Jump to content
IGNORED

Now cooking!


yolo

Recommended Posts

Dodam ponekad paradajz pire iz tube ako imam, a što se vina tiče, to jedino kad se ima neko otvoreno, koje dugo stoji tako jer se pokazalo da i nije baš neko... pa "da se ne baci" :)

Nekad sam takvo vino imao zamrznuto u frizeru, u onim vrećicama za pravljenje leda. 

Iz nekog mog iskustva, koje je vrlo amatersko, ništa ne može da zameni dugo dinstanje mesa, a i ništa ne može da zameni kvalitetno meso, crni luk i alevu papriku. Sve ostalo može da se doda, imaće uticaja na ukus naravno, ali ne toliko kao ova prva tri sastojka i dosta vremena rezervisanog za kuvanje. Generalno svi nešto gledamo da to skuvamo što je pre moguće, takav je tempo života... pa su rezultati nekad vaki a nekad naki... :)

Ponekad dodam pečurke ako ih imam, ponekad dodam onu pastu od slaninice, belog luka i peršuna ako mi je preteklo u zamrzivaču... 

 

Link to comment

Svi ti gulasi , paprikasi po receptu iskusnih zahtevaju meru mesa i luka 1:1. Jeo sam tako spravljene paprikase i stvarno imaju odlican ukus ali ja stavljam obicno samo 4-5 glavica cluka jer zeludac ode u q ako stavim vise. :ohmy:  Konzerva pelata uvek i 2 dl belog. Pelat stavljam gde god kuvanje zahteva paradajz, jer svez ume da zajebe zesce i bude pekiseo a ovaj iz konzerve je uvek sladak, lep i gust. Gledam da vino bude solidno, jer ako je neko sirce, nema smisla i samo pokvari sav trud. Apsolutno je cudo kako sa malo sastojaka moze da se napravi odlican gulas

Edited by Haralampije
Link to comment
35 minutes ago, Haralampije said:

Svi ti gulasi , paprikasi po receptu iskusnih zahtevaju meru mesa i luka 1:1. Jeo sam tako spravljene paprikase i stvarno imaju odlican ukus ali ja stavljam obicno samo 4-5 glavica cluka jer zeludac ode u q ako stavim vise. :ohmy:  Konzerva pelata uvek i 2 dl belog. Pelat stavljam gde god kuvanje zahteva paradajz, jer svez ume da zajebe zesce i bude pekiseo a ovaj iz konzerve je uvek sladak, lep i gust. Gledam da vino bude solidno, jer ako je neko sirce, nema smisla i samo pokvari sav trud. Apsolutno je cudo kako sa malo sastojaka moze da se napravi odlican gulas

 

Neko stavlja 1:1 meso i luk, neko 1:0.5, neko 1:0.7...  kod mene je to nekako odokativno...

Neko prvo dugo prži luk, neko stavlja odmah i meso, neko isključivo na masti, neko isključivo na ulju...  Neko ko stavlja manje luka posle stavlja zapršku, a neko dobije nervni slom kada mu se zaprška pomene, neko stavlja paradajz neko ne stavlja, kod nekih obavezan začin je kim... Generalno recepata ima puno i probao sam mnoge i uvek se sve pojede. :)

 

Slažem se da je stavljanje svežeg paradajza poslednjih godina postala prava lutrija, osim ako nije neki iz tvoje bašte ili imaš baš proverenog dobavljača.

I ja više verujem nekom paradajzu iz konzerve... a često uz njega i ubacim pola kafene kašičice šećera, za svaki slučaj. Paradajz pire je takođe nešto što često koristim u kuvanju. 

 

Link to comment

Meni taj luk pravi neverovatnu razliku, bar 1:1 a volim da dodam i malo vise, i ne samo kod gulasa ili paprikasa, kod becarca recimo isto, dzigerice na luku, ohm... naravno prebranac nije to to bez luka u istoj kolicini koliko i pasulja. A posebno mesto zauzima crveni luk. Ne secam se kada sam kupila onaj "nomalan" zuti. Ceveni jedem i grickam i kao salatu bas cesto, obozavam ga.

  • +1 1
Link to comment
Gulaš-paprikaš-čobanac... zovimo ga kako god hoćemo... Meso mahom juneće i malo svinjetine tek da zamiriše. Luk se prži na masti mangulice. 

IMG-20201006-122457.jpg
Koje delove preferiraš, jesi eksperimentisao?

.... Shiit has hit the fan!

Link to comment

Ako misliš na delove mesa koje preferiram za gulaš to je svakako plećka i vrat. U ovom slučaju bio je lep komad junetine ali nije imao na sebi gotovo imalo masti pa sam zato dodao malo svinjskog zbog toga. 

Link to comment
On 6.10.2020. at 15:12, Haralampije said:

Svi ti gulasi , paprikasi po receptu iskusnih zahtevaju meru mesa i luka 1:1. Jeo sam tako spravljene paprikase i stvarno imaju odlican ukus ali ja stavljam obicno samo 4-5 glavica cluka jer zeludac ode u q ako stavim vise. :ohmy:  Konzerva pelata uvek i 2 dl belog. Pelat stavljam gde god kuvanje zahteva paradajz, jer svez ume da zajebe zesce i bude pekiseo a ovaj iz konzerve je uvek sladak, lep i gust. Gledam da vino bude solidno, jer ako je neko sirce, nema smisla i samo pokvari sav trud. Apsolutno je cudo kako sa malo sastojaka moze da se napravi odlican gulas

Hoće želudac da muči ako se luk na brzinu dinsta.Pre dok se aktivnije išlo u lov spremao se gulaš na kazan,a tu bez 10ak kg luka nije.Što duže dinstaš luk i to bez tečnosti to posle manje muči.U početku moraš dosta da mešaš,ali nema da muči želudac.Mi kad spremamo dinstanje luka je 1/2 od kompletnog spremanja.

 

 

  • +1 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...