom i preko njega sa jugoslovenskom vladom na žalost nisu urodili plodom. 3. Sledeći deklaraciju Njegovog Visočanstva Kralja Petra II iz juna meseca i takođe deklaraciju premijera gospodina Čerčila, koja je doneta ispred parlamenta kao i deklaraciju predsednika vlade gospodina Šubašića, imamo tu čast da postavimo sledeću molbu:a) da nam bude omogućen kontakt sa komandantom Savezničkih snaga na Mediteranu, u nadi da ćemo postići potpuni sporazum u zajedničkoj borbi protiv neprijatelja. b) da kopija ovog pisma bude poslata NJKV Petru II, vrhovnom zapovedniku vojske Jugoslavije. c) da nam se kao grupi onih koji se bore protiv neprijatelja omogući kontakt sa jugoslovenskom kraljevskom vladom. d) da sastanak bude organizovan preko posrednika i uz vašu saradnju sa predstavnicima NOV zbog zaključivanja privremenog pakta o nenapadanju koji bi ostao na snazi u vreme uspostavljanja kontakta sa vrhovnim komandantom savezničkih snaga i jugoslovenskom kraljevskom vladom. Ovaj sporazum bi za posledicu imao direktno pojačanje borbenih aktivnosti ove dve strane protiv Nemaca i njihovih saveznika.
Link to comment
Svaki ambasador SAD prvo dođe u Pranjanehttp://www.danas.rs/...?news_id=248164
Priča o primernom marketinškom uspehu.
To some, it may be difficult to understand how the Chetniks could rescue American airmen from the Germans, as they did in at least one instance, and, at the same time, collaborate with these very same forces.
The answer rests in the Cetniks' perception of who was really the enemy. The· Chetniks considered the Partisan communist movement a far greater threat to Yugoslavia than the German occupation fOrces. Renewed American support was Mihailovic's only means of reversing the Partisan takeover. There was absolutely nothing to be gahned by turning the American airmen to Germans. In fact, evacuated Americans were source of first rate public relatilons on behalf of the Chetniks. In late 1944 only the Americans displayed any outward concern for what mighthappen to the Chetniks when the Partisans gained control. To do anything except rescue and protect American airmen would mean the loss of their last soUrce of support and salvation.
Thomas T. Matteson,.Commander, USCG: AN ANALYSIS OF THE CIRCUMSTANCES SURROUNDING THE RESCUE AND EVACUATION OF ALLIED AIRCREWMEN FROM YUGOSLAVIA, 1941-1945 Edited by gorran
Link to comment

Dok s druge strane, partizani, koji su evakuisali pet puta više savezničkih vazduhoplovaca, od toga nisu uradili ništa - sve je pojeo hladni rat.Oni su na primer imali gotovo redovnu nedeljnu liniju za evakuaciju iz Bosanskog Petrovca još tokom marta-aprila 1944.9204.jpg9204_txt.jpg9206.jpg9206_txt.jpgPa ipak, niko ne ide tim povodom u Petrovac, Udbinu, ili druga mesta.

Edited by gorran
Link to comment
This research report represents the views of the author and does not necessarily reflect the official opinion of the Air War College, the Department of the Air Force, the Commandant, or the United States Coast Guard.Biographical SketchCommander Thomas T. Matteson, (M.M.S., Naval Postgraduate School) served as Executive orricer, USCG Aviation Training Center, Mobile, Alabama from 1975-1976.A Coast Guard aviator since 1962, he has been assigned to air stations at Port Angeles, Washington and Miami, Florida as a Search and Rescue pilot and has served four years at Coast Guard Headquarters, Washington, D.C.He is a graduate of the United States Coast Guard Acadeay, Class of 1957.
Link to comment
Dok s druge strane, partizani, koji su evakuisali pet puta više savezničkih vazduhoplovaca, od toga nisu uradili ništa - sve je pojeo hladni rat.Oni su na primer imali gotovo redovnu nedeljnu liniju za evakuaciju iz Bosanskog Petrovca još tokom marta-aprila 1944.Pa ipak, niko ne ide tim povodom u Petrovac, Udbinu, ili druga mesta.
Ti si lud. Kakav crni Petrovac ili Udbina, to više nije ni Republika Srpska niti Republika Srpska Krajina (zahvaljujući izdaji Karadžića i Mladića koji su vojsku slali da strelja po Srebrenici dok su ustaše osvajale zapad :fantom: ), to se bre ne računa više. Valjda ti je jasno da i iz opisa četnoopusa nećemo računati ono što se dešavalo u današnjim okolnim državama... :s_c: Pravi se novi identitet.
Link to comment
Dok s druge strane, partizani, koji su evakuisali pet puta više savezničkih vazduhoplovaca, od toga nisu uradili ništa - sve je pojeo hladni rat.Oni su na primer imali gotovo redovnu nedeljnu liniju za evakuaciju iz Bosanskog Petrovca još tokom marta-aprila 1944.9204.jpg9204_txt.jpg
Сад сам погледао ову слику мало темељније.Изгледа да се на њој налази поменутих 125 авијатичара (има их у 3 реда, види их се око 40 у првом реду).Могуће да су их евакуисали одједном - или су их убацивали колико је било места у авиону.У сваком случају би било добро да поскидам МАЦР и за ове месеце...
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...