Jump to content
IGNORED

Mars - Rover Curiosity


Recommended Posts

  • Replies 190
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Jolly Roger

    41

  • Arkadija

    23

  • Indy

    19

  • Skyhighatrist

    18

Top Posters In This Topic

Posted Images

WTF, pa to je oko 31 megabajt! Dnevno!!! :cry:
Well, da i ne.Sve rovere (sada stacionarnog Spirita, Opportunity i gđicu Curiosity) opslužuju dva orbitera, MRO (Mars Reconnaissance Orbiter) i Odyssey.Sami roveri sa Zemljom mogu da komuniciraju direct-to-Earth brzinom od 500 do 32k bita, sa Oddyseyom imaju varijabilnu brzinu od 128/256kbit, a sa MRO do 2 megabita (sve per second, naravno). Bedak je što se konekcija sa orbiterima može održati tek nešto ispod deset minuta u toku preleta (a koji se opet dešava po jednom dnevno), tako da u tim "burstovima" Curiosity može da dobaci oko 15mb do Opportunityja i nešto preko 100mb do MROa.Direct-to-Earth komunikacija se može održati oko osam sati u toku dana, i kroz nju idu listing i thumbnailovi prikupljenih podataka proteklog dana, na osnovu koga se pravi schedule šta će se i kojim putem furati na orbitere pa kući, kao i uplink (komande i instrukcije sa Zemlje, update softwarea itd). Uplink svaki dan traje oko sat vremena.Richard Cook, deputy project manager (onaj glavonja sa visokim čelom) kaže da je to za novinare i široku javnost razočarenje (svi bi hteli live HD feed 24/7), ali da je za nauku to količina podataka kojom će se stotine ljudi baviti godinama.meme1Bobak-Ferdowsi.jpgNASA flight director Bobak Ferdowsi"Not rdy for the attention, but happy to show it takes all types to make @MarsCuriosity ! If only my coworkers wld stop making fun of me ;)" Edited by historian
Link to comment
NASA flight director Bobak Ferdowsi"Not rdy for the attention, but happy to show it takes all types to make @MarsCuriosity ! If only my coworkers wld stop making fun of me ;)"
Lik je pre ovoga imao oko 200 followera, sada 44k :D
Link to comment

Ja sam razočaran koliko se malo ulagalo u kosmos. Verujem da je ovo ogroman korak napred. Da je količina podataka neverovatna. Da je programiranje tog čuda osmo čudo nauke. Da je svaki senzor napravljen tako da u jako malo protoka kaže jako puno Znam da su parametri postavljeni 2004 i to se nije diralo, ukapirao sam sve, i prihvatio, nemere se zezati sa tim stvarima. . Ali.... stvarno sam mislio da će to malo bolje i malo više. A kada pogledam evropski rover, on je nitšica naspram radoznale mo koja je već tamo na Marsu. Znam da često zvučim kao naivna francuska sobarica :naughty: ... no ne bi li bilo bolje stvarno da se sedne i da europljani, ameri, ruje, japanci, kinezi, indijci naprave zajedniču mrežu marsstacionarnih komunikacionih satelita i par nameniskih rovera. Znam da je teško raditi sistem integraciju sa toliko različitih agencija ali se da to sve usaglasiti, ne mora da svako pravi poseban rover i poseban sistem spuštanja no se mogu koristiti provereni. Verujem da bi medijske kuće bez problema dale kinte za medijsku platformu na marsu, bez tih skupin naučnih džidžabidža, bez nuklearnog pogona, kamere na točkovima pod njihovom palicom...razvoj i istraživanje se ovde vraški sporo odvijaju, bedasto mi sa koliko malo se raspolaže i sa koliko malo se "naučnici" zadovoljavaju.

Link to comment
GODDAMMIT CHINA SEND A PERSON TO MARS!Or at least make America think you did. Send a few missiles up there too to really freak them out. We'll be at Alpha Centuri in 20 years if that happened.Seriously though, this video makes me deeply upset every time I watch it.
Link to comment

Ne vidim ovde youtube, ako je to ono obraćanje za konvenciju, od satak vremena, gledao sam. Čuj gledao, skinuo u hd i prebacio na tv, seo podno njega i upijao.A tu treba dodati novu dimenziju, po svemu sudeći u Srbiji je samo na javnim nabavkama u zadnjih deset godina pronevereno dovoljno kinte da se finansira jedan ovakav projekat.Mislim da nema zemlje u evropi koja ne bi mogla na desetogodišnjem planu da finansira jednu ovakvu misiju, ma samo pogledaj EU, 27 zemalja, deset miliona eura godišnje, na deset godina, to je 2.7 milijardi eura, tj. oko 1 euro cent nedeljno po glavi stanovnika.Meni je najveći krivac kvazi-ekonomija koja je progutala svet, lažne pare, gluposti, derivati i sve to.Bankare treba pobiti. A novac dati na pametnije stvari.

Link to comment
Ne vidim ovde youtube, ako je to ono obraćanje za konvenciju, od satak vremena, gledao sam. Čuj gledao, skinuo u hd i prebacio na tv, seo podno njega i upijao.A tu treba dodati novu dimenziju, po svemu sudeći u Srbiji je samo na javnim nabavkama u zadnjih deset godina pronevereno dovoljno kinte da se finansira jedan ovakav projekat.Mislim da nema zemlje u evropi koja ne bi mogla na desetogodišnjem planu da finansira jednu ovakvu misiju, ma samo pogledaj EU, 27 zemalja, deset miliona eura godišnje, na deset godina, to je 2.7 milijardi eura, tj. oko 1 euro cent nedeljno po glavi stanovnika.Meni je najveći krivac kvazi-ekonomija koja je progutala svet, lažne pare, gluposti, derivati i sve to.Bankare treba pobiti. A novac dati na pametnije stvari.
+1a malo fali i blokovska podeljenost sveta. tada su se takmičili, ne smo u naoružanju, već i u svemirskom programu. Čim više nema komšije koji bi trebalo da crkne od zavisti zbog veličine rakete, pare će protraćiti na nešto drugo, a svemir ostaje gikovima. Edited by Arkadija
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...