Jump to content
IGNORED

Now cooking!


yolo

Recommended Posts

Nećemo onda praviti zazubice :)

Žena i starija ćera su u istom fazonu, juče kad sam najavio pravljenje ruske negodovale su: treniramo, na dijeti smo a ti ćeš da napraviš 5kg ruske pa ćeš da je mljackaš uveče i šta mi tad da radimo?!

  • +1 2
Link to comment

pravio danas ponovo djulbastije/ćulbastije i i dalje je spektakularni comfort food. nego, ne pišem zato, nego jer sam uz ovo danas napravio neku varijaciju/improvizaciju etiopijskog gomena...

nisam imao niter kibbeh, potrošilo se, ali i na običnom puteru je ispalo o-dli-čno. dakle veću glavicu luka iseckati na listiće i baciti na 50 grama putera da omekne. onda dodati 3-4 čena sitno iseckanog belog luka, dve kašičice narendanog đumbira i po pola kašičice zvezdastog anisa i korijandera u prahu. pola kile pak čoija iseckati na 5mm trakice, pa na onaj luk prvo ubaciti korenaste delove da omeknu, pa onda lisnate. posoliti, baciti na lišće odozgo još malo putera, promešati nežno koliko da se taj puter istopi i prekrije svaki listić, dodati još začina ako treba i gotovo, sklanjati sa vatre. ako je mlad pak čoi, to sve bukvalno deset sekundi traje.
može tu i svašta drugo od zeleniša, samo da je nešto što će da ostane pomalo krckavo pod zubom, npr. raštan, kelj, blitva... ko šta voli

Link to comment

evo razmatraj :)

 

Quote

U Sandžaku i uBosni ovo ide malo drugačije, ali ja sam iz Niš, te ovako: po kile krompira oljuštiti i krupno narendati, dodati u nj dve veće sitno iseckane glavice luka, 3-4 čena belog luka, dobru vezu peršuna, dva umućena jajeta, soli, bibera, suvih začina po volji i obavezno prepunu supenu kašiku tucane paprike (ljutina prema afinitetima). Umesiti to lepo sa pola kile mlevenog junećeg mesa, dodati kašiku-dve prezli i od te smese oblikovati nešto kao oveće i podeblje ćevape. Slagati ih u puterom podmazanu tepsiju, pa blago spljoštiti i na svaku staviti mali komad putera. Peći u rerni na 180°C sa ventilatorom jedno 35 minuta, a za to vreme pripremiti preliv. 50 grama putera istopiti, dve kašike brašna propržiti u njemu da promene boju, pa postepeno umešati 500ml mleka. Dodati jedno 200 grama kajmaka (ok, za sirotilju iz dijaspore može i maskarpone) i na kraju još jedno 100gr nekog sira, trebalo bi pirotski kačkavalj, ali ja turio parmezan i sasvim sam zadovoljan. Samleti malo crnog bibera u kajmakobešamel, zaliti njime djulbastije, staviti na svaku još par listića sira i vratiti u rernu još desetak minuta.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...