Jump to content

Now cooking!


yolo

Recommended Posts

kumin, turmerik, biber i cayen se nalaze u vecini mesavina za kari. u nekima i cimet preko garam masale.svaka mesavina za kari je razlicita ali jos par zacina dodaj u ovo, ljutinu, kardamom, korijander, fenugrik i tu si negde.

Link to comment
kumin, turmerik, biber i cayen se nalaze u vecini mesavina za kari. u nekima i cimet preko garam masale.svaka mesavina za kari je razlicita ali jos par zacina dodaj u ovo, ljutinu, kardamom, korijander, fenugrik i tu si negde.
I ti si one moje zacine preveo u kari, jer si prepoznao neke zacine koje idu u onaj industriski kari iz kutice ili kesice? Kao da kolicina odnosi u mixu i to sto jos pokoji fali nije bitno. Nema bre nikakve veze sa karijem, u tom industriskom kariju je dominantan kumin i kardamon. Rosted mleveni kumin je vrlo jak i dominantan zacin.Korijander u semenu i svezi list velika razlika. Cayane je tu da zaljuti koricu od pileta i nije u marinadi.Odnosi i komplexnost zacina u kulinarstvu su slicni onima koji se primenjuju pri kreaciji parfema. Bira se dominantni scent i prateci akordi, koji su u principu vrlo kompleksni. Ako je dominantni scent suptilan dodaju se zacini koji ce jos vise da istaknu zeljeni dominant. Sa druge strane ako je dominant jak u mom slucaju prosti bluk pinch kumina + cimet je komplrement koji smiri bluk i daje komplexnost. Naravni da je to prvenstveno stvar ukusa.Koga intresuju zacini preporucujem ovaj filmPolitiki Kouzina 200pxatouchofspice.jpghttp://en.wikipedia...._Touch_of_Spicekoji naravno nije samo o zacinima. (za polemicare) Edited by hefestus
Link to comment

pečem ćureće batačiće (od krila). u moču ću da stavim pirnač sa raznim povrćem, zalijem ćurećom supom, koju od jutros kuvam ala banaćanin. uz to barena boranija i brkoli. kupus i zelena salata i cvekla (za osobu koja ne jede boraniju i brokoli), svinjske šnilce za osobu koja ne jede živinu, a belo pileće za osobu koja ne jede svinjetinu ni batake. dve osobe od 5 prisutnih jedu sve i ješne su. ako šta ostane biće im i za večeru. krem brule jedu svi.

Link to comment
cekaj, kupovala si cureca krila pa sekla batacice a ostalo u juhu, ili neko prodaje samo te batacice. ako je ovo drugo, molim info gde
tek sam sada videla.prodaju batačiće u rodi (preko puta mercedesovog servisa). ne sećam se cene. i ostatak krila može da se kupi na meru.supu sam kuvala od velikog nemasnog komada leđa-vrata. ispao lonac odlične supe. komadina mesa je koštala 132 din.imam utisak da su iseckali nekoliko ogromnih ćurki. belo meso seku na šnicle. batak i karabatak prodaju zajedno. ogromni su možeš vojsku nahraniti.pošto od ćurke najviše volim krilo, ja sam se opredelila za batačiće. jesu kljukane ćurke, ali nisu masne, a i ukus je sasvim u redu. nije kao domaća. to pravim za novu godinu. celu tjurku od 3 kile. preko godine kupujem delove.nekad ispečem celo krilo ili karabatak sa mlincima da me želja mine.
Link to comment

a kako spremas te male domace curke. meni su one suve i tvrde, mnogo bezukusnije u od ovih velikih tovljenih i nezdravih.a isto vazi i za patke. neke domace patke nema sanse da ispeces koliko su zilave i tvrde.

Link to comment

malu (mladu) ćurku usolim, stavim u pleh, prelijem sa oko 50 ml vrelog ulja, nalijem vode i ušuškam folijom ii pečem bar 2 sata na 180-200 u prethodno zagrejanoj rerni. skinem foliju, prelijem ćurku močom i otkrivenu pečem dok ne porumeni. dok je pod folijom povremeno zavirim da se ne prekuva. dolijem vode ako treba da ima dovoljno safta za mlince.imala sam slučaj domaće tvrde patke koja je i pored vrhunskog tretmana bila neupotrebljiva. na oko je baš izgledala zgodno i obećavajuće.najbolje da mladu živinu naručišna pijaci kod neke bakice u koju imaš poverenja. nama je izvrsne patke godinama donosila žena iz kovačice koja je radila kod mojih roditelja.sa nima nije bilo promašaja.prošle godine sam ovde dobila inspiraciju i uradila opsežnu studiju uz pomoć gugla i potopila ćurku u salamuru. bila je odlična. belo meso sočno. meni je zapalo, jer sam baksuz, krilo koje je virilo iz rastvora, jer nisam imala dovoljno veliku posudu. ono nije smekšalo kao ostatak ćurke, ali ni ono nije bilo loše. drugo, mekano krilo sam maznula dok me nisu gledali.

Link to comment

ja jedino i kupujem te male ćurke, zapravo i nisu tako male, oko 4-5 kg. njih ima da se nađe u dec, i januaru i tada su sigurno ok, tj. nisu pretvrdepečem ih isto ovako kao mami, pod folijom obavezno jer se tako zapravo dinstaju i omekšaju bez greške. na kraju malo pod gril radi boje i hrsakave kožice i to je to.obavezno mlince bućnem na kraju.nisu ni te male ćurke suve kako u prvi mah izgledaju, iscedi se tu dosta masnoće na kraju.patka je vrhunska delicija, dosad nisam naletala na neke baš tako tvrde.guska je još najbolja, ima ih na bajloniju kod tetkica. guska je malo jaka, zato volim da je kombinujem sa ćurkom.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...