Jump to content
IGNORED

Ubice na drumovima i ulicama


SeljačkaSreća

Recommended Posts

Da li se, i kako, u praksi u ovim slučajevima meri i težina načinjenog prekršaja (onako kako je to ZOBS predvideo, po broju bodova, novčanoj i zatvorskoj kazni)?

 

Kod ovog Audi vozača imamo nekoliko: nasilnička vožnja, 3x brže od propisanog u gradskim uslovima, pijanstvo.

Kod ovog drugog imamo prolazak na crveno, pijanstvo se utvrđuje.

 

Na sve ovo prethodni prekršaji.

Ne znam da li si baš mislio na prekršaj (kažnjiv po ZOBS-u) ili na krivično delo (kažnjivo po Krivičnom zakoniku). Nakon što se utvrdi postojanje krivičnog dela sve okolnosti koje su doprinele da posledica bude teža (npr. alkoholisanost okrivljenog biće cenjene nao otežavajuće prilikom odmeravanja kazne, 3 preminula ( za postojanje krivičnog dela dovoljno je da je 1 osoba preminula)), a okolnosti koje prestavljaju doprinos oštećenog (u konkr. slučaju preminulog) cene se kao olakšavajuće prilikom odmeravanja kazne.

Prethodna osuđivanost je otežavajuća okolnost.

 

Ovo je sudska praksa. Nema gotovih rešenja i formula. Prema KZ, sud prema slobodnom sudijskom uverenju odlučuje da li će neku okolnost ceniti kao otežavajuću ili olakšavajuću. U jednom slučaju okolnost može biti cenjena kao olakšavajuća, u drugom kao otežavajuća npr. stepen alkoholisanosti vozača. Po pravilu to je otežavajuća okolnost ali... Baš sam našla odluku Vrhovnog kasacionog suda gde je nizak stepen alkoholisanosti vozača uzet kao naročito olakšavajuća okolnost, što je vrlo diskutabilno jer je to bio osnov da se kazna ublaži ispod zakonskog minimuma. 

Presuda Kzz 136/10

26. maj 2010. godine

Prilikom odlučivanja o kazni za krivično teško delo protiv bezbednosti javnog saobraćaja iz člana 297. stav 1. u vezi člana 289. stav 1. Krivičnog zakonika, sud može nizak stepen alkoholisanosti (0,71 gram promila alkohola) tretirati kao naročito olakšavajuću okolnost u smislu propisa o ublažavanju kazne.

Iz obrazloženja:

"Ocenjujući ove navode zahteva Republičkog javnog tužioca, kao neosnovane, Vrhovni kasacioni sud nalazi da je prvostepeni sud u skladu sa svojim ovlašćenjima prilikom odmeravanja kazne našao da ima mesta primeni odredaba o ublažavanju kazne, pa se ne može reći da je prvostepeni sud prekoračio ovlašćenja koja ima po zakonu ( član 369. tačka 3. i 4. ZKP).

Takođe, drugostepeni sud je u svojoj odluci, ocenjujući žalbene navode javnog tužioca, dao razloge iz kojih proizilazi da se svrha kažnjavanja može postići i sa ublaženom kaznom.

Stoga su neosnovani navodi zahteva da je drugostepeni sud cenio kao olakšavajuće okolnosti (naročito olakšavajuće), elemente bića krivičnog dela, jer u konkretnoj situaciji alkoholisanost okrivljenog, očigledno se odnosi na nizak stepen alkoholisanosti (0,71 gram promila alkohola) okrivljenog, a stepen nepropisnosti očigledno se odnosi na okolnosti pod kojima je krivično delo izvršeno, odnosno da je oštećena, a kako je to utvrđeno pravnosnažnim presudama stajala na kolovozu i to ne radi toga da bi prešla kolovoz, ili da bi se njime kretala jer nije imala drugi prostor za kretanje pešaka, već zbog toga što je stajala u tom položaju leđima okrenuta prema nailazećem vozilu i razgovarala sa poznanikom, a koje okolnosti je drugostepeni sud cenio kao naročito olakšavajuće okolnosti, o čemu je dao jasne i prihvatljive razloge, pa navodi zahteva da je obrazloženje drugostepene presude nerazumljivo i neprihvatljivo su ocenjeni neosnovanim."

 

Edited by halloween
Link to comment

Da li se, i kako, u praksi u ovim slučajevima meri i težina načinjenog prekršaja (onako kako je to ZOBS predvideo, po broju bodova, novčanoj i zatvorskoj kazni)?

 

Kod ovog Audi vozača imamo nekoliko: nasilnička vožnja, 3x brže od propisanog u gradskim uslovima, pijanstvo.

Kod ovog drugog imamo prolazak na crveno, pijanstvo se utvrđuje.

 

Na sve ovo prethodni prekršaji.

neće biti pijanstva u audiju

 

semafor pre je uzeo dva gutljaja piva, bio žedan

 

ako je vadio krv, nalaz neće biti ispravan ako to nije dva puta urađeno

 

da ne dužim, poznajem advokate kojima je ova problematika specijalnost

Link to comment

To sa trepćućim, negde sam čuo i od tada primenjujem - potpuno je suludo da kada iz jednostavne situacije dolaziš u komplikovaniju situaciju (ukrštanje puteva) dodaješ gas, logično je da usporavaš a ne da ubrzavaš. Par puta mi da prostiš ovaj otpozadi jebo mater, al sad sam počeo da usporavam još ranije ili kočim tako da ovima iza bude jasno šta radim

+1 

 

Uvek usporim. Zeleno, zuto, crveno, nema veze sta je. Malo sporija voznja nije nikog ubila. 

Link to comment

ionako je uvek kriv onaj koji udari otpozadi

 

edit: vezano za ovu situaciju- sve su krivi roditelji, definitivno

Edited by rođeni
Link to comment

ajd da onda besimo svakog ko liči na rotvajlera

 

... i zato trebaju da se dekapitiraju?

 

hehe kud u maglu simoviću i ravanelli liče na rotvajlere pa umreću

Edited by Hella
Link to comment

To vredi ako imaš 5 auta u šteku.

Kočim i ja, ali gledam iza sebe. Vidi, uostalom, moj snimak.

Naravno, zato i krenes polagano jos mnogo ranije da usporavas i gledas u retrovizor. 

 

Jos par godina i sve ce to google samovozeci automobili da srede. 

Link to comment

i to je tacno. mada, to sto radi nocu na ribarcu svakako treba ukinuti pre nego sto se opet desi neki kontrast.

nisi ti mene razumeo, rekao bih. U moje vreme se tamo kolima išlo u sitne sate, iz samo jednog razloga.
Link to comment

hehe kud u maglu simoviću i ravanelli liče na rotvajlere pa umreću

Vidim  :lol:

A sto se tice ovog sto pita za dekapitaciju, ne bih isao toliko daleko: dovoljna je mandatna kazna na licu mesta.

Bejzbol palicom, sa dodatnim kaznenim poenima na konto velicine obaveznog drvenog krsta okacenog na retrovizor.

 

I da se zna za ovo oko rotvajlera: u redu je kad rotvajler lici na rotvajlera i ponasa se kao rotvajler.

Manje je u redu kad se tako ponasaju i izgledaju likovi koji su tema, sa sve rezanjem kao nacinom sporazumevanja.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...