Jump to content
IGNORED

zašto imati decu?


dekss

Recommended Posts

Usvojenom detetu bi sigurno bilo bolje u porodici nego u sirotištu, tako da je taj čin nesumnjivo moralan.
So? Zasto raditi ono sto ne volis (biti roditelj), zbog 'plemenitosti'? Postoji toliko drugih cinova koje vecina ljudi smatra moralnim.
Link to comment
Pitanje je sta je ovde svesno, a sta nesvesno.
Svesno i nesvesno su povezani, ali sprega nije direktna, mi često nemamo uvid u svoju podstvest niti imamo pun uticaj, neki bi rekli da je upravo suprotno, mi mislimo da se vodimo svešću, ali postoji mogućnost da iz dubine ispliva nešto što je kontradiktorno i što ne umemo da zaustavimo, da ne bi ulazio u ovu temu sa tom pričom ići ću na primer straha. Od grmljavine recimo. Ima ljudi koji se strašno plaše grmljavine, ne munje no groma, zvuka, oni mogu da svesno razlažu grom na zvučne talase, da shvate udaljenost, bezopasnost tog zvuka, ali ne mogu da utiču na svoj strah, taj strah je duboko utkan u njihovo biće i ne može se tek tako izdvojiti niti izbrisati, i kada ih posmatraš kao osobe moraš ih uzimati za celo, sve zajedno sa strahom, to je ono što su oni.
Link to comment
Svesno i nesvesno su povezani, ali sprega nije direktna, mi često nemamo uvid u svoju podstvest niti imamo pun uticaj, neki bi rekli da je upravo suprotno, mi mislimo da se vodimo svešću, ali postoji mogućnost da iz dubine ispliva nešto što je kontradiktorno i što ne umemo da zaustavimo, da ne bi ulazio u ovu temu sa tom pričom ići ću na primer straha. Od grmljavine recimo. Ima ljudi koji se strašno plaše grmljavine, ne munje no groma, zvuka, oni mogu da svesno razlažu grom na zvučne talase, da shvate udaljenost, bezopasnost tog zvuka, ali ne mogu da utiču na svoj strah, taj strah je duboko utkan u njihovo biće i ne može se tek tako izdvojiti niti izbrisati, i kada ih posmatraš kao osobe moraš ih uzimati za celo, sve zajedno sa strahom, to je ono što su oni.
Naravno da nema crno-belih podela. Samo sam reagovao na post GR u kom kaze da je odluka o nemanju dece podsvesna. Meni se cini da ti treba vise svesti ako odlucujes kontra evolucije.
Link to comment
Štaviše, smatram i da ako kaniš pobijediti, ne smiješ izgubiti.
Jako duhovito. Ako invalid i osoba koja nije dozivela odredjena emotivna iskustva (imala decu, partnera, sex) svoj zivot smatraju srecnim, kako argumentujes to da njima nesto fali?
Link to comment

Nemoj pogresno da me razumes niti teram mak na konac. Samo sam se nadovezaao na ovo sto si rekao i upitao se da li je teze plivati uzvodno ili nizvodno.

Postoje verovatno i neke stvari koje se javljaju na podsvesnom nivou a koje utiču na tu odluku a da ih pojedinci nisu ni svesni i samo u tom kontekstu može da postoji desetine razloga koji motivišu čoveka da tako razmišjla. Ako od 10 parova 9 hoće da ima decu, kida se oko toga, neki pokušavaju godinama, inekcije, veštačka oplodnja i koješta, a ovaj 1 par baš briga, možda je 90% procenat dovoljan da neko ko kaže da tih 10% možda ima malo devijantan pogled na stvar - pomalo i u pravu. Što opet ne znači da su oni devijantni i nenormalni ljudi u cijelosti.™ Sad samo da mi neko kaže "hey, 90% mladih voli cecu, jel smo nas 10% nenormalni"...
Link to comment

Mislim da reč podsvesno govori sama za sebe. Mislio sam na to da postoje neki podsvesni nagoni ovakvi ili onakvi koji nas odbijaju ili vuku ka nečemu. Konkretno - nisu faktor pri donošenju konkretne odluke imati ili nemati decu jer verujem da u toj situaciji ljudi stave ispred sebe jasne ZA i PROTIV varijabile kojim raspolažu. Nešto što je podsvesno je malo van kontrole i nedefinisano, a opet, postoji.

Link to comment

Osecam veliku neprijatnost nakon procitanih par strana ovog topica. Imam neki osecaj da ce se ispostaviti da Glas Razuman nema decu, a Bakemono ima.

elem. sve te interpretacije tudjih zivota vise govore o potrebama onoga ko interpretira nego o predmetu analize.
+1 & case closed.
Link to comment

nisam smogao snage da iscitam sve, ali ako uzmem u obzir to sto sam procitao, zaklucujem da je idealno biti jedinac sa sportskim kabrioletom i bivsom zenom&decom u komsiluku :piggy:

Edited by banecare1
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...