Jump to content
IGNORED

Djokovic - Nadal, finale RG 2012


Ros

Recommended Posts

Ako mislis da su duple greske u vaznim trenucima rezultat manjka fokusa, sumnjam da si ikada ozbiljno igrao tenis. Ima tu mnooogo vise psihologije od jesam koncentrisan / nisam koncentrisan.
Pored koncetracije i pritiska od važnosti poena, šta tu ima još od psihologije?
Link to comment
  • Replies 554
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • iDemo

    88

  • freakns

    48

  • dùda

    30

  • Max Morlock

    27

Pored koncetracije i pritiska od važnosti poena, šta tu ima još od psihologije?
Ako se ne varam, ljudi (ili jedan ljud, mrzi me da proveravam, nije ni bitno) pricaju o koncentraciji, tj. nedostatku iste, kao razlog za duple greske na brejk/set/mec lopte. Jel i ti mislis da Nole baci lopticu za drugi servis na mec loptu, dodje do pola petlje, a onda u odsudnom trenutku pomisli "joj sto mi se jede kevina lenja pita" i bupne je u aut?
Link to comment
Ako se ne varam, ljudi (ili jedan ljud, mrzi me da proveravam, nije ni bitno) pricaju o koncentraciji, tj. nedostatku iste, kao razlog za duple greske na brejk/set/mec lopte. Jel i ti mislis da Nole baci lopticu za drugi servis na mec loptu, dodje do pola petlje, a onda u odsudnom trenutku pomisli "joj sto mi se jede kevina lenja pita" i bupne je u aut?
Naravno da manjak koncetracije može da prouzrokoje duplu, samo ne verujem da je u ovom slučaju to - slučaj. Ono što takođe, a po meni i najčešće prouzrokuje duplu na bitnim poenima je pritisak i pomisao "ako ne ubacim gotovo". Uostalom, samo sam pitao koji to faktori pored ta dva mogu da prouzrokuju duple greške, ništa više, nevezano za ovu priču.
Link to comment
Naravno da manjak koncetracije može da prouzrokoje duplu, samo ne verujem da je u ovom slučaju to - slučaj. Ono što takođe, a po meni i najčešće prouzrokuje duplu na bitnim poenima je pritisak i pomisao "ako ne ubacim gotovo". Uostalom, samo sam pitao koji to faktori pored ta dva mogu da prouzrokuju duple greške, ništa više, nevezano za ovu priču.
Izvini na malo ostrijem tonu. Kad sam rekao "ima tu mnogo vise psihologije..." mislio sam na tenis generalno, ne samo na ovu situaciju. Slazem se, naravno, (tj. nema sta da se slazem, tako je pa je tako) sa boldovanim, ali je kljucan drugi deo tvoje recenice, tj. "ne u ovom slucaju". Mogu Nole ili Rafa da naprave duplu zbog manjka fokusa na 1:1 u drugom setu. Ali da u trenutku kad protivnik ima mec loptu neko od njih ne bude fokusiran... Edited by Madjer
Link to comment
Naravno da manjak koncetracije može da prouzrokoje duplu, samo ne verujem da je u ovom slučaju to - slučaj. Ono što takođe, a po meni i najčešće prouzrokuje duplu na bitnim poenima je pritisak i pomisao "ako ne ubacim gotovo". Uostalom, samo sam pitao koji to faktori pored ta dva mogu da prouzrokuju duple greške, ništa više, nevezano za ovu priču.
Nije baš tako, nije to "uf, samo nekako da prebacim mrežu" - slab drugi servis je skoro poklonjen poen. Tako da je pritisak i da se ubaci i da to bude što je bolje moguće, samim tim i veća mogućnost greške :)
Link to comment

Ajde ne preterujte toliko sa analizom, a sta god da je bio uzrok duple greske, sigurno nije nefokusiranost (dobro poredjenje sa lenjom pitom). U pitanju je broj 1, covek koji je vracao 2 mec lopte Fedu i 4 Congi, ako on nije fokusiran, ne znam ko je.Drugi servis je element igre koji se vezba kao i svaki drugi, i nesto prosto nije stimalo, polozaj nogu, kolena, izbacaj, grip, izbor udarca, nastavak pokreta... Svaki udarac u tenisu je slozen i dovoljno je da jedan element malo zataji i dolazi do greske. Ovde je dodatno opterecenje naravno bila mec lopta, ali ne verujem da se tu radilo o psihickom problemu nego je svesno isao na riskantan drugi servis. I neki element servisa prosto nije uradio kako treba i kraj price. Desava se svakome.Ljudi, fenomenalan rezultat, finale RG, nije skinuo gace kao svi pre njega protiv Rafe, bodovna razlika povecana, steta za career Nole slam, ali idemo dalje, dolazi trava, uzivajte u tenisu.Edit: za career slam ima vremena.

Edited by burekdzija
Link to comment

ne sećam se tačno duplih u prvom i drugom setu ali one na meč loptu se sećam jako dobro.nole servira prvi u spojlnji ćošak, znači nadalu na fh i promašuje.ono što se radi u 99% slučajeva, baš iz razloga da se izbegne dupla je da se drugi servira u istu stranu. novak se odlučio na rizik, hteo je da iznenadi nadala i time verovatno odmah stekne prednost u poenu, tj. onemogući nadala da ga iz riterna napadne, i servirao je na t liniju i još duboko i jbg, otišlo par cm preduboko.treba se setiti da je nole rizičnim udarcem (koji je isto mogao da ne uđe, vrlo lako, pa bi se onda druga pesma pevala) spasio mp na uso ( i 2010-te i 2011-te) i inače je često igrao hrabro i rizično na meč lopte.neko je na mtf-u napisao da on već mesecima igra na oštrici žileta, tj. igra masu mečeva koji su za milimetar prevagnuli na njegovu stranu, i da to ne može doveka, tj. jednom se ta oštrica okrenula protiv njega.nipošto ne vidim tu duplu kao manjak fokusa ili choke.ali ... manjak fokusa (ili nekakav drugi mentalni problem, ne znam kako se to zove, nisam stručnjak te vrste) je vidljiv cele sezone. ili kasno startuje ili počne dobro pa se onda isključi i vrati protivnika u meč, ma setite se njegovih mečeva još od ao ove godine, u svima je vidljiv taj patern koji ukazuje na to da on ne može dugo da drži koncentraciju na potrebnom nivou.

Edited by duda
Link to comment
ali ... manjak fokusa (ili nekakav drugi mentalni problem, ne znam kako se to zove, nisam stručnjak te vrste) je vidljiv cele sezone. ili kasno startuje ili počne dobro pa se onda isključi i vrati protivnika u meč, ma setite se njegovih mečeva još od ao ove godine, u svima je vidljiv taj patern koji ukazuje na to da on ne može dugo da drži koncentraciju na potrebnom nivou.
Ne može niko da lupa vinere tri ili četri sata za redom. Nije čak uspelo to ni Nadalu, pa je izgubio 8 gemova za redom. :) Nole je sasvim dobro igrao kad je Nadal (ili bilo ko drugi) servirao, a sa svojim servisom ima problema već godinama, ne samo u poslednja dva ili tri meča. Eto prošle godine je izgubio set (i meč) protiv Federera kad je servirao za 5. set, izgubio je set protiv Tsonge na Vimbldonu isto na svoj servis, skoro izgubio meč protiv Feda na USO jer je potpuno bezveze izgubio servis, primera ima puno, samo što kad pobedi na kraju to se zaboravi i na to se niko više ne vraća :) Edited by Time Crisis
Link to comment
ali ... manjak fokusa (ili nekakav drugi mentalni problem, ne znam kako se to zove, nisam stručnjak te vrste) je vidljiv cele sezone. ili kasno startuje ili počne dobro pa se onda isključi i vrati protivnika u meč, ma setite se njegovih mečeva još od ao ove godine, u svima je vidljiv taj patern koji ukazuje na to da on ne može dugo da drži koncentraciju na potrebnom nivou.
imao je on i prosle sezone takvih padova, samo smo ih zaboravili zbog svega sto je uradio. i to je normalno. ali na RG je odigrao samo jedan los mec, i to protiv Seppija. Tsonga jeste imao 4MP, ali covek je igrao najbolji mec u karijeri... Pederera je kulturno otresao a odigrao je zamalo egal mec sa covekom koji je pojeo sve zive do finala. Nadal je do finala izgubio 1 gem na svoj servis, i to u prvoj rundi. znaci od druge do finala, to je 5 meceva, svaki po 3 seta, 15 setova covek nije izgubio servis. NJole mu je uzeo 2 od prva tri servisa, 7 od 19. uzeo je 8 gemova u nizu igrajuci ludacki tenis. da se mec nastavio, drugacije bi se i on i Nadal ponasali u nastavku cetvrtog seta... na kraju je pobedio covek koji ima 53-1 skor na RG(i taj jedan je izgubio kada su mu bila sjebana kolena) i rekordnih 7 titula. nije tu bilo ni manjka fokusa, ni manjka koncentracije, ni lose pripreme. pobedio ga je jednostavno bolji igrac.
Link to comment

slazem se sa dudom. novak ni do smrti dede nije bio bas 100% u mecevima i to se vrlo dobro videlo. ja opet moram da kazem da otkad je raskinuo sa cetojevicem malo po malo novak srlja. sve je nesto mrzovoljan, sve mu smeta, one gestikulacije 'koliko moj protivnik ima srece..' i sirenje ruke, onda ironicni osmesi itd. pocinje to vec da malcice iritira. ne kazem da bi on to prestao da radi da jos uvek radi sa doktorom, ali bi ga ovaj u velikoj meri fokusirao i smirivao pred mec.ne slazem se da je conga odigrao najbolji mec u karijeri protiv novaka. ni blizu. da je odigrao slistio bi novaka u tri seta. ne moze neko odigrati najbolji tenis u karijeri i to da igra dva postena seta.meni ne smeta kako je izgubio poslednji poen. nek je rizikovao, nek rizikuje i dalje. za to trebaju muda i za to mu svaka cast.

Link to comment
imao je on i prosle sezone takvih padova, samo smo ih zaboravili zbog svega sto je uradio. i to je normalno. ali na RG je odigrao samo jedan los mec, i to protiv Seppija. Tsonga jeste imao 4MP, ali covek je igrao najbolji mec u karijeri... Pederera je kulturno otresao a odigrao je zamalo egal mec sa covekom koji je pojeo sve zive do finala. Nadal je do finala izgubio 1 gem na svoj servis, i to u prvoj rundi. znaci od druge do finala, to je 5 meceva, svaki po 3 seta, 15 setova covek nije izgubio servis. NJole mu je uzeo 2 od prva tri servisa, 7 od 19. uzeo je 8 gemova u nizu igrajuci ludacki tenis. da se mec nastavio, drugacije bi se i on i Nadal ponasali u nastavku cetvrtog seta... na kraju je pobedio covek koji ima 53-1 skor na RG(i taj jedan je izgubio kada su mu bila sjebana kolena) i rekordnih 7 titula. nije tu bilo ni manjka fokusa, ni manjka koncentracije, ni lose pripreme. pobedio ga je jednostavno bolji igrac.
Stvarno umeš da preteraš sa izjavama. ;) Polufinale wimbledona sa Federom je dovoljan argument.Niko ne spori da ga je pobedio bolji, pitanje je da li Novak igra najbolje što ume i ako ne, zašto ne, a realno, msm da je jako jako očigledno da ne igra kako ume, tj mentalno nije stabilan kao pre, mnogo neiznuđenih grešaka, ponašanje na teranu kao pre Novaka od prošle godine kada toga praktično nije bilo ili je bilo jako malo. Ne kažem to samo zbog poraza u finalu, to je evidentno mesecima unazad. Jednostavno neretko liči na Tipsara iz "što nisam u hotelskoj sobi za Warcraftom" faze.
Link to comment
slazem se sa dudom. novak ni do smrti dede nije bio bas 100% u mecevima i to se vrlo dobro videlo. ja opet moram da kazem da otkad je raskinuo sa cetojevicem malo po malo novak srlja. sve je nesto mrzovoljan, sve mu smeta, one gestikulacije 'koliko moj protivnik ima srece..' i sirenje ruke, onda ironicni osmesi itd. pocinje to vec da malcice iritira. ne kazem da bi on to prestao da radi da jos uvek radi sa doktorom, ali bi ga ovaj u velikoj meri fokusirao i smirivao pred mec.
Kako je onda izguio RG prošle godine, a bio je tu doktor? Mislim da se preteruje s njegovim čudotvornim uticajem :)
Link to comment
Kako je onda izguio RG prošle godine, a bio je tu doktor? Mislim da se preteruje s njegovim čudotvornim uticajem :)
pisao sam vec o tome cini mi se. malo pritisak, malo mraka, malo rodzerov najbolji mec na sljaci i nakupilo se. i pored toga je novak mogao to da odvede u pet setova...ja nikako da prezalim taj mec ( zbog nekih drugih razloga <_<) a i zbog toga sto sam siguran da bi dobio nadala u finalu.dr je otisao posle w i odmah je poceo pad. neverujem da bi bas bio neporazen do kraja ali se lepo videlo na sta je novak licio na kraju sezone.
Link to comment
Kako je onda izguio RG prošle godine, a bio je tu doktor? Mislim da se preteruje s njegovim čudotvornim uticajem :)
Ako se sećaš, sve se skupilo u tom meču, tj posledice pobede su bile: rekordan broj vezanih pobeda (duvaj ga Tipsare za ono povlačenje!), prvo mesto na turu, da ne govorim da je ulog bio i finale RG-a i da je protivnik bio Feder. Drugim rečima, ogroman pritisak, najveći ubedljivo do tog dela sezone.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...