Jump to content
IGNORED

Zašto se Jugoslavija/SFRJ zaista raspala


Anonymous

Recommended Posts

Ako je zbog toga vredelo podrivati ustavni poredak, onda su greetings from JNA 1 logična posledica.
Opet simptomatično zaboravljaš da je tzv. ustavni poredak kakav bješe već bio podriven, a umjesto greetingsa od JNA za te prve vaninstitucionalno-institucionalne reforme ustava imali smo antešambriranje mid-level a poslije i haj-level JNA lideršipa pred mladim efikasnim voždom.Nu, svakim postom ocjepljenje mi je sve milije i draže. Hrvaska moja mila nema više nikakve veze ni sa jačijim ustavnim porecima, izvornim neugasivim pravima srpskog naroda, srpsko-albanskim sukobom, Kosovskom epopejom i Mitom, neugaslom sentimentalnom ljubavi većine plebsa prema Moskovskom Medvjedu i svim drugim idiosinkrazijama našeg bivšeg partnera.
Link to comment
Opet simptomatično zaboravljaš da je tzv. ustavni poredak kakav bješe već bio podriven, a umjesto greetingsa od JNA za te prve vaninstitucionalno-institucionalne reforme ustava imali smo antešambriranje mid-level a poslije i haj-level JNA lideršipa pred mladim efikasnim voždom.
Ložim te, jer si se naprimao na vožda ko deda na penziju. Vožd je abitan, kad je on došao već je bilo kasno za sve tj. da nije bilo njega došao bi neko sličan.
Nu, svakim postom ocjepljenje mi je sve milije i draže. Hrvaska moja mila nema više nikakve veze ni sa jačijim ustavnim porecima, izvornim neugasivim pravima srpskog naroda, srpsko-albanskim sukobom, Kosovskom epopejom i Mitom, neugaslom sentimentalnom ljubavi većine plebsa prema Moskovskom Medvjedu i svim drugim idiosinkrazijama našeg bivšeg partnera.
Znam zato i komentarišem. Nikakvog zajedništva koje krasi 1 državu tu nije bilo niti je moglo biti, zato je to trebalo razbucati na vreme.
Link to comment
Ložim te, jer si se naprimao na vožda ko deda na penziju. Vožd je abitan™, kad je on došao već je bilo kasno za sve tj. da nije bilo njega došao bi neko sličan.
Vožd nije baš toliko abitan, ideja™ je tu još odavna, evo reko, fascinatno mi je kad čitam iste, kasnije vodeće, misli™ u Mihaila Đurića dok je Vožd još bankario. Ali je znao zajahati tigra.Što se tiče armije, samo da još jednom ubodem u tu neman - jel ona osvajala Vukovar i Dubrovačko primorje zbog 'ustavnog poretka' ili da još kakti neoformljenom postjugoslavenskom Srpskom Nacionalnom Biću u amanet ostavi Dunav od Batine do Đerdapa pod radnim nazivom 'Srpski Potok' đe nema šahovnice ni na pedlju mulja, i Dubrovačko primorje kao Starohercegovačko-novoSrpsko primorje. What a puzzle!
Znam™ zato i komentarišem. Nikakvog zajedništva koje krasi 1 državu tu nije bilo niti je moglo biti, zato je to trebalo razbucati na vreme.
Tako je, međutim problem sa radnim nazivom 'granice' bi uvijek došao na dnevni red i producirao svoju kvotu krvi. Hvala Sudbi da je bar sa ove moje zapadne strane otaljan za svagda, Jug sa puno olakšanja ostavljam tebi i tvojim potomcima.
Link to comment
Postojao je, međutim u Jugoslaviji su svi trpili downgrade prema svojim idealnim pozicijama, zašto bi Srbija bila iznimka?
Bojim se da mi baš i ne uspeva ispratiti logiku argumentacije ovde...
To su ipak bile samo autonomije, i nije uložen preveliki trud da se obje ukinu. Da su pak imale nekog opravdanja, to se i danas vidi - Kosovo je nezavisno & neprežaljeno, a patriotski krugovi kratkoročno najjače snuju o tome da prekriže Vojvodinu, a ona se kao ne da..
O ne, morao je biti uložen veliki trud - ko god da je hteo to da radi morao je pribeći sabotiranju ustavnog poretka SFRJ, a to je politički visoka cena. Ja ne dovodim u pitanje oprvdanost autonomija, nego opravdanost vrste autonomije koja je bila takva da Srbija realno u okviru federacije nije postojala (cela). No, to mi jasno, bar meni, više me interesuje ako bi bio ljebazan da mi pojasniš onaj gornji kvout.
Link to comment
Ja ne dovodim u pitanje oprvdanost autonomija, nego opravdanost vrste autonomije koja je bila takva da Srbija realno u okviru federacije nije postojala (cela). No, to mi jasno, bar meni, više me interesuje ako bi bio ljebazan da mi pojasniš onaj gornji kvout.
Ne znam da li je bilo drugog načina da se Kosovo zadrži u Srbiji a ostale republike u Jugoslaviji bez toga da se Srbija malo razdrobi i razlabavi.Rad na ustavnim reformama poslije Titove smrti na koji ću te opet upozoriti trajao je i pukao je, a išao je paralelno u oba smjera nametnutog rješavanja 'srpskog pitanja', monolitiziranja Srbije i centraliziranja federacije. Završio je u blokadi na oba polja pa se krenulo drugim ljudima i drugom taktikom.
Link to comment
Ne znam da li je bilo drugog načina da se Kosovo zadrži u Srbiji a ostale republike u Jugoslaviji bez toga da se Srbija malo razdrobi i razlabavi.
Bilo je. A taj način je - demokratizacija i liberalizacija. Svih republika. Kao što je, osim nacionalnih zahteva, tražilo i hrvatsko rukovodstvo i srpsko pre smena. Može se reći da bi to bio uvod u raspad, ali je i Ustav iz 1974-te bio uvod u raspad (i to, po Kardelju vidimo, potpuno svestan) pa mu na isto izađe. Umesto toga, rukovodstvo je odlučilo da smeni oba rukovodstva i tu je "downgradeovalo" obe republike, ali je odlučilo da Srbiju, koja u tom trenutku apparently nije predstavljala nacionalističku opasnost, još dodatno "kazni" (samo ne znam za šta) i objektivno napravi useve koje je posle Milošević navodnjavao. Izbor da ih navodnjava je njegov tu zbora nema i krivica za razvoj nacionalističkog ludila je njegova, ali odgovornost, iz ovih razloga itekako stoji i na onima koji su doneli te odluke. Edited by MancMellow
Link to comment

Možda je bilo preventivno. Dobro je ispala ta dodatna etapa, bar je ostatak Jugoslavije imao ample warning na to kakva se bura sprema pa je napravio konstelacije i izvršio odgovarajuće pripreme.Ipak, nisu joj baš otcijepili pokrajine kako ti tu predstavljaš, samo su im dali federalnu i savezokomunističku supstancijalnost. Obadvije su ukinute relativno lako, običnim igrokaznim tehnikama i utroškom vremena. Sa AVNOJskim granicama je tek nastao pravi problem.

Link to comment
Možda je bilo preventivno. Dobro je ispala ta dodatna etapa, bar je ostatak Jugoslavije imao ample warning na to kakva se bura sprema pa je napravio konstelacije i izvršio odgovarajuće pripreme.
Nisam siguran da se istorijski događaji mogu posmatrati tako što bi se nastanak dela uzroka dao objasniti delom posledice. Možemo tako posmatrati, ali znaš i sam kako s tim ide u (nekoj) ozbiljnijoj raspravi...(ne kažem nužno da je ova takva)
Ipak, nisu joj baš otcijepili pokrajine kako ti tu predstavljaš, samo su im dali federalnu i savezokomunističku supstancijalnost.
U federaciji koja se, sa punom svešću o tome kod onih koji to rade, gura ka budućem razilaženju, pokrajinama se daju skoro svi prerogativi federalne jedinice i ne samo to - pokrajine odlučuju o unutrašnjim stvarima uže Srbije, dok uža Srbija ne može da utiče na unutrašnje stvari pokrajina. Ja mislim da jasno šta se tu radilo.
Obadvije su ukinute relativno lako, običnim igrokaznim tehnikama i utroškom vremena.
Obe su ukinute faktički nepravnim aktima i pravim malim revolucijama koje su predstavljale početak raspada ustavnog sistema SFRJ. Ja se sećam šta se u Srbiji dešavalo 1989/90. Uraditi sve to je bilo naopako, ali nije bilo "lako" I bilo je politički veoma skupo. Edited by MancMellow
Link to comment
Hocu da ti kazem da ni parlamentarna demokratija nije polozila ispit posto je zahvaljujuci, kako ti kazes, populistickoj nacionaldesnicarskoj stranci koja ce za sve kriviti one druge, izbio masakr nevidjenih razmera pa opet nije ukinuta parlamentarna demokratija, tako da ni tvoj stav da je komunizam kriv sto nije sacuvana Juga mi deluje prilicno nategnuto.
"fasizam je udarna pesnica kapitalizma" :lol: gde sam ja rekao da je komunizam kriv za to? sta je ovo, trkate se u pogresnom tumacenju mojih postova? bez kpj ne bi bilo ni druge jugoslavije, na prvom mestu. tesko da bi se opet pravila nekakva jugoslavija na dobrovoljnoj bazi posle svega. zatim, ne moze komunizam kao takav biti odgovoran za poteze tita, kolektivnih predsednistava i slobe. zapravo tvrdim da je ona samo u socijalizmu i moguca (do komunizma nismo ni stigli, jelda) kao sto je tp vec rekao, nesto sto je bazirano na komunizmu, titu i jna ne moze postojati i kad mu se ti oslonci izmaknu. pogledaj slucaj scg, gde je samo nekoliko godina propagande bilo dovoljno da stvori rascep izmedju dotadasnje brace.
1 Sloba je samo logična posledica, nikako uzrok.
ovde bih se (donekle) ogradio- jeste pojava populisticke fukare bila posledica post(i kasno)titovske dekadencije, ali to ne znaci da je i rata moralo biti. nisam pristalica determinizma i smatram da se sve moglo drugacije odvijati uz malo srece. posto pameti nije bilo.
Link to comment
Obe su ukinute faktički nepravnim aktima i pravim malim revolucijama koje su predstavljale početak raspada ustavnog sistema SFRJ. Ja se sećam šta se u Srbiji dešavalo 1989/90. Uraditi sve to je bilo naopako, ali nije bilo "lako" I bilo je politički veoma skupo.
Ali su bila odlicna platforma za uzimanje vlasti.
Link to comment
Vožd nije baš toliko abitan, ideja™ je tu još odavna, evo reko, fascinatno mi je kad čitam iste, kasnije vodeće, misli™ u Mihaila Đurića dok je Vožd još bankario. Ali je znao zajahati tigra.
Ideja je, no Vožd je reklo bi se iskoristio prazan hod da uskoči na odgovarajuće mesto, pa je ideju prilagodio sebi a ne sebe ideji. Uz zdušnu pomoć ovih dole kojima je trebao the leader a ne mlohavo precedništvo.Tako da je u načelu abitan, rekoh, da nije on došao sigurno bi došao neki drugi takav. Teren je već bio pripremljen.
Što se tiče armije, samo da još jednom ubodem u tu neman - jel ona osvajala Vukovar i Dubrovačko primorje zbog 'ustavnog poretka' ili da još kakti neoformljenom postjugoslavenskom Srpskom Nacionalnom Biću u amanet ostavi Dunav od Batine do Đerdapa pod radnim nazivom 'Srpski Potok' đe nema šahovnice ni na pedlju mulja, i Dubrovačko primorje kao Starohercegovačko-novoSrpsko primorje. What a puzzle!
Pa vidiš, u prvi mah jeste, al je taj mah trajao isuviše kratko. Odmah potom je postala srboćetnićka jugokomunistićka neman na liniji Karlobag-Ogulin-Karlovac-Virovitica, gde bi ona i Vožd bili bog i batina.
Tako je, međutim problem sa radnim nazivom 'granice' bi uvijek došao na dnevni red i producirao svoju kvotu krvi. Hvala Sudbi da je bar sa ove moje zapadne strane otaljan za svagda, Jug sa puno olakšanja ostavljam tebi i tvojim potomcima.
Ta opcija je out, jerbo implicira postojanje agresije koja se ne može prikrivati pod foru građanskoga rata. To bi i za 1 Vožda bilo previše.Što se Juga tiče, zahvaljujem ti na brackoj pažnji i neprincipijelnoj koaliciji.
ovde bih se (donekle) ogradio- jeste pojava populisticke fukare bila posledica post(i kasno)titovske dekadencije, ali to ne znaci da je i rata moralo biti. nisam pristalica determinizma i smatram da se sve moglo drugacije odvijati uz malo srece. posto pameti nije bilo.
Sreće tipa da se je onaj helikopter koji je 1989. išao na relaciji Beograd-Gazimestan srušio negde iznad Kopaonika? Nije ovo determinizam, samo analiza uzroka i posledica. Milošević jeste personifikacija te politike, ali samo uslovno. Takvih drčnih i bezočnih koji bi odradili posao je u to vreme bilo isuviše, štancovao ih je sistem. On je samo bio veštiji.
Link to comment
Steta je sto Tito nije pokusao napraviti neku vrstu visepartijskog sistema, gde bi se na vlasti smenjivale socijalisticke i komunisticke stranke. Ceste smene vlasti su najbolji lek protiv karijerista.
:lol:Da to bi super funkcionisalo, kao kada je Milosevicev DB 90ih napravio par rezimskih stranaka, pa samo onda imali malo vlast SPSa, pa malo vlast SPSa i SRSa, pa malo vlast SPSa, JULa, i Nove Demokratije, da bi onda posle toga imali vlast SPSa, JULa, i SRSa.I u Kini tako imas par drzavno sankcionisanih stranaka (nije KP Kine jedina) koje sve kao ucestvuju u parlamentu, tralalablablablatruc.Simulacija demokratije i visepartijskog sistema nije zamena za demokratiju i visepartijski sistem.
Link to comment
bez kpj ne bi bilo ni druge jugoslavije, na prvom mestu. tesko da bi se opet pravila nekakva jugoslavija na dobrovoljnoj bazi posle svega.
Bilo bi, jer bi velike sile pobednice nakon drugog svetskog rata tako zelele. Sve drzave koje su Hitler i Musolini razbucali i/ili im menjali granice su vracene u prethodno stanje. Jedine teritorijalne korekcije iz dobra tik pre i tokom drugog svetskog rata koje su ostale su bile one u korist SSSRa (istocna Poljska tj. zapadna Belorusija i Ukrajina, podkarpatska Ukrajina tj. predratna istocna Cehoslovacka, Besarabija/Moldavija i balticke republike). Ja ne mogu da zamislim da posle NDH i svega toga saveznici odobravaju stvaranje neke nezavisne Hrvatske, pa makar to zeleli i Srbi svim srcem. Bilo bi neke druge Jugoslavije, pitanje je samo na sta bi licila i koliko dugo bi trajala.
Link to comment
Sreće tipa da se je onaj helikopter koji je 1989. išao na relaciji Beograd-Gazimestan srušio negde iznad Kopaonika? Nije ovo determinizam, samo analiza uzroka i posledica. Milošević jeste personifikacija te politike, ali samo uslovno. Takvih drčnih i bezočnih koji bi odradili posao je u to vreme bilo isuviše, štancovao ih je sistem. On je samo bio veštiji.
taj neki drugi karijerista bi mozda bio losiji takticar, a bolji strateg. ko zna?
Bilo bi, jer bi velike sile pobednice nakon drugog svetskog rata tako zelele. Sve drzave koje su Hitler i Musolini razbucali i/ili im menjali granice su vracene u prethodno stanje. Jedine teritorijalne korekcije iz dobra tik pre i tokom drugog svetskog rata koje su ostale su bile one u korist SSSRa (istocna Poljska tj. zapadna Belorusija i Ukrajina, podkarpatska Ukrajina tj. predratna istocna Cehoslovacka, Besarabija/Moldavija i balticke republike). Ja ne mogu da zamislim da posle NDH i svega toga saveznici odobravaju stvaranje neke nezavisne Hrvatske, pa makar to zeleli i Srbi svim srcem. Bilo bi neke druge Jugoslavije, pitanje je samo na sta bi licila i koliko dugo bi trajala.
zvala bi se kraljevina srba i slovenaca, a ostalo je x, nepoznanica.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...