Jump to content
IGNORED

Da li je religija stetna ili korisna za ljudsko drustvo?


jolanda.kirschner

Prevazidjenost religije  

48 members have voted

  1. 1. Organizovanu religiju bi trebalo

    • Zakonom zabraniti
    • Suzbijati argumentima njen uticaj
    • Ignorisati
    • Siriti i podrzavati


Recommended Posts

ne mogu da citam ovo smaranje ko je kriv za nastanak sveta al bih da dam izjavu na topik :)volela bih kada bi makar na momenat nestale sve religije sveta, pa da vidim onda iza cega bi se ljudi krili. iskreno, tokom svog 'skromnog' zivotnog iskustva, a mislim da sam dobar posmatrac, nisam srela ni jednu normalnu osobu a koja je sebe smatrala vjernikom. licemerstvo njihovih postupaka dovodi me, kada naletim na njih, do ludila. ako je osnov tih knjiga ljubav, oprastanje itd...kako je moguce da ti sledbenici mogu da mrze, da lazu, da varaju?stvarno ne razumem. u svima nama postoji i dobro i zlo. ta stalna unutrasnja borba ali sam u spoljasnem svetu kreiran ishod (akcija) definise tog coveka. religija je cist izgovor nemanja one stvari da se suocimo sa samim sobom, lenjosti i da prebacimo odgovornost na Boga.a Svet je nastao iz Kraja.

Link to comment
  • Replies 443
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Bakemono

    71

  • billadni

    53

  • bergasa19

    45

  • braca

    40

volela bih kada bi makar na momenat nestale sve religije sveta, pa da vidim onda iza cega bi se ljudi krili. ako je osnov tih knjiga ljubav, oprastanje itd...kako je moguce da ti sledbenici mogu da mrze, da lazu, da varaju?
zato sto su kvarni. slično, kao i oni što ne veruju.Bogu.ljubavi. stvaranju/stvoriteljstvu. shvati kao asimptote kojima treba težiti verujući. barem tako u hrišćanstvu. a sad shvati kao opozitne asimptote mržnju. laž. nasilje. razaranje.u koje carstvo bi ti?
iskreno, tokom svog 'skromnog' zivotnog iskustva, a mislim da sam dobar posmatrac, nisam srela ni jednu normalnu osobu a koja je sebe smatrala vjernikom. licemerstvo njihovih postupaka dovodi me, kada naletim na njih, do ludila.
to iz tvoga nugla promatranja. more bit pošljedica negativnog iskustva.grehe crkava naš narod je ovekovečio u izreci::"đava se krije iza križa".po čemu to sudiš da neko nije normalan, a drugi jest?
u svima nama postoji i dobro i zlo. ta stalna unutrasnja borba ali sam u spoljasnem svetu kreiran ishod (akcija) definise tog coveka.
dobro i zlo su ljudsko delanje. a to o čemu ti govoriš su ispravne i pogrešne misli. semena dobra i zla. neminovni dio procesa razmisljanja.produkt ljudske imaginacije. pravo zlo u čoveku je njegov greh.
religija je cist izgovor nemanja one stvari da se suocimo sa samim sobom
ne znam za druge religije. ali čini mi se da je osnovna zadaća hrišćanstva prosvećenje. tog samog.
da prebacimo odgovornost na Boga.
to bi se malo koji istinski vernik, ali i krivi vernik, osudio. Edited by billadni
Link to comment

jevreji se siti nazderu domino pice preko radne nedelje, ali cim petak i vikend dodje, prave se kosher. od svih najvise gotivim rastafarijance: naduvani, opusteni i sve im je 'lako cemo man'ti si prijatelju odskocio od stvarnosti, od teorije se ne zivi. samo ACTION !

Link to comment
ti si prijatelju odskocio od stvarnosti, od teorije se ne zivi. samo ACTION !
je. ljudi se misli odriču teže no od života. to samo po sebi govori o teškoćama vezanim za mišljenje.:lol:

a što će njima ACTION ako nije proistekao i iz misli i osjećaja. njih samih. to bio ACTION za nekoga drugoga.

pa bi morali viđeti jeli taj tvoj ACTION robovanje dobru ili zlu. a to nikako ne mere bez misli ili osećaja.

nije svejedno robu dali robuje radi svoga dobra ili daljeg stradanja.

 

 

Link to comment
ne mogu da citam ovo smaranje ko je kriv za nastanak sveta al bih da dam izjavu na topik :)volela bih kada bi makar na momenat nestale sve religije sveta, pa da vidim onda iza cega bi se ljudi krili. iskreno, tokom svog 'skromnog' zivotnog iskustva, a mislim da sam dobar posmatrac, nisam srela ni jednu normalnu osobu a koja je sebe smatrala vjernikom. licemerstvo njihovih postupaka dovodi me, kada naletim na njih, do ludila. ako je osnov tih knjiga ljubav, oprastanje itd...kako je moguce da ti sledbenici mogu da mrze, da lazu, da varaju?stvarno ne razumem. u svima nama postoji i dobro i zlo. ta stalna unutrasnja borba ali sam u spoljasnem svetu kreiran ishod (akcija) definise tog coveka. religija je cist izgovor nemanja one stvari da se suocimo sa samim sobom, lenjosti i da prebacimo odgovornost na Boga.a Svet je nastao iz Kraja.
Izvini sto ovako moram odgovoriti, ali dala si mi odlican 'slagvort' za to. Pre svega, zasto bi samo napisala nesto, zar nije bolje ucestvovati u raspravi? Ali, to na stranu, to je tvoj izbor. Zamisli da su sve religije nestale (verovatno mislis na verovanja u Boga, ali dobro, whatever). Sta ces sa ljudima koji u ovom ili onom obliku, vise ili manje zude za necim onostranim, smislom zivota, smislom njihovih postupaka? Zbog cega pristaju da budu i varani samo da bi u nesto verovali. Da li je licemerno nekom reci da nista nije razlicit od koze ili krave, a posle ubijati tu kozu ili kravu radi hrane, a proglasavati da se covek ne sme ubijati. A onda vidimo da neki ipak mogu biti ubijeni, dok drugi ne. Zasto prethodno ne razmislimo o ovome problemu? Ili o problemima samoubistava, osim ekstremnih slucajeva, nisam sigurna da se iskreni vernici ubijaju, mozda samo oni koji se razocaravaju? Sta cemo sa tim?Necu komentarisati ovo u sredini, jedino ako bas insistiras. Samo cu na kraju da prokomentarisem ovu pretposlednju recenicu. Kazes da se religiozni ljudi plase suocavanja sa sobom i da prebacuju svoju odgovornost na Boga? Mozes li to malo da pojasnis ako ti nije tesko?
Link to comment
Sta ces sa ljudima koji u ovom ili onom obliku, vise ili manje zude za necim onostranim, smislom zivota, smislom njihovih postupaka? Zbog cega pristaju da budu i varani samo da bi u nesto verovali.
Evo pokušaću ja da odgovorim. Orvel je u jednom svom eseju lepo primetio da svi ljudi žele večni život, ali ovde, na zemlji. Ne u nekom raju, bez želja, bez ikakvih briga (nešto nalik na stanje svesti posle izvršene lobotomije), bez svog tela, bez volje, već ovde, na ovoj zemlji, u ovom telu. Takav život posle smrti kakav propoveda religija nije nikakva, apsolutno nikakva uteha - dokaz je to što i vernici i ateisti isto plaču kad im neko drag umre i podjednako se plaše smrti. Čak i ako ima izuzetaka, njih ima vrlo, vrlo malo. Dalje, retko ko uopšte veruje u raj i pakao, religiozni su samo po difoltu, tzv. deklarativni vernici. Grešiš da im je religija nešto ponudila, već im je društvo to nametnulo, a to je bitna razlika. Tako da nestanak hrišćanstva u Srbiji, da budem određeniji, ne bi bio neka velika šteta IMHO. Jedna ilustracija: u mom kraju svakog za kog se čuje da čita bibliju i zanima se za te stvari smatraju ili sektašem ili potpuno šenulim čovekom, osim ako nije pop. Ali zato svi mrze Hrvate, Šiptare i Muslimane. Edited by Bakemono
Link to comment

Imam još jednu ilustraciju: skoro sam bio na jednoj sahrani i pop je, pošto je odžao opelo ili kako se to već zove, u dvorištu kuće pored pokojnikovog kovčega, počeo da drži govor o večnom životu, o smrtnosti čoveka, i tako dalje. Oko mene sve vernici, uglavnom babe i dede, sredovečni ljudi, sve naravno Srbi pravoslavci, i nema ko nije negodovao zbog tog govora - od popa se očekuje da izmrmlja one formule na crkvenoslovenskom, za to ga plaćaju, a ne da tupi o večnom životu, bio je stav koji sam čuo u razgovorima koji su usledili.

Edited by Bakemono
Link to comment
Evo pokušaću ja da odgovorim. Orvel je u jednom svom eseju lepo primetio da svi ljudi žele večni život, ali ovde, na zemlji. Ne u nekom raju, bez želja, bez ikakvih briga (nešto nalik na stanje svesti posle izvršene lobotomije), bez svog tela, bez volje, već ovde, na ovoj zemlji, u ovom telu. Takav život posle smrti kakav propoveda religija nije nikakva, apsolutno nikakva uteha - dokaz je to što i vernici i ateisti isto plaču kad im neko drag umre i podjednako se plaše smrti. Čak i ako ima izuzetaka, njih ima vrlo, vrlo malo. Dalje, retko ko uopšte veruje u raj i pakao, religiozni su samo po difoltu, tzv. deklarativni vernici. Grešiš da im je religija nešto ponudila, već im je društvo to nametnulo, a to je bitna razlika. Tako da nestanak hrišćanstva u Srbiji, da budem određeniji, ne bi bio neka velika šteta IMHO. Jedna ilustracija: u mom kraju svakog za kog se čuje da čita bibliju i zanima se za te stvari smatraju ili sektašem ili potpuno šenulim čovekom, osim ako nije pop. Ali zato svi mrze Hrvate, Šiptare i Muslimane.
Drago mi je sto si odgovorio. Prvo, oko ovih odnosa religioznost/nacionalizam/pripadnost klubu i sl. je stvar necije potrebe da necemu pripada, tako da takvi mene ni ne interesuju. Sada povodom prvog dela teksta, on mi je vazniji. Da li si mozda gledao razgovor Richarda Dawkinsa i Georga Coyna? Ako nisi on (Dzordz Kojn) tamo kaze ono sto ne moze cesto cuti ovde, a to je da on ne veruje u dusu, vec veruje samo u vaskrsenje tela, pominje i igranje tenisa itd. Ipak, ono sto je verujem opsteprihvaceno i ovde (pa pise i u simbolu vere) jeste 'vaskrsenje mrtvih', tj. vaskrsenje tela. Toliko da imas i ismevanja na tu temu o vojskama zombija koji ustaju iz mrtvih i slicnim stvarima. Posle si napisao o tome sta se kod nas vidja, strah od smrti i zalost zbog smrti drugih, dobro to stoji, slazem se, ali malo generalizujes. Ja se recimo, ne bojim smrti, a ateista sam, verovatno ima i suprotnih primera (cuo si za razne samoubilacke religijske grupacije?). Posto ti nisi prvi koji pominjes religioznost kao znak dusevnog poremecaja (sto je legitiman stav), moje misljenje je drugacije. Mentalna bolest ili sklonost ka identifikovanju sa nekom verskom grupacijom je jedna stvar, a religioznost je nesto drugo. Naravno da se ta dva skupa ponekad preklapaju, ali ne moraju.
Link to comment
Drago mi je sto si odgovorio. Prvo, oko ovih odnosa religioznost/nacionalizam/pripadnost klubu i sl. je stvar necije potrebe da necemu pripada, tako da takvi mene ni ne interesuju. Sada povodom prvog dela teksta, on mi je vazniji. Da li si mozda gledao razgovor Richarda Dawkinsa i Georga Coyna? Ako nisi on (Dzordz Kojn) tamo kaze ono sto ne moze cesto cuti ovde, a to je da on ne veruje u dusu, vec veruje samo u vaskrsenje tela, pominje i igranje tenisa itd. Ipak, ono sto je verujem opsteprihvaceno i ovde (pa pise i u simbolu vere) jeste 'vaskrsenje mrtvih', tj. vaskrsenje tela. Toliko da imas i ismevanja na tu temu o vojskama zombija koji ustaju iz mrtvih i slicnim stvarima.
Ma daj, tek u to niko ne veruje ovde u Srbiji. Mislim, ako izuzmemo ove iz te struketm ima par frikova, sigurno, ali to je to. Znači, pravih vernika ima malo, zaostavština religije je uglavnom mržnja prema drugim religijama i moć crkve, to je ono što ja vidim u real life, nikakva uteha.
Posle si napisao o tome sta se kod nas vidja, strah od smrti i zalost zbog smrti drugih, dobro to stoji, slazem se, ali malo generalizujes. Ja se recimo, ne bojim smrti, a ateista sam, verovatno ima i suprotnih primera (cuo si za razne samoubilacke religijske grupacije?).
Znao sam da ćeš da potegneš samoubilačke fanatike. Oni su ili od početka ludi ili im je ispran mozak. Tek za njih nije šteta ako religija nestane.
Posto ti nisi prvi koji pominjes religioznost kao znak dusevnog poremecaja (sto je legitiman stav), moje misljenje je drugacije. Mentalna bolest ili sklonost ka identifikovanju sa nekom verskom grupacijom je jedna stvar, a religioznost je nesto drugo. Naravno da se ta dva skupa ponekad preklapaju, ali ne moraju.
Ne mislim ja tako, već prost svet iz mog kraja.
Link to comment
Ma daj, tek u to niko ne veruje ovde u Srbiji. Mislim, ako izuzmemo ove iz te struketm ima par frikova, sigurno, ali to je to. Znači, pravih vernika ima malo, zaostavština religije je uglavnom mržnja prema drugim religijama i moć crkve, to je ono što ja vidim u real life, nikakva uteha.Znao sam da ćeš da potegneš samoubilačke fanatike. Oni su ili od početka ludi ili im je ispran mozak. Tek za njih nije šteta ako religija nestane.Ne mislim ja tako, već prost svet iz mog kraja.
Pa ovo je simbol vere, u to bi morali da veruju:
Verujem u jednog Boga, Oca, Svedržitelja, Tvorca neba i zemlje i svega vidljivog i nevidljivog.I u jednog Gospoda Isusa Hrista, Sina Božjeg, Jedinorodnog, od Oca rođenog pre svih vekova; Svetlost od Svetlosti, Boga istinitog od Boga istinitog, rođenog, ne stvorenog, jednosušnog sa Ocem, kroz koga je sve postalo;Koji je radi nas ljudi i našega spasenja sišao s nebesa, i ovaplotio se od Duha Svetoga i Marije Djeve i postao čovek;I Koji je raspet za nas u vreme Pontija Pilata, i stradao i pogreben;I Koji je vaskrsao u treći dan po Pismu;I Koji se uzneo na nebesa i sedi s desne strane Oca;I Koji će opet doći sa slavom, da sudi živima i mrtvima, njegovom Carstvu neće biti kraja.I u Duha Svetog, Gospoda, životvornog, Koji od Oca ishodi, Koji se sa Ocem i Sinom zajedno poštuje i zajedno slavi, Koji je govorio kroz proroke.U jednu, svetu, sabornu i apostolsku Crkvu.Ispovedam jedno krštenje za oproštenje grehova.Čekam vaskrsenje mrtvih.I život budućeg veka. Amin.
Link to comment

Zasto bi bilo ko komentarisao neke linkove? Takvih ludaka koliko hoces, ja pitam kakve bi posledice bile kada bi se usvojio 'materijalisticki' pogled na svet i zivot?

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...