Jump to content
IGNORED

Beograd Prajd


Аврам Гојић

Da li će vlast dozvoliti održavanje Prajda?  

169 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Mene muka hvata od ovog kvazi verskog ludila ali do povraćanja.
Odrasla sam uz iskreno religioznu baku koju je bez problema pričešćivao katolički sveštenik jer se u tom momentu zatekla kod sina u zgb i u blizini katoličke crkve.
Ovaj sada cirkus, počev od estradnih krštenja i venčanja nije vera nego nevera, šta kod ko o veri mislio. Ako ništa, uvreda je za iskrene vernike kojih verovatno još negde ima.
 
 
 
 
Ovo

Inače, kod mene u kući je i dalje tako, skvo se krsti unatraške, sve slavimo duplo i to zna i naš sveštenik; i dete vaspitavamo u tom multi kulti kodu.
  • +1 1
  • Wub 1
Link to comment
19 minutes ago, Moonwalker said:

Ako su ga tako zvali gde je ziveo, sto menjati, kad se u svim varijantama jezika koji govorimo razumemo. Bez veze. Ovo drugo kao i Stev(p)an je nas izgovor imena koje je izvorno grcko.

Ne baš.

Nije baš najjasnije kako su ga zvali tamo gdje je živio.

Herceg je bio gospodar zemlje od Bijelog Polja do Livna.

U Livnu je zasigurno bio Stipan a u Bijelom Polju Scepan.

Uostalom, sve je to zajedničko kulturno nasleđe Huma, Travunije, Raške, Zete i Bosne.

 

Prebacite na istoriju da ne davim više.

Link to comment
18 minutes ago, BWA said:

Ne baš.

Nije baš najjasnije kako su ga zvali tamo gdje je živio.

Herceg je bio gospodar zemlje od Bijelog Polja do Livna.

U Livnu je zasigurno bio Stipan a u Bijelom Polju Scepan.

Uostalom, sve je to zajedničko kulturno nasleđe Huma, Travunije, Raške, Zete i Bosne.

 

Prebacite na istoriju da ne davim više.


Pa dobro i u Srbiji ima razlike u slengu i izgovoru pojedinih imena od sreza do sreza, da ne kazem od sela do sela. Ako smo ucili u skoli programu skola u Srbiji da je Stjepan i da ga tamo tako zovu sta smeta da to i ostane.

 

Ovo sa izmenama ide u paranoju i nisam sigurna da su istorija i jezik motivacioni faktor. U svakom slucaju vladao je nekim narodom koji je tamo ziveo kao srednjevekovni feudalac. Nacionalno je i tako stvar 19. veka. 
 

Da prebaciti na istoriju da ne troluje temu.

Edited by Moonwalker
Link to comment
4 hours ago, dùda said:

Odrasla sam uz iskreno religioznu baku koju je bez problema pričešćivao katolički sveštenik jer se u tom momentu zatekla kod sina u zgb i u blizini katoličke crkve.

Dok sam pisala, pobegla mi misao pa nisam glavnu stvar napisala.

Ta moja baka je umrla pre pojave parada i outovanja. Ali, sve je za nju u životu bilo "od boga i božije delo", dakle sve na svetu i svako biće je vredno poštovanja i zaslužuje i treba da živi svoj život kako mu je bog dao. Zato ne sumnjam da bi danas imala tolerantan stav prema gej populaciji. Iskreno verovanje u boga je nespojivo sa netolerancijom ali to ovi "novoverni" nisu u stanju da shvate. Pa ni onaj ludak, vladika šta li je, džaba mu verska škola.

  • +1 2
  • Hvala 2
Link to comment
2 hours ago, BWA said:

Vučića može srušiti samo neprincipijelna koalicija lijevih, desnih i mješovitih.

Ništa manje od toga.

Tako je pao i Milošević. S tim da valja imati u vidu da je u vrijeme njegovog pada zemlja u potpunosti ekonomski slomljena, a podrška opoziciji spolja bila nikad veća.

To sada nije slučaj.

 

Vučića može skinuti ili potpuni ekonomski kolaps ili priznanje Kosova, mada je i ovo drugo diskutabilno.

ja pak mislim da je On nesmenljiv jer niko više ne gleda dalje od sopstvenog nosa i sutrašnjeg dana. mislim da će sam da ode kada oni koji zajedno s njim pune džepove  ne budi imali šta da lapaju.

  • +1 1
Link to comment
13 minutes ago, dùda said:

Dok sam pisala, pobegla mi misao pa nisam glavnu stvar napisala.

Ta moja baka je umrla pre pojave parada i outovanja. Ali, sve je za nju u životu bilo "od boga i božije delo", dakle sve na svetu i svako biće je vredno poštovanja i zaslužuje i treba da živi svoj život kako mu je bog dao. Zato ne sumnjam da bi danas imala tolerantan stav prema gej populaciji. Iskreno verovanje u boga je nespojivo sa netolerancijom ali to ovi "novoverni" nisu u stanju da shvate. Pa ni onaj ludak, vladika šta li je, džaba mu verska škola.

 

Bojim se da je tvoja baka malo selektivno citala Bibliju (preskocila Stari Zavet po ovom konkretnom pitanju:D) a mnogo vise ucitavala svoju ljudsku dobrotu i plemenitost u ono sto joj je bilo najblize da bi objasnila poreklo te dobrote. Religija ti cesto dodje kao alkohol ili neki slican opijat, augmentuje ono cemu je osoba inace sklona. Tvoja baka je prosto bila dobra i tolerantna osoba i zato bi imala tolerantan stav, po tome da li su dobri ili zli su se ljudi delili i pre hriscanstva i pre religije uopste.

  • +1 2
Link to comment
8 hours ago, James Marshall said:

I ovo juče je bilo uglavnom od strane nekih solera u Crkvi koji su peta liga, za vrijeme "događanja naroda" u BG vrh crkve obilazi Herceg Novi i pravi se mutav da događanja u Beogradu. Njima ovo ni ne treba, oni od Vučića dobijaju sve što im treba, kao i on od njih.

plus jedan na tvoje viđenje stvari.

 

bold: ja se sve nešto nadam da će ova situacija (pošto litije neće stati) da dovede u konfrontaciju narod i crkvu (ako crkva stane na stranu vučića kome sve ovo ne treba, ko što deluje da se dešava), ili narod i vučića, ili crkvu i vučića.  jadna sam, znam, ali stvarno je postalo nepodnošljivo živeti u ovoj ludnici.

+ ne bi mi bilo nimalo žao ni da licemerni evroparlamentarci, podržavači vučića, budu isprašeni u beogradu. kao ni da se vučić oklizne na ovom pitanju i ode u zasluženi ambis.

  • +1 1
Link to comment
3 hours ago, Time Crisis said:

Teško da su likovi kao Miša Vacić, Dverjani itd neka opasnost, to je sve kupljeno davnih dana

Da li su oni organizatori ovog skupa ili su se samo prisljamcili da se slikaju ?

Link to comment
2 hours ago, BWA said:

Nebitno za diskusiju ali zašto misliš da je Herceg Stjepan a ne Stefan?

Mislim, može i jedno i drugo i treće i četvrto.

Iza St stajao je jat, pa može da se izgovara i kao Stipan i kao Stjepan (bez jekavskog jotovanja) i kao Ste(p)fan i kao Scepan.

 

da, stvarno, zasto da ga sad ne pocnemo u herceg novom naglo zvati stefan i promijenimo toponim iz trg hercega stjepana u stefana, dok nam je u sirem centru beograda potpuno ok da imamo ulicu herceg stjepana. ne znam sta da ti kazem.

Edited by morgana
Link to comment
14 minutes ago, morgana said:

 

da, stvarno, zasto da ga sad ne pocnemo u herceg novom naglo zvati stefan i promijenimo toponim iz trg hercega stjepana u stefana, dok nam je u sirem centru beograda potpuno ok da imamo ulicu herceg stjepana. ne znam sta da ti kazem.

Pa nebitno je to.

Stefan i Stjepan su isto.

 

Znam ja da novokomponovanim Srbima Stjepan zvuči hrvatski iako je upravo suprotno, ali i Stefan i Stjepan je ok.

 

 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...